WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (3180 entries)

en:  (post type archive)
ja: (投稿タイプアーカイブ)

en:  (single)
ja: (単独)

en:  (taxonomy archive)
ja: (タクゾノミーアーカイブ)

en:  - Use to layout child taxonomy terms
ja: - 子のタクゾノミータームのレイアウトに使用

en:  - Use to layout posts for the current taxonomy term
ja: - 現在のタクゾノミーのターム用の投稿レイアウトに使用

en:  - everything you need to know about using Toolset
ja: -Toolsetの使用に関して知るべき全て

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
ja: -完全機能のラーニングサイトでToolsetを試して使用方法を習得

en:  - online help by support staff
ja: - サポートスタッフによるオンラインヘルプ

en:  AND
ja: 及び

en:  AND
ja: 及び

en:  Enable Fusion Compilers
ja: フュージョン コンパイラを有効化する

en:  OR
ja: 或いは

en:  OR
ja: 或いは

en:  Views tutorial on custom CSS
ja: カスタムCSSに関するViews チュートリアル

en:  Views tutorial on custom JS
ja: カスタムJSに関するViewsチュートリアル

en:  and
ja: と

en:  coming from the
ja: 次からくる

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>
ja: 例 <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>
ja: 例 <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>
ja: 例 <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>
ja: 例 <span class="wpv-code"> yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>
ja: 例 <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>

en:  eg. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]
ja: 例、[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]

en:  eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]
ja: 例 [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]

en:  eg. http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>
ja: 例　http://www.example.com/マイ-ページ/?<strong>%s=123</strong>

en:  eg. yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s
ja: 例：あなたのサイト/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s

en:  is set by the %s key:
ja: は%s キーにより設定されます:

en:  is set by the URL parameter:
ja: はURLパラメーターにより設定されています：

en:  is set by the View shortcode attribute:
ja: はView ショートコード属性により設定されています：

en:  of
ja: の

en:  or
ja: あるいは

en:  ordered by %s, %s
ja: %s、 %s順

en:  set by the %s key:
ja: %sキーにより設定:

en:  set by this URL parameter:
ja: このURLパラメーターによる設定：

en:  set by this View shortcode attribute:
ja: このView ショートコード属性による設定

en:  use this content template. What do you want to do?
ja: がこのcontent templateを使用。何をしますか？

en: #undefined#
ja: #未定義#

en: % - placeholder for the number of comments
ja: % - コメント数のプレースホルダー

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
ja: %2$s テンプレート内の%1$s %2$s デザインは問題を起こす可能性があります

en: %1$s (from %2$s)
ja: %1$s (%2$sから)

en: %1$s (many-to-many relationship)
ja: %1$s (多数対多数関係)

en: %1$s (one-to-many relationship)
ja: %1$s （1対多数関係）

en: %1$s connects with %2$s through %3$s.
ja: %1$sは%3$sを通して%2$sに接続します。

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
ja: %1$s%2$s%3$sでテンプレートをデザイン

en: %1$sDocumentation %2$s%3$s
ja: %1$sドキュメンテーション %2$s%3$s

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
ja: %1$s一度Types%3$s にテキストカスタムフィールドを%2$s設定すると(1行、複数行、WYSIWYG)、 ここでテキスト検索に含むことができます。

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
ja: %1$sRelevanssi%2$s プラグインはWordPressテキスト検索を拡大し改善します。Relevanssiはカスタムフィールドでの検索を可能にし、最重要な結果を最初にリターンします。 
    \n

en: %1$sShow editor anyway%2$s
ja: %1$sいずれにせよエディターを表示する%2$s

en: %1$sStop using %2$s for this Content Template%3$s
ja: %1$sこのContent Template%3$sに%2$sを使用しないでください

en: %d (default pagination size)
ja: %d (デフォルトページネーションサイズ)

en: %d Content Templates found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
ja: %d 個のコンテンツ テンプレートがファイルに見つかりました。%d 個が作成され、%d 個が上書きされています。

en: %d Content Templates moved to the Trash.
ja: %d Content Templates がゴミ箱に移されました。

en: %d Content Templates permanently deleted.
ja: %d Content Templatesが永久的に削除されました。

en: %d Content Templates restored from the Trash.
ja: %d Content Templates がゴミ箱から復元されました。

en: %d Views found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
ja: %d 個のビューがファイルに見つかりました。%d 個が作成され、%d 個が上書きされています。

en: %d Views moved to the Trash.
ja: ゴミ箱に移された%d Views

en: %d Views permanently deleted.
ja: 永久的に削除された%d Views

en: %d Views restored from the Trash.
ja: ゴミ箱から復元された%d Views

en: %d WordPress Archives moved to the Trash.
ja: %d WordPress アーカイブがゴミ箱に移されました。

en: %d WordPress Archives permanently deleted.
ja: %d WordPress アーカイブ が永久的に削除されました。

en: %d WordPress Archives restored from the Trash.
ja: %d WordPress アーカイブ がゴミ箱から復元されました。

en: %d existing Content Templates were deleted.
ja: %d個の既存コンテンツテンプレートが削除されました。

en: %d existing Views were deleted.
ja: %d件の既存のViewsが削除されました。

en: %s %s use either no Content Template, or a different one.
ja: %s %s では、コンテンツ テンプレートを使用していないか、または別のものをし応しています。

en: %s (many-to-many relationship)
ja: %s (多数対多数関係)

en: %s (missing post type)
ja: %s (紛失している投稿タイプ)

en: %s (one-to-many relationship)
ja: %s (1対多数関係)

en: %s (one-to-one relationship)
ja: %s (1対1関係)

en: %s Add a new option
ja: %s 新規オプションを追加

en: %s Intermediary Post
ja: %s 中間投稿

en: %s Intermediary Posts
ja: %s 中間投稿

en: %s This WordPress Archive will be used for displaying all the different archive pages selected in this section
ja: %s このWordPress Archive はこのセクションのアーカイブページを全て表示するのに使用できます。

en: %s This WordPress Archive will not display the Search and Pagination editor unless you add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
ja: %s この WordPress アーカイブでは、Output エディターに <code>[wpv-filter-meta-html]</code> ショートコードを追加しない限り、Search and Pagemation エディターが表示されません。

en: %s To enable pagination for this WordPress Archive you need to add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
ja: %s この WordPress アーカイブでページネーションを有効化するには、Output エディターに <code>[wpv-filter-meta-html]</code> ショートコードを追加する必要があります

en: %s archives
ja: %s アーカイブ

en: %s are:
ja: %s は:

en: %s automatically, %s items per page
ja: 自動%s、1ページにつき%sアイテム

en: %s automatically, 1 item per page
ja: 自動%s、1ページにつき1アイテム

en: %s child label plural
ja: %s 子ラベル複数形

en: %s child label singular
ja: %s 子ラベル単数形

en: %s could not be found
ja: %s が見つかりませんでした。

en: %s is missing or malformed.
ja: %sが紛失中か、問題があります。

en: %s is used more than once.
ja: %sが1度以上使用されています。

en: %s items
ja: %s アイテム

en: %s items per page with automatic AJAX
ja: 自動AJAXで1ページにつき%sアイテム

en: %s items per page with manual AJAX
ja: 手動AJAXで1ページにつき%sアイテム

en: %s items per page with manual pagination
ja: 手動ページネーションで1ページにつき%sアイテム

en: %s name
ja: %s 名前

en: %s parent label plural
ja: %s 親ラベル複数形

en: %s parent label singular
ja: %s 親ラベル単数形

en: %s plural
ja: %s 複数形

en: %s repetition
ja: %s 反復

en: %s settings for this %s
ja: この %s の %s 設定

en: %s slug
ja: %s スラグ

en: %s, %s items per page
ja: %s、1ページにつき%sアイテム

en: %s, 1 item per page
ja: %s、1ページにつき1アイテム

en: %sClick here to import%s %sDismiss this message%s
ja: %sここをクリックしてインポート%s %sこのメッセージを無視する%s

en: %sLearn about displaying brother pages using this filter%s
ja: %sこのフィルタを使用する兄弟ページの表示について学ぶ%s

en: %sLearn about filtering by Post Author%s
ja: %s投稿者によるフィルタリングについて%s

en: %sLearn about filtering by Post Date%s
ja: %s投稿日によるフィルタリングについて学ぶ%s

en: %sLearn about filtering by Post ID%s
ja: %s 投稿 IDによるフィルタリングについて%s

en: %sLearn about filtering by Post Types%s
ja: %sPost Typesフィルタについて学ぶ%s

en: %sLearn about filtering by custom fields%s
ja: %sカスタムフィールドによるフィルタリングについて学ぶ%s

en: %sLearn about filtering by taxonomy%s
ja: %sタクソノミーによるフィルタリングについて学ぶ%s

en: %sLearn about filtering by user fields%s
ja: %sユーザーフィールドによるフィルタリングについて%s

en: %sLearn about filtering for a specific text string%s
ja: %s特定のテキストストリング用のフィルタリングについて%s

en: %sNo videos to play%s
ja: %s再生する動画がありません%s

en: %sThe String Translation module%s allows translating static texts in your Views and Content Templates.
ja: %sString Translation モジュール%s は ViewsとContent Templatesのスタティックテキストの翻訳を可能にします。

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
ja: %sプレビューを見るには、このページにポップアップを表示させてください。%sブラウザでポップアップを有効にする方法%s

en: %sVideo Tutorials%s
ja: %s動画チュートリアル%s

en: &laquo; Previous
ja: &laquo; 以前

en: (%d) %d items processed.
ja: (%d) %dアイテムが処理されました。

en: (bool) Whether the custom search form will be updated
ja: (bool) カスタム検索フォームが更新されるかどうか

en: (bool) Whether the custom search results will be updated
ja: (bool) カスタム検索結果が更新されるかどうか

en: (integer) The View AJAX pagination speed in miliseconds
ja: (整数) View AJAX ページネーションスピードミリ秒

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-form-view] shortcode
ja: (オブジェクト)  同じViewの他のインスタンスから[wpv-form-view] ショートコードを使用して挿入された他のフォームを含むjQuery オブジェクト
    \n

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-view] shortcode
ja: (オブジェクト)  同じViewの他のインスタンスから[wpv-form-view] ショートコードにより挿入された追加フォームを含むjQuery オブジェクト

en: (object) The jQuery object for the View form
ja: (オブジェクト)Viewフォーム向けjQueryオブジェクト

en: (object) The jQuery object for the View form after being updated
ja: (オブジェクト) 更新後のView フォーム用 jQueryオブジェクト

en: (object) The jQuery object for the View layout wrapper
ja: (オブジェクト)View レイアウトラッパー用jQueryオブジェクト

en: (string) The View AJAX pagination effect
ja: (ストリング) View AJAX ページネーション効果

en: (string) The View unique ID hash
ja: (ストリング) View 独自のID hash

en: * Views requires Types 1.0.2 or greater for best results when adding fields.
ja: *フィールドを追加する際、最良の結果を得るためには、Types 1.0.2以上がViewsに必要です。

en: , limit to %d items
ja: 、 %d アイテムに制限する

en: , limit to 1 item
ja: 、1アイテムに制限する

en: , skip %d items
ja: 、%d アイテムをスキップする

en: , skip first item
ja: 、最初のアイテムをスキップする

en: , then %d results loaded
ja: 、その後%d結果が読み込まれました

en: , then one result loaded
ja: 、その後1結果が読み込まれました

en: -- no relationships found --
ja: -- リレーションシップが見つかりません --

en: --- Please select ---
ja: ---選択してください ---

en: --- not set ---
ja: --- 未設定 ---

en: 1 Comment
ja: 1 コメント

en: 1 item
ja: 1 アイテム

en: 1 item per page with automatic AJAX
ja: 自動AJAXで1ページにつき1アイテム

en: 1 item per page with manual AJAX
ja: 手動AJAXで1ページにつき1アイテム

en: 1 item per page with manual pagination
ja: 手動ページネーションで1ページにつき1アイテム

en: 2 columns (wide and narrow)
ja: 2つのコラム（幅広と幅狭）

en: 2 even columns
ja: 2つの等しいコラム

en: 3 columns (1 wide and 2 narrow)
ja: 3つのコラム（幅広1つと幅狭2つ）

en: 3 even columns
ja: 3つの等しいコラム

en: 4 even columns
ja: 4つの等しいコラム

en: 6 even columns
ja: 6つの等しいコラム

en: <a href='%s' target='_blank'>Go to the Settings page &raquo;</a>
ja: <a href='%s' target='_blank'>設定ページに移動 &raquo;</a>

en: <em>Toolset</em> Package Options
ja: <em>Toolset</em>パッケージオプション

en: <span style="color:red">*</span> A different Content Template is already assigned to this item
ja: <span style="color:red">*</span>他のContent Templateがすでにこのアイテムに指定されています

en: <span style="color:red">*</span> A different WordPress Archive is already assigned to this item
ja: <span style="color:red">*</span>他のWordPress Archiveが既にこの項目に指定されています

en: <strong>%d %s</strong> use a different Content Template.
ja: <strong>%d %s</strong>tは他のContent Templateを使用します。

en: <strong>%d %s</strong> uses a different Content Template.
ja: <strong>%d %s</strong> は他のContent Templateを使用します。

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the URL parameter <strong>%s</strong>
ja: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> は<strong>%s</strong> 内にあり、これはURL パラメーター<strong>%s</strong>により設定されたもの

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the View shortcode attribute <strong>%s</strong>
ja: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>は<strong>%s</strong>内のもので、これは View ショートコード属性<strong>%s</strong>に設定されたもの

en: <strong>%s</strong> belongs to a <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s
ja: <strong>%s</strong> は<strong>%s</strong> <strong>%s</strong>に属する: %s

en: <strong>%s</strong> in <strong>all</strong> of these: <strong>%s</strong>
ja: これら<strong>すべて</strong> の <strong>%s</strong>: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>no one</strong> of these: <strong>%s</strong>
ja: これら<strong>のうち1つもない</strong><strong>%s</strong>: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>one</strong> of these: <strong>%s</strong>
ja: これらのうちの<strong>１つ</strong>である<strong>%s</strong>: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> is <strong>%s</strong>: %s
ja: <strong>%s</strong>は <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> is a %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>
ja: <strong>%s</strong> は %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
ja: <strong>親 Taxonomy View</strong>に設定された<strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>%s</strong>
ja: <strong>%s</strong> はフレームワークオプション<strong>%s</strong>に設定されるもの

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current archive page</strong>
ja: <strong>現在のアーカイブページ</strong>と同じ<strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current post in the loop</strong>
ja: <strong>ループ内の現在の投稿</strong>と同じ<strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>page where this View is shown</strong>
ja: <strong>この View が表示されるページ</strong>と同じ<strong>%s</strong>

en: <strong>Content Template debug:</strong>
ja: <strong>Content Template デバグ:</strong>

en: <strong>ERROR</strong>:
ja: <strong>エラー</strong>:

en: <strong>Views</strong> has some bundled data waiting to be imported.
ja: <strong>Views</strong> はインポートを待つデータを幾つか持っています。

en: <strong>[wpv-if] shortcodes</strong> on Views 1.6.2 - <a href="%s">details</a>
ja: Views 1.6.2の<strong>[wpv-if] ショートコード</strong>- <a href="%s">詳細</a>

en: A %s with that name already exists. Please use another name.
ja: この名前の%sはすでに存在します。他の名前を使用してください。

en: A Content Template can replace the content of the post with whatever you put into it, including Views shortcodes.
ja: Content Template はViewsショートコードなど挿入されるもので投稿コンテンツを取り替えます。

en: A Content Template is like a chunk of content.
ja: Content Template はコンテンツの１部分のようなものです。

en: A Content Template is used to style single-item pages.
ja: Content Template は単独アイテムページのスタイルに使用されます。

en: A Content Template with that name already exists. Please try with another name.
ja: その名前のContent Template はすでに存在します。他の名前をお試しください。

en: A Content Template with that name already exists. Please use another name.
ja: その名前のContent Templateはすでに存在します。他の名前を使用してください。

en: A Content Template works like a subroutine.
ja: Content Template はサブルーチンのように作動します。

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose.
ja: Viewはデータベースからのコンテンツを読み込み、選択された方法で表示します。

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose. Use Views to create content lists, sliders, parametric searches and more.\n
ja: View はデータベースからコンテンツを読み込み、お好みの方法で表示します。Viewsを利用することでコンテンツリスト、スライド、カスタム検索、その他を作成できます。

en: A View loads content from the database and displays it with your HTML.
ja: Viewがデータベースからコンテンツを読み込み、あなたのHTMLに表示します。

en: A View may include Content Templates. These templates make it easy to output design structures without having to repeat them in the loop.
ja: View はContent Templatesを含むことがあります。これらのテンプレートはループ内で反復することなく、デザイン構造を簡単にアウトプットします。

en: A View with that name already exists. Please use another name.
ja: その名前のビューがすでに存在します。別の名前を使用してください。

en: A View with the given ID was not found.
ja: 指定した ID を持つビューが見つかりませんでした。

en: A basic query selects all items of a chosen type.
ja: 基本クエリは選択されたタイプのすべてのアイテムを選択します。

en: A button that resets the filter and allows visitors to start a fresh search.
ja: フィルターをリセットし、閲覧者が新しい検索を行えるようにします。

en: A custom search should have the %1s and the %2s.
ja: カスタム検索では、%1s および %2s を持つ必要があります。

en: A different Content Template is already assigned to this item.
ja: このアイテムには他の Content Template が指定されています。

en: A filter element.
ja: フィルター要素。

en: A link to the next page.
ja: 次のページへのリンク。

en: A link to the previous page.
ja: 前ページへのリンク。

en: A post related to the current post, set by a Types post reference field
ja: Types投稿参照欄により設定された現在の投稿に関連する投稿

en: A post related to the current post, set by a Types relationship
ja: Types関係により設定された現在の投稿に関連する投稿

en: A problem occurred when executing snippet "%s". The result of include_once is: "%s"
ja: スニペット "%s" の実行中に問題が発生しています。include_once の結果は: "%s" です

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
ja: ページコンテンツ部分に適切な間隔を与え、区分けするh1用のシンプルなシェルです。h1の既定の小要素およびほとんどの他のコンポーネント（追加スタイル付き）を使用できます。

en: A snippet slug cannot be empty.
ja: スニペット スラッグは空にできません。

en: A specific post (search by title)
ja: 特定の投稿 (タイトル検索)

en: A specific post (set by post ID)
ja: 特定の投稿 (投稿IDによる設定)

en: A specific user
ja: 特定のユーザー

en: A spinner, which is displayed when the filter needs update and hidden when update is complete.
ja: フィルターが更新される時スピナーが表示され、更新が完了すると非表示になります。

en: A submit button for the search filter.
ja: 検索フィルター用の提出ボタン。

en: A submit button is not available for forms that have automatic updates on field changes.
ja: フィールド変更に自動更新があるフォームには提出ボタンは利用できません。

en: A text search input, which can search the title or title and content.
ja: タイトルまたはタイトルおよびコンテンツを検索できるテキスト検索入力。

en: A to Z
ja: A－Z

en: A wizard that lets you design the loop.
ja: ループのデザインに使用するウィザードです。

en: AJAX calls
ja: AJAX コール

en: AJAX results update when visitors change any filter values
ja: 閲覧者がフィルター値を変更したとき、AJAX結果を更新する

en: AJAX results update when visitors click on the search button
ja: 閲覧者が検索ボタンをクリックしたとき、AJAX結果を更新する

en: ALT text for the image
ja: 画像用のALTテキスト

en: AND
ja: 及び

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
ja: 様々な種類のコンポーネント（ブログコメント、ツイート等）用の左右対称画像とテキストコンテンツを特徴とする抽象オブジェスタイル。

en: Activate
ja: 起動

en: Active
ja: 起動

en: Add
ja: 追加

en: Add .row class
ja: .row classを追加

en: Add First/Last page controls
ja: 最初／最後ページコントロールを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Content Template
ja: 新規のContent Templateを追加してください

en: Add New View
ja: 新規Viewを追加

en: Add Post forms
ja: 投稿フォームを追加

en: Add Previous/Next page controls
ja: 前／次ページコントロールを追加

en: Add User forms
ja: ユーザー フォームを追加

en: Add a field
ja: フィールドを追加してください

en: Add a filter
ja: フィルタを追加

en: Add a new Content Template for this post type
ja: この投稿タイプに新しいContent Template を追加する

en: Add a new Content Template for this taxonomy
ja: このタクゾノミーに新しいContent Templateを追加する

en: Add a new View
ja: 新しいViewを追加してください

en: Add a new WordPress Archive
ja: 新規のWordPress Archiveを追加する

en: Add a new option
ja: 新規オプションを追加

en: Add a query filter to this View
ja: このViewにクエリフィルターを追加する

en: Add all your elements between these shortcodes.
ja: ショートコード間の全ての要素を追加。

en: Add another date condition
ja: 他の日付の条件を追加

en: Add another filter
ja: 他のフィルタを追加する

en: Add another option
ja: 他のオプションを追加する

en: Add another value
ja: 別の値を追加する

en: Add complete blocks into the Loop using Content Templates.
ja: content テンプレートを使用して完全なブロックをループに追加します。

en: Add container
ja: containerを追加

en: Add controls to move between different result pages
ja: 結果ページ間を移動するコントロールを追加します

en: Add field
ja: field追加

en: Add fields and nested Views to the output.
ja: アウトプットにフィールドを追加し、Viewsを配置します。

en: Add fields to the template to display the content. Use HTML tags for styling.
ja: コンテンツを表示するにはテンプレートにフィールドを追加してください。スタイリングにはHTMLタグを使用してください。

en: Add filter input to the Filter section.
ja: Filterセクションにフィルターインプットを追加してください。

en: Add images and other media items to the editor.
ja: エディターに画像と他のメディアを追加します。

en: Add new
ja: 新規追加

en: Add new %s
ja: 新規 %s を追加

en: Add new Content Template
ja: 新しいContent Templateを追加

en: Add new View
ja: 新しいViewを追加する

en: Add new WordPress Archive
ja: 新しいWordPress アーカイブを追加

en: Add query filter
ja: クエリフィルターを追加する

en: Add results
ja: 結果を追加します

en: Add sorting options to see the preview.
ja: プレビューを表示するには並び替えオプションを追加してください。

en: Add the search results to this page
ja: このページに検索結果を追加する

en: Add this CSS style to the control
ja: このCSSスタイルをコントロールに追加

en: Add this CSS to the radios labels of the control
ja: このCSSをコントロールのラジオラベルに追加

en: Add this classname to the control
ja: このクラス名をコントロールに追加

en: Add this classname to the radios labels
ja: このクラス名をラジオラベルに追加

en: Add to cart box
ja: カートボックスに追加

en: Add to cart button
ja: カートに追加ボタン

en: Add translation
ja: 翻訳を追加する

en: Adding custom CSS
ja: カスタムCSSを追加

en: Adding custom JavaScript
ja: カスタム JavaScriptの追加

en: Additional JavaScript files
ja: 追加のJavaScriptファイル

en: Additional Javascript files
ja: 追加のJavascript ファイル

en: Additional Javascript files to be loaded with this View (comma separated):
ja: このViewで読み込まれた追加Javascriptフィールド(コンマで分かれています):

en: Additional Javascript saved
ja: 追加のJavascript が保存されました

en: Additional info
ja: 追加情報

en: Additional settings
ja: 追加設定

en: Aditional Javascript files
ja: 追加のJavascript ファイル

en: Adjust whether you want to search only in post titles or also in posts content.
ja: 投稿タイトルのみ、または投稿コンテンツも検索するか調整します。

en: Adjusted the translation mode of the post type "%s" to "display as translated".
ja: 投稿タイプ"%s"の翻訳モードを "翻訳しながら表示"に調整しました。

en: Admin bar options
ja: 管理バーオプション

en: Admin notice dismissed
ja: 管理通知が無視されました

en: Administration email
ja: 管理メール

en: Advanced options
ja: 詳細オプション

en: Affiliate ID:
ja: アフィリID:

en: Affiliate Key:
ja: アフィリキー：

en: Affiliate details for theme designers
ja: テーマデザイナー用のアフィリエイト詳細

en: After deleting a large number of associations, there are some intermediary posts left. It was not possible to delete them at once. You can either delete them manually or ignore the issue, and they will be gradually removed automatically. This is only important if you use intermediary posts on the front-end directly, for example in a View.
ja: 大量の関連性の削除後、中間投稿が残ることがあります。一度にこれらを全部削除することは不可能です。手動で削除するか問題を無視すればこれらは自動的に徐々に削除されます。これはフロントエンド、例えばViewの中で直接中間投稿を使用する場合のみ重要です。

en: After the text
ja: テキストの後

en: Alerts
ja: アラート

en: All %ss were updated
ja: すべての %ss が更新されました

en: All changes saved
ja: 全ての変更が保存されました

en: All fields must appear between these shortcodes.
ja: フィールドはショートコードの間に表示されなくてはなりません。

en: All loops have a WordPress Archive assigned
ja: 全てのループにWordPress アーカイブが指定済みです

en: All of the following
ja: 以下の全て

en: All post types
ja: 全投稿タイプ

en: All results loaded
ja: 全ての結果が読み込まれました

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
ja: いかなるデバイス上でも適切にスケールを決定する内在比率を作成することにより、ブラウザに動画やスライドショーのブロック幅に基づいてこれらの寸法を決定させます。

en: Allow to modify the sorting direction
ja: 並び替え方向を変更可能にする

en: Allows to insert CRED forms. You will usually use this controls to insert edit and delete CRED links.
ja: CREDフォームの挿入を可能にします。通常このコントロールを使用してCREDリンクを編集・削除します。

en: Also, note that you can delete options that no longer need to be available.
ja: また不必要なオプションを削除できます。

en: Also, you can click in the <strong>Views</strong> button and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> section.
ja: または <strong>Views</strong> ボタンをクリックして、<em>View</em> セクションで<strong>%s</strong> を選択してください。

en: Alternative text
ja: 代替えテキスト

en: Alternative text for the current user's profile picture.
ja: 現在のユーザープロフィール写真の代替写真

en: Alternative text for the post author's profile picture.
ja: 投稿者のプロフィール写真の代替テキスト

en: Alternative text for the profile picture.
ja: プロフィール写真用の代替テキスト。

en: Always
ja: 常に

en: Always generate the View output
ja: 常にView 出力を生成する

en: Always show all values for inputs
ja: インプットの全ての値を常に表示する

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
ja: APIリクエスト中に予期せぬHTTPエラーが発生しました。

en: An error happened when saving the setting.
ja: 設定を保存するときにエラーが発生しました。

en: An error occurred when creating an association: %s
ja: 関連性作成中、エラーが発生しました： %s

en: An error occurred while creating a Content Template.
ja: Content Template作成中エラーが発生しました。

en: An error occurred while duplicating the Content Template.
ja: コンテンツ テンプレートの複製中にエラーが発生しました。

en: An error occurred, try again.
ja: エラーが発生しました。再度お試しください。

en: An error ocurred
ja: エラーが発生しました

en: An error ocurred while creating a new Content Template.
ja: 新規のContent Template作成中、エラーが発生しました。

en: An ordered list.
ja: 順序付けられたリスト

en: An unexpected error happened.
ja: 予期しないエラーが発生しました。

en: An unexpected error ocurred.
ja: 予期しないエラーが発生しました。

en: An unknown error occurred.
ja: 見知らぬエラーが発生しました。

en: An unordered list.
ja: 順序がないリスト。

en: Anchor text when linking to the term archive page
ja: タームアーカイブページにリンクする時のアンカーテキスト

en: Another %1$s (%2$s) already uses this slug. Please use another name.
ja: 別の %1$s (%2$s) がすでにこのスラッグを使用しています。別の名前を使用してください。

en: Another %1$s already uses this name and slug. Please use another name.
ja: 別の %1$s がすでにこの名前およびスラッグを使用しています。別の名前を使用してください。

en: Another %1$s already uses this name. Please use another name.
ja: 別の %1$s がすでにこの名前を使用しています。別の名前を使用してください。

en: Another Content Template (%s) already uses this slug. Please use another name.
ja: 別のコンテンツ テンプレート (%s) がすでにこのスラッグを使用しています。別の名前を使用してください。

en: Another Content Template already uses this name and slug. Please use another name.
ja: 別のコンテンツ テンプレートがすでにこの名前およびスラッグを使用しています。別の名前を使用してください。

en: Another Content Template already uses this name. Please use another name.
ja: 別のコンテンツ テンプレートがすでにこの名前を使用しています。別の名前を使用してください。

en: Another item (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
ja: このスラグを持つ他のアイテム（%s）がすでに存在します。他のスラグをご使用ください。

en: Another item already uses this name. Please use another name.
ja: 他のアイテムがすでにこの名前を使用しています。別の名前をご使用ください。

en: Another item already uses this slug value as its slug and title. Please use another slug.
ja: 別のアイテムがすでにこのスラッグ値をスラッグおよびタイトルとして使用しています。別のスラッグを使用してください。

en: Another item already uses this slug value as its title. Please use another slug.
ja: 別のアイテムがすでにこのスラッグ値をタイトルとして使用しています。別のスラッグを使用してください。

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another slug.
ja: このスラグまたはタイトルを持つ他のアイテムがすでに存在します。他のスラグをご使用ください。
    \n

en: Another post
ja: 他の投稿

en: Another user
ja: 他のユーザー

en: Any %s
ja: 任意の%s

en: Any of the following
ja: 以下の何れか

en: Any role
ja: 任意の役割

en: Apply
ja: 適用する

en: Apply to existing %s items
ja: 既存の %s アイテムに適用する

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive loop
ja: アーカイブループ

en: Archive title
ja: アーカイブタイトル

en: Archive usage
ja: アーカイブ使用

en: Archive view for
ja: 右記のアーカイブview：

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Archives: %s
ja: アーカイブ: %s

en: Are you sure want delete this WordPress Archive?
ja: 本当にこのWordPress Archiveを削除しますか?

en: Are you sure you want to %s these Views?
ja: 本当にこれらのViewsを %s しますか?

en: Are you sure you want to %s this View?
ja: 本当にこのViewに %s したいですか？

en: Are you sure you want to change the layout?
ja: レイアウトを変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected WordPress Archives?
ja: 本当に選択したWordPress Archivesを削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete the Content Templates?
ja: 本当に選択したContent Templatesを永久に削除しますか？

en: Are you sure you want to permanently delete the WordPress Archives?
ja: 本当にWordPress Archivesを永久に削除しますか？

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content template?
ja: 本当に選択したコンテンツテンプレートを永久に削除しますか？

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content templates?
ja: 本当に選択したコンテンツテンプレートを永久に削除しますか？

en: Are you sure you want to trash these WordPress Archives?
ja: 本当にこれらのWordPressアーカイブをゴミ箱に移動しますか？

en: Are you sure you want to trash this WordPress Archive?
ja: 本当にこのWordPressアーカイブをゴミ箱に移動しますか？

en: As a native custom field
ja: ネィティブカスタムフィールドとして

en: As a number
ja: 数字として

en: As a string
ja: ストリングとして

en: As defined in Types
ja: Typesに定義された通り

en: As stored in database
ja: データベース保管状態

en: As stored in the database
ja: データベースに保存した通り

en: Ascending
ja: 上行

en: Ascending Numeric
ja: 数値上昇

en: Ascending, Descending
ja: 上昇順、下降順

en: Assign
ja: 指定する

en: Assign Content Template
ja: Content Templateを指定

en: Assign a Content Template to the View
ja: Content Templateを Viewに指定する

en: Assign a Content Template to the WordPress Archive
ja: WordPress ArchiveにContent Template に指定する

en: Assign a Content Template to this View
ja: このViewにContent Templateを指定する

en: Assign a Content Template to this WordPress Archive
ja: このWordPress ArchiveにContent Templateを指定する

en: Assign an existing Content template to this View
ja: 既存のContent template このViewに指定する

en: Assign an existing Content template to this WordPress Archive
ja: このWordPress Archiveに既存の Content templateを指定する

en: Assign other Content Template to the View
ja: 他の Content TemplateをViewに指定する

en: Assign other Content Template to the WordPress Archive
ja: WordPress Archiveに他のontent Template を指定する

en: Association created
ja: 関連性が作成されました

en: Associations processed.
ja: 関連性が処理されました。

en: At the bottom of this page you will find a slide Content Template, where you design slides.
ja: このページの一番下にスライドをデザインするスライドContent Templateがあります。

en: At the bottom of this page you will find the Loop section, where you control the output.
ja: このページの下部にループ セクションが表示され、出力をコントロールできます。

en: Atom feed URL
ja: Atom フィードURL

en: Attributes
ja: 属性

en: Author ID
ja: 著者ID

en: Author URL
ja: 著者URL

en: Author activation key
ja: 著者認証キー

en: Author aim
ja: 著者 aim

en: Author archive URL
ja: 著者アーカイブURL

en: Author archive link
ja: 著者アーカイブリンク

en: Author archives
ja: 著者アーカイブ

en: Author description
ja: 著者について

en: Author display name
ja: 著者表示名

en: Author email
ja: 著者Eメール

en: Author first name
ja: 著者の名

en: Author information
ja: 著者情報

en: Author jabber
ja: 著者 jabber

en: Author last name
ja: 著者の姓

en: Author level
ja: 著者レベル

en: Author login
ja: 著者ログイン

en: Author metadata
ja: 著者メタデータ

en: Author name
ja: 著者名

en: Author nicename
ja: 著者ナイスネーム

en: Author nickname
ja: 著者ニックネーム

en: Author of the image
ja: 画像の作成者

en: Author password
ja: 著者パスワード

en: Author profile picture
ja: 著者プロフィール写真

en: Author registered date
ja: 著者登録データ

en: Author status
ja: 著者ステータス

en: Author yim
ja: 著者 yim

en: Author's
ja: 著者の

en: Author: %s
ja: 著者: %s

en: Auto-insert paragraphs
ja: 自動段落挿入

en: Auto-insert paragraphs - convert single line breaks into &lt;br&gt; tags and double line breaks into &lt;p&gt; (paragraph) tags.
ja: パラグラフを自動挿入－１つの改行を&lt;br&gt; タグに変換し、2つの改行を &lt;p&gt; （パラグラフ）タグに変換します。

en: Auto-registered options
ja: 自動登録オプション

en: Autodetected frameworks
ja: 自動検出フレームワーク

en: Autoresize
ja: オートリサイズ

en: Autoresize the Views editors as their content grows
ja: コンテンツが大きくなるにつれ、Viewsエディターのサイズを自動変更する

en: Avada Fusion Compilers Options
ja: Avada フュージョン コンパイラ オプション

en: Avoid applying third-party filters into the output.
ja: 第三者フィルタを出力に適用することを避ける。

en: Back
ja: 戻る

en: Backwards compatibility
ja: 後方互換

en: Basic
ja: ベーシック

en: Basic data
ja: 基本データ

en: Be sure to complete the setup:
ja: 確実に設定を完了してください：

en: Before the text
ja: テキストの前

en: Besides pagination and slider transition controls, you can also insert custom search filters and text search controls.
ja: ページネーションとスライダー遷移コントロールの他、カスタム検索フィルターやテキスト検索コントロールも挿入できます。

en: Besides pagination, you can also insert custom search filters and text search controls.
ja: ページネーションの他、カスタム検索とテキスト検索コントロールも挿入できます。

en: Besides these buttons, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
ja: これらのボタンの他に自分でHTMLとCSSを書き、HTMLコンテンツを編集することもできます。

en: Besides these helpers, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
ja: これらのヘルパ－の他に自分のHTMLおよびCSSを書いてHTMLコンテンツを編集することができます。

en: Bind %1$s %2$s
ja: %1$s %2$s を結合

en: Bind %u %s
ja: %u %s を結合する

en: Blocking div.
ja: divブロック。

en: Blue
ja: ブルー

en: Bootstrap Components Toggle
ja: Bootstrap Components切替え

en: Bootstrap Elements:
ja: Bootstrap要素：

en: Bootstrap Grid documentation
ja: Bootstrap Grid 資料

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
ja: Bootstrapにはユーザーを補助する多様なヘルパークラスがあります。これらにはclearfix、contextual colors、背景、コンテンツ表示、非表示、その他があります。

