GravityView 2.9.2.1 - en to tr_TR translation catalogue (925 entries)

en: "+ %s" or drag existing %ss here.
tr_TR: "+ %s" yada mevcut %ss buraya sürükleyin.

en: %d entries
tr_TR: %d kayıt

en: %s View moved to the Trash. | %s Views moved to the Trash.
tr_TR[0]: %s Görünüm Çöpe taşındı.
tr_TR[1]: %s Görünüm Çöpe taşındı.

en: %s View not updated, somebody is editing it. | %s Views not updated, somebody is editing them.
tr_TR[0]: Görünüm güncellenemedi, birileri düzenleme yapıyor.
tr_TR[1]: %s Görünüm güncellenemedi, birileri düzenleme yapıyor.

en: %s View permanently deleted. | %s Views permanently deleted.
tr_TR[0]: %s Görünüm kalıcı olarak silindi.
tr_TR[1]: %s Görünüm kalıcı olarak silindi.

en: %s View restored from the Trash. | %s Views restored from the Trash.
tr_TR[0]: %s Görünüm Çöpten kurtarıldı.
tr_TR[1]: %s Görünüm Çöpten kurtarıldı.

en: %s View updated. | %s Views updated.
tr_TR[0]: %s Görünüm güncellendi.
tr_TR[1]: %s Görünüm güncellendi.

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: %s approved.
tr_TR: %s onaylandı.

en: %s disapproved.
tr_TR: %s onaylanmadı.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
tr_TR: %s bu kayıtın denetimini devralmak için izin istedi.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
tr_TR: %s devraldı ve şu anda bu kayıtı düzenliyor.

en: %s is currently editing this entry
tr_TR: %s şu anda bu kayıtı düzenliyor

[ctx: %s is opening and closing HTML link]
en: Only users with specific capabilities will be able to view, add and delete notes. %sRead more%s.
tr_TR: Sadece özel yetkinliği olan kullanıcılar notları görüntüleyebilir, silebilir ve düzenleyebilir.  %sDaha fazla bilgi al%s.

[ctx: %s is the current Quiz field type ("Letter" or "Pass/Fail")]
en: %s grading is disabled for this form. %sChange the setting%s
tr_TR: %s not sistemi bu form için kapatılmıştır. %sAyarları Değiştirin%s

en: %s unapproved.
tr_TR: %s onaylanmayan.

en: %sGravityView requires Gravity Forms to be active. %sActivate Gravity Forms%s to use the GravityView plugin.
tr_TR: %sGravityView, Gravity Forms eklentisinin etkin olmasını gerektirmektedir. GravityView eklentisini kullanabilmek için %sGravity Forms'u etkinleştirin.%s.

en: %sGravityView requires Gravity Forms to be installed in order to run properly. %sGet Gravity Forms%s - starting at $59%s%s
tr_TR: %sGravityView, Gravity Forms eklentisinin yüklü olmasını gerektirmektedir. $59%s dan başlayan fiyatlarla %sGravity Forms satın almak için tıklayın%s%s

en: %sGravityView requires PHP Version %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
tr_TR: GravityView Haritalar PHP %s ve üzeri sürümleri gerektirir.%s
    
    Kullandığınız sürüm %s. Lütfen hosting firmanızla iletişime geçerek güncelleme talep ediniz.

en: %sGravityView requires WordPress %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please upgrade your WordPress installation.
tr_TR: GravityView  Wordpress %s ve üzeri sürümleri gerektirir.%s
    
    Kullandığınız sürüm %s. Lütfen WordPress sürümünüzü güncelleyin.

en: %sGravityView will soon require PHP Version %s.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
tr_TR: GravityView çok yakında PHP %s ve üzeri sürümleri gerektirecek şekilde güncellenecektir%s.%s
    
    Kullandığınız sürüm %s. Lütfen hosting firmanızla iletişime geçerek güncelleme talep ediniz.

en: %sThere are no entries for the new form, so the View will also be empty.%s To start collecting entries, you can add submissions through %sthe preview form%s and also embed the form on a post or page using this code: %s
    
    					You can %sedit the form%s in Gravity Forms and the updated fields will be available here. Don&rsquo;t forget to %scustomize the form settings%s.
tr_TR: %sYeni form için hiç kayıt bulunamadı, ayrıca Görünüm&rsquo;de tamamen boş olabilir.%s Kayıt toplamaya başlamak için, %sönizleme formu%snu aşağıdaki gömme kodunu kullanarak yazı yada sayfanıza ekleyebilirsiniz: %s
    
         Gravity Forms altında formunuzu %sdüzenlediğinizde%s güncellenmiş alanlar burada görünecektir. %sForm ayarlarını%s özelleştirmeyi unutmayın.

en: %sYou don't have any active views. Let&rsquo;s go %screate one%s!%s
    
    If you feel like you're lost in space and need help getting started, check out the %sGetting Started%s page.
tr_TR: %sAktif bir Görünüm oluşturmadınız. Yeni bir Görünüm %soluşturun%s!%s 
    
    Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, %sBaşlangıç%s sayfasına bakabilirsiniz.

en: &larr; Go back
tr_TR: &larr; Geri dön

en: &mdash; Select a View &mdash;
tr_TR: &mdash; Görünüm Seçin &mdash;

en: &mdash; Select a View as Entries Source &mdash;
tr_TR: &mdash; Kayıt Kaynağı olacak Görünümü seçiniz &mdash;

en: &mdash; Select a View to Insert &mdash;
tr_TR: &mdash; Eklemek için bir Görünüm seçin &mdash;

en: (no title)
tr_TR: (başlıksız)

en: 1 entry
tr_TR: 1 kayıt

[ctx: 1: Customer name; 2: Customer email]
en: Licensed to: %1$s (%2$s)
tr_TR: Lisans Sahibi: %1$s (%2$s)

[ctx: 1: GravityView upgrade name, 2: Cost of upgrade]
en: Upgrade to %1$s for %2$s
tr_TR: %2$s için %1$s  Yükselt

en: A Gravatar is an image that represents a person online based on their email. Powered by gravatar.com.
tr_TR: Gravatar, bir kişiyi e-postalarına göre çevrimiçi olarak temsil eden bir resimdir. gravatar.com tarafından sağlanmaktadır.

en: A check mark, if the input is checked
tr_TR: Bir onay işareti, giriş kontrol edilmişse

en: A dedicated link to the single entry with customizable text.
tr_TR: Sadece tekil kayda giden ve yazısı özelleştirilebilir bağlantı.

en: A label that is only shown in the GravityView View configuration screen.
tr_TR: Yalnızca GravityView Görünüm yapılandırma ekranında gösterilen bir etiket.

en: A link to delete the entry. Respects the Delete Entry permissions.
tr_TR: Kaydı silmek için bağlantı. Kayıt Sil kurallarına tabidir.

en: A link to duplicate the entry. Respects the Duplicate Entry permissions.
tr_TR: Kaydı çoğaltmak için bağlantı. Kayıt çoğaltma kurallarına tabidir.

en: A link to edit the entry. Visible based on View settings.
tr_TR: Kaydı düzenlemek için bağlantı. Görünüm ayarlarına bağlı olarak görünür.

en: A new form was created for this View: "%s"
tr_TR: "%s" Görünümü için yeni bir form oluşturuldu

[ctx: A scale from 0 (bad) to 10 (good)]
en: %s ("Not at all likely") to %s ("Extremely likely")
tr_TR: %s ("Çok fazla değil") ile %s ("Kesinlikle evet") arası bir değer

en: A search form for a specific GravityView.
tr_TR: Belirli bir Görünüme özel arama formu.

en: ASC
tr_TR: Artan

en: Above Entries Widgets
tr_TR: Kayıt Üstü Bileşenleri

en: Abstract Geometric Patterns
tr_TR: Soyut Geometrik Desenler

en: Accept
tr_TR: Kabul et

en: Access your GravityView account
tr_TR: GravityView hesabınıza erişin

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate License
tr_TR: Lisansı Etkinleştir

en: Activate your license key below.
tr_TR: Lisans anahtarınızı aşağıdan etkinleştirin.

en: Activations: %d of %s sites
tr_TR: Aktivasyonlar:%s sitelerin %d

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Active %s License is Required.
tr_TR: Etkin %s Lisansı Gereklidir.

en: Add "%s"
tr_TR: "%s" ekle

en: Add All Form Fields
tr_TR: Tüm Form Alanlarını Ekle

en: Add Field
tr_TR: Alan Ekle

en: Add New View
tr_TR: Yeni Görünüm Ekle

en: Add Note
tr_TR: Not Ekle

en: Add Search Field
tr_TR: Arama Alanı Ekle

en: Add Table Column
tr_TR: Tablo Sütunu Ekle

en: Add View
tr_TR: Görünüm Ekle

en: Add Widget
tr_TR: Bileşen Ekle

en: Add fields to %s
tr_TR: %s alan ekle

en: Add this shortcode to a post or page to embed this view.
tr_TR: Bu Görünümü sayfa yada yazılarınıza eklemek için bu kısakodu kullanın.

en: Address
tr_TR: Adres

en: Admin Label
tr_TR: Yönetici Etiketi

en: Admin Label: %s
tr_TR: Yönetici Etiketi: %s

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Administrators are able to %s regardless of this setting.
tr_TR: Yöneticiler bu ayara bakılmaksızın %s'ye sahiptir.

en: Administrators will be able to see entries with any approval status.
tr_TR: Yöneticiler tüm kayıtları görebilecektir.

en: After editing an entry or clicking Cancel, where should the user be sent?
tr_TR: Bir kayıt düzenlemedikten sonra veya İptal'e tıkladıktan sonra kullanıcı nereye gönderilmelidir?

en: After editing an entry, the user will be taken to this URL.
tr_TR: Kayıt düzenlemeden sonra, kullanıcı bu adrese yönlendirilecek.

en: Ajax error while deleting field.
tr_TR: Alan silinirken Ajax hatası oluştu.

en: All Access
tr_TR: Tüm Erişim

en: All Views
tr_TR: Tüm Görünümler

en: All forms
tr_TR: Tüm formlar

en: Allow CSV Access
tr_TR: CSV Erişimine İzin Ver

en: Allow REST Access
tr_TR: REST erişimine izin ver

en: Allow User Delete
tr_TR: Kayıt Silmeye İzin Ver

en: Allow User Duplicate
tr_TR: Kayıt Kopyalamaya İzin Ver

en: Allow User Edit
tr_TR: Kullanıcı Müdahalesine İzin Ver

en: Allow administrators to approve or reject entries and users to opt-in or opt-out of their entries being displayed.
tr_TR: Yöneticilere kayıtları onaylama yada reddetme ve kullanıcılara kayıtlarını gösterme yada gizleme yetkisi ver.

en: Allow admins to unsubscribe
tr_TR: Yöneticilerin aboneliğini iptal etmesine izin ver

en: Allow deleting notes?
tr_TR: Notlar silinebilsin mi?

en: Allow dialing a number by clicking it?
tr_TR: Numaraya tıklandığında arama yapılmasına izin veriyormusunuz?

en: Allow emailing notes?
tr_TR: Notlar eposta ile iletilsin mi?

en: Allow job-seekers to post their resumes.
tr_TR: İş arayanların özgeçmiş göndermesine izin ver.

en: Allow logged-in users to delete entries they created.
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcılara, sahibi oldukları kayıtları silmelerine izin ver.

en: Allow logged-in users to duplicate entries they created.
tr_TR: Oturum açmış kullanıcıların oluşturdukları kayıtları kopyalamalarına izin verin.

en: Allow logged-in users to edit entries they created.
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcılara kendi kayıtlarını düzenleme izni ver.

