Events Calendar Pro - en to ro translation catalogue (317 entries)

en:  and
ro: şi

en:  months
ro:  luni

en: %s List Navigation
ro: %s Navigarea în listă

en: %s for week of %s
ro: %s pentru săptămâna din %s

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
ro: %sFAQ (întrebări frecvente) despre instalare%s de pe pagina noastră de suport - vă puteți face aici o impresie despre ce poate și ce nu poate să facă pluginul. Această secțiune poate fi de ajutor pentru a răspunde oricăror întrebări de bază ce nu au fost acoperite în tutorialele pentru începători.

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
ro: %sTutorialele noastre pentru începători%s  sunt destinate celor exact ca tine. Prezentând atât videoclipuri cu instrucțiuni de urmat pas-cu-pas precum și ghiduri scrise însoțite de print-screen-uri, cu scopul de a te aduce de la zero la nivel avansat într-un timp foarte scurt.

en: &larr; Back to %s
ro: &larr; Înapoi la %s

en: (See all)
ro: (Vezi totul)

en: , and
ro: , şi

en: , and
ro: , şi

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
ro: <p>Alegeţi locaţia & organizatorul implict. Stabiliţi informaţiile implicite ale adresei pentru a salva timp la introducerea unui nou organizator sau unei noi locaţii.</p><p> Puteţi suprascrie aceste configurări la introducerea unui eveniment nou.</p>

en: <span>&laquo;</span> Previous %s
ro: <span>&laquo;</span> Precedenta %s

en: <span>&laquo;</span> Previous Week
ro: <span>&laquo;</span> Săptămâna trecută

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
ro: Un eveniment de mai multe zile care are loc la fiecare [interval] zile, care se întâmplă de [count] ori

en: A widget that displays the next upcoming x events.
ro: Un widget ce afişează evenimentele x următoare.

en: Add a filter
ro: Adăugare filtru

en: Add another
ro: Adăugaţi un altul

en: Add field
ro: Adăugați câmp

en: Add more events
ro: Adaugă mai multe evenimente

en: Additional Fields
ro: Câmpuri Adiţionale

en: Address
ro: Adresa

en: All %s
ro: Toate %s

en: All Day
ro: Toată ziua

en: All Day.
ro: Toată ziua

en: All day
ro: Toata ziua

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
ro: Un eveniment pe toată durata zilei care are loc la fiecare [interval] zile, care se întâmplă de [count] ori

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
ro: Un eveniment pe toată durata zilei [interval], care se întâmplă de [count] ori

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
ro: o dată nespecificată

en: April
ro: Aprilie

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
ro: în luna

en: Automatically remove recurring event instances older than this
ro: Elimină automat evenimentele recurente mai vechi de atât.

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
ro: Înainte de a posta un topic nou, efectuați o căutare pentru a vă asigura că problema dumneavoastră nu a primit deja un răspuns. Când postați, dați cât mai multe detalii despre problemă (cu screenshoturi și dacă se poate screencasturi), asigurându-vă că ați identificat dacă un plugin sau o temă e în conflict în mesajul inițial.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
ro: în

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
ro: La

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
ro: La

en: Calendar of %s
ro: Calendarul %s

en: Cancel
ro: Anulare

en: Checkbox
ro: Casetă de Validare

en: City
ro: Oraş

en: Clean up recurring events after
ro: Elimină evenimentele recurente după

en: Countdown Completed Text:
ro: Numărătoarea inversă text finalizat:

en: Country
ro: Ţara

en: Create recurring events in advance for
ro: Creare evenimente recurente în avans pentru

en: Custom recurrences must have all data present.
ro: Recurențele personalizate trebuie să aibă toate datele prezente.

en: Daily
ro: Zilnic

en: Date out of range.
ro: Dată în afara intervalului acceptat.