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
ja: Bootstrapは急速なモバイルフレンドリー開発用のレスポンシブユーティリティを特徴とします。これらのクラスはメディアクエリを経由デバイスによるコンテンツ表示・非表示などに使用できます。

en: Bootstrap grid
ja: Bootstrapグリッド

en: Bootstrap grid options
ja: Bootstrap グリッドオプション

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
ja: Bootstrapはデバイスやビューポートサイズが拡大されるにつれ最高12コラムを適切に拡大縮小するレスポンシブでモバイルファースト志向の流動グリッドシステムを含みます。

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
ja: Bootstrapは見出し、本文、リスト、その他をシンプルで簡単にカスタマイズするタイポグラフィーを含みます。

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
ja: Bootstrapは様々なタイプの引用テキストを含みます。これにはコード、ブロック引用、変数、その他があります。

en: Bootstrap loading
ja: Bootstrap読み込み中

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
ja: Bootstrapは色々なタイプのボタンのスタイリングに様々なクラスを提供し、様々な状態として示します。

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
ja: Bootstrapは様々な間隔のセル、contextual classes、レスポンシブ対応テーブルを含む様々なテーブルスタイルオプションを提供します。

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
ja: Bootstrapは画像をレスポンシブにするクラスを提供し、軽量なスタイルを付加します。

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
ja: Bootstrapは広範な種類のフォーム作成に数種類のフォームコントロールスタイル、レイアウトオプション、およびカスタムコンポーネントを提供します。

en: Both the search form and results
ja: 検索フォームと結果の両方

en: Both title and slug are being already used by another Content Template. Please use other values.
ja: すでにタイトルとスラグの両方が他のContent Templateに使用されています。他の値を使用してください。

en: Bottom
ja: 一番下

en: Broken integration
ja: 壊れた統合

en: Browser history management
ja: ブラウザ履歴管理

en: Browser history management for AJAX custom searches
ja: AJAXカスタム検索用ブラウザ履歴管理

en: Browser history management for AJAX pagination
ja: AJAXページネーションからのブラウザ履歴管理

en: Build custom searches
ja: カスタム検索を構築

en: Building Websites with Views
ja: Viewsでウェブサイトを構築する

en: Building a View for a custom search:
ja: カスタム検索用のViewの構築：

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Bulk action
ja: 一括アクション

en: Bulk overwrite if Content Template exists
ja: Content Template が存在する場合、一括上書きする

en: Bulk overwrite if View or WordPress Archive exists
ja: View または WordPress アーカイブが存在する場合、一括上書きする

en: Button
ja: ボタン

en: Button classnames
ja: ボタンクラス名

en: Button dropdowns
ja: ドロップダウンボタン

en: Button groups
ja: ボタングループ

en: Button style
ja: ボタンスタイル

en: Buttons
ja: ボタン

en: CPU usage
ja: CPU 使用量

en: CRED Forms
ja: CREDフォーム

en: CRED forms
ja: CRED フォーム

en: CSS editor
ja: CSS エディター

en: CURRENT_ONE
ja: 現在の_日付

en: Cache and preload
ja: キャッシュとプリロード

en: Cache pages
ja: キャッシュページ

en: Caching
ja: キャッシング

en: Calculate the loop index considering all the View results or just the ones in the current page.
ja: すべてのビュー結果または現在のページのもののみを含むループ インデックスを計算

en: Calculate the loop index including the items from previous pages
ja: 前のページからのアイテムを含むループ インデックスを計算

en: Calculate the loop index including the items from the current page only
ja: 現在のページのみからのアイテムを含むループ インデックスを計算

en: Callback function
ja: コールバック機能

en: Calling functions are <strong>%s</strong>
ja: 呼び出し関数は<strong>%s</strong>です

en: Can they also be removed from the query filtering?
ja: これらをクエリフィルタリングから削除できますか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Caption of the image
ja: 画像の見出し

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category: %s
ja: カテゴリー: %s

en: Center
ja: 中央

en: Change Content Template
ja: Content Templateを変更する

en: Change WordPress Archive
ja: WordPressアーカイブを変更する

en: Change how the results that share the same value on the orderby setting will be ordered.
ja: 順序設定に同じ値を使用した結果の順序を変更する。

en: Change how the results will be ordered.
ja: 結果の順番を変更する。

en: Change how this Content Template is used
ja: このContent Templateの使用方法を変更する

en: Change how this WordPress Archive is used
ja: この WordPress Archive の使用方法を変更する

en: Change how to manage the sorting by a field.
ja: フィールドにより並び替えを管理する方法を変更する

en: Change the Content Template assigned to this
ja: これに指定されるContent Templateを変更する

en: Change the order of the results.
ja: 結果の順番を変更する。

en: Change the secondary order of the results.
ja: 結果の2次順序を変更する。

en: Change usage
ja: 使用を変更する

en: Characters
ja: 文字

en: Check statuses
ja: ステータスを調べる

en: Check the details for %s
ja: %sの詳細を調べる

en: Check the documentation
ja: ドキュメンテーションを調べる

en: Check the results page
ja: 結果ページを調べる

en: Check your email for the confirmation link.
ja: メールで確認リンクを受け取ったことをお調べください。

en: Checkbox label
ja: チェックボックスラベル

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Checked
ja: チェック済み

en: Child
ja: 子

en: Choose
ja: 選択

en: Choose Post Types that will be displayed in the %s:
ja: %sに表示されるPost Typesを選択します:

en: Choose a different content template for them:
ja: 他のcontent templateを選択する：

en: Choose between posts, taxonomy and users and then select the specific content type to load. For posts, you can select multiple content types.
ja: 投稿記事、タクゾノミー、ユーザーから選び、読み込むコンテンツタイプを選択します。投稿記事の場合、複数のコンテンツタイプを選択できます。

en: Choose fields
ja: フィールドを選択

en: Choose file
ja: ファイルを選んでください

en: Choose how to order the items in the WordPress Archive. You can select the sorting key and direction.
ja: WordPress Archiveでどのようにアイテムを順序づけるか選択してください。ソートキーと方向性を選択できます。

en: Choose how to order the results that the View gets from the database. You can select the sorting key and direction.
ja: Viewがデータベースから取得する結果の順番を選択します。ソートキーと方向を選択できます。

en: Choose if Toolset plugins should send reports about the active theme and plugins to toolset.com.
ja: Toolset プラグインから toolset.com へアーカイブ テーマおよびプラグインに関するレポートを送信する場合は、これを選択します。

en: Choose if you want to hide or disable irrelevant options for inputs:
ja: インプットに関連しないオプションを非表示または無効にしたい場合選択します。

en: Choose post types
ja: 投稿タイプを選択してください

en: Choose to display the %1s.
ja: 選択して %1s を表示します。

en: Choose what post types will be included in this archive loop.
ja: このアーカイブループに含まれる投稿タイプを選択してください。

en: Choose which content types will display using this template.
ja: このテンプレートを使用してどのコンテンツタイプを表示するか選択してください。

en: Choose which listing page to customize. The WordPress Archive will display by default the exact same content as WordPress normally does, but you can adjust the ordering, add extra filters or modify the HTML output.
ja: カスタマイズするリスティングページを選択します。WordPress ArchiveはデフォルトによりWordPressが通常表示するものと同じコンテンツを表示しますが、順序の調整、フィルターの追加、HTML出力変更は可能です。

en: Circle
ja: 円

en: Class
ja: クラス

en: Classing labels.
ja: クラス分けラベル。

en: Classing.
ja: クラス分け。

en: Clear
ja: クリア

en: Clear %d %s
ja: %d %sをクリア

en: Clear a post type
ja: 投稿タイプをクリア

en: Clear date
ja: 日付をクリア

en: Clear single %s
ja: 単独の%sをクリアする

en: Click <em>Update</em> to force this Content Template into all single %s
ja: このContent Templateを単一の%sに強制的に適用するには、<em>アップデート</em> をクリックしてください

en: Click on "Save indexing options, erase index and rebuild the index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s.
ja: %1$sRelevanssi 設定%2$sで"インデックスオプションを保存、インデックスを消去およびインデックスを再構築" をクリックしてください。

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert additional fields. Drag them to reorder, or delete fields that you don't need.
ja: 注文fieldsを挿入するには<strong>field追加</strong>をクリックしてください。再注文するにはドラッグするか不要なfieldを削除してください。

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert fields to this View.
ja: このViewにfieldを挿入するには<strong>field追加</strong>をクリックしてください。

en: Click on it and locate this View to insert it anywhere you want inside the content.
ja: クリックして、このView をコンテンツ内部の挿入したいところに挿入します。

en: Click on the <strong>CRED Forms</strong> button to add forms.
ja: フォームを追加するには、<strong>CRED フォーム</strong>ボタンをクリックしてください。

en: Click on the <strong>Fields and Views</strong> button to insert fields that belong to the content, as well as Views and other Content Templates.
ja: コンテンツ、Views、他のContent Templatesに属するフィールドを挿入するには、<strong>Fields と Views</strong> ボタンをクリックしてください。

en: Clicking the button below will scan all your content and provide a list of items that contain <strong>[wpv-if]</strong> shortcodes, so you can review them and register any function if needed:
ja: 下のボタンをクリックすると、あなたのコンテンツがすべてスキャンされ、 <strong>[wpv-if]</strong> ショートコードを含むアイテムをリストします。これらを見直して必要ならば機能を登録してください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Views conditional output
ja: Views 条件付き出力を閉じる

en: Close Views formatted output
ja: Views フォーマット済み出力を閉じる

en: Close Views raw output
ja: Views 生出力を閉じる

en: Code
ja: コード

en: Combined Output saved
ja: 組み合わせアウトプットが保存されました

en: Comma separated list of IDs.
ja: IDのコンマ区切りリスト。

en: Comma separated list of roles.
ja: 役割のコンマ区切りリスト。

en: Comment Author
ja: コメント作成者

en: Comment Date
ja: コメント日

en: Comment body
ja: コメント本文

en: Comment title
ja: コメントタイトル

en: Comments Atom feed URL
ja: コメント Atom フィード URL

en: Comments RSS 2.0 feed URL
ja: コメント RSS 2.0 フィード URL

en: Compact HTML structure
ja: コンパクトHTML構造

en: Compact debug mode
ja: コンパクトデバグモード

en: Compare value as a
ja: 以下として値を比較

en: Compare versions and buy
ja: バージョンを比較して購入

en: Comparison function
ja: 比較機能

en: Complete Views Custom Search tutorial
ja: 完全なViews Custom Searchチュートリアル

en: Complete the custom search setup by inserting the results
ja: 結果を挿入することによりカスタム検索の設定を完了します。

en: Complete the search filter for this custom search
ja: このカスタム検索で検索フィルターを完了する

en: Conditional content
ja: 条件付きコンテンツ

en: Conditional debug
ja: 条件付きデバグ

en: Conditional display for parts of the loop.
ja: 部分的なループの条件付き表示。

en: Conditional expression includes illegal characters
ja: 条件式に違法文字が含まれています

en: Conditional output
ja: 条件付き出力

en: Conditional output in Views
ja: Views内の条件付きアウトプット

en: Conditional output per language
ja: 言語に準拠した条件付き出力

en: Conditions evaluation
ja: 条件評価

en: Conditions to evaluate
ja: 評価対象の条件

en: Congratulations! You are running Views and WPML with the String Translation module, so you can easily translate everything.
ja: おめでとうございます！ストリング翻訳モジュールでViews と WPMLを実行しているため、全てを簡単に翻訳できます。

en: Connected #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s".
ja: "%s"関係の中で #%d (%s) と#%d (%s) を接続しました。

en: Constant
ja: 定数

en: Container and spinner
ja: コンテナとスピナー

en: Container classnames
ja: コンテナクラス名

en: Container style
ja: コンテナスタイル

en: Container text
ja: コンテナテキスト

en: Container type
ja: コンテナタイプ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Selection
ja: コンテンツ選択

en: Content Selection saved
ja: コンテンツセレクションが保存されました

en: Content Template
ja: コンテンツテンプレート

en: Content Template documentation
ja: Content Template 参考資料

en: Content Template for this Loop created
ja: このループの content テンプレートが作成されました

en: Content Template in use
ja: Content Template 使用中

en: Content Template inserted in the layout
ja: レイアウトに挿入されたContent Template

en: Content Template moved to the Trash.
ja: Content Templateがゴミ箱に移されました。

en: Content Template name
ja: Content Template名

en: Content Template not set.
ja: Content Templateが設定されていません。

en: Content Template permanently deleted.
ja: Content Template が永久的に削除されました。

en: Content Template restored from the Trash.
ja: Content Templateがゴミ箱から復元されました。

en: Content Template to apply
ja: 適用するContent Template

en: Content Template updated.
ja: Content Templateが更新されました。

en: Content Template usage changed.
ja: Content Template の使用が変更されました。

en: Content Template usage not changed.
ja: Content Template の使用が変更されていません。

en: Content Template used as a loop block
ja: ループブロックとして使用されるContent Template

en: Content Template: %s - end
ja: Content Template: %s - 終了

en: Content Template: %s - start
ja: Content Template: %s - 開始

en: Content Templates let you design single pages using fields, taxonomy and HTML. With Content Templates, you can design the output for posts, pages and custom post types.
ja: Content Templatesはフィールド、タクゾノミー、HTMLを利用して、単独ページのデザインを可能にします。 Content Templatesを使用することで投稿、ページ、カスタム投稿タイプのアウトプットをデザインできます。

en: Content Templates let you design single pages.
ja: Content Templates を使用して単独ページをデザインできます。

en: Content Templates modify the content when called from <a href="%s" target="_blank">the_content</a> function.
ja: Content Templates は<a href="%s" target="_blank">the_content</a> 機能から呼ばれる時コンテンツを変更します。

en: Content not displayed because it produces an infinite loop.
ja: コンテンツが無限ループを発生するため表示されません。

en: Content not saved
ja: コンテンツが保存されていません

en: Content of each iteration
ja: 各反復のコンテンツ

en: Content template for
ja: Content template 使用先

en: Content template not saved
ja: Content templateが保存されていません

en: Content template saved
ja: Content templateが保存されました

en: Content to load
ja: ロードするコンテンツ

en: Content updated
ja: コンテンツ更新

en: Content-Type of WordPress HTML pages
ja: WordPress HTML ページのコンテンツタイプ

en: Copy this list of field names:
ja: このフィールド名のリストをコピー：

en: Correct conditional expression has not been found
ja: 正しい条件式が見つかりません

en: Could not create a Content Template for this Loop. Please reload the page and try again.
ja: このループの content テンプレートを作成できませんでした。ページを再読み込みし、もう一度やり直してください。

en: Could not create relationship definition because an error happened: %s
ja: エラーが発生したため、関係定義を作成できませんでした：%s

en: Could not generate the Loop. Please reload and try again.
ja: ループを生成できません。もう一度読み込んで再試行してください。

en: Could not read the Views import file.
ja: Viewsインポートファイルを読めませんでした。

en: Couldn't write to the ".maintenance" file.
ja: ".maintenance"ファイルに書き込めません。

en: Count
ja: カウント

en: Count length by
ja: 長さカウント単位：

en: Create
ja: 作成

en: Create Content Template
ja: Content Templateの作成

en: Create View
ja: Viewを作成する

en: Create WordPress Archive
ja: WordPress Archiveを作成する

en: Create a Content Template for single %s
ja: 単独の%s Content Templateを作成する

en: Create a Form first
ja: 最初のフォームを作成します

en: Create a View first
ja: 最初に、ビューを作成します

en: Create a WordPress Archive for this loop
ja: このループ用のWordPressアーカイブを作成する

en: Create a different View widget and display this View.
ja: 異なるビュー ウィジエットを作成し、このビューを表示します。

en: Create a different View widget, either in the current page or in another page, depending on what was chosen above and display this View.
ja: 上記で選択した内容に応じて、異なるビュー ウィジェットを作成 (現在のページまたは別のページで) し、このビューを表示します。

en: Create a new
ja: 新規作成

en: Create a new Content Template
ja: 新規のContent Templateを作成する

en: Create a new Content Template and assign it to this View
ja: 新規のContent Template を作成し、このViewに指定する

en: Create a new Content Template and assign it to this WordPress Archive
ja: 新規のContent Templateを作成し、このWordPress Archiveに指定する

en: Create a new Template
ja: テンプレート新規作成

en: Create a new View
ja: 新規のViewを作成する

en: Create a new WordPress Archive
ja: 新規のWordPress Archiveを作成する

en: Create a new code snippet
ja: 新しいコード スニペットを作成します

en: Create a new page
ja: 新規ページ作成

en: Create a page with this View
ja: このViewでページ作成

en: Create different Content Templates for each language
ja: 各言語に別々のContent Templatesを作成する

en: Create front-end content editing forms
ja: フロントエンドコンテンツ編集フォームの裂くk製

en: Create page
ja: ページを新規作成する

en: Create shortcode
ja: ショートコード作成

en: Create templates
ja: テンプレート作成

en: Created a default language translation for post #%d (%s) in draft mode.
ja: 下書きモード投稿 #%d (%s) にでデフォルト言語翻訳を作成しました。

en: Creating a template with Views
ja: Viewsでテンプレート作成中

en: Creating an archive with WordPress Archive
ja: WordPress Archiveでアーカイブ作成中

en: Creating and displaying a View
ja: Viewで作成・表示中

en: Creating custom searches with Views
ja: Viewsでカスタム検索を作成する

en: Creating paginated listings with Views
ja: Viewsによるページ構成リストの作成

en: Creating sliders with Views
ja: Viewsによるスライダーの作成

en: Criteria to filter
ja: フィルター基準

en: Crop to exact dimensions
ja: 正確な寸法に切り取る

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Current page number
ja: 現在のページ数

en: Current post
ja: 現在の投稿

en: Current post body
ja: 現在の投稿本文

en: Current user info
ja: 現在のユーザー情報

en: Current user information
ja: 現在のユーザー情報

en: Currently there are no items to display.
ja: 現在表示するアイテムがありません。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Code
ja: カスタム コード

en: Custom Post Archives
ja: Custom Post アーカイブ

en: Custom Search
ja: カスタム検索

en: Custom Search Instructions
ja: カスタム検索の説明

en: Custom code snippets
ja: カスタム コード スニペット

en: Custom field filter
ja: カスタムフィールドフィルター

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom height of image in pixels.
ja: カスタム画像高さの画素数

en: Custom search
ja: カスタム検索

en: Custom search events
ja: カスタム検索イベント

en: Custom search settings
ja: カスタム検索設定

en: Custom search setup completed!
ja: カスタム検索設定が完了しました！

en: Custom search shortcodes
ja: カスタム検索ショートコード

en: Custom size...
ja: カスタムサイズ...

en: Custom width of image in pixels.
ja: カスタム画像幅の画素数

en: Customizer - Site Options
ja: Customizer- サイトオプション

en: Customizer - Theme Mods
ja: Customizer - テーマ Mods
    \n

en: DATE
ja: 日付

en: DATETIME
ja: 日時

en: DECIMAL
ja: 10 進数型

en: Data not saved
ja: データが保存されていません

en: Data saved
ja: データは保存されました。

en: Data updated
ja: データが更新されました

en: Data uploaded
ja: データがアップロードされました

en: Database error when deleting associations: "%s"
ja: 以下の関連性の削除中にデータベースエラー発生： "%s"

en: Date
ja: 日付

en: Date condition
ja: 日付条件

en: Date conditions relationship:
ja: 日付条件の関係：

en: Date format
ja: データフォーマット

en: Date of the image
ja: 画像の日付

en: Date selected in the datepicker by default, as a timestamp. You can also use Toolset functions like NOW() or TODAY().
ja: タイムスタンプとしてデフォルトによりdatepicker に選択された日付。NOW() またはTODAY()などのToolset 機能も使用できます。

en: Day
ja: 日

en: Day archives
ja: 日アーカイブ

en: Day of the week
ja: 週の日

en: Day of the year
ja: 1年の日

en: Day: %s
ja: 日: %s

en: Days can only be a number between 1 and 31
ja: 日には1 ～31の数字のみを使用してください

en: Days of the week can only be numbers between 1 and 7
ja: 週の日には1～7の数字のみ使用してください

en: Days of the year can only be numbers between 1 and 366
ja: 1年の日には1 ～366の数字のみ使用してください

en: Deactivate
ja: 動作を停止

en: Debug information
ja: デバグ情報

en: Debug mode
ja: デバグモード

en: Declare theme options
ja: テーマオプションを宣言する

en: Default
ja: 初期設定

en: Default URL
ja: デフォルトURL

en: Default date
ja: デフォルト日

en: Default image when there is no profile picture. Leave blank for the "Mystery Man".
ja: プロフィール写真がない時のデフォルト画像。 "Mystery Man"用に空白を残してください。

en: Default setting
ja: デフォルト設定

en: Default state
ja: デフォルト状態

en: Default url for an image. Leave blank for the "Mystery Man".
ja: 画像のデフォルトURL。 "Mystery Man"用に空白を残してください。

en: Defaults to 1.
ja: 1 にデフォルト設定。

en: Defaults to the one set in the WordPress General settings.
ja: WordPress General 設定の１セットにデフォルト設定

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s
ja: %sを削除する

en: Delete Content Template
ja: Content Templateを削除

en: Delete Content Templates
ja: Content Templatesを削除する

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Delete Views
ja: Viewsを削除する

en: Delete WordPress Archive
ja: WordPress Archiveを削除する

en: Delete WordPress Archives
ja: WordPress Archivesを削除

en: Delete a code snippet
ja: コード スニペットを削除します

en: Delete all custom field filters
ja: 全てのカスタムフィールドフィルタを削除する

en: Delete all taxonomy filters
ja: 全てのタクゾノミーフィルタを削除する

en: Delete all termmeta field filters
ja: 全てのタームメタフィールドフィルタを削除

en: Delete all usermeta field filters
ja: 全てのユーザーメタフィールドフィルタを削除する

en: Delete any existing Content Templates that are not in the import
ja: インポートしない既存のコンテンツテンプレートを削除する

en: Delete any existing Views or WordPress Archives that are not in the import
ja: インポートしない既存のViewsとWordPress Archivesを削除する

en: Delete custom field filters
ja: カスタムフィールドフィルタを削除する

en: Delete leftover intermediary posts
ja: 中間投稿の残りを削除

en: Delete leftover posts
ja: 残りの投稿を削除

en: Delete taxonomy filters
ja: タクゾノミーフィルタを削除

en: Delete termmeta field filters
ja: タームメタフィールドフィルタを削除

en: Delete this filter
ja: このフィルタを削除

en: Delete usermeta field filters
ja: ユーザーメタフィールドフィルタを削除する

en: Deleted %d dangling intermediary posts. Operation completed.
ja: %d個のぶら下がり中間投稿を削除しました。操作が完了しました。

en: Deleted %d dangling intermediary posts...
ja: %d 個のぶら下がり中間投稿を削除しました...

en: Deleted all associations for the relationship #%d
ja: 関係 #%dのために全ての関連性を削除しました

en: Depending on the value of the style parameter it displays a list of links to the other pages or a drop-down list to select another page.
ja: スタイルパラメーターの値によって、リンクリストを他のページに表示するか、他のページを選ぶドロップダウンリストを表示します。

en: Descending
ja: 下行

en: Descending Numeric
ja: 数値下降

en: Descending, Ascending
ja: 下降順、上昇順

en: Description
ja: 内容

en: Description of the image
ja: 画像の説明

en: Description:
ja: 内容：

en: Design page layouts using drag-and-drop
ja: ドラッグとドロップでページレイアウトをデザイン

en: Design the search results in the Loop section.
ja: ループ セクションで検索結果をデザインします。

en: Design with Toolset
ja: Toolsetでデザイン

en: Detailed HTML structure
ja: 詳細HTML構造

en: Did you know that you can add a custom search to this Archive?
ja: このArchiveにカスタム検索を追加できることをご存じでしたか？

en: Digits
ja: 桁数

en: Disable
ja: 無効

en: Disable / Hide
ja: 無効／非表示

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
ja: Toolsetショートコードメニューを管理バー内で無効にする

en: Discover WP
ja: WPを発見する

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Dismiss adding search results to page
ja: ページへの検索結果の追加を解除

en: Display
ja: 表示

en: Display
ja: 表示

en: Display 20 items per page
ja: 1ページに20アイテムを表示

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display all items
ja: 全アイテムを表示

en: Display all items in this archive at once.
ja: このアーカイブの全てのアイテムを一度に表示。

en: Display all query results at once.
ja: 全てのクエリ結果を一度に表示する。

en: Display all results
ja: 全ての結果を表示する

en: Display all the items
ja: すべてのアイテムを表示

en: Display content only for this language
ja: この言語のコンテンツのみを表示

en: Display data for:
ja: 次のデータを表示する：

en: Display format
ja: 表示フォーマット

en: Display generic help for the Filter section
ja: Filter セクションに一般ヘルプを表示

en: Display generic help for the Loop section
ja: ループ セクションの一般的なヘルプを表示

en: Display generic help for the Query section
ja: Query セクションの一般ヘルプを表示

en: Display lists of content
ja: コンテンツリストを表示

en: Display name
ja: 表示名

en: Display options
ja: 表示オプション

en: Display options:
ja: オプション表示：

en: Display the archive as a custom search
ja: カスタム検索としてアーカイブを表示

en: Display the basic archive
ja: ベーシックアーカイブを表示

en: Display the current user's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ja: 現在のプロフィール写真をこの形状で表示します。"custom" 形状には、"wpv-profile-picture-shape-custom" CSSクラスにカスタムCSSが必要です。

en: Display the date when the post was created
ja: 投稿が作成された時日付を表示する

en: Display the date when the post was last modified
ja: 投稿が最後に変更された時、日付を表示する

en: Display the items using a custom search
ja: カスタム検索を使用してアイテムを表示

en: Display the items using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ja: Lite バージョンでは、カスタム検索を用いて項目を表示できません。使用するには、完全な Views を入手してください。

en: Display the link to the selected post type archive page
ja: 選択された投稿タイプアーカイブページへのリンクを表示する

en: Display the post author's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ja: 投稿者のプロフィール写真をこの形状で表示します。"custom"形状には、 "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS クラスにカスタムCSSが必要です。

en: Display the profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ja: プロフィール写真をこの形状で表示します。 "custom" 形状には"wpv-profile-picture-shape-custom" CSS クラスにカスタムCSSが必要です。

en: Display the query in pages, which visitors will switch without reloading the page.
ja: ページを再読込しなくても切り替えできるページにクエリ結果を表示。

en: Display the query in pages, which will paginate automatically without reloading the page.
ja: ページネーションが再読込することなく自動的にページネーションを行うページにクエリを表示。

en: Display the query results in pages, which visitors will switch.
ja: 閲覧者が切り替えできるページにクエリ結果を表示。

en: Display the results as a slider
ja: 結果をスライダーとして表示する

en: Display the results as a slider is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ja: Lite バージョンでは、結果をスライダーとして表示できません。使用するには、完全な Views を入手してください。

en: Display the results using a custom search
ja: カスタム検索を使用して結果を表示

en: Display the results using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ja: Lite バージョンでは、カスタム検索を用いた結果を表示できません。使用するには、完全な Views を入手してください。

en: Display the results with pagination
ja: 結果をページネーションで表示する

en: Display the results with pagination is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ja: Lite バージョンでは、ページネーションを用いた結果を表示できません。使用するには、完全な Views を入手してください。

en: Display the selected information for the current user
ja: 現在のユーザーの選択情報を表示

en: Display this archive in pages, which visitors will switch without reloading the page.
ja: ページを読み込まなくても切り替えられるページにこのアーカイブを表示。

en: Display this archive in pages, which visitors will switch.
ja: 閲覧者が切り替えるページにこのアーカイブを表示。

en: Display this information about the current post author.
ja: 現在の著者に関するこの情報を表示する。

en: Display this metadata if that option was selected on the previous section
ja: 前のセクションでこのオプションが選択されたらこのメタデータを表示する

en: Display using a Content Template:
ja: Content Templateを利用して表示:

en: Display value
ja: 値を表示

en: Displaying
ja: 表示中

en: Displaying repeatable field groups?
ja: 反復可能フィールド グループが表示されていますか?

en: Displays a View
ja: Viewを表示する

en: Displays a fully customized display
ja: 完全にカスタマイズされたディスプレイを表示します

en: Displays a pager with the current page selected.
ja: 選択された現在のページと共にページャーを表示する。

en: Displays the filter section of a View.
ja: Viewのフィルター部分を表示します。

en: Division
ja: 区切り

en: Do not adjust URLs after loading search results
ja: 検索結果読み込み後にURLを調整しない

en: Do not apply any filter based on status.
ja: ステータスに基づくフィルタを適用しない。

en: Do not forget to add a <strong>filter by post relationship or repeatable fields group owner</strong> and select the right owner for the groups that you want to display.
ja: 忘れずに、<strong>投稿リレーションシップまたは反復可能フィールド グループ オーナー別のフィルター</strong>を追加し、表示するグループの正しいオーナーを選択してください。

en: Do not parse shortcodes inside the field values
ja: フィールド値内のショートコードをパースしない

en: Do not prepend domain name with protocol identifier, such as <code>http</code> or <code>https</code>. Only domain name should work as a good qualifier. For example, <code>example.com</code> or <code>www.example.com</code> is an acceptable entry.
ja: <code>http</code> または<code>https</code>などのドメイン名やプロトコル識別子を先頭に追加しません。ドメイン名のみが正しい修飾子として使用できます。例、  <code>example.com</code> または <code>www.example.com</code> が受け入れられるエントリーです。

en: Do not register any framework automatically
ja: いかなるフレームワークも自動的に登録しないでください

en: Do not show the spinner
ja: スピナーを表示しない

en: Do not wrap the excerpt in a paragraph
ja: 段落内で引用をラップしない

en: Do you want to apply to all?
ja: すべてに適用しますか？

en: Do you want to save this Content Template?
ja: このコンテンツ テンプレートを保存しますか?

en: Documentation and Support
ja: ドキュメンテーションとサポート

en: Documentation for Views theme framework integration
ja: Viewsテーマフレームワーク統合資料

en: Documentation for pagination links
ja: ページネーションリンク用のドキュメンテーション

en: Documentation on functions inside conditional evaluations
ja: 条件付き評価内部の機能に関するドキュメンテーション

en: Documentation on the Bootstrap Layouts
ja: Bootstrap Layouts のドキュメンテーション

en: Documentation on the Toolset Maps plugin
ja: Toolset Maps プラグインのドキュメンテーション

en: Documentation on the Views debug modes
ja: Viewsデバグモードに関するドキュメンテーション

en: Documentation on the third-party shortcode arguments
ja: 第三者ショートコード引数のドキュメンテーション

en: Domain
ja: ドメイン

en: Don't assign to any post type
ja: 投稿タイプを指定しないでください

en: Don't forget to insert the custom search form into %s
ja: カスタム検索フォームを %sに挿入することを忘れないでください
    \n

en: Don't include current page in query result
ja: クエリー結果に現在のページを含めないでください

en: Don't know the name of your theme function?
ja: テーマ関数名をご存じありませんか？

en: Don't show any debug information
ja: デバグ情報を表示しない

en: Don't show current logged user.
ja: 現在ログイン中のユーザーを表示しない

en: Don't show empty terms
ja: 空白のタームを表示しない

en: Don't show pagination elements if there is only one page
ja: 1ページしかない場合、ページネーション要素を表示しない

en: Don't show this again
ja: 二度と表示しない

en: Don't show this message again
ja: このメッセージを再度表示しない

en: Don't use a WordPress Archive for this loop
ja: このループにはWordPress アーカイブを使用しないでください

en: Don't use any content template for these items
ja: これらのアイテムにContent Templateは使用しないでください

en: Done editing here? Return to the
ja: ここでの編集が完了しましたか? 次に戻ります:

en: Done editing here? Return to the %1$sToolset Content Template editor.%2$s
ja: ここでの編集が完了しましたか? %1$sToolset コンテンツ テンプレート エディター%2$sに戻ります。

en: Don’t use any Content Template
ja: Content Templateを使用しないでください

en: Download WooCommerce Views
ja: WooCommerce Viewsダウンロード

en: Download from your Toolset account
ja: Toolsetアカウントからダウンロード

en: Dropdowns
ja: ドロップダウン

en: Dropped table "%s".
ja: テーブル"%s"を削除しました。

en: Duplicate
ja: 複製する

en: Duplicate <em>%s</em>
ja: <em>%s</em>を複製する

en: Duplicate a Content Template
ja: Content Templateを複製する

en: Duplicate a View
ja: Viewを複製する

en: ERROR
ja: エラー

en: Each View has a title and an optional description. These are used for you, to identify different Views. The title and the description don't appear anywhere on the site's public pages.
ja: Viewにはタイトルとオプションの内容があります。これらは色々なViewsを定義するために用意されています。タイトルと内容はサイトの公開ページには表示されません。

en: Easily highlight new or unread items by adding a <span class="badge"></span> to links, Bootstrap navs, and more.
ja: <span class="badge"></span>をリンク、 Bootstrap navs、その他に追加することでニュースや未読アイテムを簡単にハイライトできます。
    \n
    \n