en: Allow the following users to delete the entry:
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcılara kayıt silme yetkisi ver:

en: Allow the following users to duplicate the entry:
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıların kaydı çoğaltmasına izin verin:

en: Allow users to modify the number of results shown per page.
tr_TR: Kullanıcıların sayfa başına gösterilen sonuç sayısını değiştirmelerine izin ver.

en: Allow users with `gravityforms_edit_entries` to cancel subscriptions
tr_TR: 'gravityforms_edit_entries' olan kullanıcıların abonelikleri iptal etmesine izin ver

en: Also email this note to
tr_TR: Ayrıca bu notu e-posta ile şu adrese gönder

en: Any Logged-In User
tr_TR: Tüm giriş yapan kullanıcılar

en: Approval Status
tr_TR: Onay Durumu

en: Approval:
tr_TR: Onay:

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Approve Entries
tr_TR: Kayıtları Onayla

en: Approve and reject entries from the View.
tr_TR: Görünüm'e ait kayıtları onaylayın yada reddedin.

en: Approve/Reject
tr_TR: Onayla/Reddet

en: Approved
tr_TR: Onaylandı

en: Approved Label
tr_TR: Onaylanmış Kayıt Etiketi

en: Approved the Entry for GravityView
tr_TR: GravityView için kaydı onayla

en: Approved?
tr_TR: Onaylandı?

en: Approved? (Admin-only)
tr_TR: Onaylandı? (Sadece-admin)

en: Arcade-style Faces
tr_TR: Arcade tarzı Yüzler

en: Are you sure you want to delete the selected notes?
tr_TR: Seçili notları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this entry? This cannot be undone.
tr_TR: Bu kaydı silmek istediğinize eminmisiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you want to duplicate this entry?
tr_TR: Bu girişi çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Attach a screenshot or file
tr_TR: Ekran görüntüsü yada dosya ekle

en: Attention
tr_TR: Dikkat

en: Author Or Higher
tr_TR: Yazar yada üstü

en: Automatically add paragraphs to content
tr_TR: İçeriğe otomatik paragraf ekle

en: Back Link Label
tr_TR: Geri Dönüş Bağlantısı Etiketi

en: Become a Beta Tester
tr_TR: Beta Test Kullanıcısı olmak istermisiniz

en: Below Entries Widgets
tr_TR: Kayıt Altı Bileşenleri

en: Below the subheading, a good place for description and other data.
tr_TR: Alt başlığın devamında açıklama ve diğer veriler için iyi bir alan mevcuttur.

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Business Data
tr_TR: İş Bilgisi

en: Business Listings
tr_TR: İş Rehberi

en: Buy Now
tr_TR: Şimdi Satın Al

en: By default, entries are sorted by Entry ID.
tr_TR: Varsayılan olarak, kayıtlar Kayıt Numarasına göre sıralanır.

en: By default, only approved entries are displayed in a View. When enabled, this setting prevents unapproved or disapproved entries from appearing in results. If disabled, entries with all approval statuses will be visible, including disapproved entries.
tr_TR: Varsayılan olarak, yalnızca onaylı kayıtlar Görünüm'de görüntülenir. Etkinleştirildiğinde, bu ayar onaylanmamış veya onaylanmayan kayıtların sonuçlarda görünmesini engeller. Devre dışı bırakılırsa, onaylanmayan kayıtlar da dahil olmak üzere tüm onay durumlarına sahip kayıtlar görünür.

en: CAPTCHA
tr_TR: DOĞRULAMA

en: CSS Class
tr_TR: Özel CSS Sınıfı

en: CSS Merge Tags
tr_TR: CSS Kaynaşma Etiketleri

en: CSS class to add to the wrapping HTML container.
tr_TR: HTML bloğunu çevreleyen CSS sınıfı.

en: Calculation
tr_TR: Hesaplama

en: Can Edit Gravity Forms Entries
tr_TR: Gravity Forms Kayıtlarını Düzenleyebilir

en: Can View Gravity Forms Entries
tr_TR: Gravity Forms Kayıtlarını Görüntüleyebilir

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Change Entry Creator:
tr_TR: Kayıt Sahibini Değiştir:

en: Change this setting if you don't want the user who created the entry to be able to edit this field.
tr_TR: Eğer kaydı oluşturan kullanıcının bu kaydı düzenlemesini istemiyorsanız buradan ayarlayabilirsiniz.

en: Changed entry creator from %s to %s
tr_TR: Kayıt sahibi %s den %s olarak değiştirildi

en: Changelog
tr_TR: Yenilikler

en: Changing the View Type will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
tr_TR: Görünüm Türünü değiştirmek alan ayarlarınızı sıfırlayacaktır. Yaptığınız değişiklikler kaydettikten sonra kalıcıdır.

en: Changing the form will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
tr_TR: Formu değiştirmek alan ayarlarınızı sıfırlayacaktır. Yaptığınız değişiklikler kaydettikten sonra kalıcıdır.

en: Check License
tr_TR: Lisansı Kontrol Et

en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Choose a View Type
tr_TR: Görünüm Türünü Seçin

en: Choose the default image to be shown when an email has no Gravatar.
tr_TR: Bir e-postada Gravatar yoksa gösterilecek varsayılan resmi seçin.

en: Clear
tr_TR: Temizle

[ctx: Clear all data from the form]
en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Click %s icon for additional information.
tr_TR: Ek bilgi için %s simgesini tıklatın.

en: Click the arrow icon next to the content area to add %sMerge Tags%s.
tr_TR: %sKaynaşma Etiketleri%s eklemek için içerik alanının yanındaki ok simgesine tıklayın.

en: Clicking the link will generate a new email.
tr_TR: Bağlantıya tıklamak yeni bir eposta oluşturacaktır.

en: Clone
tr_TR: Çoğalt

en: Clone View
tr_TR: Görünümü Çoğalt

en: Clone this View
tr_TR: Bu Görünümü Çoğalt

en: Close
tr_TR: Kapat

[ctx: Close calendar]
en: Close
tr_TR: Kapat

en: Column Sorting
tr_TR: Sütun Sıralama

[ctx: Column title that shows what template is being used for Views]
en: Template
tr_TR: Şablon

en: Coming Soon
tr_TR: Çok Yakında

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Configure %s Settings
tr_TR: %s Ayarlarını Düzenle

en: Connected Views
tr_TR: Bağlı Görünümler

en: Contact Support
tr_TR: Destek İletişim

en: Continue
tr_TR: Devam Et

en: Contributors
tr_TR: Katkıda Bulunanlar

en: Convert text URLs to HTML links
tr_TR: Yazı biçimindeki bağlantılar HTML bağlantıya çevirilsin

en: Converts URI, www, FTP, and email addresses in HTML links
tr_TR: Düz yazı biçimindeki URI, www, FTP ve eposta bağlantılarını tıklanabilir HTML bağlantılarına çevirir

en: Copy as a new draft View
tr_TR: Yeni taslak Görünüm olarak kopyala

en: Copy creation failed, could not find original View with ID #%d
tr_TR: Kopyalama yapılamadı, #%d NO lu esas Görünüm bulunamadı

en: Core + Extensions
tr_TR: Çekirdek + Uzantılar

en: Could not activate the %s Extension; GravityView is not active.
tr_TR: %s Eklenti etkinleştirilemedi; GravityView etkin değil.

en: Could not deactivate the license. The license key you attempted to deactivate may not be active or valid.
tr_TR: Lisans pasif hale getirilemedi. İptal etmeye çalıştığınız lisans anahtarı etkin yada geçerli olmayabilir.

en: Create a View
tr_TR: Görünüm Oluştur

en: Create a View using this form as a data source
tr_TR: Bu formu veri kaynağı olarak kullan ve yeni bir Görünüm oluştur

en: Create views based on a Gravity Forms form
tr_TR: Gravity Forms temelli yeni Görünümler oluştur

en: Created By
tr_TR: Oluşturan

en: Credit Card
tr_TR: Kredi Kartı

en: Credits
tr_TR: Hazırlayanlar

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Custom CSS Class:
tr_TR: Özel CSS Sınıfı:

en: Custom Content
tr_TR: Özel İçerik

en: Custom Label:
tr_TR: Özel Etiket:

en: Custom Width:
tr_TR: Özel Genişlik:

en: Customize the link text. If empty, the link text will be the URL.
tr_TR: Bağlantı yazısını özelleştirin. Boş bırakırsanız, bağlantı yazısı URL adresinin kendisi olacaktır.

en: DESC
tr_TR: Azalan

en: Data Source
tr_TR: Veri Kaynağı

en: Data placed here will be bold.
tr_TR: Burada yer alan veri koyu harflerle gösterilecektir.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Created
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: Date Updated
tr_TR: Tarih Güncellendi

en: Date range
tr_TR: Tarih aralığı

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansı İptal Et

en: Deactivating license&hellip;
tr_TR: Lisansı iptal ediliyor&hellip;

[ctx: Debugging output data is empty.]
en: Empty
tr_TR: Boş

en: Decimals
tr_TR: Ondalık

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Image
tr_TR: Varsayılan Görsel

en: Define a default search value for the View
tr_TR: Görünüm için varsayılan arama değeri belirle

en: Define custom link text. Leave blank to display the URL
tr_TR: Özel bağlantı yazısı tanımlayın. Bağlantı linkinin doğrudan görünmesini istiyorsanız boş bırakın

en: Define how the date is displayed (using %sthe PHP date format%s)
tr_TR: Tarih biçimini belirleyin (%sPHP date format kullanarak%s)

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Entry
tr_TR: Kaydı Sil

en: Delete Link Text
tr_TR: Bağlantı Yazısını Sil

en: Delete all Views, GravityView entry approval status, GravityView-generated entry notes (including approval and entry creator changes), and GravityView plugin settings.
tr_TR: Tüm Görünümleri, GravityView onay durumlarını, GravityView notlarını (onaylama ve kayıt sahibi düzenlemeleri dahil) ve GravityView eklenti ayarlarını silin.

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Details of the logged-in user who created the entry (if any).
tr_TR: Kaydı oluşturan kayıtlı kullanıcının bilgileri (eğer varsa).

en: Developers: The CSS classes will be sanitized using the %ssanitize_title_with_dashes()%s function.
tr_TR: Geliştiriciler için: CSS sınıfları %ssanitize_title_with_dashes()%s fonksiyonu ile ayıklanacaktır.

en: Disable REST access to this View.
tr_TR: Bu Görünüme REST erişimini engelle.

en: Disapprove
tr_TR: Onayı Geri Al

en: Disapproved
tr_TR: Onaylanmadı

en: Disapproved Label
tr_TR: Onaylanmamış Etiketi

en: Disapproved the Entry for GravityView
tr_TR: GravityView için kaydın onayını geri al

en: Dismiss
tr_TR: Boşver

en: Display "Delete Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Delete Entry fields will always be displayed to site administrators.
tr_TR: Yönetici olmayan kullanıcılara, sahibi oldukları kayıtlar için  "Kayıt Sil" menüsünü görünür yap. Ayrıca yöneticiler için Kayıt Sil menüsü her zaman görünür.

en: Display "Duplicate Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Duplicate Entry fields will always be displayed to site administrators.
tr_TR: Yönetici olmayan kullanıcılara, sahibi oldukları kayıtlar için  "Kayıt Kopyala” menüsünü görünür yap. Ayrıca yöneticiler için Kayıt Kopyala menüsü her zaman görünür.

en: Display "Edit Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Edit Entry fields will always be displayed to site administrators.
tr_TR: Eğer yönetici olmayan kullanıcılar tarafından oluşturulduysa "Kayıt Düzenle" seçeneğini göster. Bu seçenek site yöneticilerine sürekli görünür olacaktır.