en: December
ro: Decembrie

en: Default Content
ro: Conţinut Implicit

en: Default address
ro: Adresa implicită

en: Default city
ro: Oraşul implicit

en: Default country
ro: Ţara implicită

en: Default organizer
ro: Organizator implicit

en: Default phone
ro: Telefonul implicit

en: Default postal code/zip code
ro: Codul poştal/Codul zip implicit

en: Default state/province
ro: Județul implicit

en: Default venue
ro: Locaţie implicită

en: Delete
ro: Ştergere

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
ro: zi %1$s

en: Description
ro: Descriere

en: Display:
ro: Afişare:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
ro: Afişează o listă a evenimentelor ce vor avea loc într-o locaţie specifică.

en: Displays the time remaining until a specified event.
ro: Afişează timpul rămas până la evenimentul specificat.

en: Distance
ro: Distanţa

en: Dropdown
ro: Meniu-Derulare

en: Edit Future Events
ro: Editează evenimente viitoare

en: End Date
ro: Dată Finalizare

en: Event Cats
ro: Categ. Eveniment

en: Event Cost
ro: Preţ Eveniment

en: Event Series Recurrence Day of Week
ro: Recurența seriei de evenimente ziua săptămânii

en: Event will not occur:
ro: Evenimentul nu va apare:

en: Event:
ro: Eveniment:

en: Events Calendar
ro: Calendar Evenimente

en: Events Countdown
ro: Numărătoare-Inversă Evenimente

en: Events Featured Venue
ro: Loc de desfășurare semnificativ pentru evenimente

en: Events List
ro: Listă Evenimente

en: Every
ro: Fiecare

en: Featured
ro: Recomandate

en: February
ro: Februarie

en: Field Label
ro: Etichetă Câmp

en: Field Type
ro: Tip Câmp

en: Filters
ro: Filtre

en: Find out more
ro: Descoperiţi mai multe

en: Fix geolocation data
ro: Stabilire date de geolocaţie

en: Fix venues data
ro: Restabilire date despre locaţii

en: Fixed geolocation data for %d venues
ro: Restabilire date de geolocaţie pentru %d locaţii

en: Frequency of recurring event must be a number
ro: Frecvenţa repetării evenimentului trebuie exprimată printr-un număr

en: Friday
ro: Vineri

en: Front-end recurring event instances toggle
ro: Comutare instanţe de repetare eveniment din interfaţa utilizatorului

en: Future Event
ro: Eveniment viitor

en: Hide Details
ro: Ascunde detalii

en: Hide location search
ro: Ascudere căutare locaţie

en: Hide related events
ro: Ascunde evenimentele asemănătoare

en: Hours
ro: Ore

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
ro: Dacă aceasta este prima utilizare a The Events Calendar Pro, ați făcut o alegere foarte bună; mai aveți doar puțin până la crearea primului dumneavoastră eveniment. Iată câteva elemente de bază care am observat că sunt de ajutor utilizatorilor noi:

en: In a location
ro: Într-un loc de desfășurare

en: Is
ro: Este

en: Is Not
ro: Nu este

en: January
ro: Ianuarie

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
ro: și

en: July
ro: Iulie

en: June
ro: Iunie

en: Kilometers
ro: Kilometrii

en: List of %s
ro: Lista %s

en: Location
ro: Locație

en: Map
ro: Harta

en: Map view search distance limit
ro: Limită distanţei pe harta afişată la căutare

en: March
ro: Martie

en: Match all
ro: Potrivire toate

en: Match any
ro: Potrivire oricare

en: May
ro: Mai

en: Miles
ro: Mile

en: Monday
ro: Luni

en: Month/Week View
ro: Vizualizare pe lună / săptămână

en: Monthly
ro: Lunar

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
ro: Repetările personalizate lunare nu pot avea stabilite liniuţe ca şi ziua în care va avea loc.

en: Near
ro: Apropiere

en: Next
ro: Următor

en: Next %1$s
ro: Următoarea %1$s

en: Next %s
ro: Următoarea %s

en: Next %s <span>&raquo;</span>
ro: Următoarea %s <span>&raquo;</span>

en: Next Week <span>&raquo;</span>
ro: Săptămână Următoare <span>&raquo;</span>

en: Next week
ro: Săptămâna următoare

en: No
ro: Nu

en: No Default
ro: Nimic Implicit

en: No default set
ro: Nimic configurat ca implicit

en: No matching events listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
ro: Nu există evenimente potrivite listate sub %s. Încercați să vizualizați calendarul complet pentru o listă completă de evenimente.