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: 編集 %s

en: Edit Content Template
ja: Content Templateを編集する

en: Edit Form
ja: フォームを編集

en: Edit Layouts Loop View
ja: Layouts Loop Viewを編集する

en: Edit Post forms
ja: 投稿フォームを編集

en: Edit This
ja: これを編集

en: Edit User forms
ja: ユーザー フォームを編集

en: Edit View
ja: Viewを編集

en: Edit WordPress Archive
ja: WordPressアーカイブを編集する

en: Edit audio
ja: オーディオを編集

en: Edit conditions manually
ja: 条件を手動で編集

en: Edit conditions using the GUI
ja: GUIを使用して条件を編集してください

en: Edit file
ja: ファイルを編集

en: Edit filter
ja: フィルターを編集する

en: Edit image
ja: 画像を編集

en: Edit link text
ja: リンクテキストを編集する

en: Edit selected Form in Toolset
ja: 選択したフォームを Toolset で編集

en: Edit selected View in Toolset
ja: Toolset で選択したビューを編集

en: Edit the custom field filters
ja: カスタムフィールドフィルターを編集する

en: Edit the taxonomy filters
ja: タクゾノミーフィルターを編集する

en: Edit the termmeta field filters
ja: タームメタフィールドフィルタを編集する

en: Edit the usermeta field filters
ja: ユーザーメタフィールドフィルターを編集する

en: Edit this Content Template
ja: このContent Templateを編集する

en: Edit this View
ja: このビューを編集

en: Edit this filter
ja: このフィルタを編集

en: Edit this item
ja: このアイテムを編集する

en: Edit translation
ja: 翻訳を編集

en: Edit video
ja: ビデオを編集

en: Edit with
ja: 編集方法

en: Edit with %1$s
ja: %1$sで編集

en: Edit with Layouts
ja: Layoutsで編集

en: Element
ja: 要素

en: Element HTML tag
ja: 要素 HTML タグ

en: Element classnames
ja: 要素クラス名

en: Element inline style
ja: 要素インラインスタイル

en: Element label
ja: 要素ラベル

en: Element output
ja: 要素出力

en: Element styling
ja: 要素スタイル

en: Elements info
ja: 要素情報

en: Ellipsis text
ja: 省略文

en: Email
ja: メール

en: Empty Trash
ja: 空のごみ箱

en: Empty field values or incorrect field defined.
ja: フィールド値が空白、または間違ったフィールドが定義されています。

en: Enable Views debug mode
ja: Viewsデバグモードを有効にする

en: Enable debugging and go to a page that should display a Content Template and Views will display the call function name.
ja: デバグを有効にし、Content Template を表示するページに移動すると、Viewsがコール機能名を表示します。

en: Enable history management setttings for AJAX custom search
ja: AJAX カスタム検索用履歴管理設定を有効にする

en: Enable history management setttings for manual AJAX pagination
ja: 手動AJAXページネーション用に履歴管理設定を有効にする

en: Enable line breaks
ja: 改行を有効にする

en: Enable syntax higlighter
ja: シンタックスハイライターを有効にする

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
ja: フロントエンドのToolsetメニューでDesignを有効にしてください

en: Enable the legacy Views Map plugin
ja: レガシーViews Map プラグインを有効にする

en: Enable theme support debugging
ja: テーマサポートデバグを有効にする

en: Enable/disable Fusion Compilers to enhance front-end rendering performance. For Avada Settings edited with Toolset to take effect, Fusion Compilers must be disabled.
ja: フュージョン コンパイラを有効化/無効化し、フロントエンドのレンダリング パフォーマンスを強化します。Toolset で編集した Avada 設定を有効にする場合は、フュージョン コンパイラを無効化する必要があります。

en: Enabling Views debug will open a popup on every page showing a Views element.
ja: Enabling Views デバグを有効にすると、Views要素を表示する全てのページでポップアップが開きます。

en: Enabling the legacy Views Maps plugin will add the Google Maps API and the Views Maps plugin to your site.
ja: レガシー Views Maps プラグインを有効にすると、Google Maps APIとViews Mapsプラグインがあなたのサイトに追加されます。

en: Enabling this option might have a performance penalty.
ja: このオプションを有効にすると、パフォーマンスに問題が生じることがあります。

en: Encoding for pages and feeds
ja: ページとフィード用のエンコード

en: Enter a username or email address.
ja: ユーザーネームまたはメールアドレスを入力してください。

en: Enter name here
ja: ここに名前を入力する

en: Enter new title
ja: 新しいタイトルを入力する

en: Enter the excerpt length.
ja: 引用長さを入力してください。

en: Enter title here
ja: ここにタイトルを入力してください

en: Error 404 page
ja: エラー404ページ

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
ja: 投稿idエラー:check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while dropping table "%s".
ja: テーブル "%s"を削除中にエラーが発生しました。

en: Error while parsing the evaluate expression
ja: 数式の値を構文解析中のエラー

en: Error while retrieving result.
ja: 結果取得中のエラー。

en: Error while retrieving the Content Template preview. The selected Content Template (Slug: "%s") was not found.
ja: プレビュー取得中のエラー。選択されたContent Template (Slug: "%s")が見つかりません。

en: Error while retrieving the View custom search status.
ja: ビュー カスタム検索ステータスの取得中のエラーです。

en: Error while retrieving the View preview. The selected View (ID: %s) was not found.
ja: Viewプレビュー取得中にエラー発生。選択されたView (ID: %s)が見つかりません。

en: Error while retrieving the form preview. The selected form (ID: "%s") was not found.
ja: フォーム プレビューの取得中のエラーです。選択したフォーム (ID: "%s") が見つかりませんでした。

en: Error while saving an association to database
ja: 関連性をデータベースに保存中エラー発生

en: Error: Files is too big, Max upload size is
ja: エラー：ファイルが大きすぎます。アップロード最大サイズは

en: Everywhere
ja: すべての場所

en: Excerpt View
ja: 抜粋ビュー

en: Excerpt length
ja: 抜粋長さ

en: Exclude posts
ja: 投稿を含まない

en: Executed code snippet "%s".
ja: コード スニペット "%s" を実行しました。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export / Import
ja: エクスポート／インポート

en: Export Views, WordPress Archives and Content Templates
ja: Views、 WordPress Archives、およびContent Templatesをエクスポートする

en: Export and Import Views data
ja: Viewsデータをエクスポートおよびインポート

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
ja: 画像、動画、テキスト、その他のグリッドを簡単に表示するためにサムネイルコンポーネント付きのBootstrapのグリッドシステムを拡大します。

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
ja: テキストベース入力の前後または両側にテキストまたはボタンを追加することで、フォームコントロールを延長します。

en: Extra classnames
ja: 追加のクラス名

en: FUTURE_ONE
ja: 将来の_日付

en: Fade
ja: フェイド

en: Failed to create Content Template - %s.
ja: Content Templateの作成に失敗しました - %s.

en: Failed to create view - %s.
ja: view作成に失敗しました - %s.

en: Failed to duplicate Content Template - %s.
ja: Content Templateをコピーできません - %s。

en: Failed to duplicate view - %s.
ja: viewをコピーできません - %s。

en: Failed to import Content Template attachment - %s, %s.
ja: Content Template 添付書類をインポートできません - %s, %s。

en: Failed to import View attachment - %s, %s.
ja: View 添付書類をインポートできません - %s, %s。

en: Failed to update Content Template - %s.
ja: Content Templateのアップデートに失敗しました - %s.

en: Failed to update view - %s.
ja: view更新に失敗しました - %s

en: Failed to update view-template - %s.
ja: viewテンプレートの更新に失敗しました - %s.

en: Fast support and compatibility alerts
ja: 迅速なサポートと互換性アラート

en: Featured image height
ja: 注目の画像高さ

en: Featured image size
ja: 記載画像サイズ

en: Featured image width
ja: 注目の画像幅

en: Field filter deleted
ja: フィールドフィルターが削除されました

en: Field filter saved
ja: フィールドフィルターが保存されました

en: Fields and Views
ja: Fields とViews

en: Fields and Views shortcodes
ja: FieldsとViews ショートコード

en: Fields relationship:
ja: フィールド関係：

en: Fields to include:
ja: 含まれるField：

en: Fields updated in the Loop
ja: ループ内でアップデート済みのフィールド

en: File "%s" already exists. Please choose a different slug for the snippet.
ja: ファイル "%s" はすでに存在します。スニペット用に異なるスラッグを選択してください。

en: Fill in some Query Filters settings
ja: 幾つかのクエリフィルタ設定を入力する

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter %s by <strong>search</strong> term: <strong>%s</strong>
ja: %s を<strong>検索</strong> 用語: <strong>%s</strong>によりフィルターする

en: Filter %s by <strong>text search</strong>
ja: <strong>テキスト検索</strong>により %sをフィルター

en: Filter %s by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
ja: View ショートコード属性に設定された検索タームにより%sをフィルタ: <strong>%s</strong>.

en: Filter %s by a text search that will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.
ja:  ショートコード<span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>を使用して<strong>手動</strong>で追加されたテキスト検索により %sをフィルタします。

en: Filter %s by this <strong>shortcode argument specified</strong> term: <strong>%s</strong>
ja: この<strong>ショートコード属性指定</strong>ターム: <strong>%s</strong>により%s をフィルタします

en: Filter %s by this search term: <strong>%s</strong>.
ja: %sをこの検索用語によりフィルターする: <strong>%s</strong>.

en: Filter MetaHTML is empty
ja: フィルター MetaHTMLは空です。

en: Filter by %s
ja: %sによりフィルター

en: Filter by <strong>%s</strong>
ja: <strong>%s</strong>によりフィルタ

en: Filter by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
ja: View ショートコード属性に設定された検索タームによりフィルタ: <strong>%s</strong>.

en: Filter by post author
ja: 投稿者によるフィルタ

en: Filter by post field
ja: 投稿欄によりフィルター

en: Filter by post field %s
ja: 投稿欄%sによりフィルター

en: Filter by post relationship
ja: 投稿関係によるフィルター

en: Filter by post relationship / repeatable field groups owner
ja: 投稿リレーションシップ/反復可能フィールド グループ オーナー別にフィルタリング

en: Filter by post relationship or repeatable fields group owner
ja: 投稿リレーションシップまたは反復可能フィールド グループ オーナー別にフィルタリング

en: Filter by post taxonomy
ja: 投稿タクゾノミーによりフィルター

en: Filter by post type
ja: 投稿タイプによるフィルター

en: Filter by this search term: <strong>%s</strong>.
ja: この検索タームによりフィルタ実行: <strong>%s</strong>

en: Filter by:
ja: フィルタ方法：

en: Filter comparison
ja: フィルター比較

en: Filter options
ja: フィルターオプション

en: Filter posts to
ja: 投稿をフィルターする

en: Filter saved
ja: フィルターが保存されました

en: Filter section
ja: フィルタ部分

en: Filters
ja: フィルタ

en: Finally, if you use a page builder, activate it on this page, create a <strong>Toolset View</strong> widget/module/block and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> selection control.
ja: 最後に、もしページ ビルダ―を使用する場合は、このページでアクティブ化し、<strong>Toolset View</strong> ウィジェット/モジュール/ブロックを作成し、<em>表示</em>選択コントロールで <strong>%s</strong> を選択します。

en: Finally, the third option will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
ja: 最後に、第 3 オプションは、結果のみを表示します。このページを対象とする任意の場所にフォームを追加する必要があります。

en: Finish
ja: 終了

en: First
ja: 最初

en: First %d results loaded
ja: 最初の%d 結果が読み込まれました

en: First %d results skipped
ja: 最初の %d 結果がスキップされました

en: First Name
ja: 名

en: First name
ja: 名

en: First result loaded
ja: 1結果が読み込まれました

en: First result skipped
ja: 最初の結果がスキップされました

en: First, choose how to update the results. Depending on your selections, the Filter HTML editor will include different controls.
ja: まず結果のアップデート方法を選択します。選択によっては、Filter HTML エディターが含むコントロールが異なります。

en: Fix filters relationship
ja: フィルタ関係を修正する

en: Footer language selector
ja: フッター言語セレクター

en: Footer language switcher
ja: フッター言語スイッチャー

en: For details, check the %sdocumentation page%s
ja: 詳細は %sドキュメンテーションページ%sをご覧ください

en: For documentation, see: %1$sLoop parameters in the Loop%2$s.
ja: ドキュメンテーションについては、%1$sLoop 内の Loop パラメーター%2$sをお読みください。

en: For documentation, see: %sConditional HTML output in Views%s.
ja: 資料として: %s Views内の条件付き HTML アウトプット %sを参照してください。

en: For example, if you would want to present an important message to your users through an alert pop-up, you would add this JavaScript here:
ja: 例えば、アラートポップアップを使用してユーザーに重要メッセージを伝える場合、このJavaScriptをここに追加します：

en: For example, if you would want to style the h3 tags featured in your output, you would add this CSS styling here:
ja: 例えば、アウトプットに含まれるh3タグにスタイルを付けたい時、CSSスタイリングをここに追加します：

en: For example, to support <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> add <strong>my-custom-shortcode</strong> as a third-party shortcode argument below.
ja: 例えば<code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> をサポートするには<strong>my-custom-shortcode</strong> を第三者ショートコード引数として下に追加します。
    \n

en: For example, to support <em>my-function()</em> add <strong>my-function</strong> as a function name below. For class methods, use the syntax <strong>Class::method</strong>.
ja: 例として、<em>my-function()</em> をサポートするには、 下の機能名として<strong>私の-機能</strong> を追加します。クラスメソッドには、<strong>Class::method</strong>シンタックスを使用します。

en: For example:
ja: 例：

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
ja: サポートにデバグ情報を質問される場合、<a href="%s">デバグ情報</a> ページをご使用ください。

en: For the Search results archive, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
ja: 検索結果アーカイブには、以下の投稿タイプを次に追加する必要があります。
    \n%1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sテキスト検索ドキュメンテーション%4$s。

en: For this filter, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
ja: このフィルターには、以下の投稿タイプを次に追加する必要があります
    \n%1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sテキスト検索ドキュメンテーション%4$s。

en: Forgot Password Form
ja: パスワード紛失フォーム

en: Forgot Password Link
ja: パスワード紛失リンク

en: Forgot password form
ja: パスワード紛失フォーム

en: Forgot password link
ja: パスワード紛失リンク

en: Form
ja: フォーム

en: Form ID not set.
ja: Form ID が設定されていません。

en: Form selection
ja: フォーム選択

en: Format
ja: フォーマット

en: Format of the options
ja: オプションフォーマット

en: Formatted based on the options below
ja: 下記のオプションに基づくフォーマット

en: Formatting
ja: フォーマット中

en: Formatting and editing instructions
ja: フォーマット作成と編集方法

en: Forms
ja: フォーム

en: Framework value
ja: フレームワーク値

en: Front-end
ja: フロントエンド

en: Front-end Content
ja: フロントエンドコンテンツ

en: Frontend events
ja: フロントエンドイベント

en: Full Views Feature
ja: Views のフル機能

en: Full custom display mode
ja: 完全カスタム表示モード

en: Full debug mode
ja: フルデバグモード

en: Full documentation is found in the %1$sViews shortcodes%2$s page.
ja: 全ての資料は%1$sViews ショートコード%2$s ページをご覧ください。

en: Full page refresh when visitors click on the search button
ja: 閲覧者が検索ボタンをクリックしたとき、全ページをリフレッシュする

en: Full page refresh when visitors click on the search button with input values auto-updating
ja: 閲覧者が入力値自動更新付きの検索ボタンをクリックすると全ページがリフレッシュします

en: Fully styled output
ja: 完全にスタイル済みの出力

en: Fully styled search input
ja: 完全スタイル済み検索入力

en: Function name
ja: 機能名

en: Function name|Option ID
ja: 機能名|オプションID

en: Functions inside conditional evaluations
ja: 条件付き評価内の機能

en: Fusion Compilers have been turned %s.
ja: フュージョン コンパイラが %s になっています。

en: General
ja: 一般

en: Generated shortcode
ja: 生成されたショートコード

en: Get Bootstrap element
ja: Bootstrap要素を取得

en: Get New Password
ja: 新しいパスワードの取得

en: Get Views
ja: Viewsを取得する

en: Get more details about the new Toolset Maps plugin in the <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">documentation page</a>.
ja: 新しい Toolset Maps プラグインの詳細は、<a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">ドキュメンテーション ページ</a>から入手できます。

en: Get more details in the <a href="%1$s" title="%2$s">documentation page</a>.
ja: <a href="%1$s" title="%2$s">ドキュメンテーションページ</a>で詳細を読む。

en: Get only some results. -1 means no limit
ja: 幾つかの結果のみを取得。-1 は制限なしを示します

en: Get only some results. 0 means no limit.
ja: 一部の結果のみを取得します。0 は制限なしを意味します。

en: Getting started
ja: 始める前に

en: Give us feedback about this video
ja: この動画にフィードバックをお寄せください

en: Go to
ja: ここへ進む

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
ja: 検索インデックスを構築するには%1$sテキスト検索設定%2$sに進んでください。

en: Go to page
ja: 次のページに移動

en: Good for building your own unique loops.
ja: 独自のループ作成に適しています。

en: Got it! Don't show this message again
ja: わかりました！このメッセージは次回から表示しないでください

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">Element</span>"? Now paste it into the editor.
ja: "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">Element</span>"用のマークアップをお持ちですか? 今すぐエディターに貼り付けてください。

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">Element</span>"? Before you paste HTML into the editor, <br>remember to switch to HTML editing. Then, paste the code into the editor.
ja: "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">Element</span>"用のマークアップをお持ちですか? エディターにHTMLを貼り付ける前に <br>HTML 編集に切り替えてから、エディターに貼り付けてください。

en: Grey
ja: グレー

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid system
ja: グリッドシステム

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
ja: 単一ラインにボタングループとして一連のボタンをグループ化します。JavaScriptラジオオプションとチェックボックススタイルの動作をボタンプラグインとともに追加できます。

en: Has custom search
ja: カスタム検索あり

en: Has submit button
ja: 送信ボタンを持つ

en: Helper classes
ja: ヘルパークラス

en: Here are the things that you can create with Views plugin:
ja: 以下はViewsプラグインで作成できることです。

en: Here you can scan your content and check where this View is being used.
ja: ここではコンテンツをスキャンし、このViewsが使用されている場所を調べられます。

en: Here you can set the URLs of additional scripts that need to be loaded with this View. Use a comma separated list of URLs
ja: このViewとともに読み込む追加のスクリプトのURLをここで設定できます。URLリストはコンマで区切ってください

en: Hidden custom fields
ja: 非表示のカスタムフィールド

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Bootstrap buttons
ja: Bootstrapボタンを非表示

en: Hide checkbox
ja: チェックボックス非表示

en: Higher end
ja: 上端

en: Home/Blog
ja: ホーム/ブログ

en: Horizontal crop position
ja: 水平クロップポジション

en: Hour
ja: 時間

en: Hours can only be numbers between 0 and 23
ja: 時間には0 ～23の数字のみを使用してください

en: How do you want to display the loop?
ja: ループをどのように表示しますか？

en: How do you want to update the results?
ja: 結果をどのように更新しますか？

en: How this Content Template is used
ja: このContent Template の使用方法

en: How to Design the Loop
ja: ループをデザインする方法

en: How to display this Custom Search View
ja: このCustom Search Viewの表示方法

en: How to display this View
ja: View表示方法

en: How to filter
ja: フィルター方法

en: How to search
ja: 検索方法

en: However, you might want to disable this feature for the current View
ja: しかしながら現在のViewの本機能は無効にすることをお薦めします

en: I am a theme designer and I want to receive affiliate commission
ja: 私はテーマデザイナーです。アフィリエイト手数料の受け取りを希望します

en: I will assign this layout to content later
ja: 後でこのレイアウトをコンテンツに割り当てる

en: I'll add the search box to the HTML manually
ja: 手動で検索ボックスをHTMLに追加します

en: I'm using this layout to display 'single' pages
ja: このレイアウトを使用して 'single' ページを表示している

en: I'm using this layout to display an archive
ja: このレイアウトを使用してアーカイブを表示している

en: ID of the image
ja: 画像ID

en: ID, date, author or title
ja: ID, date, author または title

en: ID, date, author, title, post_type or field-slug
ja: ID、日付、著者、タイトル、 post_type または field-slug

en: If Content Templates don't work with your theme then you can enter the name of the function your theme uses here:
ja: Content Templates がテーマと適合しない場合、ここにテーマが使用する機能名を入力してください：

en: If the field has multiple values, you can display just one of them or all the values using a separator.
ja: フィールドに複数の値がある場合、1つの値を表示するか、セパレータを使用して全ての値を表示できます。

en: If the problem persists, please don't hesitate to contact %sour support%s with this technical information:
ja: 問題が継続するようでしたら、この技術情報を%s当社のサポート%sにお知らせください：

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: これが間違いの場合、このメールを無視すれば何も起こりません。

en: If you are not using pagination or a custom search, this section outputs nothing.
ja: ページネーションまたはカスタム検索を使用しない場合、このセクションは何も出力しません。

en: If you want to add fields and keep your HTML edits, use the <strong>Fields and Views</strong> button.
ja: フィールドを追加し、HTML編集を保存する場合、<strong>Fields and Views</strong> ボタンを使用してください。

en: Ignore pad elements from previous pages
ja: 前のページからのパッド エレメントを無視する

en: Image HTML tag
ja: 画像HTMLタグ

en: Image.
ja: 画像。

en: Images
ja: 画像

en: Import
ja: インポート

en: Import Views for theme
ja: テーマに関するViewsをインポート

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates
ja: Views、WordPress Archives およびContent Templatesをインポートする

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates for your Theme
ja: テーマにViews、WordPress Archives 、 Content Templatesをインポートする

en: Import options
ja: インポートオプション

en: Import the Views XML file placed in the Views Embedded folder
ja: Views Embedded フォルダ内にあるViews XMLファイルをインポートする

en: In other place on this same page
ja: 同じページの他の場所

en: In this section you can add pagination controls, slider controls and custom searches. If you have enabled pagination, you need to insert the pagination controls here. They are used for both paged results and sliders. For custom searches, insert 'filter' elements. The output of this section is displayed via the [wpv-filter-meta-html] shortcode in the Output section.
ja: このセクションでは、ページネーション コントロール、スライダー コントロール、およびカスタム検索を追加できます。ページネーションを有効にする場合は、ここにページネーション コントロールを挿入する必要があります。これらは、ページ結果およびスライダーの両方に使用されます。カスタム検索の場合は、'filter' エレメントを挿入します。このセクションの出力は、出力セクションの [wpv-filter-meta-html] ショートコード経由で表示されます。

en: In this section you can choose when to refresh the Views results and which options to show in form inputs.
ja: この部分ではViews結果の更新時期とフォームインプットの表示オプションを選択します。

en: In this section you can choose when to refresh the WordPress Archive results and which options to show in form inputs.
ja: このセクションではWordPress Archive結果の更新時期とフォーム入力に表示するオプションを選択できます。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Include children in the post count
ja: 投函数に次の投函を含める

en: Include in search
ja: 検索に含む

en: Include only posts
ja: 投稿のみ含む

en: Include only users with those IDs
ja: これらのIDを持つユーザーのみを含む

en: Include only users with those roles
ja: これらの役割のユーザーのみを含む

en: Include or exclude
ja: 含むまたは除外する

en: Include or exclude sticky posts
ja: スティッキー投稿を含むまたは除外する

en: Include or exclude users
ja: ユーザーを含むまたは除外する

en: Include pad elements from previous pages
ja: 前のページからのパッド エレメントを含める

en: Include pad items
ja: パッド アイテムを含める

en: Include paginated items
ja: ページネーション済みアイテムを含める

en: Include terms that have non-empty descendants
ja: 空白ではない子孫を持つタームを含める

en: Include the Next link on the last page.
ja: 最後のページの次リンクを含む。

en: Include the Previous link on the first page.
ja: 最初のページの前リンクを含む

en: Include the Previous/Next links on the first and the last pages
ja: 最初と最後のページに前／次リンクを含む

en: Include this field in text searches throughout the site
ja: サイト中のテキスト検索にこのフィールドを含む

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
ja: Glyphicon Halflings セットからの250以上のグリフフォントを含みます。Glyphicon Halflings は通常無料ではありませんが、制作者がBootstrap用に無料で提供しました。

en: Index
ja: インデックス

en: Index and separator
ja: インデックスとセパレータ

en: Index offset
ja: インデックス オフセット

en: Index to end
ja: 最終インデックス

en: Index to start
ja: 開始インデックス

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
ja: ナビゲーション階層内の現在のページ位置を示します。

en: Infinite scrolling
ja: 無限スクリーリング

en: Infinite scrolling tolerance
ja: 無限スクローリング許容値

en: Infinite scrolling tolerance, in pixels:
ja: 無限スクローリング許容ピクセル：

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Inline Content Template removed
ja: インラインコンテンツテンプレートが削除されました

en: Inline Content Template saved
ja: インラインコンテンツテンプレートが保存されました

en: Inline formatting.
ja: インラインフォーマット。

en: Inline styles that will be added to the anchor HTML tag.
ja: アンカーHTMLタグに追加されるインラインスタイル。

en: Input
ja: 入力

en: Input classnames
ja: 入力クラス名

en: Input format: %s
ja: 入力書式: %s

en: Input groups
ja: 入力グループ

en: Input style
ja: 入力スタイル

en: Input type
ja: 入力タイプ

en: Insert Views frontend event handler
ja: Views フロントエンドイベントハンドラーを挿入する

en: Insert a Content Template already assigned into the View
ja: 指定されたContent TemplateをViewに挿入する

en: Insert a Content Template already assigned into the WordPress Archive
ja: WordPress Archiveにすでに指定されたContent Templateを挿入する

en: Insert a custom search filter
ja: カスタム検索フィルターを挿入する

en: Insert conditional shortcode
ja: 条件付きショートコードを挿入

en: Insert controls
ja: コントロール挿入

en: Insert controls for frontend sorting
ja: フロントエンド並び替えにコントロールを挿入します

en: Insert event trigger callback
ja: イベントトリガーコールバックを挿入する

en: Insert grid
ja: グリッド挿入

en: Insert shortcode
ja: ショートコード挿入

en: Insert the Content Template shortcode to editor
ja: Content Template ショートコードをエディターに挿入する

en: Insert the Post/Page ID where the search result will be displayed.
ja: 検索結果を表示する投稿/ページ ID を挿入します。

en: Insert transition controls for the pagination
ja: ページネーション用に遷移コントロールを挿入

en: Install WooCommerce Views
ja: WooCommerce Viewsをインストール

en: Integrated option
ja: 統合オプション

en: Invalid CT ID.
ja: 無効なCT ID。

en: Invalid Content Template
ja: 無効なコンテンツ テンプレート

en: Invalid arguments (%s)
ja: 無効な引数 (%s) です

en: Invalid data
ja: 無効なデータ

en: Invalid output mode.
ja: 無効なアウトプットモード。

en: Invalid parameters
ja: 無効なパラメーター

en: Invalid username or email.
ja: 無効なユーザーネームまたはメール。

en: Invalid username.
ja: 無効なユーザーネーム

en: It appears that you made modifications to the layout.
ja: レイアウトが変更されたように見えます。

en: It can be used to tweak the content of a post when it is displayed alone or in an archive page.
ja: 単独あるいはアーカイブページに表示される投稿記事のコンテンツを調整するために使用できます。

en: It displays fields from the current post using simple shortcodes.
ja: シンプルなショートコードを使用し、現在の投稿のフィールドを表示します。

en: It displays the fields of the post in the loop, by using a simple shortcode:
ja: シンプルなショートコードを使用し、ループ内に投稿フィールドを表示します。

en: It is assigned to one or more archive or taxonomy loops.
ja: WPアーカイブは１つ以上のタクゾノミーループに指定されました。

en: It will replace the ‘main content’ section of the page.
ja: ページの ‘主なコンテンツ’ 部分を取替えます。

en: Item1
ja: アイテム１

en: Item2
ja: アイテム2

en: Items
ja: 項目

en: Items found
ja: アイテムが見つかりました

en: Items per page
ja: 1ページのアイテム数

en: Iterator boundaries
ja: イテレータ境界

en: JS editor
ja: JS エディター

en: Javascript function to execute after the pagination transition has been completed:
ja: ページネーション遷移の完了後、実行するJavascript 機能：:

en: Javascript settings
ja: Javascript 設定

en: Jump to:
ja: ここへジャンプ:

en: Just post title
ja: 投稿タイトルのみ

en: Keep original proportion
ja: 元の割合を保持

en: Keep third party filters
ja: 第三者フィルターを維持

en: Kind of element
ja: 要素の種類

en: Label classnames
ja: ラベルクラス名

en: Label for lower end
ja: 最低ラベル

en: Label for the "ascending" option
ja: "上昇順" オプション用ラベル

en: Label for the "descending" option
ja: "下降順" オプション用ラベル

en: Label for the checkbox, leave empty to use the Types name if available.
ja: チェックボックス用ラベル、利用可能であればTypes名を使用するために空白にします。

en: Label for the first 'default' option
ja: 最初の 'デフォルト' オプションのラベル

en: Label for the first options, which returns all posts.
ja: 全ての投稿をリターンする最初のオプションのラベル

en: Label for the higher end
ja: 最高ラベル

en: Label for the search box
ja: 検索ボックス用ラベル

en: Label inline style
ja: ラベルインラインスタイル

en: Label of the first empty option
ja: 最初の空白オプションのラベル

en: Label styling
ja: ラベルスタイリング

en: Labels
ja: ラベル

en: Labels for the lower and higher ends of the comparison
ja: 最高と最低比較のラベル

en: Labels for the sorting direction control:
ja: 並び替え順コントロール用ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Language selector
ja: 言語セレクター

en: Language switcher
ja: 言語スイッチャー

en: Large
ja: 大

en: Last
ja: 最後

en: Last Name
ja: 姓

en: Last modified
ja: 最後の変更日

en: Last name
ja: 姓

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout for
ja: XXX 用のレイアウト

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Layouts archive loop
ja: Layouts アーカイブループ

en: Learn about different layouts
ja: 異なるレイアウトについて学ぶ

en: Learn about displaying content from parent and other posts in the %sdocumentation page%s.
ja: %sdocumentation page%sで親と他の投稿からコンテンツを表示する方法について学ぶ。

en: Learn about displaying content from specific users in the %sdocumentation page%s.
ja: %sdocumentation page%sで特定のユーザーのコンテンツ表示方法についてお読みください。

en: Learn about using Content Templates to customize fields.
ja: フィールドのカスタマイズにContent Templateを使用する方法について学ぶ

en: Learn by building a real site, using sample data and step-by-step tutorials that we’ve prepared for you.
ja: 弊社提供のサンプルデータやチュートリアルステップを利用して本当のサイトを構築することで習得できます。

en: Learn how to create custom searches with Views.
ja: Viewsでカスタム検索を作成する方法を学ぶ

en: Learn how to create sliders with Views.
ja: Viewsによるスライダーの作成方法を学ぶ

en: Learn how to display Views
ja: Viewsの表示方法を学ぶ

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
ja: レイアウトでBootstrapを使用する方法

en: Learn more
ja: さらに学ぶ

en: Learn more about <em>Toolset</em>
ja: <em>Toolset</em>の詳細を学ぶ

en: Learn more by reading the %sViews Loop documentation%s.
ja: %sViews Loop ドキュメント%sを読み、もっと学ぶ。

en: Learning Views
ja: Viewsを学ぶ

en: Leave empty to display all values.
ja: すべての値を表示するには空白にします。

en: Left
ja: 左

en: Legacy relationship
ja: レガシー リレーションシップ

en: Length count
ja: 長さカウント

en: Let me choose individual settings manually
ja: 手動で個々の設定を選択する

en: Limit
ja: 制限

en: Limit and Offset
ja: Limit と Offset

en: Limit and Offset saved
ja: 制限とオフセットが保存されました

en: Line break.
ja: 改行。

en: Link
ja: リンク

en: Link label
ja: リンクラベル

en: Link to WordPress archive page
ja: WordPressアーカイブページへのリンク

en: Link to term archive page
ja: タームアーカイブページへのリンク

en: Link to the next page
ja: 次ページへのリンク

en: Link to the previous page
ja: 前ページへのリンク

en: Link.
ja: リンク。

en: List View
ja: リストビュー

en: List all users but the ones who met the criteria
ja: 基準に合うユーザー以外の全員をリストする

en: List group
ja: リストグループ

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
ja: リストグループはシンプルな要素のリストのみならず、カスタムコンテンツ付きの複雑なリストの表示に柔軟かつ強力なコンポーネントです。

en: List of custom and third-party shortcodes you want to be able to use as Views shortcode arguments.
ja: Viewsショートコード引数として使用したいカスタムと第三者ショートコードのリスト。

en: List of functions and class methods that you want to be able to use inside the Views <code>[wpv-conditional]</code> shortcode <code>if</code> attribute.
ja: Views<code>[wpv-conditional]</code> ショートコード<code>if</code>属性内で使用したい機能リストとクラスメソッド

en: List of subdomains or external domains you want to allow safe redirection to. These are used with some Views shortcodes, offering a redirection URL, via an attribute.
ja: 安全なリダイレクトを許可するサブドメインまたは外部ドメインリスト。これらは属性を通してURLをリダイレクトするViewsショートコードと使用されます。

en: List separator
ja: リスト区切り記号

en: List the following terms
ja: 以下のタームをリストする

en: List with separators
ja: 区切り記号を使用したリスト

en: Load non-Types custom fields
ja: 非Typesカスタムフィールドを読み込みます

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading existing fields
ja: 既存フィールドを読み込み中

en: Loading more results...
ja: さらに結果を読み込んでいます...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Log In
ja: ログイン

en: Log into <a href="%s">your account</a> and go to <a href="%s">affiliate settings</a> for details.
ja: 詳細を知るには<a href="%s">あなたのアカウント</a>にログインし、<a href="%s">アフィリエイト設定</a>を開いてください。

en: Logged in
ja: ログイン済み

en: Login Form
ja: ログインフォーム

en: Login form
ja: ログインフォーム

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout Link
ja: ログアウトリンク

en: Logout link
ja: ログアウトリンク

en: Loop
ja: ループ

en: Loop Editor
ja: Loop エディター

en: Loop Selection
ja: ループ選択

en: Loop Selection saved
ja: ループ選択 が保存されました

en: Loop Wizard
ja: ループウィザード

en: Loop item in %s
ja: %s内のアイテムをループする

en: Loop parameters in the Loop
ja: ループ内の Loop パラメーター

en: Loop saved
ja: ループが保存されました

en: Loop section
ja: ループ セクション

en: Loop selection
ja: Loop 選択

en: Loop style
ja: ループ スタイル

en: Loop view for
ja: 右記のループビュー：

en: Loop wizard
ja: Loop ウィザード

en: Loops Selection
ja: ループ選択

en: Lost password?
ja: パスワードを紛失しましたか？

en: Lower end
ja: 下端

en: Main sections
ja: メインセクション

en: Maintenance mode disabled.
ja: メンテナンスモードが無効です。

en: Maintenance mode enabled.
ja: メンテナンスモードが有効です。

en: Maintenance mode is already active (.maintenance file present).
ja: メンテナンスモードがすでに有効です (.maintenanceファイルあり)。

en: Maintenance mode is already disabled.
ja: メンテナンスモードがすでに無効です。

en: Make the table sortable by columns
ja: コラムによりソートできる表を作成する

en: Makes the text content translatable via WPML's String Translation.
ja: WPMLのストリング翻訳によりテキストコンテンツを翻訳可能にします。

en: Manual pagination, %s items per page
ja: 手動ページネーション、1ページにつき %s アイテム

en: Manual pagination, 1 item per page
ja: 手動ページネーション、1ページにつき1アイテム

en: Manual paragraphs
ja: 手動段落

en: Manual paragraphs - don't create &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags from line breaks.
ja: 手動パラグラフ - 改行から &lt;br&gt; and &lt;p&gt; タグを作成しません。

en: Manually entered values
ja: 手動入力値

en: Map plugin (legacy)
ja: Map プラグイン (レガシー)

en: Maps
ja: マップ

en: Maybe you have manually set a different one on them.
ja: 他のものをこれらに手動で設定した可能性があります。

en: Media
ja: メディア

en: Media entries are children of the post that they are attached to
ja: メディアエントリーは以下にアタッチされる投稿の子です：

en: Media object
ja: メディアオブジェクト

en: Media post type can not be part of a relationship.
ja: メディア投稿タイプは関係の一部にはなれません。

en: Medium
ja: 中

en: Memory used
ja: 使用済みのメモリ

en: Menu order
ja: メニューの順序

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minute
ja: 分

en: Minutes can only be numbers between 0 and 59
ja: 分には0～59の数字のみ使用してください

en: Missing View ID.
ja: ビュー ID が欠如しています。

en: Missing View Slug.
ja: 紛失したView Slug。

en: Missing View Title.
ja: 紛失したView Title。

en: Modified
ja: 修正済み

en: Modified date
ja: 変更日

en: Modified date GMT
ja: 変更日GMT

en: Modified settings: %1$s.
ja: 修正された設定: %1$s。

en: Module Manager
ja: モジュールマネージャ

en: Month
ja: 月

en: Month archives
ja: 月間アーカイブ

en: Month: %s
ja: 月: %s

en: Months can only be a number between 1 and 12
ja: 月には1 ～12の数字のみを使用してください

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動する

en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Multi-select
ja: 複数選択

en: Multiselect
ja: マルチセレクト

en: My custom spinner graphics
ja: マイカスタム回転グラフィック

en: MySQL error when creating table %s: %s
ja: テーブル %s 作成時の MySQL エラーです: %s

en: MySQL query
ja: MySQL クエリー

en: Name
ja: 名前

en: Name for the new %s
ja: 新しい%sの名前

en: Name the new WordPress Archive for %s
ja: %s用にWordPress Archiveに新しい名前を付けてください

en: Name this Content Template
ja: このContent Templateに名前を付ける

en: Name this View
ja: このViewを名づける

en: Name this WordPress Archive
ja: このWordPressアーカイブに名前を付けてください

en: Name this string to find it easily in the WPML String Translation page.
ja: WPML String Translationページで検索しやすくするにはこのストリングに名前を付けてください。