en: Display Counts
tr_TR: Sayımları Göster

en: Display Name (Example: "Ellen Ripley")
tr_TR: Görünen Adı (Örn: "Ahmet Yılmaz")

en: Display Percentages
tr_TR: Yüzdeleri Göster

en: Display a "Map It" link below the address
tr_TR: "Haritada Bul" bağlantısını  adresin altında göster

en: Display a sequential result number for each entry.
tr_TR: Her giriş için sıralı bir sonuç numarası görüntüleyin.

en: Display as HTML
tr_TR: HTML olarak görüntüle

en: Display as a Link:
tr_TR: Bağlantı olarak görüntüle:

en: Display as a link to the Source URL
tr_TR: Kaynak URL ye bağlantı olarak göster

en: Display as embedded
tr_TR: Gömülü olarak görüntüle

en: Display business information in a table.
tr_TR: İş Bilgisini tablo şeklinde görüntüle.

en: Display business profiles.
tr_TR: İş türlerini görüntüle.

en: Display items in a listing view.
tr_TR: Ögeleri liste şeklinde görüntüle.

en: Display items in a table view.
tr_TR: Ögeleri Tablo şeklinde görüntüle.

en: Display likert score as a simple number.
tr_TR: Likert puanını basit bir sayı olarak görüntüleyin.

en: Display notes to users who are not logged-in?
tr_TR: Giriş yapmamış kullanıcılara notlar gösterilsin mi?

en: Display notes?
tr_TR: Kayıtlar görüntülensin mi?

en: Display number of times each choice has been selected when displaying results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
tr_TR: Sonuçları gösterirken her seçeneğin kaç defa seçildiği gösterilsin mi? Desteklenen değerler: doğru, yanlış. Varsayılan değer "doğru".

en: Display numbers with thousands separators.
tr_TR: Sayıları binlik ayıracı kullanarak göster.

en: Display other entries created by the entry creator.
tr_TR: Kayıt sahibine ait diğer kayıtları görüntüle.

en: Display results percentages as part of results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
tr_TR: Sonuçların bir parçası olarak yüzdeler görüntülensin mi? Desteklenen değerler: doğru, yanlış. Varsayılan değer "doğru".

en: Display score as the a fraction: "[score]/[max score]". If unchecked, will display score.
tr_TR: Puanı kesir olarak göster: "[puan]/[tavan puan]". Seçili olmadığında puan görüntülenir.

en: Display the entry's "star" status.
tr_TR: Kayıtların "Yıldız" durumunu görüntüle.

en: Display the entry's current approval status.
tr_TR: Kaydın mevcut onay durumunu görüntüleyin.

en: Display the most recent entries for a View
tr_TR: Görünüme ait en son kayıtları görüntüleyin

en: Display the uploaded files as links, rather than embedded content.
tr_TR: Yüklenen dosyaları gömülü içerik yerine bağlantı olarak görüntüle.

en: Display the video in a player, rather than a direct link to the video.
tr_TR: Videoyu doğrudan bağlantı yerine bir oynatıcıda görüntüleyin.

en: Display, add, and delete notes for an entry.
tr_TR: Kayıt için notları silin, ekleyin yada düzenleyin.

[ctx: Displayed when a View is not configured. %s is replaced by the tab label]
en: The %s layout has not been configured.
tr_TR: %s arayüzü ayarlanmamış.

en: Displaying %1$s - %2$s of %3$s
tr_TR: %3$s taneden %1$s - %2$s arası kayıt görüntüleniyor

en: Displays either Passed or Failed based on the Pass/Fail settings configured in the Quiz Settings.
tr_TR: Quiz Ayarlarında yapılan Geçti/Kaldı ayarlarına göre kullanıcının geçip kaldığını görüntüler.

en: Displays the Grade the user achieved based on Letter Grading configured in the Quiz Settings.
tr_TR: Quiz Ayarlarında yapılan ayarlara göre kullanıcının Harf Notunu görüntüler.

en: Displays the number of correct Quiz answers the user submitted.
tr_TR: Kullanıcının doğru cevapladığı Quiz soru sayısını gösterir.

en: Displays the percentage of correct Quiz answers the user submitted.
tr_TR: Kullanıcının doğru cevapladığı Quiz soru yüzdesini gösterir.

en: Displays the results of Poll Fields that exist in the form.
tr_TR: Formda yer alan anket alanlarının sonuçlarını görüntüler.

en: Do not limit the number of entries output in the CSV.
tr_TR: CSV'deki kayıt sayısını sınırlamayın.

en: Don&rsquo;t show the full URL, only show the domain.
tr_TR: Tam URL adresini gösterme, sadece alan adını göster.

en: Don't display this field if the entry creator has no other entries
tr_TR: Eğer kayıt sahibine ait başka kayıtlar yoksa bu alanı gösterme

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Duplicate Entry
tr_TR: Kaydı Çoğalt

en: Duplicate Link Text
tr_TR: Bağlantı Yazısını Çoğalt

en: Each field will be displayed as a column in the table.
tr_TR: Her alan tabloda sütun şeklinde görünecektir.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Entry
tr_TR: Kaydı Düzenle

en: Edit Entry %s
tr_TR: %s kaydını düzenle

en: Edit Entry Redirect URL
tr_TR: Yönlendirilecek URL Adresi

en: Edit Form
tr_TR: Formu Düzenle

en: Edit Form #%d
tr_TR: %d formunu düzenle

en: Edit Link Text
tr_TR: Bağlantı Yazısını Düzenle

en: Edit Table
tr_TR: Tablo Düzenle

en: Edit View
tr_TR: Görünüm'ü Düzenle

[ctx: Edit View with the ID of %d]
en: Edit View #%d
tr_TR: #%d Görünümümnü Düzenle

en: Edit settings for this form
tr_TR: Bu formun ayarlarını değiştirin

en: Edit this entry
tr_TR: Kaydı düzenle

en: Editing Returns To&hellip;
tr_TR: Düzenlemeden Sonra Yönlendir&hellip;

en: Editor Or Higher
tr_TR: Editör yada üstü

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Email Body
tr_TR: Eposta İçeriği

en: Email Subject
tr_TR: Eposta Konusu

en: Email address
tr_TR: Eposta adresi

en: Email hidden; Javascript is required.
tr_TR: Eposta gizlenmiş; Javascript etkin olmalı.

en: Email subject
tr_TR: E-posta konusu

en: Email to Use
tr_TR: Kullanılacak E-posta Adresi

en: Embed Entry %d
tr_TR: Gömülü Kayıt %d

en: Embed Shortcode
tr_TR: Kısakod Ekle

en: Embed a View
tr_TR: Görünüm'ü göm

en: Enable CSV access to this View.
tr_TR: Bu Görünümde CSV Erişimine İzin Ver.

en: Enable Edit Locking
tr_TR: Aynı Anda Düzenlemeyi Kilitle

en: Enable REST access to this View.
tr_TR: Bu Görünümde REST erişimini etkinleştir.

en: Enable View and Entry access via the REST API? Regular per-View restrictions apply (private, password protected, etc.).
tr_TR: Görünüm ve Kayıtları REST API ile çalıştırmak istermisiniz? Görünüm bazlı kısıtlamalar uygulanabilir (özel, şifreli, korumalı vs.)

en: Enable adding notes?
tr_TR: Not ekleme etkinleştirilsin mi?

en: Enable lightbox for images
tr_TR: Resimler için Lightbox etkinleştir

en: Enable sorting by column
tr_TR: Sütuna göre sıralamayı etkinleştir

en: Encrypt Email Address
tr_TR: Eposta Adresini şifrele

en: End date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: Endpoint Not Yet Implemented.
tr_TR: Bitiş noktası ayarlanmamış.

en: Enter View name here
tr_TR: Görünüm Adını buraya girin

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes.
tr_TR: Yazı yada HTML girebilirsiniz. Ayrıca kısakodlarda desteklenir.

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes. You can show or hide data using the %s shortcode (%slearn more%s).
tr_TR: Yazı yada HTML girebilirsiniz. Kısakodlar da desteklenmektedir. Verileri gizlemek yada göstermek için %s kısakod kullanabilirsiniz (%sdetaylı bilgi%s).

en: Enter the license key that was sent to you on purchase. This enables plugin updates &amp; support.
tr_TR: Satın alma esnasında size gönderilen lisans anahtarını giriniz. Bu sayede eklenti güncellemeleri ve desteği alabilirsiniz.

en: Enter the number of words to be shown. If specified it truncates the text. Leave it blank if you want to show the full text.
tr_TR: Gösterilecek kelie sayısını giriniz. Girdiğiniz kelime kadar yazı özetlenecektir. Tüm yazıyı göstermek için boş bırakın.

en: Entries
tr_TR: Kayıtlar

en: Entries Fields
tr_TR: Kayıtlara Ait Alanlar

en: Entries to Display
tr_TR: Görüntülenecek Kayıtlar

en: Entry #{entry_id}
tr_TR: #{entry_id} Kayıt

en: Entry Creator
tr_TR: Kayıt Sahibi

en: Entry Creator: Display Name
tr_TR: Kayıt Sahibi: Görünen Ad

en: Entry Creator: Email
tr_TR: Kayıt Sahibi: Eposta

en: Entry Creator: Roles
tr_TR: Kaydı Oluşturan: Roller

en: Entry Creator: User ID
tr_TR: Kayıt Sahibi: Kullanıcı NO

en: Entry Creator: Username
tr_TR: Kayıt Sahibi: Kullanıcı Adı

en: Entry Date
tr_TR: Kayıt Tarihi

en: Entry ID
tr_TR: Kayıt NO

en: Entry ID:
tr_TR: Kayıt NO:

en: Entry Notes
tr_TR: Kayıt Notları

en: Entry Star
tr_TR: Yıldızlı Kayıt

en: Entry Updated
tr_TR: Kayıt Güncellendi

en: Entry Updated.
tr_TR: Kayıt güncellendi.

en: Entry Updated. %sReturn to Entry%s
tr_TR: Kayıt güncellendi. %sKayda Dön%s

en: Entry approved for directory viewing. Click to disapprove this entry.
tr_TR: Kayıt dizin görüntülemesi için onaylanmış. Onayı geri almak için tıklayın.

en: Entry duplicated.
tr_TR: Kayıt çoğaltıldı.

en: Entry link text (required)
tr_TR: Kayıt bağlantı yazısı (zorunlu)

en: Entry not approved for directory viewing. Click to approve this entry.
tr_TR: Kayıt dizin görüntülemesi için onaylanmamış. Kaydı onaylamak için tıklayın.

en: Entry not yet reviewed. Click to approve this entry.
tr_TR: Kayıt denetlenmemiş. Bu kaydı onaylamak için tıklayın.

en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Error message links to logging page]
en: Check the GravityView logs for more information.
tr_TR: Daha fazla bilgi için GravityView günlüklerini kontrol edin.