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
ro: Niciun rezultat nu a fost găsit pentru evenimente în sau în apropiere de <strong>"%s"</strong> în această săptămână. Încercaţi să căutaţi în altă săptămână.

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong>.
ro: Nici un rezultat găsit pentru evenimente în sau în apropiere de <strong>"%s"</strong>.

en: No results were found for this week. Try searching another week.
ro: Nici-un rezultat nu a fost găsit pentru această săptămână. Încercaţi să căutaţi în altă săptămână.

en: No saved organizers yet.
ro: Nu există încă organizatori salvaţi.

en: No saved venues yet.
ro: Nu există încă locaţii salvate.

en: No upcoming %s.
ro: Nu există %s.

en: None
ro: Nimic

en: November
ro: Noiembrie

en: Number of events to show:
ro: Numărul de evenimnete de afişat

en: October
ro: Octombrie

en: On
ro: În

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
ro: O singură ţară pe linie, cu următorul format:<br>RO, România <br> UK, United Kingdom.

en: One per line
ro: Una pe linie

en: Options
ro: Opţiuni

en: Options (one per line)
ro: Opţiuni (una pe linie)

en: Organizer
ro: Organizator

en: Other
ro: Altele

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
ro: Altfel, dacă aveți curaj, puteți merge direct la meniul Evenimente pentru a adăuga primul dumneavoastră eveniment.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
ro: Scopul nostru principal este să vă ajutăm să reușiți și, în măsura în care acest lucru este posibil, vom identifica erorile și vă vom ghida pentru customizări. Nu vom putea construi site-ul în locul dumneavoastră și nu putem asigura 100% integrarea cu toate temele și pluginurile de pe piață, dar vom face tot ce putem pentru a vă indica direcția cea bună și a vă face să fiți atât dumneavoastră cât și - adesea, mai important - clienții dumneavoastră, mulțumiți.

en: Phone
ro: Telefon

en: Photo
ro: Foto

en: Photo View
ro: Cu fotografii

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
ro: [ziua]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
ro: [luna]

en: Postal Code
ro: Cod Poştal

en: Prev
ro: Anterior

en: Previous
ro: Anterior

en: Previous %1$s
ro: Precedent %1$s

en: Previous %s
ro: Precedenta %s

en: Previous week
ro: Săptămâna trecută

en: Price
ro: Preţ

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
ro: zi

en: Radio Buttons
ro: Butoane Radio

en: Read more
ro: Citește mai mult

en: Recurrence Description
ro: Descriere recurentă

en: Recurrence Description:
ro: Descrierea repetării:

en: Recurring
ro: Repetare

en: Recurring %s
ro: Periodic %s

en: Recurring event instances
ro: Repetare instanţe eveniment

en: Recurring events will be created this far in advance
ro: Evenimentele recurente vor fi create până acum

en: Related %s
ro: Legat de %s

en: Related Events
ro: Evenimente conexe

en: Remove
ro: Îndepărtaţi

en: Removes location search field from the events bar on all views except for map view.
ro: Elimină câmpul de căutare a locaţiei din bara de evenimente, pentru toate vizualizările cu excepţia vizualizării hărţii.

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Schedule multiple events
ro: Planifică evenimente multiple

en: Search
ro: Căutare

en: Select a State
ro: Selectaţi un Stat

en: Select date.
ro: Selectați data

en: September
ro: Septembrie

en: Series ends
ro: Seria se termină

en: Series ends on this date
ro: Seria se termină la această dată

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
ro: Stabiliţi distanţa pe care căutarea locaţiei o poate acoperi (găsiţi evenimente cu X unităţi de distanţă de la locaţia introdusă în căutare)

en: Settings
ro: Configurări

en: Show Details
ro: Arată detalii

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
ro: Afişarea doar a primelor instanţe din fiecare eveniment recurent (afectează numai vizualizările tip listă).