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
ja: Navbars はアプリケーションまたはサイトにナビゲーションヘッダーとして働く応答性のあるメタコンポーネントです。

en: Navigation controls using a dropdown
ja: ドロップダウンを使用するナビゲーションコントロール

en: Navigation controls using dots
ja: ドットを使用するナビゲーションコントロール

en: Navigation controls using links
ja: リンクを使用するナビゲーションコントロール

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
ja: Bootstrapで利用可能なNavsはbase .navクラスと共有ステートを開始する共有マークアップを有します。。それぞれのスタイル間を切り替えるには、修飾子クラスをスワップしてください。

en: Need help?
ja: ヘルプが必要ですか？

en: Nested elements
ja: ネストされた要素

en: New Content Template
ja: 新規のコンテンツテンプレート

en: New View
ja: 新規View

en: New filter
ja: 新しいフィルター

en: New password
ja: 新規パスワード

en: New snippet has been inserted.
ja: 新しいスニペットが挿入されています。

en: Newer first
ja: 新しい順

en: Next
ja: 次

en: Next &raquo;
ja: 次 &raquo;

en: Next page
ja: 次のページ

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No Comments
ja: コメントなし

en: No Content Template (display the "body" of the post)
ja: Content Template がありません(投稿"body"を表示)

en: No Content Templates found
ja: Content Templatesが見つかりません

en: No Content Templates found in Trash
ja: ゴミ箱にContent Templatesはありません

en: No Content Templates found in Trash that matched your criteria.
ja: ゴミ箱にあなたの基準に一致するContent Templatesはありません。

en: No Content Templates found in Trash.
ja: ゴミ箱にContent Templatesはありません。

en: No Content Templates found that matched your criteria.
ja: あなたの基準に一致するContent Templatesはありません。

en: No Content Templates found.
ja: Content Templatesはありません。

en: No Post types/Taxonomies assigned
ja: 投稿タイプ/タクゾノミーが未指定です

en: No Views found in Trash that matched your criteria.
ja: あなたの基準に合うViewsはゴミ箱にありません。

en: No Views found in Trash.
ja: ゴミ箱にViewsはありません。

en: No Views found.
ja: Viewsがありません。

en: No Views matched your criteria.
ja: 基準に合うViewsはありません。

en: No WordPress Archives found in Trash that matched your criteria.
ja: あなたの基準に合うWordPress Archivesはゴミ箱の中にありませんでした。

en: No WordPress Archives found in Trash.
ja: ゴミ箱にWordPress Archivesはありません。

en: No WordPress Archives found that matched your criteria.
ja: あなたの基準に合うWordPress Archivesはありません。

en: No WordPress Archives found.
ja: WordPress Archivesがありません。

en: No file chosen
ja: ファイルが選択されていません

en: No filters set
ja: フィルタ設定がありません

en: No items found.
ja: アイテムが見つかりません。

en: No limit
ja: 制限なし

en: No mode is set.
ja: モードが設定されていません。

en: No one of the following
ja: 以下のいずれでもない

en: No order
ja: 順序なし

en: No pagination
ja: ページネーションなし

en: No parent (return top-level elements)
ja: 親なし（トップレベル要素に戻る）

en: No passwords or any other confidential information is included.
ja: パスワードまたはその他の秘密情報は含まれません。

en: No post
ja: 投稿なし

en: No post type found
ja: 投稿タイプが見つかりません

en: No private custom fields are showing in the Views GUI.
ja: Views GUIにはプライベートカスタムフィールドは表示されません。

en: No relationships to migrate.
ja: 移行する関係はありません。

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: No secondary sorting
ja: 第2並び替えなし

en: No sorting
ja: 並び替えなし

en: No spinner container will be shown as this custom search is not performing any automatic update
ja: このカスタム検索は自動アップデートを実行しないためスピナーコンテナが表示されません。

en: No spinner graphics
ja: スピナーグラフィックがありません

en: No tables had to be dropped.
ja: 削除するテーブルはありません。

en: No users matched your criteria
ja: 基準に合うユーザーはありません

en: No valid content template id
ja: 有効なコンテンツ テンプレート ID がありません

en: No value means all the way until the last index.
ja: 値なしとは最後のインデックスまでという意味です。

en: No views found
ja: viewsが見つかりません

en: No views found in Trash
ja: ゴミ箱にViewsが見つかりません

en: None
ja: なし

en: None set
ja: 設定なし

en: Normally, it includes a shortcode for the <strong>Filter</strong> section and another shortcode for the <strong>Loop</strong> section, so they will display one after the other.
ja: 通常、<strong>フィルター</strong>セクションのショート コードおよび<strong>ループ</strong>セクションの別のショートコードが含まれるため、これらが順番に表示されます。

en: Normally, the View has a wrapper DIV which includes IDs and classes required for AJAX updates and pagination. If you want to show the View inline with text, you can disable this DIV, but you will not be able to use some of the functionality that Views offer.
ja: 通常、ビューは、AJAX アップデートおよびページネーションに必要な ID およびクラスを含む ラッパー DIV を持ちます。ビューをテキストを伴うインラインで表示する場合はこの DIV を無効にできますが、そのビューが提供する一部の機能を使用できなくなります。

en: Normally, you will use 'edit forms' and 'delete forms' in Content Templates used in loops.
ja: 通常、ループに使用される Content Templates内で「フォーム編集」 と「フォーム削除」を使用します。'

en: Not allowed
ja: 許可がありません

en: Not now
ja: 後で

en: Not now?
ja: あとで?

en: Not saved
ja: 保存されていません

en: Not using maintenance mode for the migration.
ja: 移行用のメンテナンスモードを使用していません。

en: Note that this method will only work if your theme has a proper dedicated function to display the content.
ja: この方法はあなたのテーマにコンテンツを表示する適切な専用機能があるときのみ有効です。

en: Note that you do not need to add any &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tag at all: we will wrap your JavaScript before adding it to the page.
ja: &lt;script&gt;&lt;/script&gt; タグを追加する必要は全くないことにご注意ください：あなたのJavaScriptはページに追加される前にラップされます。

en: Note that you do not need to add any &lt;style&gt;&lt;/style&gt; tag at all: we will wrap your CSS before adding it to the page.
ja: &lt;style&gt;&lt;/style&gt; タグを追加する必要は全くないことにご注意ください：あなたのCSSはページに追加される前にラップされます。

en: Nothing found
ja: 何も見つかりません

en: Notice: Syntax higlighter can cause performance issues for large blocks of code
ja: 注：シンタックスハイライターは大き目のコードブロックに問題を起こすことがあります

en: Now give this View a name
ja: このViewを名付けてください

en: Nowhere
ja: どこにもない

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of preceding and following pages:
ja: 前後のページ数：

en: Number of terms
ja: ターム数

en: Numeric
ja: 数値

en: Numerical value
ja: 数値

en: OR
ja: 或いは

en: Object received from cache. MySQL query was cached in
ja: キャッシュから受け取ったオブジェクト。MySQL は次の中でキャッシュされました

en: Offset
ja: オフセット

en: Older first
ja: 古い順

en: On a recent update, we added support for functions as conditions. From now on, you will need to <strong>first register</strong> the functions that you want to use as conditionals.
ja: 最近のアップデートで、条件として機能にサポートを追加しました。今後、条件付きとして使用する機能はまず <strong>最初に登録</strong>することが必要になります。

en: On another page
ja: 他のページ

en: On demand
ja: オンデマンド

en: On posts sharing the same <em>order by</em> value, order by
ja: 同一の値による<em>順序</em>を共有する投稿における順序指定方法

en: On posts sharing the same primary <em>order by</em> value, order by
ja: 同一の主な値による<em>順序</em>を共有する投稿における順序指定方法

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
ja: 完全なToolsetを購入すると、Views、CRED forms、Layoutsを自分のサイトで編集したり、新規作成が可能になります。

en: One of these
ja: これらの1つ

en: One or more sections haven't been saved.
ja: 1つ以上の部分が保存されていません。

en: Only Views listing posts can have custom search inputs.
ja: Viewsリスティング投稿のみカスタム検索入力が可能です。

en: Only latin letters, numbers, underscores and dashes
ja: ラテン文字、数字、下線、ダッシュのみ。

en: Only letters, numbers, dots, underscores and dashes
ja: 文字、数字、ドット、下線、ダッシュのみ

en: Only letters, numbers, underscores and dashes
ja: 文字、数字、下線、ダッシュのみ

en: Only list users who met the filter criteria
ja: フィルター基準に合うユーザーだけをリストする

en: Only lowercase letters and numbers allowed as shortcode attributes
ja: 小文字と数字だけがショートコード属性として受け入れられます

en: Only lowercase letters, numbers, hyphens and underscores allowed as URL parameters
ja: 小文字、数字、ハイフン、下線だけがURLパラメーターとして受け入れられます

en: Only needed if you want to display different items in the results with different HTML.
ja: 個別のHTMLに異なるアイテム結果を表示したい時のみ必要です。

en: Only post types registered by Toolset Types can be used as intermediary.
ja: Toolset Types により登録されている投稿タイプのみを中間として使用できます。

en: Only posts from the Post post type can be sticky
ja: Post投稿タイプからの投稿のみがスティッキーです

en: Only the search form
ja: 検索フォームのみ

en: Only the search results
ja: 検索結果のみ

en: Oops! It seems there is a filter by %s that is missing some options
ja: おっと！ %sによるフィルタにオプションが幾つかないものがあるようです。

en: Oops! It seems there is a filter by post IDs that is missing some options
ja: おっと！投稿ＩＤによるフィルタでオプションが幾つかないものがあるようです

en: Oops! It seems there is a filter by post author that is missing some options
ja: おっと！投稿著者によるフィルタで幾つかのオプションがないものがあるようです

en: Oops! It seems there is a filter by post parent that is missing some options
ja: おっと！投稿親によるフィルタでオプションが幾つかないものがあるようです

en: Oops! It seems there is a filter by post relationship that is missing some options
ja: おっと！投稿関係によるフィルタでオプションが幾つかないものがあるようです

en: Oops! It seems there is a filter by taxonomy terms that is missing some options
ja: おっと！タクゾノミータームによるフィルタでオプションが幾つかないものがあるようです

en: Oops! There's been a problem when upgrading Toolset data structures. Please make sure your current configuration allows WordPress to alter database tables.
ja: おっと！Toosetデータ構造をアップグレード中、問題が発生しました。現在の設定がWordPressによるデータベーステーブル変更を許可することを確認してください。

en: Open in a new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open the Screen Options and set the WordPress Archive purpose to display it as a custom search.
ja: Screen Options を開き、カスタム検索を表示するためにWordPress Archiveを設定してください。

en: Option 1
ja: オプション 1

en: Option 2
ja: オプション 2

en: Option 3
ja: オプション 3

en: Option slug
ja: オプションスラグ

en: Optional shortcode that targets specific items in the loop.
ja: ループ内の特定のアイテムをターゲットするオプションのショートコード

en: Options
ja: オプション

en: Options Framework
ja: オプションフレームワーク

en: Options sorting
ja: オプション並び替え

en: Order
ja: 順序

en: Order
ja: 順序

en: Order by
ja: 表示順

en: Order by
ja: 表示順

en: Order by as
ja: 並び替え順

en: Order by:
ja: 注文者:

en: Order of the options
ja: オプションの順番

en: Order options by this parameter.
ja: このパラメーターの順番オプション。

en: Order options in this direction.
ja: この方向でオプションを並べる。

en: Order:
ja: 順番:

en: Ordered List
ja: 順序付きリスト

en: Ordered list
ja: 整理済みリスト

en: Ordering
ja: 順序付け

en: Ordering saved
ja: 順序が保存されました

en: Original content
ja: 原文のコンテンツ

en: Original image
ja: 元画像

en: Other Elements:
ja: その他の要素：

en: Other Fields
ja: その他の欄

en: Other pagination options
ja: その他のページネーションオプション

en: Output
ja: 出力

en: Output (RAW)
ja: 出力 (RAW)

en: Output Editor
ja: Output エディター

en: Output all the items returned from the query section.
ja: クエリセクションで返された全てのアイテムを出力

en: Output format
ja: 出力フォーマット

en: Output loop
ja: アウトプットループ

en: Output mode
ja: アウトプットモード

en: Output section
ja: Output セクション

en: Output style
ja: 出力スタイル

en: Output the post title as is or sanitize it to use as an HTML attribute.
ja: 投稿タイトルをそのままアウトプットするか、HTML属性として使用するためにサニタイズします。

en: Override View basic settings
ja: ビューの基本設定を上書き

en: Override settings
ja: オーバーライド設定

en: Override some View basic settings
ja: Viewの基本設定をオーバーライドする

en: Overwrite Views settings
ja: Views設定を上書きする

en: PAST_ONE
ja: 過去の_日付

en: Page %s
ja: ページ%s

en: Page Builders
ja: ページ ビルダー

en: Page created.
ja: ページが作成されました。

en: Page header
ja: ページヘッダー

en: Page info
ja: ページ情報

en: Pages to pre-load:
ja: 前読み込みするページ:

en: Pages to skip:
ja: スキップするページ：

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Pagination Settings
ja: ページネーション設定

en: Pagination and Slider settings
ja: ページネーションとスライダー設定

en: Pagination and Sliders Settings
ja: ページネーションとスライダー設定

en: Pagination and sliders settings
ja: ページネーションとスライダー設定

en: Pagination combined with random ordering can lead to same items appearing in more than one pages. It's recommended not to combine pagination with random ordering, unless unexpected results are acceptable.
ja: ページネーションとランダム順序を組み合わせて使用すると、一部の項目が 1 つ以上のページに表示されることがあります。予測できない結果が許容可能でない限り、ページネーションをランダム順序と組み合わせないことをお薦めします。

en: Pagination controls
ja: ページネーションコントロール

en: Pagination controls are disabled because this View or WordPress Archive doesn't use pagination
ja: このビューまたは WordPress Archive ではページネーションを使用していないため、ページネーション コントロールが無効になっています。

en: Pagination controls are not needed for infinite scrolling
ja: 無限スクロールには、ページネーション コントロールは不要です

en: Pagination controls were already added
ja: ページネーション コントロールはすでに追加されています

en: Pagination data
ja: ページネーションデータ

en: Pagination enabled with automatic AJAX transition
ja: ページネーションが自動AJAX遷移を有効にしました

en: Pagination enabled with manual transition and AJAX
ja: ページネーションが手動の遷移とAJAXを有効にしました

en: Pagination enabled with manual transition and page reload
ja: 手動遷移とページ再読み込み付きのページネーションが有効にされました

en: Pagination events
ja: ページネーションイベント

en: Pagination is enabled but there are no pagination controls
ja: ページネーションは有効化されていますが、ページネーション コントロールがありません

en: Pagination lets you break the results into separate pages.
ja: ページネーションで結果を複数ページに分けることができます。

en: Pagination options
ja: ページネーションオプション

en: Pagination requires the Filter HTML section to be visible.
ja: ページネーションを見えるようにするには、フィルタHTML部分が必要です。

en: Pagination saved
ja: ページネーションが保存されました

en: Pagination settings
ja: ページネーション設定

en: Pagination works better if the activated theme or plugins include Bootstrap.
ja: 有効なテーマまたはプラグインがBootstrapを含むとページネーションの動作が改善されます。

en: Panels
ja: パネル

en: Paragraph
ja: 段落

en: Paragraph.
ja: 段落。

en: Parametric Search Settings saved
ja: カスタム検索設定が保存されました

en: Parent
ja: 親

en: Parent is the current post in the loop
ja: 親はループ内の現在の投稿です

en: Parent is the page where this View is shown
ja: 親はこのViewが表示されるページです

en: Parent is the taxonomy selected by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
ja: 親は <strong>親Taxonomy View</strong>に選択されたタクゾノミーです。

en: Parent is the term of the <strong>current taxonomy archive</strong> page
ja: 親は<strong>現在のタクゾノミーアーカイブ</strong> ページのタームです

en: Parent is:
ja: 初回投函:

en: Parse inner shortcodes
ja: インナーショートコードをパース

en: Parse shortcodes inside the field values
ja: フィールド値内のショートコードをパース

en: Password
ja: パスワード

en: Password management
ja: パスワード管理

en: Paste into "Custom fields to index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s. Remember to double check the post types included in the index, and notice that you can also add taxonomies to it.
ja: %1$sRelevanssi 設定%2$sで"インデックスするカスタムフィールド"に貼り付けます。投稿タイプがインデックスに含まれることを2重チェックしてください。タクゾノミーも追加できます。

en: Pause pagination transition on mouse hover
ja: マウスを上に置くとページネーション遷移が一時停止します

en: Pingback XML-RPC file URL
ja: Pingback XML-RPC ファイル URL

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Placeholder for skipped pages:
ja: スキップされたページのプレースホルダー

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
ja: %1$sRelevanssiをインストール%2$s し、Toolsetを使用してカスタムフィールドでテキスト検索を行ってください。

en: Please consider updating to the new Toolset Maps plugin for extended fetures and better compatibility.
ja: 拡張機能とより良い互換性にはToolset Maps プラグインへのアップデートを考慮してください。

en: Please delete %NUM% character
ja: %NUM% 文字を削除してください

en: Please delete %NUM% characters
ja: %NUM% 文字を削除してください

en: Please enter %NUM% or more characters
ja: %NUM% 以上の文字を入力してください

en: Please enter a valid URL
ja: 有効なURLを入力してください

en: Please enter a valid comma separated number list
ja: コンマで区切られた有効な数字リストを入力してください

en: Please enter a valid day number (1-31)
ja: 有効な日数を入力してください (1-31)

en: Please enter a valid day of the week (1-7)
ja: 週における有効な日数を入力してください (1-7)

en: Please enter a valid day of the year (1-366)
ja: 1年における有効な日数を入力してください (1-366)

en: Please enter a valid four-digits year, like 2015
ja: 2015のような有効な4桁の年数を入力してください

en: Please enter a valid hour (0-23)
ja: 有効な時間を入力してください (0-23)

en: Please enter a valid minute (0-59)
ja: 有効な分数を入力してください (0-59)

en: Please enter a valid month number (1-12)
ja: 有効な月数を入力してください(1-12)

en: Please enter a valid number
ja: 有効な数字を入力してください

en: Please enter a valid second (0-59)
ja: 有効な秒数を入力してください (0-59)

en: Please enter a valid week number (1-53)
ja: 有効な週数を入力してください(1-53)

en: Please enter numeric data
ja: 数値データをご入力ください

en: Please enter post ID
ja: 投稿 IDを入力してください

en: Please fix the problem and click on Update again.
ja: 問題を修正し、更新を再クリックしてください。

en: Please note that changing the registered framework will restart the registered options
ja: 登録フレームワークの変更は登録オプションを再起動することにご注意ください。

en: Please refer to the following links for documentation related to the most used browsers:
ja: 最も頻繁に使用するブラウザに関する資料については、次のリンクを参照してください：

en: Please select
ja: 選択してください

en: Please select an option
ja: オプションを選択してください

en: Please type
ja: 入力してください

en: Please type a comma separated list of author IDs
ja: コンマで区切った著者IDリストを入力してください

en: Please type a comma separated list of author usernames
ja: コンマで区切った著者ユーザーネームリストを入力してください

en: Please type a comma separated list of post IDs
ja: コンマで区切った投稿IDリストを入力してください

en: Please type a comma separated list of post type slugs
ja: 投稿タイプスラグのコンマ区切りリストを入力してください

en: Please type a comma separated list of term IDs
ja: コンマで区切られたタームIDリストを入力してください

en: Please type a comma separated list of term names
ja: コンマで区切られたターム名を入力してください

en: Please type a comma separated list of term slugs
ja: コンマで区切られた用語スラグを入力してください

en: Please type a comma separated list of user IDs to %s
ja: コンマで区切られたユーザーIDを%sに入力してください

en: Please type a comma separated list of usernames to %s
ja: コンマに区切られたユーザーネームリストを %sに入力してください

en: Please type a custom field value
ja: カスタムフィールド値を入力してください

en: Please type a post ID to get its children
ja: 子を取得するには、投稿IDを入力してください

en: Please type a post ID to get its native children
ja: ネィティブの子を取得するには投稿IDを入力してください

en: Please type a post ID to get its related posts
ja: 関連する投稿を取得するには、投稿 ID を入力してください

en: Please type a search term
ja: 検索タームを入力してください

en: Please type a termmeta field value
ja: タームメタフィールド 値を入力してください

en: Please type an username field value
ja: ユーザーメタフィールド値を入力してください

en: Please use Scan buttons first to be sure that they are not used anywhere.
ja: これらがどこにも使用されないことを確認するには、スキャンボタンを先に使用してください。

en: Please use a valid hexadecimal value.
ja: 有効な16進値を使用してください。

en: Please use the Scan button first to be sure that it is not used anywhere.
ja: どこにも使用されていないことを確認するためにスキャンボタンを押してください。

en: Please validate reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAを確認してください

en: Please, provide this information if requested in our support forum.
ja: サポートフォーラムにより依頼される場合、この情報を提供してください。

en: Please, select a Form first!
ja: まず、フォームを選択してください!

en: Please, select a View first!
ja: まず、ビューを選択してください!

en: Post
ja: 投稿

en: Post %d
ja: %dを投稿する

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post ID filter
ja: 投稿IDフィルター

en: Post ID filter deleted
ja: 投稿IDフィルターが削除されました

en: Post ID filter saved
ja: 投稿IDフィルターが保存されました

en: Post URL
ja: URLを投稿する

en: Post View
ja: 投函View

en: Post archive link
ja: アーカイブリンク投稿

en: Post archives
ja: 投稿アーカイブ

en: Post author
ja: 投稿者

en: Post author filter
ja: 著者フィルターを投稿する

en: Post author filter deleted
ja: 投稿著者フィルターが削除されました

en: Post author filter saved
ja: 投稿著者フィルターが保存されました

en: Post author is
ja: 投稿著者は

en: Post author is set by the parent User View
ja: 投稿著者は親User Viewにより設定されます

en: Post author is the author of the current post in the loop
ja: 投稿著者はループ内の現在の投稿の著者です

en: Post author is the author of the page where this View is shown
ja: 投稿著者はこのViewが表示されるページの著者です

en: Post author is the same as the logged in user
ja: 投稿著者はログインしているユーザーと同じです

en: Post body
ja: 投函本文

en: Post body data
ja: 投稿本文データ

en: Post class
ja: 投稿クラス

en: Post comment count
ja: コメントカウントを投稿

en: Post comments number
ja: コメント番号を投稿する

en: Post content
ja: 投稿コンテンツ

en: Post count
ja: 投稿カウント

en: Post date
ja: 投稿日

en: Post date - %s (<em>%s</em>)
ja: 投稿日 - %s (<em>%s</em>)

en: Post date filter
ja: 投稿日フィルター

en: Post date filter saved
ja: 投稿日フィルターが保存されました

en: Post edit link
ja: 編集リンクを投稿する

en: Post excerpt
ja: 抜粋を投稿する

en: Post featured image
ja: 画像を投稿する

en: Post field
ja: 投稿フィールド

en: Post field iterator
ja: フィールドイテレーターを投稿する

en: Post fields
ja: Post Fields

en: Post filters
ja: フィルターを投稿する

en: Post format
ja: 投稿フォーマット

en: Post id
ja: 投稿id

en: Post last modified date
ja: 最終変更日を投稿

en: Post link
ja: 投稿リンク

en: Post matching all the selected terms
ja: 全ての選択されたタームで投稿を一致する

en: Post matching none of the selected terms
ja: 選択されたタームで投稿を一致しない

en: Post menu order
ja: 投稿メニュー順番

en: Post name
ja: 投稿名

en: Post next link
ja: 次のリンクを投稿

en: Post parent
ja: 初回を投函

en: Post parent filter
ja: 親フィルターを投稿する

en: Post parent filter deleted
ja: 投稿親フィルターが削除されました

en: Post parent filter saved
ja: 投稿親フィルターが保存されました

en: Post previous link
ja: 以前のリンクを投稿

en: Post relationship
ja: Post繋がり

en: Post relationship - Post is a child of
ja: 投稿関係-投稿は右記の子です：

en: Post relationship filter
ja: 投稿関係フィルター

en: Post relationship filter deleted
ja: 投稿関係フィルターが削除されました

en: Post relationship or repeatable field groups owner
ja: 投稿リレーションシップまたは反復可能フィールド グループ オーナー

en: Post relationships in Toolset require WPML %s or newer to work properly with post translations. Please upgrade WPML.
ja: Toolset内の投稿関係は、投稿翻訳を適切に行うために WPML %s 以降を必要とします。WPMLをアップグレードしてください。

en: Post search
ja: 投函検索

en: Post search filter
ja: 検索フィルターを投稿する

en: Post search filter deleted
ja: 投稿検索フィルターが削除されました

en: Post search filter saved
ja: 投稿検索フィルターが保存されました

en: Post selection
ja: 投稿選択

en: Post slug
ja: スラグを投稿する

en: Post status
ja: 投稿ステータス

en: Post status filter
ja: 投稿ステータスフィルター

en: Post status filter deleted
ja: 投稿ステータスフィルターが削除されました

en: Post status filter saved
ja: 投稿ステータスフィルターが保存されました

en: Post stickiness
ja: スティッキー投稿

en: Post stickiness filter
ja: スティッキー投稿フィルター

en: Post taxonomy
ja: 投稿タクゾノミー

en: Post taxonomy - %s
ja: 投稿タクゾノミー - %s

en: Post title
ja: 投函タイトル

en: Post title with a link
ja: リンク付きのタイトルを投稿する

en: Post to edit
ja: 編集する投稿

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Post type archive
ja: 投稿タイプアーカイブ

en: Post type archive link
ja: 投稿タイプアーカイブリンク

en: Post type archives
ja: 投稿タイプアーカイブ

en: Post type filter
ja: Postタイプフィルタ

en: Post type filter deleted
ja: Post タイプフィルタが削除されました

en: Post type filter saved
ja: Postタイプフィルタが保存されました

en: Post type information
ja: 投稿タイプ情報

en: Post type plural name
ja: 投稿タイプ複数名

en: Post type singular name
ja: 投稿タイプ単数名

en: Post type slug
ja: 投稿タイプスラグ

en: Post type slug is set by the %s key:
ja: Post タイプスラグは%s キーに設定されます:

en: Post type slug is set by the URL parameter:
ja: Post タイプスラグはURL パラメータに設定されます:

en: Post type slug is set by the View shortcode attribute:
ja: Post タイプスラグはView ショートコードに設定されます:

en: Post with ID set by the %s key:
ja: %s キーにより設定されたIDで投稿する:

en: Post with ID set by the URL parameter
ja: URLパラメーターにより設定されたIDで投稿する

en: Post with ID set by the shortcode attribute
ja: ショートコード属性により設定されたIDで投稿する

en: Posted by %s on %s
ja: 投稿者%s 投稿日 %s

en: Posts archive
ja: 投稿アーカイブ

en: Posts content and title
ja: コンテンツとタイトルを投稿する

en: Posts matching any of the selected terms
ja: 選択されたタームで投稿を一致する

en: Posts with IDs set by the %s key:
ja: %s キーにより設定されるIDの投稿：

en: Posts with IDs set by the View shortcode attribute:
ja: View ショートコード属性に設定されたIDで投稿する:

en: Posts with IDs set by this URL parameter:
ja: このURL パラメーターに設定されたIDで投稿する:

en: Posts with those IDs:
ja: これらのIDで投稿する:

en: Pre-load the next and previous pages - avoids loading delays when users move between pages
ja: 次ページと前ページを事前読み込み - ユーザーがページ間を移動する際に読み込み遅延を回避します

en: Prefix
ja: 接頭

en: Preload images before transition
ja: 移動前に画像を事前読み込み

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Content Template
ja: Content Templateをプレビュー

en: Preview Layouts Loop View
ja: Layouts Loop Viewをプレビュー

en: Preview View
ja: Viewをプレビュー

en: Preview WordPress Archive
ja: WordPress アーカイブをプレビュー

en: Preview this Content Template with:
ja: このContent Templateをプレビュー:

en: Previous
ja: 前

en: Previous and Next page controls
ja: 前と次ページコントロール

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Primary CSS file URL of the active theme
ja: アクティブテーマの主要CSSファイルのURL

en: Profile Picture
ja: プロフィール写真

en: Profile picture
ja: プロフィール写真

en: Progress bars
ja: プログレスバー

en: Proportion
ja: 比率

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
ja: 幾つかの利用・変更可能なアラートメッセージでユーザーアクションに文脈に応じたフィードバックを提供します。

en: Provide different kind of labels for your website.
ja: ウェブサイトに色々な種類のラベルを提供します。

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
ja: 複数ページのページネーションコンポーネント付きのサイトまたはアプリにページネーションリンクを提供します。

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
ja: シンプルながら柔軟なプログレスバーでワークフローまたはアクションの進度に最新のフィードバックを提供します。

en: Published
ja: 公開済み

en: Published date
ja: 公開日

en: Published date GMT
ja: 公開日GMT

en: Query
ja: クエリー

en: Query Filter
ja: クエリフィルター

en: Query Options
ja: クエリオプション

en: Query Options saved
ja: クエリオプションが保存されました

en: Query args
ja: クエリ引数

en: Query filter saved
ja: クエリフィルタが保存されました

en: Query filters
ja: クエリフィルター

en: Query filters by meta fields
ja: メタ フィールドによるクエリ フィルター

en: Query results
ja: クエリー結果

en: Query section
ja: クエリ部分

en: Querying and Displaying Child Posts
ja: 初回投稿の次の投稿(チャイルド）のクエリーおよび表示

en: RDF/RSS 1.0 feed URL
ja: RDF/RSS 1.0 フィード URL

en: RSS 0.92 feed URL
ja: RSS 0.92 フィード URL

en: RSS 2.0 feed URL
ja: RSS 2.0 フィード URL

en: Radio inputs
ja: ラジオインプット

en: Random order
ja: ランダム順

en: Raw inline styles to apply to the labels. For example: color:red;background:none;
ja: ラベルに適用するRawインラインスタイル。例: カラー:レッド;背景:なし;

en: Raw inline styles to apply. For example: color:red;background:none;
ja: 適用するRaw インラインスタイル。例: color:red;background:none;

en: Raw output
ja: Raw 出力

en: Raw reset button
ja: Raw リセットボタン

en: Raw search input
ja: Raw検索入力

en: Raw submit button
ja: Raw 提出ボタン

en: Read more...
ja: もっと読む...

en: Received array
ja: 受信されたアレイ

en: Recommended if you are new to Views.
ja: Viewsの初心者にお薦めです。

en: Redirect URL
ja: リダイレクト先URL

en: Redirect options
ja: リダイレクトオプション

en: Redirect target URL
ja: リダイレクトターゲットURL

en: Redirect to this URL on failure
ja: 失敗したらこのURLにリダイレクトする

en: Redirect to this URL on success
ja: 成功したらこのURLにリダイレクトする

en: Register your framework manually
ja: 手動でフレームワークを登録してください

en: Registered framework
ja: 登録フレームワーク

en: Registered functions
ja: 登録済み機能

en: Registered invalid functions are <strong>%s</strong>
ja: 登録済みの無効な関数は<strong>%s</strong>です

en: Registered valid functions are <strong>%s</strong>
ja: 登録済みの有効な関数は<strong>%s</strong>です