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no message provided]
en: Please enter a message
tr_TR: Lütfen mesajınızı giriniz

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no subject provided]
en: Please enter a subject
tr_TR: Lütfen konu giriniz

en: Error while adding the field. Please try again or contact GravityView support.
tr_TR: Alanı eklerken hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin yada GravityView destek bölümüne başvurun.

en: Error while creating the View for you. Check the settings or contact GravityView support.
tr_TR: Görünüm oluşturulurken hata oluştu. Lütfen ayarları kontrol edin yada GravityView destek bölümüne başvurun.

en: Errors have been highlighted below.
tr_TR: Hatalar aşağıda belirtilmiştir.

en: Event Listings
tr_TR: Etkinlik Takvimi

[ctx: Example email address used as a placeholder]
en: you@example.com
tr_TR: siz@ornek.com

en: Expired License
tr_TR: Zamanı Geçmiş Lisans

en: Extensions and plugins data cannot be loaded at the moment. Please try again later.
tr_TR: Uzantı ve eklenti verileri şu anda yüklenemiyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

[ctx: Extensions are WordPress plugins that add functionality to GravityView and Gravity Forms]
en: Extensions
tr_TR: Uzantılar

en: Feature submitted websites with screenshots.
tr_TR: Ekran görüntülü özel website listesi.

en: Feeds
tr_TR: Akışlar/Feeds

en: Field ID: %s
tr_TR: Alan NO: %s

en: Field: %s
tr_TR: Alan: %s

en: Fields shown when editing an entry.
tr_TR: Kayıt düzenlerken görünecek alanlar.

en: File Upload
tr_TR: Dosya Yükleme

en: Filter &amp; Sort
tr_TR: Süz &amp; Sırala

en: Filter Fields:
tr_TR: Alanları Sırala:

en: Filter Views list
tr_TR: Görünüm listesini sırala

en: Filter by End Date
tr_TR: Bitiş Tarihine Göre Sırala

en: Filter by Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihine Göre Sırala

en: Filter by date:
tr_TR: Tarihe göre sırala:

en: Filter fields by name or label
tr_TR: Alanları ara yada etikete göre sırala

en: First Name
tr_TR: Ad

en: First Number in the Sequence
tr_TR: Dizideki İlk Sayı

en: First and Last Name
tr_TR: Ad ve Soyad

[ctx: First parameter: Success or error of the action. Second: User ID number]
en: %s: Assigned User ID #%d as the entry creator.
tr_TR: %s: Kullanıcı NO #%d olan kişi kayıt sahibi olarak değiştirildi.

en: Footer Left
tr_TR: Sol Alt Bilgi

en: Footer Right
tr_TR: Sağ Alt Bilgi

en: For each entry, the displayed number will increase by one. When displaying ten entries, the first entry will display "1", and the last entry will show "10".
tr_TR: Her kayıt için görüntülenen sayı bir artar. On kayıt görüntülendiğinde, ilk kayıt "1" görüntülenir ve son kayıt "10" gösterir.

en: Form ID: %s
tr_TR: Form NO: %s

en: Format number?
tr_TR: Sayı Formatını Değiştir?

en: Fulfilled
tr_TR: Tamamlandı

en: Get access to Entry Importer and other Premium plugins
tr_TR: Kayıt Aktarıcı ve diğer özel eklentilere erişim sağlayın

en: Get access to Extensions
tr_TR: Uzantılara erişin

en: Get the Latest Gravity Forms
tr_TR: Gravity Forms son sürümünü edinin

en: Getting Started
tr_TR: Başlangıç

en: Gravatar Icon
tr_TR: Gravatar Simgesi

[ctx: Gravity Flow Workflow Step Status]
en: Status: %s
tr_TR: Durum: %s

en: GravityView Extensions and Plugins
tr_TR: GravityView Uzantı ve Eklentileri

en: GravityView Fields
tr_TR: GravityView Alanları

en: GravityView Recent Entries
tr_TR: GravityView En Son Kayıtlar

en: GravityView Search
tr_TR: GravityView Arama

en: GravityView Settings
tr_TR: GravityView Ayarları

en: GravityView Support
tr_TR: GravityView Destek

en: GravityView Support Port
tr_TR: GravityView Destek Portalı

en: GravityView Views using this form as a data source
tr_TR: GravityView Görünümleri veri kaynağı olarak bu formu kullanmaktadır

en: GravityView and Gravity Forms Directory are both active. This may cause problems. If you experience issues, disable the Gravity Forms Directory plugin.
tr_TR: GravityView ve Gravity Forms Directory eklentilerinin ikiside etkin. Bu durum bazı sorunlara yol açabilir. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız  Gravity Forms Directory eklentisini etkisizleştirin.

en: GravityView is brought to you by:
tr_TR: GravityView'i çıkaranlar:

en: GravityView requires Gravity Forms Version %s or newer.
tr_TR: GravityView, Gravity Forms sürüm %s yada daha üstünü gerektirir.

en: GravityView requires Javascript to be enabled.
tr_TR: GravityView Javascript'in çalışır durumda olmasını gerektirir.

en: GravityView requires PHP Version %s or newer. You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
tr_TR: GravityView  PHP %s ve üzeri sürümleri gerektirir. Kullandığınız sürüm %s. Lütfen hosting firmanızla iletişime geçerek güncelleme talep ediniz.

en: GravityView will not work correctly on this page because of the URL Slug.
tr_TR: GravityView, URL kısaltması nedeniyle bu sayfada doğru çalışmaz.

en: GravityView: Getting Started
tr_TR: GravityView: Başlangıç

en: Green
tr_TR: Yeşil

[ctx: HTML link pointing to WordPress article on oEmbed]
en: Automatically convert oEmbed URLs into embedded content (%slearn more%s).
tr_TR: oEmbed şeklinde gömülü URL adreslerini otomatik olarak gömülü içeriğe dönüştür. (%s daha fazla %s)

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Hide View data until search is performed
tr_TR: Arama gerçekleşmeden Görünüm verisini gösterme

en: Hide empty fields
tr_TR: Boş Alanları Gizle

en: Hide if no entries
tr_TR: Hiç kayıt yoksa bu alanı gizle

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: How can we help you?
tr_TR: Size nasıl yardımcı olabiliriz?

en: How likely are you to recommend GravityView?
tr_TR: GravityView eklentisini tavsiye edermisiniz?

en: How should the User information be displayed?
tr_TR: Kullanıcı bilgisi hangi biçimde görünmeli?

en: I am going to continue using GravityView
tr_TR: GravityView'i kullanmaya devam edeceğim

en: I found a better plugin
tr_TR: Daha iyi bir eklenti buldum

en: I no longer need GravityView
tr_TR: GravityView eklentisine artık ihtiyacım yok

en: If Embedded, Page ID:
tr_TR: Eğer Gömülüyse, Sayfa NO:

en: If Search Value is set, you can define a specific field to search in. Otherwise, all fields will be searched.
tr_TR: Eğer Arama Değeri atandıysa, belirli bir alanda arama yapabiliriniz. Aksi takdirde tüm alanlar aranacaktır.

en: If enabled, entries can be exported for this View by adding "/csv/" to the View URL. Each configured field will be a column in the exported CSV.
tr_TR: Etkinleştirilirse, görünüm URL'sine "/csv/" ekleyerek bu Görünüm için kayıtlar dışa aktarılabilir. Yapılandırılan her alan, dışa aktarılan CSV'de bir sütun olacaktır.

en: If enabled, images will open full-size in a "lightbox". A lightbox displays images and videos by filling the screen and dimming out the rest of the web page.
tr_TR: Etkinleştirilirse, görüntüler bir "lightbox" içinde tam boyutlu açılır. Bir Lightbox ekranı doldurarak ve web sayfasının geri kalanını karartarak görüntüleri ve videoları görüntüler.

en: If enabled, safe HTML will be displayed and unsafe or unrecognized HTML tags will be stripped. If disabled, the field value will be displayed as text.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, sadece güvenli HTML görüntülenir ve güvenli olmayan veya tanınmayan HTML etiketleri silinir. Devre dışı bırakılırsa, alan değeri metin olarak görüntülenir.

en: If not configured, all form fields will be displayed.
tr_TR: Özel ayar yapılmazsa, tüm alanlar görüntülenecektir.

en: If the "Show only approved entries" setting is enabled, the entry will need to be re-approved by an administrator before it is shown in the View.
tr_TR: "Yalnızca onaylanmış kayıtları göster" ayarı etkinleştirilmişse, kaydın görüntülenmeden önce bir yönetici tarafından yeniden onaylanması gerekir.

en: If the entry has not yet been approved or disapproved, display this value
tr_TR: Eğer kayıt denetlenmemişse bu değeri göster

en: If the entry is approved, display this value
tr_TR: Eğer kayıt onaylanmışsa bu değeri göster

en: If the entry is not approved, display this value
tr_TR: Eğer kayıt onaylanmamışsa bu değeri göster

en: If the field has an answer explanation, show it?
tr_TR: Eğer bu alana ait cevap açıklaması mevcutsa görüntülensin?

en: If you are unsure, choose the Disable setting.
tr_TR: Emin değilseniz ayarı kapatabilirsiniz.

en: If you delete then re-install GravityView, it will be like installing GravityView for the first time.
tr_TR: Eğer eklentiyi siler ve yeniden yüklerseniz GravityView ilk defa kuruluyormuş gibi baştan yüklenecektir.

en: If you want to contribute to the code, %syou can on Github%s. If your contributions are accepted, you will be thanked here.
tr_TR: Kodlara katkı yapmak isterseniz, %sGithub üzerinden yapabilirsiniz%s. Katkınız onaylanırsa size buradan teşekkür edilecektir.

en: If your Edit View tabs are ugly, enable this setting.
tr_TR: Eğer Görünüm Düzenle sekmeleri çirkin görünüyorsa bu ayarı etkinleştirin.

en: Image
tr_TR: Resim

en: In order to provide responses to your support requests, please provide your email address.
tr_TR: Destek taleplerinize yanıt verebilmemiz için lütfen eposta adresinizi yazınız.

en: In the future, GravityView will require Gravity Forms Version %s or newer.
tr_TR: GravityView yakın zamanda Gravity Forms Sürüm %s ve üstü gerektirecektir.

en: Inactive
tr_TR: Etkin Değil

en: Inactive License
tr_TR: Pasif Lisans

en: Input Type
tr_TR: Giriş Türü

en: Insert View
tr_TR: Görünüm Ekle

en: Insert all the form fields at once.
tr_TR: Tüm form alanlarını aynı anda ekleyin.

en: Insert custom text or HTML as a widget
tr_TR: Bileşen olarak özel yazı yada HTML ekleyin

en: Insert custom text or HTML.
tr_TR: Özel yazı yada HTML girin.

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Instead of using the entry data, instead use the current post data.
tr_TR: Kayıt verisini kullanmak yerine mevcut yazı verisini kullan.

en: Invalid License
tr_TR: Geçersiz Lisans

en: Invalid: this license has reached its activation limit.
tr_TR: Geçersiz: bu lisans anahtarı etkinleştirme haddine ulaştı.

en: Is Fulfilled
tr_TR: Tamamlandı

en: Is Starred
tr_TR: Yıldızlı

en: Issue Tracker
tr_TR: Sorun Takipçisi

en: Job Board
tr_TR: İş İlanı Panosu

en: Label
tr_TR: Etiket

[ctx: Label in field picker for empty label]
en: Field #%s (No Label)
tr_TR: Alan #%s (Etiket Yok)

en: Label of the input
tr_TR: Girdi etiketi

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Last and First Name
tr_TR: Soyad ve Ad

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla

en: Learn more&hellip;
tr_TR: Daha fazlası için&hellip;

en: Leave blank for column width to be based on the field content.
tr_TR: Alanın içeriğine göre otomatik genişlik verilmesini istiyorsanız bu alanı boş bırakın.

en: Leave empty to remove.
tr_TR: Kaldırmak için boş bırakın.

en: Left
tr_TR: Sol

en: Letter
tr_TR: Harf

en: License Details:
tr_TR: Lisans Detayları:

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: License level: %s
tr_TR: Lisans düzeyi:%s

en: Limiting Edit Access
tr_TR: Düzenleme Yetkisini Kısıtla

en: Link Text:
tr_TR: Bağlantı Yazısı:

[ctx: Link shown when invalid Edit Entry link is clicked]
en: Go back.
tr_TR: Geri dön.

en: Link the Email Address
tr_TR: Eposta Adresine bağlantı ver

en: Link to Entry
tr_TR: Kayıt Bağlantısı

en: Link to URL:
tr_TR: Bağlantı URL:

en: Link to single entry
tr_TR: Tekil kayıta bağlantı ver

en: Link to the category or tag
tr_TR: Kategori yada etikete bağlantı ver

en: Link to the current category or tag. "Link to single entry" must be unchecked.
tr_TR: Mevcut kategori yada etikete bağlantı ver. "Tekil kayda bağlantı ver" seçili olmamalı.

en: Link to the post
tr_TR: Yazıya bağlantı ver

en: Link to the post created by the entry.
tr_TR: Girdi tarafından oluşturulan yazıya bağlantı ver.