en: Show only the first upcoming instance of recurring %s
ro: Afișați doar prima instanță de recidivă %s

en: Single Event
ro: Un singur eveniment

en: Start Date
ro: Dată Începere

en: State (US) Or Province (Int)
ro: Statul (US) sau Provincia (Int):

en: Street
ro: Strada

en: Sunday
ro: Duminică

en: Support
ro: Suport

en: Take care of your license key. Though not required to create your first event, you'll want to get it in place as soon as possible to guarantee your access to support and upgrades. %sHere's how to find your license key%s, if you don't have it handy.
ro: Aveți grijă de cheia dumneavoastră de licență. Deși nu este necesară pentru realizarea primului eveniment, veți dori să o introduceți cât de repede pentru a garanta accesul dumneavoastră la suport și actualizări. %sIată cum puteți găsi cheia dumneavoastră de licență%s, dacă nu o aveți la îndemână.

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
ro: Organizator

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
ro: Loc de desfășurare

en: The current default address is: %s
ro: Adresa curentă implicită este: %s

en: The current default city is: %s
ro: Oraşul curent implicit este: %s

en: The current default country is: %s
ro: Ţara curentă implicită este: %s

en: The current default organizer is: %s
ro: Organizatorul curent implicit este: %s

en: The current default phone is: %s
ro: Telefonul curent implicit este: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
ro: Codul poştal/codul zip curent implicit este: %s

en: The current default state/province is: %s
ro: Județul curent implicit este: %s

en: The current default venue is: %s
ro: Locaţia curentă implicită este: %s

en: The events calendar mini calendar widget
ro: Un widget cu mini-calendar pentru calendarul de evenimente

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
ro: ani

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
ro: an

en: There are no upcoming %s at this time.
ro: Nu există nici o viitor %s în acest moment.

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
ro: Nici-un rezultat nu a fost găsit pentru <strong>"%s"</strong> în această săptămână. Încercaţi să căutaţi în altă săptămână.

en: There were no results found.
ro: Nu au fost găsite rezultate

en: This Week
ro: Săptămâna aceasta

en: Thursday
ro: Joi

en: Title
ro: Titlu

en: Title:
ro: Titlu:

en: Today
ro: Astăzi

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Type: %s %s
ro: Tip: %s %s

en: Upcoming Events
ro: Evenimente Următoare

en: Use a custom list of countries
ro: Folosiţi o listă cu ţări personalizată

en: Use date:
ro: Folosește data:

en: Use pattern:
ro: Folosește tipar:

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
ro: zi

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
ro: zile

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
ro: luna

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
ro: luni

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
ro: săptămână

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
ro: săptămâni

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
ro: an

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
ro: ani

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
ro: a cincea %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
ro: prima %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
ro: a patra %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
ro: ultima %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
ro: următoarea %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
ro: a treia %1$s

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %spremium support forums%s. Unlike at the %sWordPress.org support forum%s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
ro: Utilizatorii care au cumpărat o licență Events Calendar PRO primesc acces total la %sforumurile noastre de suport premium%s. Spre deosebire de %sforumul de suport WordPress.org%s, unde implicarea noastră se limitează la identificarea și remedierea bug-urilor, avem o echipă de suport dedicată utilizatorilor PRO. Vizităm zilnic forumurile PRO în zilele lucrătoare și nici un topic nu ar trebui să rămână fără răspuns pentru mai mult de 24 de ore.

en: Venue
ro: Locaţie

en: Venue Latitude
ro: Latitudinea locului de desfășurare

en: Venue Longitude
ro: Longitudea locului de desfășurare

en: Venue:
ro: Locul desfăşurării:

en: View All Add-Ons
ro: Vizualizaţi Toate Suplimentele

en: View More&hellip;
ro: Vezi mai mult&hellip;

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Week
ro: Săptămâna

en: Week Navigation
ro: Navigare pe Săptămănă

en: Week Of
ro: Săptămâna

en: Week of %s
ro: Săptămâna din %s

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Which month will the event recur in?
ro: În ce lună va apare evenimentul?