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Relationship "%s" between post types "%s" and "%s" was created.
ja: 投稿タイプ "%s" および "%s" 間のリレーションシップ "%s" が作成されました。

en: Relationship "%s" has been deleted.
ja: "%s"関係が削除されました。

en: Relationship %s
ja: リレーションシップ %s

en: Relationship definition "%s" doesn't exist.
ja: 関係定義"%s"が存在しません。

en: Relationship definition "%s" not found.
ja: 関係定義"%s" が見つかりません。

en: Relationship definitions migrated.
ja: 関係定義が移行されました。

en: Relationship filters are only valid for posts views.
ja: リレーションシップ フィルターは、投稿ビューに対してのみ有効です。

en: Relationship slug was successfully renamed from "%s" to "%s".
ja: 関係スラッグが"%s"から "%s"に無事改名されました。

en: Relationship to use when querying with multiple date conditions:
ja: 複数日付条件でクエリを行う時に使用する関係

en: Relationship to use when querying with multiple fields:
ja: 複数フィールドにクエリを行う時に使用する関係：

en: Relationship to use when querying with multiple taxonomies:
ja: 複数のtaxonomyでクエリーをする際に使用する関係:

en: Reload the page to update the View results
ja: View 結果を更新するにはページを再読み込みしてください

en: Remember Me
ja: 私を覚えてください

en: Remember me checkbox
ja: リメンバーミーチェックボックス

en: Remember that only Views forms containing a <em>Submit</em> button can be used on a widget
ja: <em>提出</em>ボタンを含むViewsフォームだけがウィジェット上で使用できます。

en: Remember to add filters here. Right now, this custom search has no filter items.
ja: フィルターをここに追加してください。現在カスタム検索にフィルターアイテムがありません。

en: Remember to click on Update after you complete each section and before you continue to the next section.
ja: 各部分を終了した後、次の部分に進む前にUpdateをクリックしてください。

en: Remember to get back to the other tab in your browser and insert the search View into <strong>%s</strong>.
ja: ブラウザのもう一つのタブに戻り、検索 Viewを<strong>%s</strong>に挿入することを忘れないでください。

en: Remember to get back to the other tab in your browser and save the %s settings.
ja: ブラウザのもう一つのタブに戻り、%s 設定を保存することを忘れないでください。

en: Remember to include the <strong>Submit</strong> button for the form.
ja: フォーム用の<strong>提出</strong>ボタンを含むことを忘れないでください。

en: Remind me again in 4 weeks.
ja: 4週間後に思い出させてください。

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the Content Template from the View
ja: ViewからContent Templateを取り除く

en: Remove the Content Template from the WordPress Archive
ja: WordPress Archiveから Content Templateを取り除く

en: Remove this item
ja: この項目を除去

en: Remove this menu
ja: このメニューを取り除く

en: Render options using this format. You can use the placeholders %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% and %%COUNT%%
ja: このフォーマットを使用してオプションを提示します。 以下のプレースホルダーを使用できます %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% および%%COUNT%%

en: Render time
ja: レンダリング時間

en: Repeat new password
ja: 新規パスワードを再入力してください

en: Repeatable field groups
ja: 反復可能フィールド グループ

en: Repeatable field groups always belong to a given post.
ja: 反復可能フィールド グループは、常に、特定の投稿に属します。

en: Required
ja: 必須

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Password
ja: パスワードリセット

en: Reset Password Form
ja: パスワードリセットフォーム

en: Reset button
ja: リセットボタン

en: Reset button for this custom search
ja: このカスタム検索用リセットボタン

en: Reset password form
ja: パスワードフォームのリセット

en: Responsive embed
ja: レスポンシブ対応埋め込み

en: Responsive utilities
ja: レスポンシブ・ユーティリティ

en: Restore
ja: 復元する

en: Restore defaults
ja: デフォルトを復元

en: Restrictions
ja: 制限

en: Results are
ja: 結果

en: Return only posts that are not sticky
ja: スティッキーではない投稿のみ戻す

en: Return only sticky posts
ja: スティッキー投稿だけ戻す

en: Right
ja: 右

en: Row Title
ja: 行のタイトル

en: Run once
ja: 1 回実行

en: SIGNED
ja: 署名済み

en: Safe redirects
ja: 安全なリダイレクト

en: Sanitize
ja: サニタイズ

en: Save
ja: 保存

en: Save settings
ja: 設定を保存する

en: Save subscription details
ja: 購読詳細を保存

en: Save the Content Template
ja: コンテンツ テンプレートを保存します

en: Save the View
ja: ビューを保存

en: Save the WordPress Archive
ja: WordPress アーカイブを保存

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
ja: 保存に失敗しました。ページを再読み込みし、再度お試しください。

en: Saving. Please wait...
ja: 保存中です。しばらくお待ちください…

en: Saving...
ja: 保存中．．．

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan content
ja: スキャンコンテンツ

en: Scan your content
ja: コンテンツをスキャンしてください

en: Scan your content to check where this View is used, and get links to edit or view the results.
ja: Viewが使用される場所を調べるにはコンテンツをスキャンし、結果を編集または見るためにリンクを取得します。

en: Screen Options
ja: 画面オプション

en: Screen options saved
ja: 画面オプションが保存されました

en: Scroll to the Content Template
ja: Content Templateにスクロールする

en: Search
ja: 検索

en: Search Content Templates
ja: Content Templatesを検索

en: Search Views
ja: Views検索

en: Search Views:
ja: Views検索:

en: Search WordPress Archives
ja: WordPress Archivesを検索

en: Search and Pagination
ja: 検索およびページネーション

en: Search for a post by title
ja: タイトル別で投稿を検索

en: Search for a specific text:
ja: 特定のテキストを検索：

en: Search for a text, set by the View shortcode attribute:
ja: View ショートコード属性により設定されたテキスト検索:

en: Search for a user
ja: ユーザーを検索

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
ja: タイトル、コンテンツおよびカスタムフィールドで検索します。%1$sテキスト検索設定%2$s。

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search results for "%s"
ja: "%s"の結果を検索する

en: Search results for "%s" in trashed Content Templates
ja: 捨てられたContent Templates 内で"%s" の結果を検索します

en: Search results for "%s" in trashed Views
ja: 捨てられたViews"%s"で結果を検索します

en: Search results for "%s" in trashed WordPress Archives
ja: ゴミ箱に捨てられたWordPress Archivesの"%s" 検索結果

en: Search term
ja: タームを検索する

en: Search:
ja: 検索：

en: Searching
ja: 検索中

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Second
ja: 第2

en: Secondary Order
ja: 第2順序

en: Secondary Order by
ja: 第2並び替え順

en: Secondary order by
ja: 次によるセカンダリー順序:

en: Secondary sorting
ja: 第2並び替え

en: Seconds can only be numbers between 0 and 59
ja: 秒には0～59の数字のみ使用してください

en: Security verification failed, please reload the page and try again
ja: セキュリティ確認に失敗しました。ページを再読み込みし、再度お試しください

en: Security: wrong nonce
ja: セキュリティ：間違ったノンス

en: See all the View controls open and set up things manually..
ja: 全てのViewコントロールを開き、手動で設定を行う方法を見る...

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
ja: %1$sテキスト検索ドキュメンテーション%2$sでこの方法をお読みください。

en: Select
ja: 選択

en: Select <strong>sticky posts only</strong>.
ja: <strong>スティッキー投稿のみ</strong>を選択してください。

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select Content Template
ja: Content Templateを選択する

en: Select a Content Template
ja: Content Templateを選択する

en: Select a Content Template to display its content, referred to the current post.
ja: 現在の投稿を参照するコンテンツを表示するためにContent Templateを選択

en: Select a Form
ja: フォームを選択します

en: Select a Form to render its preview inside the editor.
ja: エディター内でプレビューをレンダリングするフォームを選択します。

en: Select a View
ja: ビューを選択

en: Select a View to render its preview inside the editor.
ja: エディター内でプレビューをレンダリングするビューを選択してください。

en: Select a WordPress Archive
ja: WordPress Archiveを選択してください

en: Select a file for this field
ja: このフィールド用のファイルを選択

en: Select a key
ja: キーを選択してください

en: Select a post type
ja: 投稿をタイプを選択してください

en: Select advanced search options in the 'Custom Search Settings' section.
ja: 'Custom Search Settings' セクションで上級検索オプションを選択してください。

en: Select all users with role <strong>%s</strong>
ja: <strong>%s</strong>役割を持つユーザーを全て選択する

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ja: URLパラメータにより決定された<strong>%s</strong>以外の役割<strong>%s</strong>を持つ全てのユーザーを選択します<strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ja: Frameworkオプション<strong>"%s"</strong>により設定された<strong>%s</strong>以外の<strong>%s</strong>役割を持つ全てのユーザーを選択します。

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ja: View ショートコード属性<strong>"%s"</strong>　に設定される <strong>%s</strong> 以外の<strong>%s</strong>役割を持つ全てのユーザーを選択します

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>(%s)</strong>
ja: <strong>%s</strong>役割を持つユーザーを全て選択するが、<strong>(%s)</strong>を除くこと

en: Select an option
ja: オプションを選択してください

en: Select an option name
ja: オプション名を選択してください

en: Select any post <strong>but the sticky ones</strong>.
ja: <strong>スティッキー</strong>以外の投稿を選択してください。

en: Select audio
ja: オーディオを選択

en: Select bulk action
ja: 一括アクションを選択

en: Select custom fields
ja: カスタムフィールドを選択してください

en: Select date
ja: 日付を選択

en: Select dropdown
ja: ドロップダウンを選択

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Select hidden custom fields to show
ja: 表示する非表示のカスタムフィールドを選択してください

en: Select hour
ja: 時間を選択してください

en: Select how many results to show in each page and how pages transition.
ja: 各ページに表示する結果数とページの遷移方法を選択します。

en: Select how many results to show in each slide and how slides transition.
ja: 各スライドに表示する結果数とスライド遷移方法を選択します。

en: Select if you want the form, the results or both displayed in the Layouts cell.
ja: Layouts セルでフォーム、結果、または両方表示するか選択してください。

en: Select image
ja: 画像を選択

en: Select items %s as related %s of...
ja: 次の関連 %s としてアイテム %s を選択:

en: Select items from the <strong>%s</strong> group
ja: <strong>%s</strong> グループからアイテムを選択します

en: Select items with field:
ja: フィールド付きのアイテムを選択：

en: Select minute
ja: 分数を選択

en: Select multiple
ja: 複数選択

en: Select one
ja: 1つ選択

en: Select one %s
ja: %sを一つ選択する

en: Select one Content Template
ja: Content Templateを一つ選択

en: Select one of the following Content Templates
ja: 以下のContent Templatesの1つを選択してください

en: Select one option...
ja: １つオプションを選択してください...

en: Select one...
ja: １つ選択...

en: Select post with parent:
ja: 親投稿を選択する：

en: Select posts in <strong>Any</strong> relationship
ja: <strong>Any</strong> リレーションシップで投稿を選択

en: Select posts in a <strong>%s</strong> relationship
ja: <strong>%s</strong> リレーションシップで投稿を選択

en: Select posts on the post types set by the Framework option <strong>%1$s</strong>
ja: フレームワークオプション<strong>%1$s</strong>に設定された投稿タイプで投稿を選択します

en: Select posts on the post types set by the URL parameter <strong>%1$s</strong>
ja: <strong>%1$s</strong>により設定された投稿タイプの投稿を選択します

en: Select posts on the post types set by the shortcode attribute <strong>%1$s</strong>
ja: ショートコード属性<strong>%1$s</strong> に設定された投稿タイプで投稿を選択します

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post where this View is shown</strong>.
ja: <strong>このView が表示される投稿</strong>の<strong>子</strong>である投稿を選択してください。

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
ja: <strong>URLパラメーター%sに設定されたIDを持つ投稿</strong> の<strong>子</strong>の投稿を選択する。

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
ja: <strong>ショートコード属性%sに設定されたIDを持つ投稿</strong> の<strong>子</strong>の投稿を選択する。

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs is set by the Framework option "%s"</strong>
ja: <strong>フレームワークオプション "%s" により設定された ID 付き投稿<strong>の<strong>子</strong>である投稿を選択します

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
ja: <strong>フレームワークオプション "%s" により設定された ID 付き投稿<strong>の<strong>子</strong>である投稿を選択します

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
ja: <strong>URL パラメーター %s により設定された ID 付き投稿</strong>に<strong>関連する</strong>投稿を選択します。

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
ja: <strong>ショートコード属性 "%s" により設定された ID 付き投稿</strong>に<strong>関連する</strong>投稿を選択します。

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
ja: <strong>Framework オプション "%s"により設定された ID 付き投稿</strong>に<strong>関連する</strong>投稿を選択します。

en: Select posts that are a <strong>children</strong> of the <strong>current post in the loop</strong>.
ja: <strong>ループ内の現在の投稿</strong>の<strong>子</strong>である投稿を選択してください。

en: Select posts that are children of <strong>%s</strong>.
ja: <strong>%s</strong>の子の投稿を選択する。

en: Select posts that are children of...
ja: 次の子の投稿を選択...

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ja: 作成者の <strong>%s</strong>がフレームワークオプション <strong>"%s"</strong>により設定された投稿を選択します

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ja: 作成者の <strong>%s</strong>がView ショートコード属性 <strong>"%s"</strong>により設定された投稿を選択します

en: Select posts whose
ja: 次の投稿を選択：

en: Select posts whose parent is <strong>%s</strong>.
ja: <strong>%s</strong>が初回投函である投函内容を選択

en: Select posts whose parent is the <strong>current post in the loop</strong>.
ja: 親が<strong>ループ内の現在の投稿</strong>である投稿を選択してください。

en: Select posts whose parent is the <strong>page where the View is shown</strong>.
ja: 親が<strong>Viewが表示されるページ</strong>である投稿を選択してください。

en: Select posts with
ja: 次の投稿を選択する

en: Select posts with <strong>%s</strong> as the <strong>author</strong>.
ja: <strong>%s</strong>が付いている投稿を<strong>著者</strong>として選択する。

en: Select posts with custom field:
ja: カスタムフィールドから投稿を選択する：

en: Select posts with status of %s.
ja: %sステータスの投稿を選択する。

en: Select posts with taxonomy:
ja: taxonomyで投函内容を選択:

en: Select posts with taxonomy:
ja: taxonomyで投函内容を選択:

en: Select posts with the <strong>author set by the parent User View</strong>.
ja: <strong>親 User Viewにより設定された著者</strong>の投稿を選択してください。

en: Select posts with the <strong>author the same as the current post in the loop</strong>.
ja: <strong>ループ内の現在の投稿と同じ著者</strong>の投稿を選択してください。

en: Select posts with the <strong>author the same as the page where this View is shown</strong>.
ja: <strong> このViewが表示されるページと同じ著者</strong>の投稿を選択してください。

en: Select posts with the <strong>author</strong> the same as the <strong>current logged in user</strong>.
ja: <strong>現在ログインしているユーザー</strong>と同じ<strong>著者</strong>の投稿を選択する。

en: Select posts with the author's <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ja: URL パラメーター <strong>"%s"</strong> により判別された著者 <strong>%s</strong> の投稿を選択します

en: Select taxonomy terms whose parent is <strong>%s</strong>.
ja: 親が <strong>%s</strong>であるタクゾノミータームを選択する。

en: Select taxonomy terms whose parent is the <strong>current taxonomy archive</strong>.
ja: 親が<strong>現在のタクゾノミーアーカイブ</strong>であるタクゾノミータームを選択する。

en: Select taxonomy terms whose parent is the value set by the <strong>parent view</strong>.
ja: <strong>親 view</strong>により設定された値が親であるタクゾノミータームを設定する。

en: Select terms with parent:
ja: 親のタームを選択：

en: Select terms with termmeta field:
ja: タームメタフィールド付きのタームを選択：

en: Select the Views XML file to upload from your computer
ja: コンピュータからアップロードする Views XML ファイルを選択する

en: Select the fields to include in the loop
ja: ループに含むフィールドを選択してください

en: Select the page to display the results
ja: 結果を表示するページを選択してください

en: Select top-level posts with no parent.
ja: 親がないトップレベル投稿を選択する。

en: Select users <strong>(%s)</strong> who have role <strong>%s</strong>
ja: <strong>%s</strong>役割を持つ<strong>(%s)</strong>ユーザーを選択する

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ja: Frameworkオプション<strong>"%s"</strong> と役割<strong>"%s"</strong>により設定された<strong>%s</strong> ユーザーを選択します

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ja: View ショートコード属性<strong>"%s"</strong> と役割<strong>"%s"</strong>により設定されたユーザー<strong>%s</strong> を選択

en: Select users with the <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ja: ユーザーを<strong>%s</strong>URLパラメータ<strong>"%s"</strong> と役割により設定します <strong>"%s"</strong>

en: Select users with usermeta field:
ja: ユーザーメタフィールドでユーザーを選択する:

en: Select video
ja: ビデオを選択

en: Select which ancestors should be part of this filter.
ja: どの先祖がこのフィルターの一部になるか選択してください。

en: Select which content to load in the 'Content Selection' section.
ja: 'コンテンツ選択' セクションで読み込むコンテンツを選択してください。

en: Select which custom fields to include in text searches
ja: テキスト検索を含むカスタムフィールドを選択してください

en: Separator
ja: セパレーター

en: Separator between terms
ja: ターム間のセパレータ

en: Separator when multiple
ja: 複数にはセパレータ表示

en: Set a different value
ja: 異なる値を設定

en: Set by one %s key
ja: １%s キーにより設定

en: Set by one URL parameter
ja: 1 URLパラメーターにより設定される

en: Set by one View shortcode attribute
ja: １つのView ショートコード属性により設定される

en: Set by the %s key:
ja: %s キーにより設定:

en: Set by the current archive page
ja: 現在のアーカイブページにより設定

en: Set by the current post
ja: 現在の投稿により設定

en: Set by the current post in the loop
ja: ループ内の現在の投稿により設定

en: Set by the page where this View is inserted
ja: このViewが挿入されたページにより設定する

en: Set by the page where this View is shown
ja: このViewが表示されるページにより設定

en: Set by the parent Taxonomy View
ja: 親Taxonomy Viewにより設定

en: Set of checkboxes
ja: チェックボックスの設定

en: Set of radio buttons
ja: ラジオボタンの設定

en: Set the text for the link. Defaults to "Edit This".
ja: リンクにテキストを設定。 "Edit This"にデフォルト設定。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings not saved.
ja: 設定が保存されていません。

en: Settings saved
ja: 設定保存

en: Settings updated
ja: 設定が更新されました

en: Settings updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Setup incomplete. Please select the page where you would like to show the search results.
ja: 設定が完了しました。検索結果を表示するページを選択してください。

en: Shape
ja: 形状

en: Shortcode attribute
ja: ショートコード属性

en: Shortcode name
ja: ショートコード名

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Shortcodes registered automatically
ja: 自動的に登録されたショートコード

en: Shortcodes registered manually
ja: 手動で登録されたショートコード

en: Show
ja: 表示

en: Show Bootstrap buttons
ja: Bootstrapボタンを表示

en: Show a <strong>text search</strong> for visitors.
ja: 閲覧者に<strong>テキスト検索</strong>を表示。

en: Show additional information to administrators about the evaluation process.
ja: 評価プロセスについて管理者に追加情報を表示する。

en: Show checkbox
ja: チェックボックス表示

en: Show debug
ja: デバグを表示する

en: Show debug information to administrators
ja: デバグ情報を管理者に表示する

en: Show each page for:
ja: 各ページを表示:

en: Show on screen
ja: 画面に表示する

en: Show only available options for each input
ja: 各インプットに利用できるオプションだけを表示

en: Show popular
ja: 人気の表示

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
ja: すべての管理ページの管理バーでToolsetショートコードを表示する

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
ja: コンテンツを編集する時だけToolsetショートコードメニューを管理バー内で表示する

en: Show these options
ja: これらのオプションを表示

en: Show this information
ja: この情報を表示

en: Show user data
ja: ユーザーデータ表示

en: Showing page
ja: 表示中のページ

en: Sidebar navigation
ja: サイドバー・ナビゲーション

en: Since you are applying this to other loops as well, apart from the searching with Relevanssi loop, the order of results will be only applied to those loops.
ja: これを他のループにも適用中のため、 Relevanssiループ検索以外の結果順はこれらのループにのみ適用されます。

en: Since you are searching with Relevanssi, the order of results will be according to relevance and not according to this selection.
ja: Relevanssiによるテキスト検索をご使用のため、結果の順序はこの選択ではなく、関連性で表示されます。

en: Since you are using a text search with Relevanssi, the order of results may be according to relevance and not according to this selection. If the visitor searches by text, the results will be ordered by relevance.
ja: Relevanssiによるテキスト検索をご使用のため、結果の順序はこの選択ではなく、関連性で表示されます。閲覧者がテキストで検索する場合、結果は関連性により順序付けられます。
    \n

en: Single
ja: シングル

en: Single checkbox
ja: 単一のチェックボックス

en: Single pages
ja: 単独ページ

en: Single view for
ja: 右記ためのシングルビュー：

en: Site address (URL)
ja: サイトアドレス(URL)

en: Site description
ja: サイト内容

en: Site information
ja: サイト情報

en: Site name
ja: サイト名

en: Size
ja: サイズ

en: Size of the current user's profile picture in pixels.
ja: 現在のユーザープロフィール写真ピクセルサイズ

en: Size of the post author's profile picture in pixels.
ja: 投稿著者のプロフィール写真のピクセルサイズ

en: Size of the profile picture in pixels.
ja: プロフィール写真ピクセルサイズ。

en: Skip first
ja: 最初にスキップする数

en: Skip some results. 0 means skip nothing
ja: 幾つかの結果をスキップ。 0 は何もスキップしないを示します

en: Skip some results. 0 means skip nothing.
ja: 一部の結果をスキップします。0 はスキップしないことを意味します。

en: Skip wizard
ja: ウィザードをスキップ

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s) because #%d doesn't have a default language version and you chose to skip such associations.
ja:  #%dにデフォルト言語バージョンがなく、関連性スキップが選択されたため、 #%d (%s) と #%d (%s) 投稿間の関連性をスキップ中です。

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s), because these elements are already associated. This can happen when migrating post translations.
ja: これらの要素はすでに関連付けられているため、#%d (%s) と #%d (%s)投稿間の関連性をスキップしています。この事象は投稿の翻訳が移行される時、発生します。

en: Slide Down
ja: スライドダウン

en: Slide Down (backwards)
ja: 下へスライド (戻る)

en: Slide Left
ja: スライド左

en: Slide Right
ja: 右へスライド

en: Slide Right (backwards)
ja: 右へスライド(戻る)

en: Slide Up
ja: 上へスライド

en: Slide horizontally
ja: 横にスライド

en: Slide vertically
ja: 縦にスライド

en: Slug
ja: スラグ

en: Slug "%s" is already being used. Please choose a unique value.
ja: スラッグ "%s" はすでに使用されています。固有の値を選択してください。

en: Slug not set in the AJAX call.
ja: AJAXコールに設定されていないスラグ。

en: Slug of this Content Template:
ja: このContent Templateのスラグ:

en: Slug of this View:
ja: このViewのスラグ：

en: Slug of this WordPress Archive:
ja: このWordPress アーカイブのスラグ:

en: Slug:
ja: スラグ:

en: Snippet "%s" has been successfully deleted.
ja: スニペット "%s" が正常に削除されました。

en: Snippet "%s" has been updated.
ja: スニペット "%s" が更新されています。

en: Some of them are assigned to archive or taxonomy loops.
ja: いくつかはアーカイブまたはタクゾノミーループに指定されました。

en: Some of your settings for this page have changed, because they got copied from the %1$s %2$s.
ja: %1$s %2$s からコピーされているため、このページの設定のいくつかが変更されています。

en: Some themes don't use this function, but define their own.
ja: テーマの中にはこの機能を使用せず、テーマ自体が定義するものもあります。

en: Someone has requested a password reset for the following account:
ja: 誰かが以下のアカウント用にパスワードリセットを依頼しました：

en: Something on the filter_controls_mode is broken
ja: filter_controls_mode の一部が破損しています。

en: Something went wrong
ja: 何らかの問題が発生しました

en: Something went wrong with the AJAX request, please try again.
ja: AJAX リクエストに何らかの問題が発生しました。もう一度やり直してください。

en: Something wrong happened, please try again
ja: 問題が発生しました。再試行してください

en: Sometimes, our Customer Support personnel ask you to provide debug information. This information helps them give you quicker and better support.
ja: 時折当社のカスタマーサポートはあなたにデバグ情報について質問することがあります。この情報は彼らが迅速でより良いサポートを提供することを可能にします。

en: Sorting controls
ja: 並び替えコントロール

en: Sorting options for visitors
ja: 閲覧者用並び替えオプション

en: Space-separated list of class names that will be added to the anchor HTML tag.
ja: アンカーHTMLタグに追加される空白で区切られた等級名リスト。

en: Space-separated list of classnames that will be added to the anchor HTML tag.
ja: アンカーHTMLタグに追加されるクラス名のスペース分離リスト。

en: Space-separated list of classnames that will be added to the image HTML tag.
ja: イメージHTMLタグに追加されるスペースで区切られたクラスネームリスト

en: Space-separated list of classnames to apply to the labels. For example: classone classtwo
ja: ラベルに適用するスペース区切りのクラス名リスト。例：classone classtwo

en: Space-separated list of classnames to apply. For example: classone classtwo
ja: 適用する空白で区切られたクラス名リスト。例：classone classtwo

en: Space-separated list of classnames to be added to the WordPress generated ones.
ja: スペースで分離されたクラス名リストがWordPress の生成クラス名に追加されます。

en: Span
ja: スパン

en: Specific documentation: %s
ja: 特定の文書: %s

en: Specific users
ja: 特定ユーザー

en: Specific users filter deleted
ja: 特定ユーザーのフィルターが削除されました

en: Specific users filter saved
ja: 特定ユーザーのフィルターが保存されました

en: Specific:
ja: 詳細:

en: Spinner #1
ja: スピナー #1

en: Spinner #2
ja: スピナー #2

en: Spinner #3
ja: スピナー #3

en: Spinner #4
ja: スピナー #4

en: Spinner #5
ja: スピナー #5

en: Spinner container for this custom search
ja: このカスタム検索用Spinnerコンテナ

en: Spinner graphics
ja: スピナーグラフィックス

en: Spinner graphics from Views
ja: Viewsからのスピナーグラフィック

en: Spinner image
ja: スピナーイメージ

en: Spinner placement
ja: スピナー配置

en: Spinners
ja: スピナー

en: Square
ja: 四角

en: Standard Archives
ja: 標準アーカイブ

en: Standard WordPress Fields
ja: 標準 WordPress フィールド

en: Start typing
ja: 入力を始めてください

en: Start with the location where you want the search form to appear.
ja: 検索フォームを表示したい場所から開始する。

en: Sticky Posts Filter deleted
ja: Sticky Posts Filter が削除されました

en: Sticky Posts Filter saved
ja: Sticky Posts Filter が保存されました

en: Stop using %1$s for this Content Template
ja: このContent Templateに%1$s を使用しないでください

en: Stop using %1$s for this template
ja: このテンプレートでの %1$s の使用を停止する

en: String
ja: ストリング

en: String name
ja: ストリング名

en: String to translate
ja: 翻訳するストリング

en: String translation shortcodes
ja: ストリング翻訳ショートコード

en: Strong (bold) text.
ja: 太字 (ボールド) テキスト。

en: Style
ja: スタイル

en: Style options
ja: スタイルオプション

en: Styled reset button
ja: スタイル済みリセットボタン

en: Styled submit button
ja: スタイル済み提出ボタン

en: Stylesheet directory URL of the active theme
ja: アクティブテーマのスタイルシートディレクトリURL

en: Styling
ja: スタイル

en: Styling label.
ja: スタイリングラベル。

en: Styling.
ja: スタイリング。

en: Submit
ja: 提出

en: Submit a zero when unchecked
ja: チェックがない時はゼロを送信する

en: Submit button
ja: 提出ボタン

en: Submit button for this custom search
ja: このカスタム検索用にボタンを提出してください

en: Submit nothing when unchecked
ja: チェックがない時は何も送信しない

en: Submit value when unchecked
ja: チェックがない時、値を送信します

en: Success
ja: 成功

en: Success!
ja: 成功！

en: Suffix
ja: 拡張子

en: Summary
ja: 要約

en: Support forum
ja: サポートフォーラム

en: Support query filters by custom fields that include a space or a dot in their meta key
ja: メタ キーにスペースまたはドットを含むカスタム フィールドによるクエリ フィルターをサポート

en: Suppress third party filters
ja: 第三者フィルターを抑制

en: Switch to the WooCommerce Views template
ja: WooCommerce Views テンプレートに切り替え

en: TIME
ja: 時間

en: Table
ja: テーブル

en: Table-based grid
ja: テーブルベースグリッド

en: Table-based grid options
ja: テーブルベースグリッドオプション

en: Tables
ja: テーブル

en: Tag: %s
ja: タグ: %s

en: Target page to show the results:
ja: 結果を表示するターゲットページ：

en: Taxonomies
ja: Taxonomy

en: Taxonomy Archives
ja: タクゾノミーアーカイブ

en: Taxonomy ID
ja: タクゾノミーID

en: Taxonomy URL
ja: TaxonomyURL

en: Taxonomy archive
ja: タクゾノミーアーカイブ

en: Taxonomy archives
ja: タクゾノミーアーカイブ

en: Taxonomy data
ja: タクゾノミーデータ

en: Taxonomy description
ja: Taxonomy詳細

en: Taxonomy field
ja: Taxonomyフィールド

en: Taxonomy fields
ja: タクゾノミーフィールド

en: Taxonomy filter
ja: タクゾノミーフィルター

en: Taxonomy filter deleted
ja: タクゾノミーフィルターが削除されました

en: Taxonomy filter saved
ja: タクゾノミーフィルターが保存されました

en: Taxonomy filters
ja: タクゾノミーフィルター

en: Taxonomy is <strong>One</strong> of these: <strong>%s</strong>
ja: タクゾノミーはこれらのうちの<strong>１つ</strong>です: <strong>%s</strong>

en: Taxonomy is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ja: タクゾノミーはFramework オプションにより設定されます <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy is set by the current post
ja: Taxonomyは現在の投稿により設定されます

en: Taxonomy is set by the page where this View is inserted
ja: Taxonomy はこのViewが挿入されたページにより設定されます

en: Taxonomy link
ja: タクゾノミーリンク

en: Taxonomy page info
ja: タクゾノミーページ情報

en: Taxonomy parent
ja: Taxonomy初回投函

en: Taxonomy parent filter
ja: タクゾノミー親フィルター

en: Taxonomy parent filter deleted
ja: タクゾノミー親フィルターが削除されました

en: Taxonomy parent filter saved
ja: タクゾノミー親フィルターが保存されました

en: Taxonomy post count
ja: Taxonomy投函数

en: Taxonomy relationship:
ja: Taxonomy関係:

en: Taxonomy search
ja: Taxonomy検索

en: Taxonomy search filter
ja: タクゾノミー検索フィルター

en: Taxonomy search filter deleted
ja: タクゾノミー検索フィルターが削除されました

en: Taxonomy slug
ja: Taxonomyスラグ

en: Taxonomy term
ja: タクゾノミーターム

en: Taxonomy term ID is set by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ja: タクゾノミータームIDはURLパラメータにより設定されます<strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term ID is set by the shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ja: タクゾノミータームIDはショートコード属性により設定されます<strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term filter
ja: タクゾノミータームフィルター

en: Taxonomy term filter deleted
ja: タクゾノミータームフィルターが削除されました

en: Taxonomy term filter saved
ja: タクゾノミータームフィルターが削除されました

en: Taxonomy term selection
ja: タクゾノミーターム選択

en: Taxonomy title
ja: Taxonomyタイトル

en: Taxonomy title with a link
ja: リンク先付Taxonomyタイトル

en: Template
ja: テンプレート

en: Template not saved.
ja: Template が保存されていません。

en: Template results
ja: テンプレート結果

en: Template updated.
ja: Template が更新されました。

en: Template used
ja: 使用されたテンプレート

en: Templates for this View
ja: このView用のテンプレート

en: Templates for this WordPress Archive
ja: このWordPress Archiveのテンプレート

en: Term Field - %s
ja: タームフィールド - %s

en: Term ID
ja: タームID

en: Term description
ja: タームの説明

en: Term group
ja: タームグループ

en: Term name
ja: ターム名

en: Term post count
ja: ターム投稿カウント

en: Term slug
ja: タームスラグ

en: Termmeta field - %s
ja: 用語メタフィールド - %s

en: Termmeta field filter
ja: タームメタフィールドフィルター

en: Terms of a taxonomy that no longer exists
ja: すでに存在しないタクゾノミーターム

en: Terms of the taxonomy %s
ja: タクゾノミーターム %s

en: Terms with ID set by the URL parameter:
ja: URLパラメーターにより設定されたID付きターム

en: Terms with ID set by the shortcode attribute:
ja: ショートコード属性により設定されたID付きターム：

en: Text
ja: テキスト

en: Text Search
ja: テキスト検索

en: Text content
ja: テキストコンテンツ

en: Text direction
ja: テキスト方向

en: Text editors options
ja: テキストエディターオプション

en: Text for "First" link:
ja: "最初の"リンク用のテキスト：

en: Text for "Last" link:
ja: "最後の"リンク用のテキスト：

en: Text for "Next" link:
ja: "次" リンクのテキスト:

en: Text for "Previous" link:
ja: "前" リンクのテキスト:

en: Text for link to page:
ja: ページリンク用テキスト：

en: Text input
ja: テキスト入力

en: Text search
ja: テキスト検索

en: Text search filter
ja: テキスト検索フィルタ

en: Text search in custom fields
ja: カスタムフィールドでテキスト検索

en: Text to display when there are no comments
ja: コメントがない時表示する文

en: Text to display when there is more than one comment
ja: コメントが一つ以上ある時、表示する文

en: Text to display when there is one comment
ja: コメントが一つある時、表示する文

en: That domain already exists
ja: そのドメインは既に存在します

en: That file will contain all the data related to Views, Content Templates and WordPress Archives, as well as the general Views settings.
ja: このファイルはViews、Content Templates、WordPress Archiveと一般的なViews 設定に関連する全てのデータを含みます。

en: That function already exists
ja: その機能はすでに存在します

en: That option was already declared
ja: そのオプションはすでに宣言されました

en: That shortcode already exists
ja: そのショートコードは既に存在します

en: The "type" or "field" needs to be set in the wpv-control shortcode argument.
ja: "type" または"field"  はwpv-control ショートコード引数で設定される必要があります。

en: The %s attribute is missing.
ja: %s 属性がありません。

en: The %s cannot be saved because required elements are not in correct order.
ja: 必要な要素が正しい順序ではないために、 %s は保存できません。

en: The %s cannot be saved because some required elements missing or are present more than once. Please make sure that your code contains those elements in correct order:
ja: 必要な要素が紛失したか、1度以上存在するため、%s を保存できません。コードにこれらの要素が正しい順番で存在することを確認してください。