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Links to multiple pages of results.
tr_TR: Çok sayfalı sonuçlara bağlantı.

en: List
tr_TR: Liste

en: List members of your team.
tr_TR: Ekibinizin üyelerini listeleyin.

en: List of Changes
tr_TR: Değişiklik Listesi

en: List people with individual profiles.
tr_TR: Bireysel kişi özgeçmişlerini listele.

en: Listing Title
tr_TR: Listeleme Başlığı

en: Loading&hellip;
tr_TR: yükleniyor&hellip;

en: Logged-out visitors and non-administrators will only see approved entries, while administrators will see entries with all statuses. This makes it easier for administrators to moderate entries from a View.
tr_TR: Oturumu kapatmış ziyaretçiler ve yönetici olmayanlar sadece onaylanmış kayıtları görüntüleyebilir, fakat yöneticiler tüm kayıtları görüntüleyebilirler. Bu sayede yöneticiler kayıtları Görünüm'ler içinde kolayca düzenleyebilirler.

en: Logs
tr_TR: Kütükler

en: Make Phone Number Clickable
tr_TR: Telefon Numarası tıklanabilir hale getir

en: Make field editable to:
tr_TR: Alanı şunlar için düzenlenebilir yap:

en: Make it harder for spammers to get email addresses from your entries. Email addresses will not be visible with Javascript disabled.
tr_TR: Hırsızların kayıtlarınızda yer alan eposta adreslerini çalınmasını zorlaştırın. Javascript etkin olmadığında eposta adresleriniz gizlenmiş olur.

en: Make visible for:
tr_TR: Şunlar için görünür:

en: Make visible only to logged-in users?
tr_TR: Sadece giriş yapan kullanıcılar mı görüntülesin?

en: Manage issues and their statuses.
tr_TR: Sorunları ve durumlarını yönetin.

en: Map It
tr_TR: Haritada Göster

en: Match All Fields
tr_TR: Tüm alanlar dahil

en: Match Any Fields
tr_TR: Herhangi bir alana göre

en: Maximum number of files reached
tr_TR: Azami dosya erişim sayısı

en: Maximum words shown
tr_TR: Gösterilen azami kelime sayısı

[ctx: Menu name]
en: Views
tr_TR: Görünümler

en: Message sent!
tr_TR: Mesajınız gönderildi!

[ctx: Message to display when submitting a note without content.]
en: Note cannot be blank.
tr_TR: Not boş olamaz.

en: Monster Faces
tr_TR: Canavar Yüzler

en: Moving the entry to the trash failed.
tr_TR: Kayıt çöpe taşınırken hata oluştu.

en: Multi Select
tr_TR: Çoklu Seçim

en: Multiple Entries
tr_TR: Çoklu Kayıt

en: Multisite Super Admin
tr_TR: Multisite Süper Yönetici

en: Must set route name in subclass.
tr_TR: Alt sınıfta yol adı ayarlanmış olmalı.

en: Must set route sub type in subclass.
tr_TR: Yol alt tipi, alt sınıfta ayarlanmış olmalı.

en: Name
tr_TR: Ad

en: New Draft
tr_TR: Yeni Taslak

en: New View
tr_TR: Yeni Görünüm

en: New entry note
tr_TR: Yeni kayıt notu

en: Next
tr_TR: Sonraki

[ctx: Next month in calendar]
en: Next
tr_TR: Sonraki

en: No Entries Text
tr_TR: Kayıt Yok Yazısı

en: No Entries found.
tr_TR: Hiç Kayıt bulunamadı.

en: No Title (View #%d)
tr_TR: Başlık Yok (Görünüm #%d)

en: No Views found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda Görünüm Bulunamadı

en: No Views found.
tr_TR: Görünüm bulunamadı.

en: No entries match your request.
tr_TR: Talebinize uyan kayıt bulunamadı.

en: No fields were found matching the search.
tr_TR: Aramaya uygun alan bulunamadı.

en: No post to duplicate has been supplied!
tr_TR: Suret oluşturacak yazı tedarik edilmedi!

en: No response
tr_TR: Cevap yok

en: No search fields configured yet.
tr_TR: Hiçbir arama alanı belirlenmemiş.

[ctx: No user assigned to the entry]
en: No User
tr_TR: Kullanıcı Yok

en: No-Conflict Mode
tr_TR: Çakışmasız Durum

en: Not Fulfilled
tr_TR: Tamamlanmadı

en: Not Installed
tr_TR: Yüklü Değil

en: Not connected.
tr_TR: Bağlanmadı.

en: Note Content
tr_TR: Not İçeriği

en: Note Settings
tr_TR: Not Ayarları

en: Note added.
tr_TR: Not eklendi.

en: Notes for this entry
tr_TR: Bu kayıt için notlar

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Number Sequence
tr_TR: Sayı Dizisi

en: Number of entries per page
tr_TR: Sayfa başına gösterilecek kayıt sayısı

en: Number of entries to show:
tr_TR: Görüntülenecek kayıt sayısı:

en: Offset entries starting from
tr_TR: Şu sayıdan itibaren başlayan kayıtları kaydır

en: Ok
tr_TR: Tamam

en: One-Time Payment
tr_TR: Tek seferlik ödeme

en: Only allow access to this View when embedded using the shortcode.
tr_TR: Sadece kısakod ile gömülüyse bu Görünüme erişime izin ver.

en: Only show the domain for a URL instead of the whole link.
tr_TR: Sadece URL ye ait alan adını göster, tüm bağlantıyı gösterme.

en: Open link in a new tab or window?
tr_TR: Bağlantı yeni sekmede mi yoksa pencerede mi açılsın?

en: Opt-In
tr_TR: Seçmeli

en: Options: %s
tr_TR: Seçenekler: %s

en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other Entries
tr_TR: Diğer Kayıtlar

en: Other Fields
tr_TR: Diğer Alanlar

en: Other URL
tr_TR: Diğer URL

en: Other email address
tr_TR: Diğer e-posta adresi

en: Output the number sequence in descending order. If enabled, numbers will count down from high to low.
tr_TR: Sayı dizilerini Azalan olarak sırala. Etkinleştirilirse, sayılar yüksekten düşüğe doğru sıralanacaktır.

en: Override Date Format
tr_TR: Tarih Biçimini Değiştir

en: Override the default image width (250).
tr_TR: Varsayılan görüntü genişliğini geçersiz kılın (250).

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page Links
tr_TR: Sayfa Bağlantıları

en: Page Size
tr_TR: Sayfa Boyutu

en: Paragraph Text
tr_TR: Paragraf Metin

en: Parent View:
tr_TR: Ebeveyn Görünüm:

en: Pass/Fail
tr_TR: Geçti/Kaldı

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Payment Amount
tr_TR: Ödeme Miktarı

en: Payment Date
tr_TR: Ödeme Tarihi

en: Payment Method
tr_TR: Ödeme Yöntemi

en: Payment Status
tr_TR: Ödeme Durumu

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: People Profiles
tr_TR: Kişi Özgeçmişi

en: Percent Width
tr_TR: Genişlik Yüzdesi

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Pipe Recorder
tr_TR: Pipe Kaydedici

en: Please <a href="%s">read this article</a> for more information.
tr_TR: Daha fazla bilgi için <a href="%s">lütfen bu makaleyi okuyun.</a>

en: Please enter a valid email address
tr_TR: Lütfen geçerli bir eposta adresi giriniz

en: Please enter your name
tr_TR: Lütfen adınızı giriniz

en: Please follow up with me about my feedback
tr_TR: Lütfen geribildirim hakkında benimle iletişime geçin

en: Please select a View
tr_TR: Lütfen Görünüm seçin

en: Please select a View to search.
tr_TR: Arama yapmak için lütfen Görünüm seçiniz.

en: Please share your thoughts about GravityView
tr_TR: Lütfen GravityView hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşın

en: Plugin activation failed.
tr_TR: Eklenti etkinleştirme başarısız.

en: Plugin activation failed: %s
tr_TR: %s Eklenti etkinleştirme hatası

en: Plugin deactivation failed.
tr_TR: Eklenti devre dışı bırakma başarısız.

en: Plugin status: %s
tr_TR: Eklenti Durumu: %s

en: Plugins that extend GravityView and Gravity Forms functionality.
tr_TR: GravityView ve Gravity Forms işlevselliğini artıran eklentiler.

en: Poll Results
tr_TR: Anket Sonuçları

en: Post Category
tr_TR: Yayın Kategorisi

en: Post Content
tr_TR: Yazı İçeriği

en: Post Custom Field
tr_TR: Yazı Özel Alanı

en: Post Excerpt
tr_TR: Yazı Özeti

en: Post ID
tr_TR: Yazı NO

en: Post Image
tr_TR: Yazı Resmi

[ctx: Post Image field caption heading]
en: Caption:
tr_TR: Altbaşlık:

[ctx: Post Image field description heading]
en: Description:
tr_TR: Açıklama:

[ctx: Post Image field title heading]
en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Post Tags
tr_TR: Yazı Etiketleri

en: Post Title
tr_TR: Yazı Başlığı

[ctx: Post Type General Name]
en: Views
tr_TR: Görünümler

[ctx: Post Type Singular Name]
en: View
tr_TR: Görünüm

en: Post available jobs in a simple job board.
tr_TR: Mevcut iş ilanlarını basit iş panosunda görüntüle.

en: Potential Conflict
tr_TR: Muhtemel Çakışma

en: Precision of the number of decimal places. Leave blank to use existing precision.
tr_TR: Ondalık kısımların basamak sayısını değiştirin. Mevcut ayarları kullanmak için burayı boş bırakın.

en: Present a list of your events.
tr_TR: Etkinliklerinizin sunumunu yapabilirsiniz.

en: Prevent Direct Access
tr_TR: Doğrudan Erişimi Kapat

en: Prevent REST Access
tr_TR: REST erişimini engelle

en: Prevent multiple users from editing the same entry at the same time.
tr_TR: Birden çok kullanıcının aynı kaydı aynı anda düzenlemesini engelleyin.

en: Preview Form
tr_TR: Form Önizleme

en: Preview this form
tr_TR: Form Önizleme

en: Previous
tr_TR: Önceki

[ctx: Previous month in calendar]
en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Processing&hellip;
tr_TR: İşleniyor&hellip;

en: Purchase Now for %s
tr_TR: Şimdi %s satın al

en: Quiz Letter Grade
tr_TR: Quiz Harf Notu

en: Quiz Pass/Fail
tr_TR: Quiz Geçti/Kaldı

en: Quiz Percentage Grade
tr_TR: Quiz Yüzde Notu

en: Quiz Score
tr_TR: Quiz Puanı

en: Quiz Score Total
tr_TR: Quiz Puan Toplamı

en: Radio
tr_TR: Radyo Düğmesi

en: Radio Buttons
tr_TR: Radyo Düğmeleri

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Read more about %s
tr_TR: %s hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Recent Entries
tr_TR: En Son Kayıtlar

en: Red
tr_TR: Kırmızı

en: Redirect After Editing
tr_TR: Düzenlemeden Sonra Yönlendir

en: Redirect to Multiple Entries
tr_TR: Çoklu Kayıtlara Yönlendir

en: Redirect to Single Entry
tr_TR: Tekil Kayıta Yönlendir

en: Redirect to URL
tr_TR: URL Adresine Yönlendir

[ctx: Referring to the user who is currently editing a locked entry]
en: the person who is editing the entry
tr_TR: Kaydı düzenleyen kişi

en: Reject Request
tr_TR: İsteği reddet

en: Remove %s
tr_TR: %s Sil

en: Remove Search Field
tr_TR: Arama Alanını Kaldır

en: Render oEmbeds
tr_TR: oEmbed işleyin

en: Renew on: %s
tr_TR: %s üzerine yenile

en: Reorder Search Fields
tr_TR: Arama Alanlarını Yeniden Sırala

[ctx: Replacement 1 is HTML. Replacement 2 is the URL where the user will be taken. Replacement 3 is HTML.]
en: Entry Updated. %sRedirecting to %s%s
tr_TR: Kayıt güncellendi. %sKayda Dönülüyor%s%s