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
ro: Uneori documentația scrisă își atinge limitele și aveți nevoie de ajutor particularizat de la o persoană. Aici intră în joc %sforumurile de suport%s.

en: Yearly
ro: Anual

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
ro: Repetările personalizate anuale nu pot avea stabilite liniuţe ca şi ziua în care va avea loc.

en: Yes
ro: Da

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
ro: Puteţi folosi această configurare pentru a stabili valori specifice implicite pentru fiecare nouă Locaţie pe care o creaţi (aceasta nu va fi folosită pentru locaţia dvs. implicită).

en: You have venues for which we don't have Geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
ro: Aveţi locaţii pentru care nu deţinem informaţii de Geolocaţie.<a href='%s'>Apăsaţi aici pentru a le genera</a>.

en: You must select a recurrence end date
ro: Trebuie să selectaţi data de finalizare a repetării

en: a different day:
ro: o zi diferită:

en: a different time:
ro: un timp diferit

en: all
ro: tot

en: and
ro: şi

en: by day for the week.
ro: de zi pentru săptămână.

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
ro: la

en: day
ro: zi

en: days
ro: zile

en: event
ro: eveniment

en: events
ro: evenimente

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
ro: Limitat numai la evenimentele promovate

en: fifth
ro: a cincea

en: fourth
ro: Al patrulea

en: hours
ro: ore

en: last
ro: ultima

en: map
ro: harta

en: month
ro: luna

en: months
ro: luni

en: next day
ro: ziua următoare

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
ro: %1$s prima zi

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
ro: %1$s a doua zi

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
ro: %1$s a treia zi

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
ro: %1$s prima zi

en: on
ro: pe

en: photo
ro: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
ro: zi

en: remove
ro: îndepărtaţi

en: same day
ro: aceiași zi

en: second
ro: Următoarea

en: the 10th day of the month
ro: a 10-a zi a lunii

en: the 11th day of the month
ro: a 11-a zi a lunii

en: the 12th day of the month
ro: a 12-a zi a lunii

en: the 13th day of the month
ro: a 13-a zi a lunii

en: the 14th day of the month
ro: a 14-a zi a lunii

en: the 15th day of the month
ro: a 15-a zi a lunii

en: the 16th day of the month
ro: a 16-a zi a lunii

en: the 17th day of the month
ro: a 17-a zi a lunii

en: the 18th day of the month
ro: a 18-a zi a lunii

en: the 19th day of the month
ro: a 19-a zi a lunii

en: the 1st day of the month
ro: prima zi a lunii

en: the 20th day of the month
ro: a 20-a zi a lunii

en: the 21st day of the month
ro: a 21-a zi a lunii

en: the 22nd day of the month
ro: a 22-a zi a lunii

en: the 23rd day of the month
ro: a 23-a zi a lunii

en: the 24th day of the month
ro: a 24-a zi a lunii

en: the 25th day of the month
ro: a 25-a zi a lunii

en: the 26th day of the month
ro: a 26-a zi a lunii

en: the 27th day of the month
ro: a 27-a zi a lunii

en: the 28th day of the month
ro: a 28-a zi a lunii

en: the 29th day of the month
ro: a 29-a zi a lunii

en: the 2nd day of the month
ro: a doua zi a lunii

en: the 30th day of the month
ro: a 30-a zi a lunii

en: the 31st day of the month
ro: a 31-a zi a lunii

en: the 3rd day of the month
ro: a treia zi a lunii

en: the 4th day of the month
ro: a patra zi a lunii

en: the 5th day of the month
ro: a cincea zi a lunii

en: the 6th day of the month
ro: a șasea zi a lunii

en: the 7th day of the month
ro: a șaptea zi a lunii

en: the 8th day of the month
ro: a opta zi a lunii

en: the 9th day of the month
ro: a noua zi a lunii

en: the same day:
ro: aceiași zi:

en: the same time:
ro: același timp

en: third
ro: al treilea

en: week
ro: săptămâna

en: weeks
ro: săptămâni