en: The %s page cannot be viewed because no post has any %s.
ja: %s ページは %sがある投稿がないため、表示されません。

en: The <strong>Media</strong> button opens the WordPress media window, where you can upload media and insert media that you’ve already uploaded here.
ja: <strong>Media</strong> ボタンはここにアップロードしたメディアをアップロードおよび挿入するWordPressメディアウィンドウを開きます。

en: The <strong>Output Integration</strong> section lets you control the order of the <strong>Search and Pagination</strong> and <strong>Loop</strong> sections and to add your HTML between these two sections.
ja: <strong>Output Integration</strong> セクションを使用すると、<strong>検索およびページネーション</strong>および<strong>ループ</strong>セクションの順序をコントロールし、これらの 2 つのセクション間に HTML を追加できるようになります。

en: The AJAX pagination has been completed
ja: AJAX ページネーションが完了しました

en: The Content Template can include fields that belong to the content, Views, CRED forms, HTML and media
ja: Content Templateはコンテンツ、Views、 CRED フォーム、HTML及びメディアを含むことができます。

en: The Content Template is copied from the original language
ja: Content Templateは原語からコピーします。

en: The Content Template name cannot be empty.
ja: コンテンツ テンプレート名は空にできません。

en: The Filter HTML section requires the custom search settings to be visible.
ja: Filter HTMLセクションを可視化するにはカスタム設定が必要です。

en: The Filter section lets you set up a custom search, which lets visitors control the WordPress Archive results
ja: 閲覧者がWordPress Archiveの結果をコントロールするためにフィルタセクションでカスタム検索を設定できます。

en: The Filter section lets you set up pagination and custom search, which let visitors control the View query
ja: Filterセクションで閲覧者にViewクエリをコントロールさせるページネーションとカスタム検索を設定できます。

en: The Front-end Filter section includes the pagination controls, allowing visitors to choose which results page to show.
ja: フロントエンドフィルタ部分は閲覧者に表示する結果ページを選択させるページネーションコントロールを含みます。

en: The Front-end Filter section includes the slider controls, allowing visitors switch between slides.
ja: フロントエンドフィルタ部分は閲覧者がスライドを切り替えられるスライダーコントロールを含みます。

en: The Front-end filter section lets you add pagination, slider controls and custom search to the View.
ja: フロントエンドフィルターセクションでページネーション、スライドコントロール、カスタム検索をViewに追加できます。

en: The HTML box includes the Loop and the Content Template contains the fields that you added.
ja: HTML ボックスには、追加したフィールドを含む loop および content テンプレートが含まれています。

en: The Loop HTML editor lets you style the loop of the View.
ja: Loop HTML エディターを使用すると、ビューのループをスタイル付けできます。

en: The Loop Output section determines how the content displays, including pagination
ja: Loop Outputセクションはページネーションを含むコンテンツ表示方法を決定します。

en: The Loop Wizard just updated the editor and created a Content Template.
ja: ループウィザードはエディターを更新し、 Content Templateを作成しました。

en: The Loop Wizard just updated the editor with the fields that you added.
ja: ループウィザードはあなたが追加したフィールドでエディターを更新しました。

en: The Loop section styles the View output on the page.
ja: ループ セクションは、ページのビュー出力をスタイル付けします。

en: The Loop will be overwritten by this wizard.
ja: このウィザードにより、Loop が上書きされます。

en: The Loops Selection section determines which listing page to customize
ja: ループ選択セクションはどのリストページをカスタマイズするか決定します。

en: The Query section determines what content the View loads from the database
ja: クエリセクションはデータベースからViewが読みこむコンテンツを決定します。

en: The Query section lets you choose the content to load.
ja: クエリ部分では読み込み用のコンテンツを選択します。

en: The Simple XML library is missing.
ja: シンプルXMLライブラリがありません。

en: The Toolset Form widget displays a "Post edit" form, but no post to edit was selected.
ja: Toolset Form ウィジェットは、"投稿編集" フォームを表示していますが、編集する投稿が選択されていませんでした。

en: The Toolset Form widget displays a "User edit" form, but no user to edit was selected.
ja: Toolset Form ウィジエットでは "ユーザーの編集" フォームを表示しますが、編集するユーザーが選択されませんでした。

en: The View could not be created
ja: Viewが作成できません

en: The View could not be created.
ja: Viewを作成できません。

en: The View name cannot be empty.
ja: ビュー名は空にできません。

en: The View will display each slide at a time and allow visitors to switch between slides using next/previous links and slide selectors.
ja: Viewは一度に一つのスライダーを表示し、閲覧者が次／前リンクを使用するスライダーとスライダーセレクターを切替えられるようにします。

en: The View will display the query results as slides.
ja: Viewはクエリ結果をスライダーとして表示します。

en: The View will display the query results in pages.
ja: View はクエリ結果をページに表示します。

en: The View will iterate through the the results and display them one by one.
ja: Viewが 結果を反復し、一つづつ表示します。

en: The View will output all the results returned from the query section.
ja: Viewはクエリ部分から返された結果を全てアウトプットします。

en: The Views AJAX pagination triggers some events.
ja: Views AJAX ページネーションは幾つかのイベントをトリガーします。

en: The XML could not be read.
ja: XMLを読み込むことができませんでした。

en: The XML file (%s) could not be read.
ja: XMLファイル(%s)を読み取れませんでした。

en: The ancestor_type argument refers to a post type that is not included in the relationship tree.
ja: ancestor_type 引数は、リレーションシップ ツリーに含まれていない投稿タイプを参照します。

en: The ancestors argument does not end with a valid post that is related for the returned post types on this View.
ja: ancestors 引数は、このビューで戻された投稿タイプに関連する有効な投稿では終了しません。

en: The association between posts #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s" is not allowed:
ja: "%s"関係において投稿 #%d (%s) と #%d (%s) の間の関連性は許可されません。

en: The association table has been updated with the new relationship slug "%s". %d rows have been updated.
ja: 関連性テーブルが新しい関係スラッグ"%s"で更新されました。%d行が更新されました。

en: The association was disabled by a third-party filter.
ja: 関連性は第三者フィルターにより無効にされました。

en: The code snippet file "%s" is not readable.
ja: コード スニペット ファイル "%s" は読み取り可能ではありません。

en: The code snippet file "%s" was not found or is not a regular file.
ja: コード スニペット ファイル "%s" が見つからないか、正規ファイルではありません。

en: The content between the <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> and <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> tags will repeat for every item in the View loop.
ja: <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> and <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong>タグ間のコンテンツはViewループ内の全てのアイテムを反復します。

en: The content editor is not displayed because post content is rendered through Toolset.
ja: 投稿のコンテンツは Toolset を介してレンダリングされるため、コンテンツ エディターは表示されていません。

en: The current logged in user
ja: 現在ログイン中のユーザー

en: The current page number.
ja: 現在のページ番号。

en: The current post
ja: 現在の投稿

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
ja: 現在の投稿は直接またはView ループ内で表示されます

en: The current post in the loop
ja: ループ内の現在の投稿

en: The current user
ja: 現在のユーザー

en: The current user or the one being displayed in a View loop
ja: 現在のユーザーまたはView ループに表示されているもの

en: The custom search data has been collected
ja: カスタム検索データが収集されました

en: The custom search form has been updated
ja: カスタム検索フォームが更新されました

en: The custom search has been triggered
ja: カスタム検索がトリガーされました

en: The custom search results have been updated
ja: カスタム検索結果が更新されました

en: The custom search settings require the Filter HTML section to be visible.
ja: カスタム検索設定はFilter HTMLセクションが見えることを必要とします。

en: The custom search triggers some events when set to update options or results automatically.
ja: カスタム検索はオプションや結果が自動的に更新されるよう設定されている時、イベントをトリガーします。

en: The element %s has already the maximum allowed amount of associations (%d) as %s in the relationship %s.
ja: 要素 %s は、 %s関係の中で%sとして最大許容量の関連性(%d)を持っています。

en: The element has a wrong type or a domain for this relationship.
ja: この関係にこの要素は間違ったタイプまたはドメインです。

en: The entire Filter section.
ja: Filterセクション全体

en: The entire Loop section.
ja: 全ループ セクション。

en: The evaluation result should be FALSE
ja: 評価結果は偽であるべきです

en: The evaluation result should be TRUE
ja: 評価結果は真であるべきです

en: The field %1$s is a %2$s %4$s that is %3$s the following:
ja: %1$s フィールドは以下と／より%3$s%2$s %4$s です：
    \n

en: The filter section
ja: フィルタセクション

en: The filter section includes these shortcodes by default and you should not remove them.
ja: フィルターセクションは初期設定でショートコードを含むため、削除すべきではありません。

en: The filter section may include pagination for the results and a custom search (or both of them together).
ja: フィルタセクションは結果用のページネーションとカスタム検索（または両方）を含むことがあります。

en: The filter will apply the values passed to this URL parameter.
ja: フィルターはこのURLパラメーターに通された値を適用します。

en: The filter will use the min and max values set in the URL parameter configuration fields.
ja: フィルターはURLパラメーター設定欄で設定された最小値と最大値を使用します。

en: The filter will use the min and max values set in the boundary label configuration fields.
ja: このフィルターは境界ラベル設定フィールドに設定される最低・最高値を使用します。

en: The first mandatory sorting option is synchronized with the current stored sorting settings. Any change that you do to it will be pushed to the Ordering section.
ja: 最初の必須並び替えオプションが現在、保管されている並び替え設定と同期されます。これへの変更は、Orderingセクションに送られます。

en: The first option will display the full View.
ja: 最初のオプションにより、完全ビューが表示されます。

en: The first part of this section lets you choose how pagination works.
ja: この部分の第1パートでページネーションの動作方法を選択できます。

en: The first part of this section lets you choose how the slider pagination works.
ja: この部分の第1パートにより、スライダーページネーションの動作を選択できます。

en: The following private custom fields are showing in the Views GUI:
ja: 次のプライベートカスタムフィールドはViews GUIに表示されています:

en: The form in this View does not have a submit button, so you can only display the results on this same page.
ja: このView内のフォームは提出ボタンがないため、同じページに結果のみ表示します。

en: The form will appear on the page <strong>%s</strong> and the results will be shown in this page.
ja: フォームは<strong>%s</strong> ページに表示され、結果はこのページに表示されます。

en: The framework does not exist
ja: フレームワークは存在しません

en: The framework name
ja: フレームワーク名

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
ja: <em>Toolset</em> 全パッケージを使用することで、PHPなしでテーマをカスタマイズできます。以下が可能です：

en: The full Views plugin will let you display Content Templates as part of the loop.
ja: 完全Views プラグインでContent Templates をループの一部として表示します。

en: The information below allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and themes installed in your site.
ja: 下記の情報はあなたのサイトにインストールされたWordPressバージョン、プラグインおよびテーマをサポートチームに知らせます。

en: The items in the list will be separated using this separator.
ja: リスト内の項目は、区切り文字を使用して区切られます。

en: The layout HTML box lets you output your View results and style them on your page.
ja: レイアウトHTMLボックスによりView結果を出力し、ページ上でスタイルを加えられます。

en: The layout is not assigned to content, so you cannot control the theme settings. Once you assign this layout to content, you will see the theme options that are relevant for that kind of content.
ja: レイアウトがコンテンツに割り当てられていないため、テーマ設定をコントロールできません。コンテンツにレイアウトを割り当てると、その種類のコンテンツに関連するテーマ オプションが表示されるようになります。

en: The link anchor format. Should contain '%%LINK%%' in order to display a link, otherwise it will create plain text. Default '%%LINK%% &raquo;'.
ja: リンク アンカー形式です。リンクを表示するには '%%LINK%%' を含める必要があります。それ以外の場合は、プレーン テキストが作成されます。規定は '%%LINK%% &raquo;' です。

en: The link anchor format. Should contain '%%LINK%%' in order to display a link, otherwise it will create plain text. Default '&laquo; %%LINK%%'.
ja: リンクアンカーフォーマット。リンクを表示するには'%%LINK%%' を含むか、普通のテキストを作成します。'&laquo; %%LINK%%'をデフォルトに設定します。

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the next post title or '%%DATE%%' for the next post date. Default '%%TITLE%%'.
ja: パーマリンクフォーマットリンク。次の投稿タイトル用に'%%TITLE%%'を含むか、次の投稿日用に'%%DATE%%'を含むことができます。'%%TITLE%%'をデフォルトに設定します。

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the previous post title or '%%DATE%%' for the previous post date. Default '%%TITLE%%'.
ja: パーマリンクフォーマットリンク。以前の投稿タイトル用に '%%TITLE%%' または以前の投稿日用に'%%DATE%%' を含むことができます。'%%TITLE%%'をデフォルトに設定します。
    \n

en: The link will appear only if there is a next page.
ja: このリンクは次ページがある時だけ表示されます。

en: The link will appear only if there is a previous page.
ja: 前ページがある時だけこのリンクが表示されます。

en: The loop index starts at 1, but this value can be changed. For example, an offset of -1 will make the loop index start at 0.
ja: ループ インデックスは 1 で開始されますが、この値は変更できます。たとえば、オフセットを -1 にすると、ループ インデックスが 0 (ゼロ) からスタートします。

en: The main loop over every item loaded from the database.
ja: データベースから読み込まれた全アイテム用のメインループ。

en: The migration process is complete.
ja: 移行プロセスが完了しました。

en: The name of the Content Template is used for you, to identify it. The name is not displayed anywhere on the site.
ja: Content Templateの名前は特定するために使用され、サイトの他の場所には表示されません。

en: The name of the custom field to display
ja: 表示するカスタムフィールド名

en: The name of the field to display
ja: 表示するフィールド名

en: The name of the theme option to display
ja: 表示するテーマオプション名

en: The new slug value is not valid. Only lowercase letters, numbers, underscores, dots and dashes are accepted.
ja: 新しいスラッグ値が無効です。小文字、数字、アンダースコア、どっと、およびダッシュのみを使用できます。

en: The number of pages.
ja: ページ数

en: The page where this View is shown
ja: このViewが表示されるページ

en: The pagination section lets you build sliders with Views.
ja: ページネーション部を使用してViewsによるスライダーを作成します。

en: The parent of the current post in another post type, set by a Types relationship
ja: 現在の投稿の親は、Types関係により設定された他の投稿タイプです。

en: The parent of the current post in the same post type, set by WordPress hierarchical relationship
ja: 同投稿タイプの現在の投稿の親はWordPress階層関係により設定されます

en: The password field is empty.
ja: パスワードフィールドが空白です。

en: The password you entered for the username %s is incorrect.
ja: ユーザー名 %s 用に入力したパスワードが間違っています。

en: The post reference field %s could not have been displayed here. In order to set the post reference, visit the Edit Post page.
ja: この投稿参照欄%sはここでは表示できません。投稿参照を設定するには、投稿編集ページをご覧ください。

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is a built-in post type.
ja: 投稿タイプ "%s" は、組み込み投稿タイプであるため、リレーションシップの間として使用できません

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is already involved in another relationship.
ja: 投稿タイプ "%s" は、すでに別のリレーションシプに関与しているため、リレーションシップの中間として使用できません

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it represents a repeatable field group.
ja: 投稿タイプ "%s" は、反復可能フィールド グループを表すため、リレーションシップで中間として使用できません。

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in another relationship, because it is already used as one.
ja: 投稿タイプ "%s" は、すでにリレーションシップの中間として使用されているため、別のリレーションシップでは中間として使用できません。

en: The post type "%s" has a "show only translated items" translation mode but no adjustments are made as per user's choice.
ja: 投稿タイプ "%s" には "翻訳済み項目のみを表示" 翻訳モードがありますが、ユーザーの選択に準拠した調整は行われません。

en: The post type slug "%s" cannot be used because there is already a page by that name.
ja: すでに同名のページが存在するため、投稿タイプスラッグ"%s" は使用できません。

en: The post type slug "%s" is already registered or defined by Types.
ja: 投稿タイプスラッグ "%s"がすでに登録されたか、Typesにより定義されています。

en: The post type slug "%s" is reserved by WordPress.
ja: 投稿タイプスラッグ"%s"  がWordPressにより保存されました。

en: The post where this View is shown
ja: このビューが表示される投稿です

en: The post with ID set by the URL parameter
ja: URL パラメーターにより設定された ID を伴う投稿

en: The post with ID set by the shortcode attribute
ja: shortcode 属性により設定された ID を伴う投稿

en: The posts you want to display are not hierarchical, so this filter will not work
ja: 表示しようとしている投稿は階層ではないため、フィルタは使用できません

en: The relationship slug "%s" is already being used.
ja: 関係スラッグ"%s" がすでに使用されています。

en: The relationship slug can be renamed.
ja: 関係スラッグは改名できます。

en: The results could not be loaded
ja: 結果を読み込めませんでした

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the custom post type "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
ja: 同じ値がカスタム投稿タイプの"%s"のパーマリンクリライトルールにすでに使用されています。再使用するとパーマリンクに問題が発生する可能性があります。

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the taxonomy "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
ja: 同じ値がタクゾノミー"%s"のパーマリンクリライトルールにすでに使用されています。再使用するとパーマリンクに問題が発生する可能性があります。

en: The sanitized Content Template title is empty. Creating a Content Template with no title is not allowed.
ja: サニタイズしたコンテンツ テンプレート タイトルが空です。タイトルなしでのコンテンツ テンプレートの作成は許可されていません。

en: The second option will display just the form, you can then select where to display the results.
ja: 第 2 オプションは、フォームのみを表示します。結果を表示する場所を選択できます。

en: The second part of this section lets you design the pagination controls that would appear on the page for visitors.
ja: この部分の第2パートで閲覧者に表示するページ上のページネーションコントロールをデザインできます。

en: The second part of this section lets you design the transition controls for the slider.
ja: この部分の第2パートにより、スライドの遷移コントロール方法をデザインします。

en: The slug can only contain lowercase latin letters, numbers or dashes.
ja: スラグは小文字のラテン文字、数字、ダッシュのみを含みます。

en: The snippet file "%s" doesn't exist or isn't a regular file.
ja: スニペット ファイル "%s" が存在しないか、正規ファイルではありません。

en: The snippet file "%s" is not in a supported directory "%s".
ja: スニペット ファイル "%s" がサポートされているディレクトリ "%s" にありません。

en: The snippet has been re-run without errors.
ja: スニペットは、エラーなしで再実行されています。

en: The taxonomy selected in the Content Selection section has changed, so this filter might need some changes
ja: コンテンツ選択セクションで選択されたタクゾノミーが変更されました。このフィルターは変更が必要です

en: The taxonomy selected in the Content Selection section is not hierarchical; this filter will not work for
ja: コンテンツ選択セクションで選択されたタクゾノミーは階層ではありません：このフィルターは次の用途には使用できません

en: The taxonomy you want to display has changed, so this filter needs some action
ja: 表示しようとしているタクゾノミーが変更されたため、このフィルタに何らかのアクションが必要です

en: The text search will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">eg. [wpv-filter-search-box]</span>
ja: テキスト検索はショートコードを使用して <strong>手動で</strong>追加できます<span class="wpv-code">例、 [wpv-filter-search-box]</span>

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 2.0
ja: テーマまたは他のプラグインをBootstrap2.0に読み込み中です

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 3.0
ja: テーマまたは他のプラグインをBootstrap3.0に読み込み中です

en: The title can not contain any tabs, line breaks or HTML code.
ja: タイトルはタブ、改行、HTMLコードを含めません。

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting the slide transition controls.
ja: HTMLエディターの上のツールバーはスライド遷移コントロールの挿入ボタンを含みます。

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting various controls.
ja: HTMLエディターの上のツールバーは様々なコントロールを挿入するボタンを含みます。

en: The toolset_associations, toolset_relationships and toolset_post_type_sets tables have been created.
ja: toolset_associations、toolset_relationships、および toolset_post_type_sets tables テーブルが作成されました。

en: The type_sets table has been updated with the new type "%s". %d rows have been updated.
ja: type_setsテーブルが新しいタイプ"%s"で更新されました。%d行が更新されました。

en: The url_param is missing from the wpv-control shortcode argument.
ja: url_paramはWPVコントロールショートコード引数から欠落している。

en: The username field is empty.
ja: ユーザーネームフィールドが空白です。

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once over the post "%1$s" and without a 'view_template' attribute, triggering an infinite loop.
ja: wpv-post-body ショートコードが投稿、"%1$s"用に'view_template' 属性 を伴わずに1度以上コールされ、無限ループをトリガーしました。

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once with the attribute view_template="%1$s" over the post "%2$s", triggering an infinite loop.
ja: wpv-post-body ショートコードが投稿、"%2$s"用に属性view_template="%1$s" とともに1度以上コールされ、無限ループをトリガーしました。

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Theme option
ja: テーマオプション

en: Theme settings saved
ja: テーマ設定が保存されました

en: Theme support for Content Templates
ja: Content Templates用のテーマサポート

en: Then, add input filters and search-form controls to the Filter section.
ja: その後、インプットフィルターと検索フォームコントロールをFilterセクションに追加します。

en: Then, select the option to display just the results for the custom search.
ja: その後、カスタム結果のみを表示するオプションを選択してください。

en: There are 3 pages
ja: 3ページあります

en: There are more than one custom field filters
ja: 1つ以上のカスタムフィールドフィルターがあります

en: There are more than one taxonomy filters
ja: 1つ以上のタクゾノミーフィルターがあります

en: There are more than one termmeta field filters
ja: １つ以上のタームメタフィルターがあります

en: There are more than one usermeta field filters
ja: １つ以上のユーザーメタフィールドフィルターがあります

en: There are no Views defined.
ja: 定義されたViewsがありません。

en: There are no Views defined. You can add them <a%s>here</a>.
ja: Views が定義されていません。<a%s>ここで</a>追加できます。

en: There are no Views with a custom search.
ja: カスタム検索でViewsが見つかりません。

en: There are no Views with a custom search. You can add them <a%s>here</a>.
ja: カスタム検索でViewsが見つかりません。 <a%s>ここ</a>で追加できます。

en: There are no custom post type archives
ja: カスタム投稿タイプアーカイブがありません

en: There are no further ancestors defined
ja: 他に定義されている親はありません

en: There are no hidden custom fields on your site.
ja: あなたのサイトには非表示のカスタムフィールドはありません。

en: There are no post type archives to assign Content Templates to
ja: Content Templatesを右記に指定する投稿タイプアーカイブはありません

en: There are no single post types to assign Content Templates to
ja: Content Templatesを右記に指定する単独投稿タイプはありません

en: There are no taxonomy archives to assign Content Templates to
ja: Content Templatesを右記に指定するタクゾノミーアーカイブはありません

en: There are some unsaved changes.
ja: 保存されていない変更がいくつかあります。

en: There are two modes: compact and full. Compact mode will give you an overview of the elements rendered. The full mode will display a complete report with all the object involved on the page.
ja: コンパクトとフルの二つのモードがあります。コンパクトモードはレンダリングされた要素の概説を説明します。フルモードはページに関する全てのオブジェクトの完全レポートを表示します。

en: There has been a problem when deleting a snippet "%s".
ja: スニペット "%s" の削除中に問題が発生しています。

en: There has been an error when updating the association table with the new relationship slug: %s
ja: 新しいリレーション スラッグでアソシエーション テーブルを更新するときにエラーが発生しています: %s

en: There has been an error when updating the type_sets table with the new type "%s": %s
ja: type_setsテーブルを新しいタイプ "%s": %sで更新中にエラーが発生しました

en: There is a post type named like that
ja: これに似た投稿タイプ名があります

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
ja: <strong>%s (%s)</strong>フィールドのレンダリングに問題があります。

en: There is a taxonomy named like that
ja: これに似たタクゾノミー名があります

en: There is an action in progress. Please do not leave or reload this page until it finishes.
ja: 進行中のアクションはありません。終了するまでこのページから移動する、またはリロードしないでください。

en: There is no association between the two given posts that can be deleted
ja: 削除可能な 2 つの投稿間の関連付けはありません

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja: この投稿は保護されているため、抜粋はありません。

en: There is no general Content Template asigned to single %s, but %s individual %s have a Content Template asigned to them.
ja: 単独の%sに指定されたContent Templateはありませんが、 %s件の個々の%s に Content Template が指定されています。

en: There is no post type selected in the Content Selection section
ja: コンテンツ選択で選択された投稿タイプはありません

en: There is no taxonomy selected in the Content Selection section
ja: コンテンツ選択セクションで選択されたタクゾノミーはありません

en: There is no user registered with that email address.
ja: そのメールアドレスに登録されたユーザーは存在しません。

en: There may be some leftover intermediary posts that need to be deleted. You can do it manually on the %s or ignore this message and wait until they're deleted automatically.
ja: 削除すべき中間投稿の残りがあります。%sで手動で削除するか、このメッセージを無視して自動的に削除されるまで待つことができ舞うs。

en: There was a problem updating option value in database.
ja: データベースでオプション値の更新に問題が発生しました。

en: There was an error uploading your files
ja: ファイルアップロードでエラーが発生しました

en: There was an error when updating snippets.
ja: スニペットの更新中にエラーが発生しました。

en: There was an error while submitting the form
ja: フォーム送信中、エラーが発生しました

en: There was error when trying to re-run the snippet:
ja: スニペットの再実行試行中にエラーが発生しました:

en: These content templates are in use. What do you want to do?
ja: この content templates は使用中です。どうしますか？

en: These reports, if you decide to send them, will allow Toolset team to give you faster support. We will also use this information to send you alerts about potential compatibility issues with the theme and plugins that you use.
ja: これらのレポート (送信を決定した場合) により、Toolset チームが迅速なサポートを提供できるようになります。また、この情報をしよすいて、ご使用のテーマおよびプラグインに伴う潜在的な互換性問題に関するアラートをお送りします。

en: These shortcodes are added by default and you should keep them.
ja: これらのショートコードは初期設定により追加されているため、保持すべきです。

en: These two elements are already associated and the relationship doesn't allow non-distinct associations.
ja: これらの2つの要素はすでに関連付けられ、関係は特徴のない関連性を許可しません。

en: Third party shortcodes
ja: サードパーティ ショートコード

en: Third-party filters
ja: 第三者フィルター

en: Third-party shortcode arguments
ja: 第三者ショートコード引数

en: This Content Template is already assigned to this View.
ja: このContent TemplateはこのViewにすでに指定されています。

en: This Content Template is already assigned to this WordPress Archive.
ja: このContent TemplateがすでにWordPress Archiveに指定されています。

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>
ja: このContent Templateは<a href="%s" target="_blank">%s</a>%sのループブロックとして使用されます

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.
ja: このContent Templateは%s <a href="%s" target="_blank">%s</a>のループブロックとして使用されます。.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s %s.
ja: このContent Template はゴミ箱にある%s %s用のループブロックとして使用されます。

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s <strong>%s</strong>
ja: このContent Templateは捨てられた%s <strong>%s</strong>のループブロックとして使用されます。

en: This Content Template is used for %s.
ja: この content テンプレートは %s に使用されています。

en: This Content Template lets you design slides in this slider. Add any field you need to display and design them using HTML and CSS. To style the slide transition controls, scroll up to the filter section.
ja: このContent Template でスライダーのスライドをデザインします。表示したいフィールドを追加し、HTMLと CSSを使用してデザインします。スライド変遷コントロールにスタイルを加えるには、フィルターセクションにスクロールしてください。

en: This Content Template replaces the content area of the posts that you assign it to.
ja: このContent Template は指定した投稿記事のコンテンツを取り換えます。

en: This Content Template uses %1$s
ja: このContent Templateは%1$s を使用します

en: This HTML determines what the View outputs for the query results. Use the Loop Wizard to design the output of this View. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
ja: このHTMLはクエリ結果に対するView アウトプットを決定します。このViewのアウトプットをデザインするには、Loop Wizardをご使用ください。その後ツールバーボタンを使用してフィールド、HTML、メディアを追加し、デザインを編集します。

en: This HTML determines what the WordPress Archive outputs for the results. Use the Loop Wizard to design the output of this archive. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
ja: このHTMLは結果に対するWordPress Archiveの出力を決定します。 Loop Wizardを使用してこのアーカイブの出力をデザインします。その後ツールバーボタンによりフィールド、HTML、メディアを追加してデザインを編集します。

en: This View already has a content text search, but the relevant filter is missing. You can add this filter here.
ja: このViewはコンテンツテキスト検索をもっていますが、関連フィルタがありません。ここにフィルタを追加できます。

en: This View already has a filter set to filter by a specific string. You can fix this filter here.
ja: This View はすでに特定のストリングによりフィルタが設定されています。このフィルタはここで修正できます。

en: This View already has a valid search filter, but it is missing the text search shortcode. You can override the filter settings and add the shortcode here.
ja: このViewは既に有効な検索フィルタを持ちますが、テキスト検索ショートコードがありません。フィルタ設定を無効にしてここにショートコードを追加できます。

en: This View can be filtered by the values listed here.
ja: View はここにリストされる値によりフィルタされます。

en: This View contains a search form and results list.
ja: このViewは検索フォームと結果リストを含みます。

en: This View displays results for an
ja: このViewは以下の結果を表示します

en: This View displays results for an <strong>existing WordPress query</strong>
ja: このViewは <strong>既存WordPressクエリー</strong>の結果を表示します

en: This View has a filter for a taxonomy that no longer exists. Please select one taxonomy and update the Content Selection section.
ja: このViewはすでに存在しないタクゾノミーのフィルターです。タクゾノミーを一つ選んでコンテンツ選択セクションを更新してください。

en: This View has some Content Templates already assigned
ja: このViewはContent Templatesがすでに指定されています

en: This View has some query filters that are missing from the form. Maybe you have removed them:
ja: この Viewはフォームにないクエリフィルタを持っています。削除された可能性があります：

en: This View is not used anywhere yet.
ja: このViewはどこにも使用されていません。

en: This View loads <strong>%s</strong>
ja: このView は <strong>%s</strong>を読み込みます

en: This View selects users with any role
ja: このViewはいかなる役割のユーザーも選択します

en: This View selects users with role %s
ja: このViewは%sという役割を持つユーザーを選択します

en: This View will display:
ja: このViewの表示項目:

en: This WordPress Archive has some Content Templates already assigned
ja: このWordPress Archiveにはすでに指定されたContent Templates が幾つかあります

en: This WordPress Archive is not used on any archive loops
ja: このWordPress アーカイブはどのアーカイブループにも使用されていません。

en: This WordPress Archive is part of a Layout, so it will display the archive(s) to which the Layout is assigned.
ja: このWordPress アーカイブはLayoutの一部です。このため、Layoutが指定されたアーカイブを表示します。

en: This WordPress Archive is used in a Layout, so it will be used in the archive loops that the Layout has been assigned to.
ja: このWordPress Archive はLayout内で使用されています。そのためLayoutが指定されたアーカイブループ内で使用されます。

en: This WordPress Archive is used in the following archive loops:
ja: このWordPressアーカイブは以下のアーカイブループに使用されています：

en: This WordPress Archive isn't being used for any loops.
ja: このWordPress アーカイブはどのループにも使用されていません。

en: This WordPress Archive replaces the natural archive loops created by WordPress.
ja: この WordPressアーカイブはWordPressにより作成された生来のアーカイブループを取り換えます。

en: This action was deprecated in CRED 1.9.0.
ja: このアクションはCRED 1.9.0. で廃止されました

en: This archive will include %1$s and %2$s more post types
ja: このアーカイブは%1$s および %2$s以上の投稿タイプを含みます。

en: This archive will include %1$s and another post type
ja: このアーカイブは %1$s と他の投稿タイプを含みます

en: This archive will include %s
ja: このアーカイブは%sを含みます

en: This archive will include %s only
ja: このアーカイブは%sのみを含みます

en: This archive will include no post types
ja: このアーカイブには投稿タイプがありません

en: This content is rendered through Toolset, so your edits in the content area on this page will not appear anywhere. %1$sHide editor area%2$s
ja: このコンテンツは、Toolset を介してレンダリングされるため、このページのコンテンツ領域での編集は、いずれの場所にも表示されません。%1$sエディター領域を非表示にする%2$s

en: This context will be used when registering shortcode attributes for translation in WPML String Translation.
ja: このコンテキストは、WPML String Translation での翻訳用にショートコード属性を登録するときに使用します。

en: This editor allows you to add CSS code, which will determine the styling of the page.
ja: このエディターを使用してページスタイルを決定するCSSコードを追加することができます。

en: This editor allows you to add javascript code, which will run in the browser, when this content is displayed.
ja: このエディターを使用してjavascriptコードを追加すると、ブラウザで展開され、コンテンツが表示されます。

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this View are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
ja: このエディターを使用すると、このビューの検索およびページネーション、そしてループ セクションがどのように表示されるかを管理できます。[wpv-filter-meta-html] ショートコードは、検索およびページネーション セクションの出力を表示します。[wpv-layout-meta-html] ショートコードは、ループ セクションの出力を表示します。HTML およびフィールドを追加し、出力を再配列およびスタイル付けできます。

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this WordPress Archives are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
ja: このエディターを使用すると、WordPress Archives の検索およびページネーション、そしてループ セクションがどのように表示されるかを管理できます。[wpv-filter-meta-html] ショートコードは、検索およびページネーション セクションの出力を表示します。[wpv-layout-meta-html] ショートコードは、ループ セクションの出力を表示します。HTML およびフィールドを追加し、出力を再配列およびスタイル付けできます。

en: This field can not be empty
ja: このフィールドは空白にしないでください

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ja: このファイルはWPMLが言語から値をコピーするため、編集不可です。

en: This field will display the <em>body</em> (main content) of the page.
ja: このフィールドはページの<em>本文</em> (主なコンテンツ) を表示しあｍす。

en: This field will not appear in the sorting options because its name includes characters that we don’t support.
ja: 名前がサポートされない文字を含むため、このフィールドは並び替えオプションに表示されません。

en: This filter should use a <strong style="color:#d54e21">Framework option</strong>, but there is no Framework registered with Views.
ja: フィルタは<strong style="color:#d54e21">Frameworkオプション</strong>を使用すべきですが、ViewsにFrameworkが登録されていません。

en: This filter will not be applied to Author archives
ja: このフィルターは著者アーカイブに適用されません

en: This filter will not be applied to Taxonomy Archives matching the filtered taxonomies: %s
ja: このフィルターはフィルタされたタクゾノミーに一致するタクゾノミーアーカイブに適用されません：%s

en: This filter will not be applied to date based archives: Year archives, Month archives and Day archives
ja: このフィルターは日付ベースのアーカイブに適用されません：年間アーカイブ、月間アーカイブ、日間アーカイブ

en: This filter will only return posts that belong to a hierarchical post type
ja: このフィルターは階層投稿タイプに属する投稿のみ返します

en: This filters needs some action
ja: このフィルターにはアクションが必要です

en: This form contains a text search already
ja: このフォームは既にテキスト検索を含みます

en: This form has a reset button already
ja: このフォームはすでにボタンがあります

en: This form has a spinner container already
ja: このフォームにはすでにスピナーコンテナがあります

en: This form has a submit button already
ja: このフォームにはすでに提出ボタンがあります

en: This function was deprecated in Views 2.3.0.
ja: この機能はViews 2.3.0で廃止されました。

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_dialog_group" action instead.
ja: この機能はViews 2.3.0で廃止されました。この代わりに"wpv_action_wpv_register_dialog_group"アクションをご使用ください。