[ctx: Replacement 1 is HTML. Replacement 2 is the title of the page where the user will be taken. Replacement 3 is HTML.]
en: Entry Updated. %sReturning to %s%s
tr_TR: Kayıt güncellendi. %sKayda Dönülüyor%s%s

[ctx: Replacements are HTML]
en: Entry Updated. %sReturning to Entry%s
tr_TR: Kayıt güncellendi. %sKayda Dönülüyor%s

en: Request Control
tr_TR: İstek denetimi

en: Request again
tr_TR: Tekrar istekte bulun

en: Required
tr_TR: Zorunlu

en: Reset Approval
tr_TR: Onaylamayı Sıfırla

en: Reset Entry approval for GravityView
tr_TR: GravityView kayıt onaylamayı sıfırla

[ctx: Reset the search form to the state that existed on page load]
en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Restore the form from the trash
tr_TR: Formu çöpten kurtar

en: Result Number
tr_TR: Sonuç Numarası

en: Results Per Page
tr_TR: Sayfa Başı Sonuç Sayısı

en: Resume Board
tr_TR: Özgeçmiş Panosu

en: Reverse the order of the number sequence (high to low)
tr_TR: Sayı dizisinin sırasını tersine çevir (yüksekten en düşüğe)

en: Reverse the order of the result numbers
tr_TR: Sonuç sayılarının sırasını tersine çevir

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Robot Faces
tr_TR: Robot Yüzleri

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Bar
tr_TR: Arama Kutusu

en: Search Entries:
tr_TR: Kayıtlarda ara:

en: Search Everything
tr_TR: Herşeyde Ara

en: Search Field
tr_TR: Alanlarda Ara

en: Search Fields
tr_TR: Arama Alanları

en: Search GravityView Docs
tr_TR: GravityView Dökümanlarında Ara

en: Search Layout
tr_TR: Arama Arayüzü

en: Search Mode
tr_TR: Arama Biçimi

en: Search Operator
tr_TR: Arama Operatörü

en: Search Value
tr_TR: Değer Ara

en: Search Views
tr_TR: Görünümlerde Ara

en: Search form for searching entries.
tr_TR: Kayıtlarda arama yapmak için arama formu.

en: Searchable fields:
tr_TR: Aranabilir alanlar:

en: Secondary sort direction
tr_TR: İkincil sıralama yönü

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: See Views
tr_TR: Görünümleri Göster

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select (multiple values)
tr_TR: Seç (çoklu değerler)

en: Select a View
tr_TR: Görünüm Seç

en: Select a field
tr_TR: Bir alan seçin

en: Select another form as the data source for this View.
tr_TR: Bu Görünüm'ü başka forma bağla.

en: Send Us Your Feedback
tr_TR: Geribildirim Gönderin

en: Set the default email content.
tr_TR: Varsayılan eposta içeriğini belirle.

en: Set the default email subject line.
tr_TR: Varsayılan eposta konusu satırını belirle.

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on GravityView admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
tr_TR: Arkaplanda farklı betik ve sitil dosyalarının GravityView yönetim sayfasında yüklenmesini istemiyorsanız bu ayarı kullanmalısınız. Bu sayede diğer eklenti ve temalarla yaşanabilecek çakışmalar asgariye indirilmiş olur.

[ctx: Setting: Enable or Disable]
en: Disable
tr_TR: Kapat

[ctx: Setting: Enable or Disable]
en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

[ctx: Setting: On or off]
en: Off
tr_TR: Kapalı

[ctx: Setting: On or off]
en: On
tr_TR: Açık

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Hide
tr_TR: Gizle

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Show
tr_TR: Göster

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Shorten Link Display
tr_TR: Bağlantı Görünümünü kısalt

en: Should search results match all search fields, or any?
tr_TR: Arama sonuçları tüm arama alanlarla eşleşecek şekilde mi olmalı yada herhangi bir alan olabilir mi?

en: Show Answer Explanation?
tr_TR: Cevap Açıklaması Görünsün mü?

en: Show Clear button
tr_TR: Temizle düğmesini göster

en: Show Entry on Website
tr_TR: Kaydı Site üzerinde göster

en: Show GravityView Support Port when on a GravityView-related page
tr_TR: GravityView ile alakalı bir sayfadaysam Destek Portalını göster

en: Show Label
tr_TR: Etiketi Göster

en: Show Map Link:
tr_TR: Harita Bağlantısı Göster:

en: Show Max Score?
tr_TR: Tavan Puan Gösterilsin mi?

en: Show Pagination Info
tr_TR: Sayfalama Bilgisini Göster

en: Show Support Port?
tr_TR: Destek Portalını Göster?

en: Show a different month
tr_TR: Farklı bir ay göster

en: Show all entries to administrators
tr_TR: Yönetici yetkisindeki herkese tüm kayıtları göster

en: Show all in CSV
tr_TR: Tümünü CSV'de göster

en: Show each page number
tr_TR: Her sayfanın numarasını göster

en: Show entries submitted after this date. Supports relative dates, such as "-1 week" or "-1 month".
tr_TR: Bu tarihten sonra gönderilen kayıtları göster. Önceki tarihler desteklenmektedir. "-1 hafta" yada "-1 ay" gibi.

en: Show entries submitted before this date. Supports relative dates, such as "now" or "-3 days".
tr_TR: Bu tarihten önce gönderilen kayıtları göster. Önceki tarihler desteklenmektedir. "şimdi" yada "-3 gün" gibi.

en: Show entry in directory view?
tr_TR: Kaydı dizin içinde göster?

en: Show every page number instead of summary (eg: 1 2 3 ... 8 »)
tr_TR: Özeti yerine her sayfayı tek tek göster (örn: 1 2 3 ... 8 »)

en: Show me beta versions if they are available.
tr_TR: Beta sürümler yayınlandığında bana göster.

en: Show only approved entries
tr_TR: Sadece onaylı kayıtları göster

en: Show only:
tr_TR: Sadece göster:

en: Show score
tr_TR: Skoru göster

en: Show the Support Port on GravityView pages?
tr_TR: Destek Portalı GravityView sayfalarında görünsün mü?

en: Silhouetted Person
tr_TR: Siluetli Kişi

en: Single Entry
tr_TR: Tekil Kayıt

en: Single Entry Title
tr_TR: Tekil Kayıt Başlığı

en: Single Line Text
tr_TR: Tek Satır Metin

en: Size in Pixels
tr_TR: Piksel Cinsinden Boyut

en: Sort by field
tr_TR: Alana göre sırala

en: Sort by secondary field
tr_TR: İkincil alana göre sıralama

en: Sort direction
tr_TR: Sıralama yönü

en: Source URL
tr_TR: Kaynak URL

en: Staff Profiles
tr_TR: Personel Özgeçmişi

en: Start date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stay on Edit Entry
tr_TR: Kayıt Düzenleme Aşamasında Kal

en: Style
tr_TR: Biçem

en: Styles don't get loaded when being previewed, so the content below will look strange. Don't be concerned!
tr_TR: Önizleme esnasında stil dosyası yüklenmediği için aşağıdaki içerik biraz garip görünebilir. Lütfen kaygılanmayın!

en: Subheading
tr_TR: Alt Başlık

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submitted by:
tr_TR: Gönderen:

en: Subscription
tr_TR: Abonelik

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Summary of the number of visible entries out of the total results.
tr_TR: Toplam sonuçlar arasında görünür kayıt sayısının özeti.

en: Support
tr_TR: Destek

en: Support Email
tr_TR: Destek Eposta Adresi

en: Survey
tr_TR: Anket

en: Switch View
tr_TR: Görünüm'ü Değiştir

en: Switch View Type
tr_TR: Görünüm Türünü Değiştir

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Take Over
tr_TR: Devral

en: Text
tr_TR: Yazı

en: Text or HTML to display after the link (optional)
tr_TR: Bağlantıdan sonra görünecek yazı yada HTML (isteğe bağlı)

en: Thank you for installing GravityView. Beautifully display your Gravity Forms entries.
tr_TR: GravityView yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Artık Gravity Forms kayıtlarınızı güzel ve etkin bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

en: Thank you for using GravityView!
tr_TR: GravityView kullandığınız için teşekkürler!

en: Thanks for reaching out! Someone from the GravityView team will get back to you soon.
tr_TR: Bize ulaştığınız için teşekkürler! Ekibimiz sizinle en kısa zamanda iletişime geçecektir.

en: The %s Extension is not compatible with this version of GravityView. Please update the Extension to the latest version.
tr_TR: %s eklentisi GravityView bu sürümü ile uyumlu değil. Lütfen eklentiyi en son sürüme güncelleyiniz.

en: The %s Extension requires GravityView Version %s or newer.
tr_TR: %s Eklenti GravityView sürüm %s yada daha üstünü gerektirir.

en: The %s Extension requires PHP Version %s or newer. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
tr_TR: Bu eklenti PHP %s ve üzeri sürümleri gerektirir. Lütfen hosting firmanızla iletişime geçerek güncelleme talep ediniz.

en: The ID is already a View.
tr_TR: NO zaten bir Görünüme ait.

en: The ID is required.
tr_TR: NO gereklidir.

en: The IP Address of the user who created the entry.
tr_TR: Kaydı oluşturan kullanıcının IP adresi.

en: The Polls Add-On currently supports 4 built in styles: red, green, orange, blue. Defaults to "green".
tr_TR: Anket eklentisi şimdilik 4 biçem desteklemektedir. kırmızı, yeşil, turuncu, mavi. Varsayılan renk "yeşil"dir.

en: The Post ID entered is not valid. You may have entered a post or page that does not contain the selected View. Make sure the post contains the following shortcode: %s
tr_TR: Girilen NO geçerli değil. Seçili Görünümü barındırmayan bir sayfa yada yazı NO su girmiş olabilirsiniz. Lütfen %s kısakodunu içeren yazıya ait NO yu giriniz

en: The Support Port looks like this.
tr_TR: Destek Portalı böyle birşey.

en: The Support Port provides quick access to how-to articles and tutorials. For administrators, it also makes it easy to contact support.
tr_TR: Destek Portalı eğitici içerik ve nasıl yapılır makalelerine kestirmeden erişmenizi sağlar. Ayrıca yönetici yetkisine sahip kullanıcıların destek birimiyle iletişime geçmesini kolaylaştırır.

en: The URL of the page where the form was submitted.
tr_TR: Formun gönderildiği sayfanın URL adresi.

en: The connected form can not be found; it may no longer exist.
tr_TR: Bağlantı yapılan form bulunamadı; form silinmiş olabilir.

en: The connected form is in the trash.
tr_TR: Bağlı form şu an çöp kutusunda bulunuyor.

en: The current payment status of the entry (ie "Processing", "Failed", "Cancelled", "Approved").
tr_TR: Kaydın ödeme durumu ("İşleniyor", "Başarısız", "İptal Edildi", "Onaylandı").