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_wpml_strings" action instead.
ja: この機能はViews 2.3.0で廃止されました。この代わりに"wpv_action_wpv_register_wpml_strings"アクションをご使用ください。

en: This function was deprecated in Views 2.3.2. Use apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) instead.
ja: この機能はViews 2.3.2で廃止されました。代わりにapply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) をご使用ください。

en: This happens after Views updates the form to show only relevant options
ja: これは関係オプションのみを表示するためにViewsがフォームをアップデートした後起こります

en: This happens after Views updates the search results
ja: これはViews の検索結果アップデート後に起こります。

en: This happens after the AJAX pagination has been completed
ja: これはAJAX ページネーションが完了した後、発生します

en: This happens after the data has been collected, but before performing any action
ja: これはデータ収集後、アクション実行前に起こります。

en: This happens before Views collects any form data
ja: Viewsがフォームデータを収集する前にこれが起こります。

en: This is %s cell.
ja: これは%s セルです。

en: This is a minimal example of %s with mandatory elements that you can use as a reference:
ja: これは参照として使用できる必須要素付きの%s の最小限度例です：

en: This is a read-only date input
ja: これはリードオンリーの日付入力です

en: This is a word reserved by WordPress
ja: これはWordPressに予約された単語です

en: This is a word reserved by any of the Toolset plugins
ja: これはいずれかのToolset プラグインにより予約された単語です。

en: This is an attribute reserved by any of the Toolset plugins
ja: これはいずれかのToolset プラグインに予約された属性です

en: This is the complete changelog for Views:
ja: これはViewsの完全な変更記録です：

en: This is the generated shortcode, based on the settings that you have selected:
ja: これは選択した設定に基づいて生成されたショートコードです：

en: This item does not exist anymore
ja: この項目は現在存在していません

en: This list contains important information related to some Views updates that required extra information:
ja: このリストは追加情報を必要とするViewsアップデートに関する重要な情報を含みます：

en: This method makes it easy to achieve complex loop designs.
ja: この方法は複雑なループデザインを簡単にします。

en: This needs to be a non-negative number
ja: これは負数ではない数にしてください。

en: This option is mandatory
ja: このオプションは必須です

en: This page already has all it needs to display the results.
ja: このページは結果を表示する準備が完了しています。

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
ja: このページは%sの中で使用されるView <strong>%s</strong>によるカスタム検索結果を表示します。

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ja: このページは View <strong>%s</strong>によるカスタム検索の結果を表示すべきです。

en: This page will display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
ja: このページは%sの中で使用されるView <strong>%s</strong>によるカスタム検索結果を表示します。

en: This popup will show usefull information about the elements being displayed: time needed to render, memory used, shortcodes details...
ja: このポップアップは表示される要素に関する便利な情報を表示します：レンダリングに必要な時間、必要なメモリ容量、ショートコード詳細...

en: This section controls how the search form for your custom search will behave and appear.
ja: このセクションはカスタム検索用の検索フォームの動作と外観をコントロールします。

en: This section has unsaved changes, so you can not hide it
ja: この部分は未保存の変更があるため、非表示にできません

en: This section includes additional options for what content to load. You will see different options for posts, taxonomy and users.
ja: この部分はコンテンツ読み込みに関する追加オプションを含みます。投稿記事、タクゾノミー、ユーザーオプションがあります。

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this Content Template.
ja: このセクションでこのContent Templateを使用する全てのページ用にテーマ設定をコントロールします。

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this layout.
ja: このセクションでこのレイアウトを使用する全てのページ用にテーマ設定をコントロールします。

en: This section lets you control the settings of the theme for content that uses this layout.
ja: このセクションでこのレイアウトを使用するコンテンツ用にテーマ設定をコントロールします。

en: This section lets you control the settings of the theme for the archive that uses this layout.
ja: このセクションでこのレイアウトを使用するアーカイブ用にテーマ設定をコントロールします。

en: This section lets you control the settings of the theme for this archive page.
ja: このセクションでこのアーカイブページ用にテーマ設定をコントロールします。

en: This site is not using Bootstrap CSS
ja: このサイトはBootstrap CSSを使用していません

en: This site is not using Bootstrap CSS.
ja: このサイトはBootstrap CSSを使用していません。

en: This site is using Bootstrap 2.0
ja: このサイトはBootstrap 2.0を使用しています

en: This site is using Bootstrap 3.0
ja: このサイトはBootstrap 3.0を使用しています

en: This template includes single-ended shortcodes. Please close all shortcodes to avoid processing errors. %sRead more%s
ja: このテンプレートはシングルエンドショートコードを含みます。エラー処理を予防するには全てのショートコードを閉じてください。 %s詳細%s

en: This template is designed with <strong>%1$s</strong>
ja: このテンプレートは、<strong>%1$s</strong> でデザインされています

en: This theme loads its own version of Bootstrap. You should select this option to avoid loading Bootstrap twice and causing display problems on the site's front-end
ja: このテーマは独自のBootstrapバージョンを読みこみます。Bootstrapを2回読み込んでサイトのフロントエンドで表示問題を起こさないためには、このオプションを選択してください。

en: This version of Views includes major updates and improvements.
ja: このViewsバージョンは主要アップデートと改善を含みます。

en: This way, you can display a large number of results, in shorter pages.
ja: 結果が大量でも、数ページに分けて表示することができます。

en: This will be added after the excerpt, as an invitation to keep reading.
ja: これは読み続けることをおすすめする引用の後に追加されます。

en: This will be displayed as a text or label for the link.
ja: これはリンクのテキストまたはラベルとして表示されます。

en: This will be displayed on each iteration. The usual content is <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> where field-name is the custom field selected above.
ja: これは各イテレーションに表示されます。通常のコンテンツは<code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> で、フィールド名は上記で選択されたカスタムフィールドをさします。

en: This will be displayed when the condition is met.
ja: これは、条件を満たしたときに表示されます。

en: This will be shown inside the container and along with the spinner
ja: これはスピナーとともにコンテナーの中に表示されます

en: This will display a footer language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
ja: これはWPML > Languagesで設定された言語スイッチャースタイルを表示します。

en: This will display a language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
ja: これはWPML > Languagesで設定された言語スイッチャースタイルを表示します。

en: This will display just the form, you can then select where to display the results.
ja: これはフォームだけ表示します。その後結果の表示場所を選択できます。

en: This will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
ja: 結果だけ表示します。このページのどこかにフォームを追加する必要があります。

en: This will display the current page local navigation tree with ancestors, siblings and descendants.
ja: これは現在のページの祖先、兄弟、子孫とともにローカルナビゲーションツリーを表示します。

en: This will display the full View.
ja: これにより完全なViewを表示します。

en: This will filter out posts of the following types, because they are not children of any other post type: %s
ja: 以下の投稿タイプは、いかなる投稿タイプの子ではないため、フィルターで除外されます：%s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not hierarchical: %s
ja: 階層ではないため、以下投稿タイプはフィルターで除外されます：%s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not related to any other post type: %s
ja: これは、下記のタイプの投稿をフィルタリングします。その他の投稿タイプに関係していないためです: %s

en: This will let you create maps on your site and use Views to plot WordPress posts on a Google Map.
ja: これによりサイトにマップが作成され、Viewsを使用してGoogle MapにWordPress投稿を表示できるようになります。

en: This will not delete the Content Template, it will just remove the link between it and the current element.
ja: これはContent Templateを削除しません。現在の要素とのリンクを取り除くだけです。

en: This will perform the whole View query and generate the output on-the-fly.
ja: これはView クエリ全体を実行し、出力をその場で生成します。

en: This will return the cached output in case this View supports it.
ja: Viewがサポートする場合、これはキャッシュされた出力をリターンします。

en: This will shorten the excerpt to a specific length. Leave blank for default.
ja: これは特定の長さに引用を短縮します。デフォルトでは空白です。

en: Those Views filter by post IDs using a shortcode attribute. You may need to modify the Views shortcodes if post IDs have changed during import:
ja: これらのViewsはショートコード属性を使用する投稿IDによりフィルターします。投稿IDがインポート中変更する場合、Viewsショートコードを変更することをお薦めします：

en: Those Views have filters by IDs that were not correctly imported because they filter by posts that do not exist. Please review them:
ja: これらのViewsは存在しない投稿によりフィルターを行うため、正しくインポートされなかったIDによるフィルターを含みます。確認することをお薦めします：

en: Those options were registered using the Views Integration API.
ja: これらのオプションはViews Integration APIを使用して登録されています。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Title
ja: タイトル

en: Title and Description
ja: タイトルと詳細

en: Title and description
ja: タイトルと内容

en: Title for the new page
ja: 新規ページのタイトル

en: Title of the image
ja: 画像のタイトル

en: Title, body and custom fields
ja: タイトル、本文およびカスタムフィールド

en: Title, slug and description not saved.
ja: タイトル、スラグ、説明が保存されていません。

en: Title, slug and description updated.
ja: タイトル、スラグ、説明が更新されました。

en: Title:
ja: タイトル:

en: To add WooCommerce fields to Views and Content Templates, you need to use <a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.
ja: WooCommerceフィールドをViews とContent Templatesに追加するには、<a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>をご利用ください。

en: To allow a specific subdomain, use <code>subdomain.example.com</code>. To allow all possible subdomains, use <code>*.example.com</code>.
ja: 特定のサブドメインを許可するには、<code>subdomain.example.com</code>をご使用ください。すべての可能なサブドメインを許可するには <code>*.example.com</code>をご使用ください。

en: To change these settings you should edit %1$s.
ja: これらの設定を変更するには、%1$s を編集してください。

en: To create a custom search, position the cursor between the %s and %s shortcodes and click on the <strong>New filter</strong> button to insert filter elements.
ja: カスタム検索を作成するには、%s と %sショートコードの間にカーソルを置き、フィルタ要素を挿入するために <strong>新規フィルタ</strong>をクリックします。

en: To design templates for WooCommerce products, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
ja: WooCommerce 製品用のテンプレートをデザインするには、 <strong>WooCommerce Views</strong> プラグインがインストールされている必要があります。

en: To design the WooCommerce products archive, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
ja: WooCommerce 製品アーカイブをデザインするには、<strong>WooCommerce Views</strong> プラグインがインストールされている必要があります。

en: To display %1$s you need to use a View that will list %2$s or %3$s and include a filter by the %4$s relationship.
ja: %1$sを表示するには、%2$s または%3$s をリストするViewを使用し、%4$s 関係によるフィルターを含んでください。

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views Filter</strong> widget.
ja: ウィジェットとして表示するには、<a href="%s">Appearance -> Widgets</a> を開き、<strong>WP Views Filter</strong> ウィジェットを選択します。

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views</strong> widget.
ja: ウィジェットとして表示するには、<a href="%s">Appearance -> Widgets</a> を開き、<strong>WP Views</strong> ウィジェットを選択してください。

en: To display inside content (post, page, custom type), edit that content.
ja: 内部コンテンツ（投稿、ページ、カスタムタイプ）を表示し、これらのコンテンツを編集するには。

en: To display inside content (post, post, custom type), edit that content.
ja: 内部コンテンツ（投稿、ページ、カスタムタイプ）を表示するには、コンテンツを編集してください。

en: To display the %1$s that are connected to each %2$s, you will need to create a View.
ja: 各%2$sに接続された%1$s を表示するには、Viewを作成する必要があります。

en: To display the %1s you need to:
ja: %1s を表示するのに必要となるのは:

en: To do so, just head to the Views Settings page and look for the new <strong><em>Functions inside conditional evaluations</em></strong> section, and follow the instructions.
ja: これを行うにはViews設定ページに移動し、<strong><em>条件付き評価の中に新しい機能</em></strong> セクションがあるか探し、その指示に従ってください。

en: To do that, you need to declare here which theme options should be available to be used inside Views.
ja: それを行うには、Views内部で使用するテーマオプションをここで明確にする必要があります。

en: To edit an existing filter, place the cursor inside it and click on <strong>Edit filter</strong>.
ja: 既存のフィルターを編集するには、カーソルを中に入れ、<strong>Edit filter</strong>をクリックします。

en: To edit it, you need to get the Views plugin.
ja: 編集するには、Viewsプラグインが必要です。

en: To get started easily, click on the <strong>Loop Wizard</strong>. You will select the loop style and the fields to display. Then, edit by adding you own HTML markup, media and additional fields.
ja: はじめに、<strong>ループ ウィザード</strong>をクリックします。ループ スタイルと表示するフィールドを選択します。次に、ご自身の HTML マークアップ、メディア、および追加フィールドを追加して編集します。

en: To get this information, go to %1$sToolset Debug Information%2$s.
ja: 詳しい情報は%1$sToolset デバグ情報%2$sをお読みください。

en: To insert click on the <strong>Clear form</strong> button.
ja: 挿入するには <strong>フォームをクリア</strong> ボタンをクリックしてください。

en: To insert click on the <strong>Submit button</strong> button.
ja: 挿入するには<strong>提出ボタン</strong> ボタンをクリックしてください。

en: To insert this shortcode and set its option, click on the <strong>Text search</strong> button.
ja: このショートコードを挿入し、オプションを設定するには、<strong>テキスト検索</strong>ボタンをクリックしてください。

en: To insert, click on the <strong>Spinner graphics</strong> button.
ja: 挿入するには、<strong>スピナーグラフィックス</strong>ボタンをクリックしてください。

en: To learn more about adding custom CSS, please review our %1$sonline tutorial%2$s
ja: カスタムCSSの追加に関する詳細は%1$sオンラインチュートリアルl%2$sをご覧ください

en: To learn more about adding custom JavaScript, please review our %1$sonline tutorial%2$s
ja: カスタムJavaScript追加の詳細については、%1$sオンラインチュートリアル%2$sをご覧ください

en: To receive affiliate commission you have to provide your affiliate ID and Key.
ja: アフィリエイト手数料を受け取るには、アフィリエイトIDとキーを送信してください。

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードをリセットするには、以下のアドレスを開いてください：

en: To translate static texts, wrap them in <code>[wpml-string][/wpml-string]</code> shortcodes.
ja: スタティックテキストを翻訳するには<code>[wpml-string][/wpml-string]</code>ショートコード内でラップしてください。

en: Toggle Bootstrap Components
ja: Bootstrap Componentsに切り替える

en: Toggle Content Template panel: %s
ja: Content Template パネルを切り替える: %s

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
ja: 切替可能なリンクリスト表示用のコンテキストメニュー。JavaScriptプラグインからインタラクティブなドロップダウンを利用できます。

en: Toolbar buttons
ja: Toolbar ボタン

en: Toolset Content Template editor.
ja: Toolset コンテンツ テンプレート エディター。

en: Toolset Debug
ja: Toolset デバグ

en: Toolset Debug Information
ja: Toolsetデバグ情報

en: Toolset Export / Import
ja: Toolset エクスポート／インポート

en: Toolset Form
ja: Toolset フォーム

en: Toolset Help
ja: Toolsetヘルプ

en: Toolset Settings
ja: Toolset設定

en: Toolset Types
ja: Toolset タイプ

en: Toolset View
ja: Toolset ビュー

en: Toolset WooCommerce Views templates
ja: Toolset WooCommerce Views テンプレート

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
ja: Toolset は必要なぺージにToolsetショートコードを生成するためにバックエンドで管理バーメニューを表示します。

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
ja: Toolsetは現在のページに関連するViewsとContent Templatesを作成または編集するためにフロントエンドで管理ば―メニューを表示します。

en: Toolset date filters
ja: Toolset 日付フィルター

en: Toolset shortcodes
ja: Toolsetショートコード

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
ja: 管理バー内のToolsetショートコードメニュー

en: Toolset should load Bootstrap 3.0
ja: ToosetはBootstrap3.0を読み込みます

en: Top
ja: 一番上

en: Total MySQL queries
ja: MySQL クエリー合計

en: Total memory used
ja: メモリ使用合計

en: Total pages count
ja: ページカウント合計

en: Transition effect:
ja: 転移効果:

en: Translatable string
ja: 翻訳可能なストリング

en: Translating Views and Content Templates with WPML
ja: WPMLでViewsとContent Templatesを翻訳する

en: Translations
ja: 翻訳

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash Content Templates
ja: Content Templatesを捨てる

en: Trash Views
ja: Viewsをゴミ箱に移す

en: Trash WordPress Archives
ja: WordPressアーカイブをゴミ箱に移す

en: Trashing it will also unassign it.
ja: ゴミ箱に移動すると指定が解除されます。

en: Trashing them will also unassign them.
ja: ゴミ箱に移動すると指定が解除されます。

en: Troubleshooting Page
ja: トラブルシューティングページ

en: Type a name
ja: 名前を入力してください

en: Type of control
ja: コントロールType

en: Type of control to display.
ja: 表示するコントロールタイプ。

en: Type the title of the page
ja: ページタイトルを入力してください

en: Type to search for users...
ja: ユーザー検索には入力してください...

en: Types fields
ja: タイプフィールド

en: Types fields do not include spaces or dots in their meta key, so it can be disabled if this site only has Views filters by Types fields.
ja: Types フィールドは、メタ キーにスペースまたはドットを含まないため、サイトが Types フィールド別の Views フィルターのみを持つ場合は無効化できます。

en: Types plugin is required.
ja: Typesプラグインが必要です。

en: Typography
ja: タイポグラフィー

en: UNSIGNED
ja: 未署名

en: URL of term archive page
ja: タームアーカイブページのURL

en: URL of the active theme's directory
ja: アクティブテーマのディレクトリのURL

en: URL of the image
ja: 画像のURL

en: URL parameter
ja: URLパラメーター

en: URL parameter for the lower and higher ends of the comparison
ja: 比較の下端と上端用URLパラメーター

en: URL parameter to use
ja: 使用するURLパラメーター

en: URL parameter to use (higher end)
ja: 使用するURLパラメーター(上端)

en: URL parameter to use (lower end)
ja: 使用するURLパラメータ（下端）

en: URL to custom password reset page
ja: カスタムパスワードリセットページへのURL

en: URL to custom password reset page when reset password link is clicked in reset password email. Defaults to WordPress reset password URL.
ja: パスワードリセットメール内でパスワードリセットリンクがクリックされた時、使用されるカスタムパスワードリセットページへのURL.デフォルトはWordPressパスワードリセットURLです。

en: URL to redirect to after retrieving the lost password. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
ja: 紛失したパスワード取得後、リダイレクトするURL。デフォルトは現在のURLです。対応されるリダイレクト先URLは現在のブログ（またはサイト）のみです。外部URL（またはサイト）へのリダイレクトは対応されていません。

en: URL to redirect users after failed password reset operation. Defaults to the current URL.
ja: パスワードリセット操作の失敗後、ユーザーをリダイレクトするURL。デフォルトは現在のURLです。

en: URL to redirect users after failed password retrieval operation. Defaults to the current URL.
ja: パスワード取得操作の失敗後ユーザーをリダイレクトするURL。デフォルトは現在のURLです。

en: URL to redirect users after login in. Defaults to the current URL.
ja: ログイン後にユーザーをリダイレクトするURL。現在のURLがデフォルトです。

en: URL to redirect users after logout. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
ja: ログアウト後ユーザーをリダイレクトするURL。デフォルトは現在のURLです。リダイレクトは現在のブログ（またはサイト）内のURLのみに行われます。
    \n外部URLへのリダイレクト（またはサイト）は対応されていません。

en: URL to redirect users after resetting the password. Defaults to the current URL.
ja: パスワードリセット後、ユーザーをリダイレクトするURL。デフォルトは現在のURLです。

en: URL to redirect users after sending password retrieval link. Defaults to the current URL.
ja: パスワード取得リンク送信後ユーザーをリダイレクトするURL。デフォルトは現在のURLです。

en: URL to redirect users when the login fails. Defaults to the current URL.
ja: ログインが失敗したら、ユーザーをリダイレクトするURL。デフォルトは現在のURLです。

en: Unable to create a default language translation for post #%d (%s).
ja: 投稿#%d (%s)にデフォルト言語翻訳を作成できません。

en: Unable to create file "%s". Please check permissions on the server.
ja: "%s" を作成できません。サーバーで権限を確認してください。

en: Unable to create table %s due to a MySQL Error: %s
ja: MySQL エラーによりテーブル %s を作成できませんでした: %s

en: Unable to create the base directory for code snippets "%s". Please check permissions on the server.
ja: コード スニペット "%s" のベース ディレクトリーを作成できません。サーバーのアクセス権限を確認してください。

en: Unable to delete snippet file "%s"
ja: スニペット ファイル "%s" を削除できません

en: Unable to delete the ".maintenance" file.
ja: ".maintenance" ファイルを削除できません。

en: Unable to load %s %d (%s).
ja: %s %d (%s)をロードできません。

en: Unable to migrate an association from post #%d to #%d to a relationship "%s"
ja: 投稿 #%d から #%dへ関係"%s"の関連性を移行できません。

en: Unable to open zip file
ja: zipファイルを開けません

en: Unable to process the template for the ".maintenance" file.
ja: ".maintenance" ファイル用のテンプレートを処理できません。

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is already in use.
ja: すでに使用されているため、関係スラッグを"%s"から"%s"へ改名できませんでした。

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is too long. The maximum allowed length is %d characters.
ja: 長すぎるために関係スラッグを"%s"から"%s"へ改名できませんでした。長さの最高限度は%d文字です。

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because only lowercase letters, numbers, underscores and dashes are allowed.
ja: 小文字、数字、下線、ダッシュしか使えないため、関係スラッグを"%s"から"%s"へ改名できませんでした。

en: Unable to update the snippet file "%s".
ja: スニペット ファイル "%s" を更新できません。

en: Unchecked
ja: チェック外し済み

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Unexpected error
ja: 予期しないエラー

en: Unexpected error. Nothing was changed.
ja: 予期しないエラー。変更は何もありません。

en: Unexpected output of the code snippet: %s
ja: 予期しないコード スニペットの出力です: %s

en: Unformatted
ja: 書式なし

en: Unknown error.
ja: 不明のエラー

en: Unknown framework
ja: 不明なフレームワーク

en: Unknown shortcode
ja: 未知のショートコード

en: Unless you edit it, this filter will not be applied at all.
ja: 編集しないかぎり、このフィルターは適用されません。

en: Unless you select another loop style, the wizard will automatically omit the wrapping DIV around the View when it's finished.
ja: 別のループ スタイルを選択しない限り、完了時に、ウィザードにより、ビューの周囲のラッピング DIV が自動的に省略されます。

en: Unlock editor
ja: エディターをロック解除

en: Unnamed View
ja: 無名のView

en: Unordered List
ja: 順不同リスト

en: Unordered list
ja: 未整理リスト

en: Unrecognized action name.
ja: 認識されていないアクション名です。

en: Unsupported page
ja: サポートされないページ

en: Unsupported post type archives
ja: サポートされない投稿タイプアーカイブ

en: Untrusted data
ja: 信頼できないデータ

en: Untrusted user
ja: 信頼できないユーザー

en: Update
ja: 更新

en: Update URLs after loading search results
ja: 検索結果読み込み後にURLを更新する

en: Update changes
ja: 変更を更新する

en: Update changes: [wpv-if] shortcodes
ja: 変更を更新する: [wpv-if] ショートコード

en: Update completed!
ja: アップデートが完了しました！

en: Update shortcode
ja: ショートコードを更新する

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
ja: Relevanssi 設定を更新し、インデックスを再構築してください

en: Update the URL of the page when paginating the View
ja: Viewをページネーションする時、ページのURLを更新

en: Update the URL of the page when paginating the WordPress Archive
ja: WordPress Archiveをページネートする時、ページのURLを更新。

en: Update the View results every time an input changes
ja: インプットが変化するとき、常にView結果を更新する

en: Update the View results only when clicking on the search button
ja: 検索ボタンをクリックしたときのみView結果を更新する

en: Update the Views results without reloading the page
ja: ページを再読み込みせずにView結果を更新する

en: Updated
ja: 更新済み

en: Upload Error: Invalid NONCE
ja: アップロードエラー: 無効なNONCE

en: Upload Image
ja: 画像をアップロード

en: Upload file
ja: ファイルをアップロードする

en: Usage
ja: 使用

en: Usage for archive loops
ja: アーカイブループ用の使用

en: Usage for custom post archives
ja: カスタム投稿アーカイブ用の使用

en: Usage for single page
ja: 単独ページの使用

en: Usage for taxonomy archives
ja: タクゾノミーアーカイブ用の使用

en: Use Content Templates as chunks of content that will be repeated in each element of the loop.
ja: ループの各エレメントに反復されるコンテンツをContent Templates としてご使用ください。

en: Use HTML and CSS to style the filter.
ja: フィルタにスタイルを加えるには、HTML とCSSを使用します。

en: Use a Content Template to group the fields in this loop
ja: このループでフィールドをグループ化するにはContent Templateを使用します。

en: Use an existing page
ja: 既存ページを使用

en: Use another WordPress Archive for this archive loop
ja: アーカイブループに他のWordPress Archiveを使用する

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
ja: .btn-グループ内にボタンを配置し、適切なメニューマークアップを提供することで、任意のボタンでドロップダウンメニューを実行できます。

en: Use as spinner image
ja: 回転画像として使用

en: Use the "formatting and editing instructions" bar at the bottom of the editor to see full editing instructions.
ja: 完全な編集指示を見るには、エディターの一番下の "フォーマットと編集指示"バーを使用します。

en: Use the Framework value for
ja: フレームワーク値を次のために使用する

en: Use the cached version if it is available
ja: 利用可能な場合、キャッシュ版を使用する

en: Use the current theme's setting
ja: 現在のテーマの設定を使用

en: Use the form below to register options.
ja: オプション登録には下のフォームをご使用ください。

en: Use the same Content Templates for all languages
ja: 全ての言語に同じContent Templatesを使用する

en: Use the submit button to get results based on the form values
ja: フォーム値に基づく結果を得るために提出ボタンを使用する

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
ja: 要素に付与するシンプルな効果としてwellを使用し、はめ込み図効果を与えます。

en: Use this as field value
ja: これをフィールド値として使用

en: Use this button to edit the Form in the Toolset Forms editor.
ja: このボタンを使用して、Toolset Forms エディターでフォームを編集します。

en: Use this button to edit the View in the Views Toolset editor.
ja: このボタンを使用し、Views Toolset エディター内でビューを編集します。

en: Use this to add your own classnames to the text input.
ja: これを使用してテキスト入力に自分のクラス名を追加してください。

en: Use this to add your own styling to the text input.
ja: これを使用してテキスト入力に自分のスタイルを追加してください。

en: Use this to search in both post contents and titles
ja: 投稿コンテンツとタイトルの両方で検索するのにこれを使用する

en: Use this to search just in titles
ja: タイトルのみ検索するのにこれを使用する

en: Use values like <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> or <em>slug</em>.
ja: <em>id</em>、<em>カウント</em>、<em>名前</em> あるいは<em>スラグ</em>のような値を使用してください。

en: Use values like <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> or <em>include</em>. You can sort by a usermeta field simply using the value <em>user-field-xxx</em> where xxx is the user field slug.
ja: 以下の値を使用します： <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> または<em>include</em>。xxx がユーザーフィールドスラグである<em>user-field-xxx</em>という値を使用してユーザーメタ－フィールドにより並び替えられます。

en: Used for
ja: 用途

en: Used on
ja: 使用対象

en: User
ja: ユーザー

en: User Email
ja: ユーザーメール

en: User Field - %s
ja: ユーザーフィルター - %s

en: User Guides
ja: ユーザーガイド

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: User Login Name
ja: ユーザのログイン名

en: User Spam Status
ja: ユーザースパムステータス

en: User Status
ja: ユーザーステータス

en: User URL
ja: ユーザーURL

en: User Url
ja: ユーザーUrl

en: User View
ja: ユーザービュー

en: User basic data
ja: ユーザー基本データ

en: User data
ja: ユーザーデータ

en: User display name
ja: ユーザー表示名

en: User email
ja: ユーザーEメール

en: User field - %s
ja: ユーザーフィールド - %s

en: User fields
ja: ユーザーフィールド

en: User filters
ja: ユーザーフィルター

en: User login
ja: ユーザー･ログイン

en: User name
ja: ユーザー名

en: User nicename
ja: ユーザーナイスネーム

en: User order on a filter
ja: ユーザー順序フィルター

en: User post count
ja: ユーザー投稿数

en: User registered date
ja: ユーザー登録日

en: User role
ja: ユーザー役割

en: User selection
ja: ユーザー選択

en: User to edit
ja: 編集するユーザー

en: Usermeta field - %s
ja: ユーザーメタフィールド - %s

en: Usermeta field filter
ja: ユーザーメタフィールドフィルター

en: Username or Email
ja: ユーザーネームまたはメール

en: Username: %s.
ja: ユーザーネーム: %s.

en: Users
ja: ユーザー

en: Users fields
ja: ユーザー欄

en: Users filter
ja: ユーザーフィルター

en: Users with
ja: 次のユーザー

en: Users with this display name
ja: この表示名のユーザー

en: Using a search filter on the search archive might have unexpected results
ja: 検索フィルターに検索アーカイブを使用すると予期しない結果を生じることがあります

en: Using existing custom field values
ja: 既存のカスタムフィールド値

en: Using manually entered values
ja: 手動入力した値を使用する

en: Using pagination you can also implement sliders.
ja: ページネーションを使用することでスライダーも実施できます。

en: Using this comparison
ja: この比較を使用する

en: Using this option for new designs is not recommended.
ja: 新しいデザインにこのオプションを使用することはおすすめできません。

en: Validation
ja: 承認

en: Value
ja: 値

en: Version %s or higher required
ja: バージョン%s 以降が必要です。

en: Vertical crop position
ja: 垂直クロップポジション

en: Video Tutorial
ja: 動画チュートリアル

en: View
ja: 表示

en: View HTML output
ja: View HTML 出力

en: View ID not set.
ja: View ID が設定されていません。

en: View Views
ja: Viewsを見る

en: View Views-Templates
ja: Viewsを見る-テンプレート

en: View Wrapper
ja: ビュー ラッパー

en: View caching settings
ja: View キャッシュ設定

en: View containing the form:
ja: このフォームを含むView:

en: View default settings will be applied for empty inputs.
ja: Viewのデフォルト設定が空白の入力部分に適用されます。

en: View loop
ja: View ループ

en: View loop index
ja: ルーブ インデックスを表示

en: View moved to the Trash.
ja: ゴミ箱に移されたView

en: View name
ja: View 名

en: View not found
ja: Viewが見つかりませんでした

en: View permanently deleted.
ja: 永久的に削除されたView

en: View purpose
ja: View の目的

en: View restored from the Trash.
ja: ゴミ箱から復元されたView

en: View saved
ja: Viewが保存されました

en: View selection
ja: ビューの選択

en: View slug: %s - end
ja: ビュー スラッグ: %s - 終了

en: View slug: %s - start
ja: ビュー スラッグ: %s - 開始

en: View wrapper saved
ja: ビュー ラッパーが保存されました

en: Views 1.12 release notes
ja: Views 1.12 リリースノート

en: Views 2.7.3 release notes
ja: Views 2.7.3 リリース ノート

en: Views API functions do not work before the init hook.
ja: Views API 関数はinitフックの前は作動しません

en: Views Documentation
ja: Views 資料

en: Views Help
ja: Viewsヘルプ

en: Views Import
ja: Viewsをインポート

en: Views Integration
ja: 統合を表示

en: Views Lite 2.7.3 release notes
ja: Views Lite 2.7.3 リリース ノート

en: Views Pagination
ja: Viewsページ数

en: Views Training
ja: Views トレーニング

en: Views and WPML integration
ja: ViewsとWPML 統合

en: Views conditional output
ja: Views 条件付き出力

en: Views debugger will need to open a popup window, but your browser may block it.
ja: Viewsデバガーはポップアップウィンドウを開く必要がありますが、ブラウザがブロックします。

en: Views elements in this Module
ja: このModule内のViews要素

en: Views formatted output
ja: Views フォーマット済み出力

en: Views import complete
ja: Viewsインポート完了

en: Views import summary
ja: Viewsインポートサマリー

en: Views integration with theme options
ja: テーマオプション付き統合を表示

en: Views loads content from the database and displays it on the site.
ja: Viewはデータベースからコンテンツを読み込み、サイトに表示します。

en: Views plugin lets you design single pages, display content from the database and customize standard listing pages.
ja: Views プラグインを利用すれば、単独ページをデザインし、データベースからコンテンツを表示し、標準のリストページをカスタマイズすることができます。

en: Views raw output
ja: 生アウトプットを表示

en: Views results can be cached if they meet some requirements, so they are displayed faster in the frontend.
ja: Views結果はフロントエンドで迅速に表示できるように、ある要件を満たせばキャッシュにすることができます。

en: Views shortcodes documentation
ja: Views ショートコード資料

en: Views subscription
ja: 購読Views

en: Views update history
ja: Views アップデート履歴

en: Views usage
ja: Views 使用

en: Views will not accept generic PHP functions or auxiliar WordPress functions like <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.
ja: Views は以下のような一般的なPHP機能やWordPress補助機能を受入ません：<code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.

en: Views will provide a wizard that lets you design how the results display.
ja: Views は結果表示方法をデザインするウィザードを提供します。

en: Views/Content Templates debug information
ja: Views/Content Templates デバグ情報

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
ja: 閲覧者はさまざまな検索基準を使用してコンテンツを検索できます。

en: WP Views Filter
ja: WP Viewsフィルター

en: WPML Translation Context
ja: WPML 翻訳コンテキスト

en: WPML Translation Management must be active for this link to work.
ja: このリンクを使用するには、WPML翻訳管理が有効でなければなりません。

en: WPML context
ja: WPML コンテキスト

en: WPML integration
ja: WPML 統合

en: WYSIWYG Editor
ja: WYSIWYG エディター

en: Want to add complex fields?
ja: 複雑なフィールドを追加しますか？

en: Want to display posts that belong to this taxonomy? Learn about %sinserting child Views to Taxonomy Views%s.
ja: このタクソノミーに属する投稿を表示しますか？%s子Views をTaxonomy Viewsにインサートする方法%sを学んでください。