en: The data is not lost; re-activate the associated plugin and the configuration will re-appear.
tr_TR: Veriler kaybolmadı; alakalı eklentiyi yeniden etkinleştirdiğinizde yapılandırma seçenekleri yeniden görüntülenecektir.

en: The date the entry was created.
tr_TR: Kaydın oluşturulduğu tarih.

en: The date the entry was last updated.
tr_TR: Kayıtın en son güncellendiği tarih.

en: The date the payment was received.
tr_TR: Ödeme alınan tarih.

en: The displayed list of users has been trimmed due to the large number of users. %sLearn how to remove this limit%s.
tr_TR: Çok fazla kullanıcı olduğu için listedeki kullanıcılar sadeleştirilmiştir.  %s Bu kısıtlamayı nasıl kaldırabilirim?%s.

en: The entry does not exist.
tr_TR: Kayıt mevcut değil.

en: The entry is already in the trash.
tr_TR: Kayıt zaten çöp kutusunda.

en: The entry was successfully deleted.
tr_TR: Kayıt başarıyla silindi.

en: The entry was successfully duplicated.
tr_TR: Kayıt başarıyla çoğaltıldı.

en: The entry was successfully moved to the trash.
tr_TR: Kayıt başarıyla çöp kutusuna taşındı.

en: The following plugins extend GravityView and Gravity Forms functionality:
tr_TR: GravityView ve Gravity Forms işlevselliğini artıran eklentiler:

en: The form connected to this View no longer exists.
tr_TR: Bu Görünüme bağlanan forma artık erişilemiyor.

en: The license has been deactivated.
tr_TR: Lisans iptal edildi.

en: The license key entered is invalid.
tr_TR: Girilen lisans anahtarı geçersiz.

en: The license key is valid and active.
tr_TR: Lisans anahtarı etkin ve geçerli.

en: The license key is valid, but it has not been activated for this site.
tr_TR: Lisans anahtarı geçerli, fakat bu site için etkinleştirilemedi.

en: The license key you entered has been saved, but not activated. Please activate the license.
tr_TR: Girdiğiniz lisans anahtarı kaydedildi fakat etkinleştirilmedi. Lütfen etkinleştirin.

en: The link to delete this entry is not valid; it may have expired.
tr_TR: Kaydı silmek için verilen bağlantı artık geçerli değil; süresi dolmuş olabilir.

en: The link to duplicate this entry is not valid; it may have expired.
tr_TR: Kaydı çoğaltmak için verilen bağlantı artık geçerli değil; süresi dolmuş olabilir.

en: The link to edit this entry is not valid; it may have expired.
tr_TR: Bu kaydı düzenleyecek bağlantı geçerli değil, zamanaşımına uğramış olabilir.

en: The maximum file size is 10 MB
tr_TR: Azami dosya boyutu 10 MB'dır

[ctx: The name and the ID of users who initiated changes to entry ownership]
en: %s (ID #%d)
tr_TR: %s (NO #%d)

en: The note is empty.
tr_TR: Not boştur.

en: The page to redirect to after editing an entry.
tr_TR: Düzenlemeden sonra yönlendirilecek sayfa.

en: The plugin doesn't work
tr_TR: Eklenti çalışmıyor

en: The request was invalid. Refresh the page and try again.
tr_TR: İstek geçersiz oldu. Sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

[ctx: The string placeholders are for emphasis HTML]
en: Note: this will display poll results for %sall form entries%s, not only the entries displayed in the View.
tr_TR: Not: buradaki anket sonuçları sadece Görünüm'de listelenen sonuçları değil, %stüm form kayıtlarını%s içermektedir.

en: The text of the link that returns to the multiple entries view.
tr_TR: Çoklu kayıt görünümüne dönüş yapan bağlantının yazısı.

en: The text that is shown if the entry creator has no other entries (and "Hide if no entries" is disabled).
tr_TR: Eğer kayıt sahibine ait başka kayıtlar yoksa (ve "Bu alanı gizle" seçilmemişse) buraya girdiğiniz yazı gösterilir.

[ctx: The title for an event in a notifications drop down list.]
en: Entry approval is changed
tr_TR: Kayıt onay durumu değiştirildi

[ctx: The title for an event in a notifications drop down list.]
en: Entry approval is reset
tr_TR: Kayıt onay durumu sıfırlandı

[ctx: The title for an event in a notifications drop down list.]
en: Entry is approved
tr_TR: Kayıt onaylandı

[ctx: The title for an event in a notifications drop down list.]
en: Entry is disapproved
tr_TR: Kayıt onaylanmadı

en: The type of the order: one-time payment or subscription
tr_TR: Sipariş türü: tek seferlik ödeme yada abonelik

en: The unique ID of the entry.
tr_TR: Kaydın eşsiz NO bilgisi.

en: The way the entry was paid for (ie "Credit Card", "PayPal", etc.)
tr_TR: Ödemenin yapıldığı yöntem (Kredi Kartı, PayPal vs.)

en: There are no active Views
tr_TR: Etkin Görünüm mevcut değil

en: There are no notes.
tr_TR: Hiç not yok.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
tr_TR: Yeni bir %1$s sürümü mevcut. %2$sSürüm ayrıntılarını %3$s görüntüleyin%4$s yada %5$shemen güncelleyin%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
tr_TR: Yeni bir  %1$s sürümü mevcut. %2$sSürümü ayrıntılarını %3$s görüntüle%4$s.

en: There is no post or page with that ID.
tr_TR: Girdiğiniz NO herhangi bir sayfa yada yazıya ait değil.

en: There was a problem with your submission.
tr_TR: Gönderinizle ilgili bir sorun oluştu.

en: There was an error adding the note.
tr_TR: Not eklenirken hata oluştu.

en: There was an error deleting the entry: %s
tr_TR: %s kaydını silerken hata oluştu

en: There was an error duplicating the entry.
tr_TR: Kayıt çoğaltılırken hata oluştu.

en: There was an error duplicating the entry: %s
tr_TR: Kayıt çoğaltılırken hata oluştu: %s

en: There was an error loading dynamic content.
tr_TR: Dinamik içeriği yüklerken bir hata oluştu.

en: There was an error loading searchable fields. Save the View or refresh the page to fix this issue.
tr_TR: Aranabilir alanları yüklenirken bir hata oluştu. Görünümü kaydedin veya bu sorunu gidermek için sayfayı yenileyin.

en: There was an error processing the request.
tr_TR: Talep işlenirken hata oluştu.

en: There was an error sharing your feedback. Sorry! Please email us at support@gravityview.co
tr_TR: Geribildiriminiz gönderilirken hata oluştu. Çok üzgünüz lütfen support@gravityview.co adresine eposta gönderin

en: There was an error updating the entry.
tr_TR: Kayıt güncellenirken hata oluştu.

en: These fields will be shown for each entry.
tr_TR: Bu alanlar her kayıt için ayrı ayrı gösterilir.

en: These fields will be shown in Single Entry view.
tr_TR: Bu alanlar Tekil Kayıt görünümü etkinse gösterilir.

en: These widgets will be shown above entries.
tr_TR: Bu bileşenler kayıt dökümünün üst kısımında gösterilir.

en: These widgets will be shown below entries.
tr_TR: Bu bileşenler kayıt dökümünün alt kısımında gösterilir.

en: This View is configured using the %s View type, which is disabled.
tr_TR: Görünüm, kullanılmayan %s Görünüm türü ile ayarlanmış.

en: This View is not configured properly.
tr_TR: Bu Görünüm doğru yapılandırılmamış.

en: This class will be added to the field container
tr_TR: Bu sınıf, ilgili alanı kapsayan taşıyıcıya eklenecektir

en: This class will be added to the widget container
tr_TR: Bu sınıf bileşeni kapsayan seçici etiket olarak eklenecektir

en: This content will be displayed below each entry link.
tr_TR: Bu içerik her kayıt bağlantısının hemen altında gösterilecektir.

en: This development site does not count toward license activation limits
tr_TR: Bu geliştirme sitesinde kullanılan lisans etkinleştirme sınırlarına dahil değildir

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
tr_TR: Bu kayıt şu anda kilitli. Devralmak istediğinizi %s kullanıcısına bildirmek için "Denetim iste" düğmesine tıklayın.

en: This entry will be displayed as it is configured in View %d
tr_TR: Bu kayıt %d Görünümünde ayarlandığı şekilde görüntülenecektir

en: This field is not editable; the post no longer exists.
tr_TR: Bu alan düzenlenebilir değil; yazı silinmiş olabilir.

en: This field links to the Single Entry
tr_TR: Bu alan Tekil Kayıt'a bağlanmıştır

en: This input has a label and a value. What should be displayed?
tr_TR: Bu girişe ait etiket ve bir değer mevcuttur. Hangisi görüntülenmeli?

en: This license key does not have access to this plugin.
tr_TR: Bu lisans anahtarının bu eklentiye erişimi yoktur.

en: This license key has been revoked.
tr_TR: Lisans anahtarı iptal edilmiştir.

en: This license key has expired. %sRenew your license on the GravityView website%s to receive updates and support.
tr_TR: Bu lisans anahtarının süresi doldu. %sGravityView web sitesi%s üzerinden lisans güncellemeleri ve destek alabilrsiniz.

en: This note was sent from {url}
tr_TR: Bu not {url} adresinden gönderilmiştir

en: This search returned no results.
tr_TR: Bu aramada hiç sonuç bulunamadı.

en: This user has no other entries.
tr_TR: Bu kullanıcıya ait başka kayıt yok.

en: This widget is not configurable from this screen. Please configure it on the %sWidgets page%s.
tr_TR: Bileşeni bu ekrandan ayarlayamazsınız. Lütfen %sEklentiler sayfasına%s gidiniz.

en: This will look better when it is embedded.
tr_TR: Gömüldüğünde daha iyi görünecektir.

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: To have a search performed on an embedded View, enter the ID of the post or page where the View is embedded.
tr_TR: Gömülü bir Görünüm üzerinde arama yapmak istiyorsanız lütfen Görünümün gömülü olduğu sayfa yada yazı NO sunu giriniz.

[ctx: To show that the entry was unassigned from an actual user to no user.]
en: No User
tr_TR: Kullanıcı Yok

[ctx: Today in calendar]
en: Today
tr_TR: Bugün

en: Toggle all notes
tr_TR: Tüm notları gez

en: Top
tr_TR: Üst

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Transaction ID
tr_TR: İşlem NO

en: Transaction Type
tr_TR: İşlem Türü

en: Transparent Image
tr_TR: Saydam Görüntü

en: Type: %s
tr_TR: Tür: %s

en: Unapprove Entries After Edit
tr_TR: Düzenlemeden sonra kayıtlardaki onayı kaldır

en: Unapproved
tr_TR: Onaylanmamış

en: Unapproved Label
tr_TR: Onaylanmamış Etiketi

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unsubscribe
tr_TR: Abonelikten çık

en: Unsubscribe from a Payment-based entry.
tr_TR: Ödeme tabanlı kayıt aboneliğinizi iptal edin.