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
ja: Views、CRED formsと Layoutsを編集したいですか? <em>Toolset</em> 全パッケージを取得してください！
    \n

en: Want to see this in action?
ja: 実行するところを見たいですか？

en: Warning
ja: 注意

en: Watch this URL parameter.
ja: このURLパラメータを見ます。

en: Watch this URL parameter. Defaults to "s", which is the natural search parameter.
ja: このURL パラメータをごらんください。 ナチュラル検索パラメーターである"s"がデフォルトです。

en: We have changed the way that the <strong>[wpv-if]</strong> conditional shortcode works.
ja: <strong>[wpv-if]</strong> 条件付きショートコードの動作方法が変更されました。

en: We have detected the following frameworks on your site:
ja: あなたのサイトで以下のフレームワークを検出しました：

en: Week
ja: 週

en: Weeks can only be numbers between 1 and 53
ja: 週には1 ～53の数字のみを使用してください

en: What are these fields?
ja: これらのフィールドは何でしょうか?

en: What content will this template be for?
ja: このテンプレートのコンテンツは何が目的ですか？

en: What do you want to include here?
ja: ここに何を含みますか？

en: What kind of Archive do you want to create?
ja: どのようなArchiveを作成したいですか？

en: What kind of display do you want to create?
ja: どのようなディスプレイを作成したいですか？

en: What loop will this Archive be used for?
ja: このアーカイブにどのループに使用しますか？

en: What to display
ja: 表示対象物

en: When calculating the index including the items from previous pages in a View rendered as a grid, you can include or exclude the optional pad items generated to complete the last row.
ja: グリッドとしてレンダリングされたビュー内で前のページ亜kらのアイテムを含むインデックスを計算する場合は、生成されるオプション パッド アイテムを含めるまたは除外して最終行を完了できます。

en: When doing manual AJAX pagination on a View or WordPress Archive, you can add each page to the browser history, so it can be reached using the back and forth browser buttons. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
ja: ViewまたはWordPress Archive上で手動によるAJAXページネーションを行う時、各ページにブラウザ履歴を追加し、ブラウザボタンで戻ったり進んだりすることでそのページにアクセスできます。この機能を全体で有効に（および各View またはWordPress Archive上で管理）する、あるいは無効にすることができます。

en: When loading custom search results using AJAX, you can adjust the URL to match the options selected, so it can be used to link to those specific results. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
ja: AJAXを使用してカスタム検索結果を読み込むとき、選択したオプションにマッチするURLを調整し、特定の結果へのリンクに使用できます。この機能を全体で有効にする（およびView または WordPress Archive上で管理する）か、無効にすることができます。

en: When that theme option holds more than one value, display this separator between them
ja: テーマオプションが1つ以上の値を持つ時、このセパレーターを間に表示する

en: When there are more than one values on that URL parameter, display this separator between them.
ja: URLパラメーターに1つ以上の値がある時は、値の間にセパレータを表示します。

en: When to update the Views results
ja: Views結果を更新するとき

en: When you display this in the frontend, the content of this box gets displayed.
ja: フロントエンドでこれを表示する時、このボックスのコンテンツが表示されます。

en: When you insert the search form, Views will offer you where to display the results.
ja: 検索フォームを挿入する時、Viewsは結果を表示する場所を示します。

en: When you select the "List with separators" style, all line breaks and tabs will be removed from the View output if you have omitted the wrapping DIV around the View.
ja: "区切り記号を使用したリスト" スタイルを選択すると、ビュー周辺にラッピング DIV を省略している場合、すべての改行およびタブがビュ―の出力から除去されます。

en: Where do you want to display the results of this search?
ja: この検索結果をどこに表示したいですか？

en: Where do you want to display the results?
ja: 結果をどこに表示したいですか？

en: Where to search
ja: 検索場所

en: Whether the condition should be compared to TRUE or to FALSE.
ja: 条件が真または偽と比較されるべきかどうか。

en: Whether the excerpt should be wrapped in paragraph tags.
ja: 段落タグ内で引用をラップするかどうか

en: Whether the spinner should be added at the beginning or the end of the container
ja: スピナーがコンテナの初めまたは終わりに追加されるべきかどうか

en: Which options to display in the form inputs
ja: フォームインプットで表示するオプション

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
ja: 常に必要とは限りませんが、時折DOMをボックスに入れる必要があります。このような状況にはパネルコンポーネントをお試しください。

en: With Modules, you can easily reuse your designs in different websites and create your own library of building blocks.
ja: Modulesを使用するとデザインを色々なウェブサイトで再使用したり、自分の構築ブロックのライブラリを作成することができます。

en: WooCommerce Views filter fields
ja: WooCommerce Viewsフィルターフィールド

en: WooCommerce is currently overriding the template for products and your design will not be used.
ja: WooCommerceは製品テンプレートを無効にしています。あなたのデザインは使用されません。

en: WooCommerce is currently overriding the template for products archive and your design will not be used.
ja: WooCommerceは製品テンプレートアーカイブを無効にしています。あなたのデザインは使用されません。

en: WordPress Archive
ja: WordPressアーカイブ

en: WordPress Archive HTML output
ja: WordPress Archive HTML 出力

en: WordPress Archive loop
ja: WordPress Archive ループ

en: WordPress Archive moved to the Trash.
ja: WordPress アーカイブがゴミ箱に移されました。

en: WordPress Archive name
ja: WordPress アーカイブ名

en: WordPress Archive permanently deleted.
ja: WordPress アーカイブが永久的に削除されました。

en: WordPress Archive purpose
ja: WordPress Archiveの目的

en: WordPress Archive restored from the Trash.
ja: WordPress アーカイブがゴミ箱から復元されました。

en: WordPress Archive saved
ja: WordPress アーカイブが保存されました

en: WordPress Archive slug: %s - end
ja: WordPress アーカイブ スラッグ: %s - 終了

en: WordPress Archive slug: %s - start
ja: WordPress アーカイブ スラッグ: %s - 開始

en: WordPress Archive used
ja: WordPress アーカイブ使用済み

en: WordPress Archives and Content Templates settings updated
ja: WordPress Archives と Content Templates 設定がアップデートされました

en: WordPress Archives documentation
ja: WordPress Archives参考資料

en: WordPress Archives let you customize standard listing pages. You will be able to customize the blog, custom post archives, taxonomy pages and other standard listing pages.
ja: WordPress Archivesを使用すると標準のリストページをカスタマイズできます。ブログ、カスタム投稿アーカイブ、タクゾノミーページ、その他の標準のリストページをカスタマイズできます。

en: WordPress Archives let you customize the output of standard Archive pages.
ja: WordPress Archivesを使用して標準アーカイブページのアウトプットをカスタマイズできます。

en: WordPress Formatting Date and Time
ja: WordPress フォーマットデータと時間

en: WordPress address (URL)
ja: WordPress アドレス (URL)

en: WordPress admin
ja: WordPress 管理

en: WordPress bloginfo function
ja: WordPress bloginfo 機能

en: WordPress date formats
ja: WordPress 日付フォーマット

en: WordPress get_userdata function
ja: WordPress get_userdata 機能

en: WordPress version
ja: WordPress バージョン

en: Words
ja: 語

en: Would you like to clear them?
ja: クリアしますか？

en: Wrap all the fields into a Content Template, so you can edit the content of the loop easily
ja: Content Templateにすべてのフィールドをラップすると、ループのコンテンツを簡単に編集できます

en: Wrap the excerpt in a paragraph
ja: 段落内で引用をラップする

en: Wrapper for the Loop section.
ja: ループ セクションのラッパーです。

en: Wrapper for the custom search controls.
ja: カスタム検索コントロール用のWrapper

en: Wrapper for the entire filter section, including the pagination controls and custom search.
ja: ページネーションコントロールやカスタム検索を含むフィルタセクション全体のWrapperです。

en: Wrapper for what to display when the query doesn't find results.
ja: クエリが結果を発見できない時、表示内容を決めるWrapper。

en: Wrapper for what to display when the query finds results.
ja: クエリフィールドが結果を発見した時に表示内容を決めるWrapper。

en: Wrong callback function: %s.
ja: 間違ったコールバック機能: %s.

en: Wrong data
ja: 誤ったデータ

en: Wrong data.
ja: 間違ったデータ。

en: Wrong filter action
ja: 不正なフィルター アクションです

en: Wrong nonce
ja: 誤ったノンス

en: Wrong or Missing View ID.
ja: 誤ったまたは紛失したView ID。

en: Wrong or missing ID.
ja: 間違ったまたは失われたID

en: Wrong or missing View ID.
ja: View IDの誤りまたは紛失。

en: Wrong or missing View.
ja: ビューが不正か欠如しています。

en: Wrong or missing data.
ja: 間違ったまたは失われたデータ

en: Wrong or missing object.
ja: オブジェクトが不正であるか欠如しています。

en: Wrong or missing query.
ja: 誤った、または紛失したクエリー。

en: Wrong or missing shortcode.
ja: 間違ったまたは紛失したショートコード

en: Wrong or missing value.
ja: 値が不正であるか、欠如しています。

en: Year
ja: 年

en: Year archives
ja: 年間アーカイブ

en: Year: %s
ja: 年: %s

en: Years can only be a four digits number
ja: 年には４桁の数字のみを使用してください

en: Yes (recommended)
ja: はい(おすすめ)

en: You are almost done with this custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ja: View <strong>%s</strong>によるカスタム検索設定がまもなく完了します。

en: You are being redirectd. Please Wait.
ja: リダイレクト中です。お待ちください。

en: You are only displaying the %1s in this widget.
ja: このウィジィエットには、%1s のみを表示しています。

en: You are running Views and WPML, but missing the String Translation module.
ja: ViewsとWPMLを実行中ですが、ストリング翻訳モジュールがありません。

en: You are trying to edit a Content Template translation. Only original laguage can be edited here. Please edit the translation through WPML Translation Management.
ja: Content Template翻訳を編集使用としています。ここでは原語のみ編集できます。翻訳はWPML翻訳管理で編集してください。

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
ja: このページのデザインに %1$sをご使用ですが、%4$s用に%3$s で作成されたテンプレート <em>%2$s</em>が存在します。これは作動するかもしれませんが、視覚的な問題を生じる可能性があります。テンプレートまたはこのページには%5$sのみの使用を考慮してください。

en: You are viewing the read-only version of this %s.
ja: この%sのリードオンリーページを閲覧中です。

en: You are viewing the read-only version of this View. To edit it, you need to get Views plugin.
ja: このViewのリードオンリー版を閲覧中です。編集するには、Viewsプラグインが必要です。

en: You are viewing the read-only version of this WordPress Archive. To edit it, you need to get Views plugin.
ja: WordPress Archiveのリードオンリー版を閲覧中です。編集するにはViews プラグインを取得してください。

en: You attempted to edit a Content Template that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しないContent Templateを編集しようとしています。削除された可能性があります。

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しないView&#8217;の編集を試みました。削除しましたか？

en: You attempted to edit a WordPress Archive that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在&#8217;tしないWordPressアーカイブを編集しようとしています。削除しましたか？

en: You can add HTML for styling and switch the order of those two sections.
ja: スタイリングにHTMLを追加し、2つのセクションの順番を切り替えられます。

en: You can add a reset button to this form
ja: このフォームにリセットボタンが追加できます

en: You can add a text search to this form
ja: このフォームにテキスト検索を追加できます

en: You can add custom CSS styling to the CSS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
ja: カスタムCSSスタイリングをCSSエディターに追加すると、フロントエンドで表示する時、これが読み込まれます。
    \n

en: You can add custom JavaScript to the JS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
ja: カスタムJavaScriptをJSエディターに追加すると、フロントエンドで表示する時、これが読み込まれます。

en: You can add javascript callbacks when some events are triggered
ja: イベントがトリガ－された時、javascriptのコールバックを追加できます

en: You can add only audio.
ja: オーディオのみ追加できます。

en: You can add only images.
ja: 画像のみ追加できます。

en: You can add only video.
ja: 動画のみ追加できます。

en: You can add shortcodes to post fields, and also your own HTML and CSS to style the fields and design the page template.
ja: 投稿フィールドにショートコードを追加できます。フィールドにスタイルを加え、ページテンプレートをデザインするために自分のHTMLやCSSを追加することもできます。

en: You can also call this Template using a shortcode [wpv-post-body view_template="XX"] to render specific information about the current post.
ja: 現在の投稿に関する具体的な情報をレンダリングするには、 ショートコード [wpv-post-body view_template="XX"] を使用してこのTemplateを呼び出します。

en: You can also click on the <strong>Text search</strong> button to add a search box for visitors
ja: 閲覧者用に検索ボックスを追加するには、 <strong>テキスト検索</strong>をクリックすることもできます。

en: You can also insert fields manually.
ja: フィールドは手動で挿入することもできます。

en: You can automatically adjust the URL of the page every time that the search results are updated:
ja: 検索結果が更新される都度、ページのURLを自動的に調整できます：

en: You can change the appearance by adding HTML and CSS.
ja: HTML と CSSを追加することにより、外観を変更できます。

en: You can change the default pagination size for the site in the %1$sreading options %2$s.
ja: %1$s読み取りオプション%2$sでサイトのデフォルトページネーションサイズを変更できます。

en: You can choose a different PHP template for WooCommerce products in %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.
ja: %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s内でWooCommerce製品に違うPHPを選択できます。

en: You can copy and paste this shortcode wherever you want to display the results: %s
ja: 結果を表示したいところにこのショートコードをコピー・貼り付けしてください: %s

en: You can create an excerpt based on the number of words or characters.
ja: 文字数または語数にもとづいて引用を作成できます。

en: You can delete them all at once or open the editor and delete individual filters.
ja: すべて一度に削除するか、エディターを開いて個々のフィルターを削除できます。

en: You can display the related %1$s for the current %2$s.
ja: 現在の%2$sに関連する%1$sを表示できます。

en: You can display the related %1$s if this Content Template is set to display %2$s.
ja: このContent Templateが%2$sを表示するよう設定されている場合、関連する%1$sを表示できます。

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s or %3$s and has a filter by the %4$s relationship.
ja: このViewが%2$sまたは%3$sを表示し、%4$s関係によりフィルターを持つ場合、関連する%1$sを表示できます。

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s.
ja: このViewが%2$sを表示するよう設定されている場合、関連する%1$sを表示できます。

en: You can display the search inside content or as a widget.
ja: 検索を.コンテンツ内部またはウィジェットとして表示できます。

en: You can display them together, on one page, or have the search in one page and the results on another page.
ja: 1ページに一緒に表示するか、検索を1つのページ、結果を他のページに表示できます。

en: You can display this View inside content or as a widget.
ja: この View内部コンテンツをウィジェットとして表示できます。

en: You can display your spinner inside different kind of HTML elements
ja: いろいろな種類のHTML要素の中でスピナーを表示できます

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
ja: %3$swordpress.org%4$sからRelevanssiをダウンロードし、サイト管理者にインストールを依頼してください。

en: You can edit its content in one place and use it in several places.
ja: コンテンツを1か所で編集し、数か所で使用できます。

en: You can edit the text between the shortcodes and use any HTML.
ja: ショートコード間のテキストを編集し、いかなるHTMLも使用できます。

en: You can enable the legacy Views Maps plugin if you already use in your site.
ja: すでにサイトにご使用の場合、レガシーViews Mapsプラグインを有効にすることができます。

en: You can execute custom javascript functions before and after the View results are updated:
ja: View 結果の表示の前後にカスタムのjavascript機能を実行できます:

en: You can export the Views settings as a .zip file.
ja: .zip ファイルとしてViews設定をエクスポートできます。

en: You can filter the View query by status, custom fields, taxonomy, users fields and even text search depending on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A View may have as many filters as you like.
ja: Viewクエリはステータス、カスタムフィールド、タクゾノミー、ユーザーフィールド、読み込む内容にもよりますが、テキスト検索でもフィルターできます。’フィルター追加’をクリックし、フィルタータイプを選択します。　お好みの数のフィルターをViewに使用できます。

en: You can filter the WordPress Archive by status, custom fields, taxonomy and even searching on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A WordPress Archive may have as many filters as you like.
ja: WordPress Archiveはステータス、カスタムフィールド、タクゾノミー、ユーザーフィールド、読み込む内容の検索でもフィルターできます。’フィルター追加’をクリックし、フィルタータイプを選択します。　お好みの数のフィルターをWordPress Archiveに使用できます。

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts, instead of writing the post/page ID on your own.
ja: 投稿/ページ ID を独自に記述する代わりに、利用可能な投稿間で検索をサポートする Select2 を持つことができます。

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts/pages, instead of writing the post/page ID on your own.
ja: 独自の投稿/ページ ID を記述する代わりに、利用可能な投稿/ページ間での検索をサポートする Select2 コントロールを持つことができます。

en: You can insert filter elements by clicking on the <strong>New filter</strong> button.
ja: <strong>新規フィルター</strong> ボタンをクリックすることで、フィルター要素を挿入できます。

en: You can insert next/previous links and page selectors, for navigating directly to a specific page.
ja: 次／前リンクとページセレクターを挿入することで、直接特定ページを開くことができます。

en: You can limit the number of results returned by the query and set an offset.
ja: クエリにより戻される結果数を制限し、オフセットを設定できます。

en: You can not create a Content Template with an empty name.
ja: 名前が空白のContent Template を作成することはできません。

en: You can not create a Wordpress Archive with an empty name.
ja: 名前が空の状態で Wordpress アーカイブを作成することはできません。

en: You can not duplicate a Content Template without a source Content Template ID.
ja: ソース コンテンツ テンプレート ID なしでコンテンツ テンプレートを複製することはできません。

en: You can not leave the slug empty.
ja: このスラグを空白にすることはできません。

en: You can not leave the title empty.
ja: このタイトルを空白にすることはできません。

en: You can now copy and paste this shortcode anywhere you want.
ja: 好きなところにこのショートコードをコピー・貼り付けできます。

en: You can only select %NUM% item
ja: %NUM% アイテムのみを選択できます

en: You can only select %NUM% items
ja: %NUM% アイテムのみを選択できます

en: You can only use an image file here
ja: ここでは画像ファイルだけ使用できます

en: You can refine the selection by adding filters.
ja: フィルタを追加することで選択を絞ることができます。

en: You can register your framework manually as follows:
ja: フレームワークは以下のように手動で登録できます。

en: You can set pagination for this WordPress Archive, or disable it to display all items on the same page. Remember to add pagination controls in the Loop Editor.
ja: この WordPress Archive 用のページネーションを設定することも、または無効にして同じページですべてのアイテムを表示することもできます。Loop エディターにページネーション コントロールを追加することを忘れないでください。

en: You can sort by a custom field simply using the value <em>field-xxx</em> where xxx is the custom field slug.
ja: xxxはカスタムフィールドスラグである値 <em>field-xxx</em> を使用してカスタムフィールドを並び替えられます。

en: You can sort by a custom field simply using the value field-xxx where xxx is the custom field slug.
ja: 単に、値フィールド xxx を使用して、 カスタム フィールドにより並べ替えできます。この場合、xxx は、カスタム フィールド スラッグです。

en: You can sort by a term field simply using the value <em>taxonomy-field-xxx</em> where xxx is the term field slug.
ja: xxxが タームフィールドスラグである<em>taxonomy-field-xxx</em> という値を使用してタームフィールドにより並び替えられます。

en: You can target specific positions in the loop, add zebra styling or add extra markup in the middle of the results.
ja: ループ内で特定の位置をターゲットし、ゼブラスタイリングを追加し、結果の中央にマークアップを追加できます。

en: You can upload a .zip or .xml file from your computer:
ja: コンピュータから.zipまたは.xml ファイルをアップロードできます。

en: You can use %%NAME%% or %%COUNT%% as placeholders.
ja: %%NAME%% または %%COUNT%%をプレースホルダーとして使用できます。

en: You can use a View to display paginated results and sliders. Both are built using 'Pagination'. For paginated listings, choose to update the entire page. For sliders, choose to update only the View.
ja: Viewを使用してページ化された結果とスライダーを表示します。両方とも'Pagination'を使用して作成できます。ページ化されたリストを作成するには全ページのアップデートを選択します。スライダー作成にはViewだけをアップデートしてください。

en: You can use a reset button that will take the search form to its original state
ja: 検索フォームを元の状態に戻すリセットボタンを使用できます

en: You can use a spinner container that will be shown when performing any automatic update
ja: 自動アップデートを行う時、スピナーコンテナを使用できます

en: You can use the theme options as a source of values in several settings of Views.
ja: テーマオプションはViewsの幾つかの設定で値のソースとして使用できます。

en: You can&#8217;t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: このContent Templateはゴミ箱にあるため編集できません。復元してから再試行してください。

en: You can&#8217;t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: このViewはゴミ箱の中にあるため、編集できません。復元してからお試しください。

en: You cannot set this translation mode because the post type is involved in the relationship "%s".
ja: 投稿タイプが"%s"関係に関与するため、この関係モードを設定できません。

en: You can’t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: このContent Templateはゴミ箱にあるため編集できません。復元してから再試行してください。

en: You can’t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: ゴミ箱にあるViewは編集できません。復元してから再試行してください。

en: You can’t edit this WordPress Archive because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: このWordPressアーカイブはゴミ箱にあるため編集できません。復元してから再試行してください。

en: You created this template using %1$s
ja: %1$sを使用してこのテンプレートを作成しました

en: You created this template using Avada’s %1$s
ja: Avadaの%1$sを使用してこのテンプレ―トを作成しました

en: You do not have permissions for that.
ja: 必要な許可がありません。

en: You do not need a reset button in this form
ja: このフォームにはリセット ボタンは不要です

en: You do not need a submit button in this form
ja: このフォームには提出ボタンは必要ありません

en: You do not need a submit button in this form, although you already have one
ja: 提出ボタンがありますが、このフォームには必要ありません。

en: You have a text search in this form, but it is linked to a broken search filter
ja: このフォームにはテキスト検索がありますが、破損した検索フィルターにリンクされています。

en: You have a text search in this form, click here to create the search filter that is missing
ja: このフォームにはテキスト検索があります。検索フィルターを作成するにはここをクリックしてください

en: You have entered new data on this page.
ja: このページに新しいデータを入力しました。

en: You have finished the setup of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ja: View <strong>%s</strong>によるカスタム検索の設定を完了しました。

en: You have no permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
ja: Relevanssi 検索でインデックスするフィールドを選択していません。下で幾つか選択してください。

en: You have selected the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
ja: Viewsと使用する<strong>%s</strong> オプションフレームワークを選択しました。

en: You may be using functions inside your <strong>[wpv-if]</strong> conditions already, and you will need to register those functions for them to work again.
ja: すでに<strong>[wpv-if]</strong> 条件内で機能を使用中かもれしれませんが、これらの機能を再び使用するには、登録が必要です。

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
ja: Toolset_CakePHP_Validation::custom() に正規表現を定義する必要があります

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
ja: WPToolset_Cake_Validation::custom() に正規表現を定義してください

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
ja: Wpcf_Cake_Validation::custom()の一般的な表現を定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
ja: Toolset_CakePHP_Validation::comparison() に $オペレーターパラメータを定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
ja: WPToolset_Cake_Validation::comparison() に $オペレーターパラメーターを定義してください
    \n

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
ja: Wpcf_Cake_Validation::comparison()の$operator parameterを定義してください

en: You need the Types plugin to render this custom search control.
ja: このカスタム検索コントロールをレンダリングするには、Types プラグインが必要です。

en: You need the full Toolset Views plugin to export and import data.
ja: データのエクスポート、インポートには完全なToolset Viewsプラグインが必要です。

en: You need to add a submit button
ja: 提出ボタンを追加する必要があります

en: You need to add at least one valid sorting option
ja: 少なくとも有効な並び替えオプションを1つ追加する必要があります

en: You need to add the [wpv-conditional] shortcodes around the content that you want to display conditionally.
ja: 条件付けで表示したいコンテンツの周囲に [wpv-conditional]ショートコードを追加する必要があります。

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
ja: <strong>Relevanssi</strong> をインストールする必要があります

en: You need to select what content to load with this View before you can continue designing the output.
ja: アウトプットのデザインを続ける前に、読み込むコンテンツを選択する必要があります。

en: You need to set the Bootstrap version used in your theme.
ja: テーマに使用するBootstrapバージョンを設定する必要があります.

en: You only need to enter affiliate settings if you are a theme designer and want to receive affiliate commission.
ja: テーマデザイナーで、アフィリエイトコミッションの受け取りを希望する場合、アフィリ設定を入力する必要があります。

en: You will find the <strong>Views</strong> button.
ja: <strong>Views</strong> ボタンが見つかります。

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
ja: {{title}} を作成するための全てのオプションとCSSクラスを説明するBootstrapの公式なドキュメンテーションに進みます。

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant custom search for those filters needs "AND" relationships.
ja: あなたの%sフィルタは内部の"OR" 種類の関係を使用しています。 これらのフィルタの依存カスタム検索は"AND" 関係を必要とします。

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant parametric search for those filters needs "AND" relationships.
ja: あなたの%sフィルタは内部の"OR" 種類の関係を使用しています。 これらのフィルタの依存パラメトリック検索は"AND" 関係を必要とします。

en: Your View contains more URL based filters than custom search controls in the Filter HTML textarea
ja: あなたのView は Filter HTMLテキストエリアにカスタム検索コントロールより多くのURLベースフィルターを含んでいます。

en: Your View contains more custom search controls in the Filter HTML textarea than URL based filters
ja: あなたのView は Filter HTMLテキストエリアにURLベースフィルターより多くのカスタム検索コントロールを含んでいます。

en: Your custom conditions will be lost if you switch back to GUI editing.
ja: あなたのカスタム条件はGUI編集に切り替えると失われます。

en: Your custom search can also include a <strong>text search input</strong>, <strong>spinner</strong> to indicate updates in progress, a button to <strong>clear the form input</strong> and a <strong>submit button</strong>.
ja: またカスタム検索は <strong>テキスト検索入力</strong>、 進度を更新する<strong>スピナー</strong>、 <strong>フォーム入力消去</strong>ボタンおよび <strong>提出ボタン</strong>を含むことがあります。
    \n

en: Your custom search can contain filters by custom fields, taxonomies or even post relationships.
ja: カスタム検索はカスタムフィールド、タクゾノミー、投稿関係によるフィルターを含むことができます。

en: Your entered passwords don't match.
ja: 入力したパスワードが一致しません。

en: Your framework was not correctly registered. Remember that you need to register your framework as follows:
ja: フレームワークが正しく登録されていません。フレームワークは以下のように登録する必要があります：

en: Your password has been reset.
ja: パスワードがリセットされました。

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link.
ja: パスワードリセットリンクが無効です。新しいリンクをリクエストしてください。

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
ja: セキュリティ認証が失効しています。新しい認証を取得するにはページを再読み込みしてください。

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
ja: あなたのサイトはインデックスするカスタムフィールドリストが1つあります。全てのテキスト検索はこれらのカスタムフィールドからの結果をリターンします。

en: Your theme has registered the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
ja: お客様のテーマは<strong>%s</strong>オプションフレームワークをViewsと使用するために登録されました。

en: Your user can not perform that action.
ja: ユーザーはその操作を行えません。

en: Z to A
ja: Z－A

en: a complete reference library for everything in Views.
ja: Viewsに関する全てを収録する完全参考ライブラリ。

en: after
ja: 後

en: after or equal to
ja: 後または次に等しい

en: all
ja: 全て

en: all of the values
ja: すべての値

en: all post types
ja: 全投稿タイプ

en: an interactive course that takes you through the basics and advanced features of Views.
ja: Viewsの基本と上級機能を学習するインタラクティブコース

en: and more…
ja: その他...

en: any of the values
ja: いずれかの値

en: any status.
ja: すべてのステータス

en: as a dropdown list
ja: ドロップダウンリストとして

en: as a dropdown select
ja: ドロップダウン選択として

en: as a native custom field
ja: ネィティブカスタムフィールドとして

en: as a number
ja: 数字として

en: as a set of radio options
ja: ラジオオプションのセットとして

en: as a string
ja: ストリングとして

en: ascending
ja: 上行

en: before
ja: 前

en: before or equal to
ja: 前または次に等しい

en: between
ja: 次の間

en: between those
ja: これらの間

en: between, higher end
ja: 間、上端

en: between, lower end
ja: 間、下端

en: boolean
ja: ブール

en: conditional output
ja: 条件付きアウトプット

en: custom field
ja: カスタムフィールド

en: day
ja: 日

en: day of the week
ja: 1週間の日

en: day of the year
ja: １年の日

en: descending
ja: 上行

en: different from
ja: 次とは違う

en: display name
ja: 表示名

en: eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]
ja: 例 [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]

en: eg. http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>
ja: 例 http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>

en: equal to
ja: 次に等しい

en: exclude
ja: 除外する

en: existing WordPress query
ja: 既存のWordPressクエリ

en: for
ja: 目的

en: format
ja: フォーマット

en: from %s groups
ja: %s グループから

en: from a related %1$s (%2$s)
ja: 関連する %1$s (%2$s) から

en: function|option
ja: 機能|オプション

en: greater than
ja: 次を超える

en: greater than or equal
ja: 次以上

en: greater than or equal to
ja: 右記より大きいまたは等しい

en: has no parent
ja: 親がない

en: hour
ja: 時間

en: id, count, name, slug or taxonomy-field-slug
ja: id, count, name, slug またはtaxonomy-field-slug

en: in
ja: 言語

en: in any of those
ja: これらのうちいずれか

en: in any relationship
ja: 任意のリレーションシップ内

en: in the %s relationship
ja: %s リレーションシップ内

en: include
ja: 含む

en: is
ja: は

en: items
ja: アイテム

en: items
ja: アイテム

en: items per page
ja: 1ページ当たりのアイテム

en: layout
ja: レイアウト

en: like
ja: 次のような

en: loop item
ja: ループアイテム

en: lower than
ja: 次を下回る

en: lower than or equal
ja: 次以下

en: lower than or equal to
ja: 右記より小さいまたは等しい

en: menu order
ja: メニュー順

en: miliseconds
ja: ミリ秒

en: minute
ja: 分

en: modified date
ja: 変更日

en: modified date GMT
ja: 変更日GMT

en: month
ja: 月

en: n/a
ja: 該当なし

en: name
ja: 名前

en: need any technical help? Our support staff are waiting for you in our forum.
ja: テクニカルヘルプが必要ですか？弊社のサポートスタッフがフォーラムでお待ちしております。

en: no one
ja: １つもない

en: no specific criteria
ja: 特定の基準なし

en: not between
ja: 次の間ではない

en: not between those
ja: これらの間ではない

en: not in
ja: 次の中にはない

en: not in any of those
ja: これらのうちどれでもない

en: not like
ja: 次とは違う

en: not one of the values
ja: いずれの値でもない

en: number
ja: 数字

en: of
ja: の

en: one
ja: １つ

en: ordered by <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> order
ja: %s<strong>順で</strong> %sにより<strong>整理されました</strong>

en: parent is <strong>%s</strong>
ja: 初回の投稿は <strong>%s</strong>です

en: parent is the <strong>current post in the loop</strong>
ja: 親は<strong>ループ内の現在の投稿</strong>です

en: parent is the <strong>page where the View is shown</strong>
ja: 親は<strong>View が表示されるページ</strong>です

en: permanently delete
ja: 永久に削除

en: post ID
ja: 投函ID

en: post author
ja: 投稿著者

en: post content and title
ja: 投稿コンテンツとタイトル

en: post date
ja: 投函日

en: post relationship
ja: 投稿記事関係

en: post search
ja: 投稿検索

en: post title
ja: タイトルをpost

en: post title, content and fields
ja: 投稿タイトル、コンテンツおよびフィールド

en: post type
ja: 投稿タイプ

en: published date
ja: 公開日

en: published date GMT
ja: 公開日GMT

en: random order
ja: ランダム順

en: raw
ja: 生

en: related
ja: 関連する

en: required
ja: 必須

en: search form
ja: 検索フォーム

en: search results
ja: 検索結果

en: second
ja: 秒

en: seconds
ja: 秒

en: slide
ja: スライド

en: slug
ja: スラグ

en: something
ja: 何か

en: status of %s.
ja: %sのステータス。

en: string
ja: ストリング

en: target_id not valid
ja: target_id が無効です

en: taxonomy
ja: タクゾノミー

en: term count
ja: タームカウント

en: term group
ja: タームグループ

en: term name
ja: ターム名

en: term slug
ja: タームスラグ

en: terms of a taxonomy that no longer exists
ja: タクゾノミーのタームが存在しません

en: terms of the taxonomy %s
ja: タクゾノミーのターム %s

en: that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID is set by the Framework option "%s"</strong>
ja: これは、<strong>ID を伴う投稿は、フレームワーク オプション "%s" により設定されている</strong>に<strong>関連するものです</strong>

en: the selected editor
ja: 選択したエディター

en: toolset.com subscription email
ja: toolset.com 加入電子メール

en: toolset.com subscription key
ja: toolset.com 加入キー

en: trash
ja: ゴミ箱

en: used by
ja: 使用者

en: user ID
ja: ユーザーID

en: user email
ja: ユーザーメール

en: user login
ja: ユーザーログイン

en: user name
ja: ユーザー名

en: user nicename
ja: ユーザーナイスネーム

en: user post count
ja: ユーザー投稿数

en: user registered date
ja: ユーザー登録日

en: user url
ja: ユーザーurl

en: username
ja: ユーザーネーム

en: users with any role
ja: 任意の役割を持つユーザー

en: users with role %s
ja: %s役割があるユーザー

en: using the style
ja: スタイルを使用

en: value
ja: 値

en: week
ja: 週

en: widget
ja: ウィジェット

en: will display the post content
ja: 投稿コンテンツを表示します

en: will display the post title
ja: 投稿タイトルを表示します

en: will run after getting the new results, but before updating them
ja: 新しい結果を取得した後であるが更新する前に実行する

en: will run after updating the results
ja: 結果の更新後、実行する

en: will run before getting the new results
ja: 新しい結果を取得する前に実行する

en: with IDs determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ja: とURLパラメーター<strong>"%s"</strong>により決定されたID

en: with IDs set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ja: とフレームワークオプション <strong>"%s"</strong>に設定されたID

en: with IDs set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ja: とView ショートコード属性 <strong>"%s"</strong>に設定されたID

en: with duration
ja: 期間

en: with the following <strong>IDs</strong>: %s
ja: 次の<strong>ID付き</strong>: %s

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ja: wpv_add_dismiss_messageは廃止されたため、使用すべきではありません。管理メッセージを管理するにはご自分の方法をご使用ください。

en: wpv_create_summary_for_listing is deprecated and should not be used.
ja: wpv_create_summary_for_listing は廃止予定なので、使用すべきではありません。

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ja: wpv_dismiss_message_ajaxは廃止されたため、使用すべきではありません。管理メッセージを管理するにはご自分の方法をご使用ください。

en: year
ja: 年

en: your theme does not provide a valid, dedicated function to render the post content.
ja: あなたのテーマは投稿コンテンツを表示する有効な専用関数を有しません。

en: {{Post title}}
ja: {{投稿タイトル}}