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Settings
tr_TR: Ayarları Güncelle

en: Update View
tr_TR: Görünüm'ü Güncelle

en: Upgrade to %s for Access
tr_TR: Erişimi için %s sürümüne güncelleyin

en: Upgrades available:
tr_TR: Mevcut yükseltmeler:

en: Use a Form Preset
tr_TR: Önayarlı Form Kullan

en: Use the live post data
tr_TR: Canlı yazı verisini kullan

en: Use this form to embed a View into this %s. %sLearn more about using shortcodes.%s
tr_TR: %s 'a Görünüm eklemek için bu formu kullanın. %sKısakodların kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinin%s

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Email (Example: "ellen@gravityview.co")
tr_TR: Kullanıcı E-postası (Örnek: "ellen@gravityview.co")

en: User Format
tr_TR: Kullanıcı Biçimi

en: User ID # (Example: 426)
tr_TR: Kullanıcı NO # (Örnek: 426)

en: User IP
tr_TR: Kullanıcı IP

en: User Opt-In
tr_TR: Kullanıcı Seçmeli

en: User Registered (Example: "2019-10-18 08:30:11")
tr_TR: Kullanıcı Kayıt Tarihi (Örnek: "2019-10-18 08:30:11")

[ctx: User capability]
en: Entry Creator
tr_TR: Kayıt Sahibi

en: User nickname
tr_TR: Kullanıcı takma adı

en: Username (Example: "nostromo")
tr_TR: Kullanıcı Adı (Örnek: "rumuz01")

en: Using a preset will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
tr_TR: Hazır bir ayar kullanmak alan yapılandırmanızı sıfırlar. Görünümü kaydedince değişiklikler kalıcı olur.

en: Value of the input
tr_TR: Girdi değeri

en: Verify License
tr_TR: Lisansı Doğrula

en: Verifying license&hellip;
tr_TR: Lisans anahtarı doğrulanıyor&hellip;

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: View Attributes
tr_TR: Görünüm Öznitelikleri

en: View Configuration
tr_TR: Görünüm Düzeni

en: View Details
tr_TR: Görünüm Detayları

en: View ID
tr_TR: Görünüm NO

[ctx: View Item]
en: View
tr_TR: Görünüm

en: View Settings
tr_TR: Görünüm Ayarları

en: View a live demo of this preset
tr_TR: Bu ayarla canlı önizleme göster

en: View change history
tr_TR: Görünüm değişiklik geçmişi

en: View deleted.
tr_TR: Görünüm silindi.

en: View draft updated. %sView on website.%s
tr_TR: Görünüm taslağı güncellendi. %sÖnyüzde görüntüle%s

en: View published. %sView on website.%s
tr_TR: Görünüm yayınlandı. %sÖnyüzde görüntüle%s

en: View restored to revision from %s
tr_TR: Görünüm %s sürümünden geri yüklendi

en: View saved. %sView on website.%s
tr_TR: Görünüm kaydedildi. %sÖnyüzde görüntüle%s

en: View scheduled for: %1$s.
tr_TR: Görünüm yayınlanma tarihi: %1$s.

en: View submitted.
tr_TR: Görünüm gönderildi.

en: View updated. %sView on website.%s
tr_TR: Görünüm güncellendi. %sÖnyüzde görüntüle.%s

en: View:
tr_TR: Görünüm:

en: Views list
tr_TR: Görünüm listesi

en: Views list navigation
tr_TR: Görünüm liste dolaşımı

en: Visible Edit Fields
tr_TR: Görünür Düzenlenebilir Alanlar

en: Visible Table Columns
tr_TR: Görünür Tablo Sütunları

en: Visit the plugin page
tr_TR: Eklenti sayfasını ziyaret edin

en: Want to contribute?
tr_TR: Katkıda bulunmak istermisiniz?

en: Warnings
tr_TR: Uyarılar

en: Website Showcase
tr_TR: Website Teşhiri

[ctx: Week in calendar]
en: Week
tr_TR: Hafta

en: Welcome to GravityView %s
tr_TR: %s GravityView'e Hoşgeldiniz

en: What is the maximum number of entries that should be shown?
tr_TR: Gösterilecek azami kayıt sayısı nedir?

en: What plugin you are using, and why?
tr_TR: Hangi eklentiyi kullanıyorsunuz ve neden?

en: What should be displayed:
tr_TR: Ne görüntülenmesi gerekir:

en: What&rsquo;s New
tr_TR: Yenilikler

en: When an entry is edited by a non-administrator, reset the approval status to "Unapproved".
tr_TR: Herhangi bir kayıt yönetici olmayan biri tarafından düzenlendiğinde, "Onaylanmamış" olarak işaretle.

en: When enabled it will only show any View entries after a search is performed.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde arama yapıldıktan sonra Görünüm kayıtlarını gösterir.

en: When enabled, empty fields will be not be displayed. If disabled, fields and their labels will be displayed with no content.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde boş alanlar görüntülenmez. Devre dışı bırakılırsa, alanlar ve etiketleri içeriksiz görüntülenir.

en: When viewing a single entry, change the title of the page to this setting. Otherwise, the title will not change between the Multiple Entries and Single Entry views.
tr_TR: Tekil kayıtları görüntülerken sayfanın başlığını bu ayarı kullanarak değiştirebilirsiniz. Aksi takdirde Çoklu Kayıt ve Tekil Kayıt görünümleri arasında geçiş yaptığınızda başlık aynı kalır.

en: Where would you like the data to come from for this View?
tr_TR: Bu Görünüm için verinin hangi kaynaktan gelmesini istersiniz?

en: Which email should be used to generate the Gravatar?
tr_TR: Gravatar'ı oluşturmak için hangi e-posta kullanılmalıdır?

en: Why did you uninstall GravityView?
tr_TR: GravitView'i neden kaldırdığınızı bizimle paylaşırmısınız?

en: Workflow Complete
tr_TR: İş Akışı Tamamlandı

en: Workflow Current Status Timestamp
tr_TR: İş Akışı Mevcut Durum Zaman Damgası

en: Workflow Status
tr_TR: İş Akışı Durum

en: Workflow Step
tr_TR: İş Akışı Adımı

en: Would you like to permanently delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
tr_TR: Bu dosyayı kalıcı olarak silmek istiyormusunuz? Durdurmak için 'İptal' tuşuna, silmek için 'Tamam' tuşuna basın

en: Would you like to remove all fields in this zone? (You are seeing this message because you were holding down the ALT key)
tr_TR: Bu kısımdaki tüm alanları silmek istermisiniz? (Bu mesajı görüyorsunuz çünkü ALT tuşuna basıyordunuz)

en: Wrap each block of text in an HTML paragraph tag (recommended for text).
tr_TR: Her yazı bloğunu HTML paragraf etiketi ile çevrele (düz yazılar için tavsiye edilir)

en: Yes, display my entry on the website
tr_TR: Evet, kaydımı site üzerinde göster

en: You are not allowed to access this content.
tr_TR: Bu içeriğe erişmeye yetkiniz yok.

en: You are not allowed to view this content.
tr_TR: Bu içeriği görmeye yetkiniz yok.

en: You are running GravityView version %s
tr_TR: GravityView sürüm %s kullanıyorsunuz

en: You are seeing this notice because you are an administrator. Other users of the site will see nothing.
tr_TR: Bu mesajı yönetici olduğunuz için görüyorsunuz. Diğer kullanıcılar bu mesajı görmezler.

en: You can manage license activations %son your GravityView account page%s.
tr_TR: Lisans etkinleştirmelerini %s GravityView hesap sayfanızdan %s yönetebilirsiniz.

en: You can only see this message because you are able to edit this View.
tr_TR: Bu Görünüm'ü düzenleme yetkiniz olduğu için bu yazıyı görebiliyorsunuz.

en: You cannot delete the entry; it is already in the trash.
tr_TR: Bu kaydı silemezsiniz; zaten çöp kutusunda.

en: You cannot edit the entry; it is in the trash.
tr_TR: Bu kaydı düzenleyemezsiniz; çünnkü çöp kutusunda.

en: You did not enter a number. The value entered should be a number, representing the ID of the post or page the View is embedded on.
tr_TR: Bir sayı girmediniz. Girdiğiniz değer gömülü Görünümü içinde barındıran sayfa yada yazının NO su olmalıdır.

en: You do not have permission to delete this entry.
tr_TR: Bu kaydı silme yetkiniz yok.

en: You do not have permission to duplicate this entry.
tr_TR: Bu kaydı çoğaltma yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit this entry.
tr_TR: Bu kaydı düzenleme yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit this field.
tr_TR: Bu alanı düzenleme yetkiniz yok.

en: You do not have permission to install plugin updates
tr_TR: Eklenti güncellemelerini yükleme yetkiniz yok

en: You don&rsquo;t have permission to edit this post.
tr_TR: Bu yazıyı düzenleme yetkiniz yok.

en: You don't have permission to copy this View.
tr_TR: Bu Görünümü kopyalamaya izniniz yok.

en: You don't have the ability to add notes.
tr_TR: Not eklemek için yeterli yetkiniz bulunmamaktadır.

en: You don't have the ability to delete notes.
tr_TR: Notları silmek için yeterli yetkiniz bulunmamaktadır.

en: You don't have the ability to edit plugin settings.
tr_TR: Eklenti ayarlarını düzenleme yetkiniz yok.

en: You now have control
tr_TR: Artık denetim sizde

en: You will have early access to the latest GravityView features and improvements. There may be bugs! If you encounter an issue, help make GravityView better by reporting it!
tr_TR: GravityView yeni özelliklerine ve geliştirmelere erken erişim sağlayacaksınız. Bu sürümlerde Hatalar olabilir! Eğer bir sorunla karşılaşırsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz

en: You're using Version %s. Please update your Gravity Forms or purchase a license.
tr_TR: %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen Gravity Forms eklentisini en son sürüme güncelleyiniz.

en: Your GravityView license %s. This means you&rsquo;re missing out on updates and support! %sActivate your license%s or %sget a license here%s.
tr_TR: GravityView lisansınızın durumu: %s. Bunun anlamı güncelleme ve destekten mahrum kalıyorsunuz demektir! %sLisansınızı etkinleştirin%s yada %shemen bir lisans alın%s.

en: Your Name
tr_TR: Adınız

en: Your browser does not support the video tag.
tr_TR: Tarayıcınız video etiketini desteklemiyor.

en: Your feedback helps us improve GravityView. If you have any questions or comments, email us: support@gravityview.co
tr_TR: Geribildirimleriniz bu eklentiyi daha fazla geliştirmemizde bize ışık tutacaktır. Soru ve önerilerinizi support@gravityview.co adresine gönderebilirsiniz

en: Your license %s. Do you want access to these plugins? %sActivate your license%s or %sget a license here%s.
tr_TR: Lisansınız: %s. Bu eklentilere erişim istiyormusunuz? %sLisansınızı etkinleştirin%s yada %sburadan bir lisans alın%s.

en: Your request has been sent to %s.
tr_TR: İsteğiniz %s kullanıcısına gönderildi.

en: Your request has been sent.
tr_TR: İsteğiniz gönderildi.

en: Your request was rejected
tr_TR: İsteğiniz reddedildi

en: Your search timed out. Please double-check your internet connection and try again.
tr_TR: Aramanız zaman aşımına uğradı. Lütfen internet bağlantınızı kontrol ederek tekrar deneyin.

[ctx: a support form search has returned empty for the following word]
en: No results found for
tr_TR: Şu değere göre sonuç bulunamadı:

en: added on {date_created_formatted}
tr_TR: eklendi {date_created_formatted}

[ctx: all dropdown items]
en: All
tr_TR: Hepsi

[ctx: an action that admins can perform]
en: delete entries
tr_TR: kayıt sil

[ctx: an action that admins can perform]
en: duplicate entries
tr_TR: kayıtları çoğalt

[ctx: an action that admins can perform]
en: edit entries
tr_TR: kayıt düzenle

en: has not been activated
tr_TR: etkinleştirilmedi

en: is inactive
tr_TR: pasif

en: is invalid
tr_TR: geçersiz

en: list of forms
tr_TR: form listesi

[ctx: no dropdown items]
en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: or select another form.
tr_TR: yada başka bir form seçin.

en: or use an existing form
tr_TR: yada mevcut bir formu kullanın

en: view
tr_TR: görünüm
