WPML_EXPORT - en to ru translation catalogue (3211 entries)

en:  (post type archive)
ru: (архив типов записей)

en:  (single)
ru: (одиночные)

en:  (taxonomy archive)
ru: (архив таксономии)

en:  - Use to layout child taxonomy terms
ru: - Используется для макетирования дочерних систематических терминов

en:  - Use to layout posts for the current taxonomy term
ru: - Использовать для макетирования публикаций для текущего систематического термина

en:  - everything you need to know about using Toolset
ru: – все необходимое об использовании Toolset

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
ru: –  научитесь пользоваться Toolset, экспериментируя с полнофункциональными учебными сайтами

en:  - online help by support staff
ru: - онлайн помощь вспомогательного персонала

en:  AND
ru: И

en:  AND
ru: И

en:  Enable Fusion Compilers
ru: Включить компиляторы сочетания

en:  OR
ru: ИЛИ

en:  OR
ru: ИЛИ

en:  Views tutorial on custom CSS
ru: Просмотреть руководство по настраиваемым CSS

en:  Views tutorial on custom JS
ru: Просмотреть руководство по пользовательскому JS

en:  and
ru: и

en:  coming from the
ru: из

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>
ru:  например, <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>
ru:  например, <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>
ru:  например, <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>
ru:  например, <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>
ru:  например, <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>

en:  eg. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]
ru:  например, [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]

en:  eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]
ru:  например, [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]

en:  eg. http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>
ru: Например, http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>

en:  eg. yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s
ru: например, yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s

en:  is set by the %s key:
ru: задается ключом %s:

en:  is set by the URL parameter:
ru: задается параметром URL:

en:  is set by the View shortcode attribute:
ru: задается атрибутом короткого кода представления:

en:  of
ru: из

en:  or
ru: или

en:  ordered by %s, %s
ru: упорядочено по %s, %s

en:  set by the %s key:
ru: задается ключом %s:

en:  set by this URL parameter:
ru: задана по этому параметру URL:

en:  set by this View shortcode attribute:
ru: заданными по этому атрибуту короткого кода представления:

en:  use this content template. What do you want to do?
ru: используют этот шаблон контента. Что необходимо сделать?

en: % - placeholder for the number of comments
ru: % – местозаполнитель для числа комментариев

en: % Comments
ru: % Комментариев

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
ru: Дизайн %1$s %2$s внутри шаблонов %2$s может привести к проблемам

en: %1$s (from %2$s)
ru: %1$s (из %2$s)

en: %1$s (many-to-many relationship)
ru: %1$s (отношение многие ко многим)

en: %1$s (one-to-many relationship)
ru: %1$s (отношение один ко многим)

en: %1$s connects with %2$s through %3$s.
ru: %1$s соединяется с %2$s через %3$s.

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
ru: %1$sСоздание шаблонов при помощи %2$s%3$s.

en: %1$sDocumentation %2$s%3$s
ru: %1$sДокументация %2$s%3$s

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
ru: %1$sПосле %2$sнастройки текстовых пользовательских полей в Types%3$s (одна строка, несколько строк, WYSIWYG) вы сможете включить их в текстовый поиск здесь.

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
ru: Плагин %1$sRelevanssi%2$s расширяет и улучшает текстовый поиск в WordPress. Relevanssi позволяет выполнять поиск в пользовательских полях и сначала выводит самые релевантные результаты.

en: %1$sShow editor anyway%2$s
ru: %1$sВсе равно отображать редактор%2$s

en: %1$sStop using %2$s for this Content Template%3$s
ru: %1$sБольше не использовать %2$s для этого шаблона контента%3$s

en: %d (default pagination size)
ru: %d (разбивка по страницам по умолчанию)

en: %d Content Templates found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
ru: В файле найдено %d шаблонов контента. %d создано и %d перезаписано.

en: %d Content Templates moved to the Trash.
ru: %d шаблонов контента перемещены в корзину.

en: %d Content Templates permanently deleted.
ru: %d шаблонов контента удалены навсегда.

en: %d Content Templates restored from the Trash.
ru: %d шаблонов контента восстановлены из корзины.

en: %d Views found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
ru: В файле найдено %d представлений. %d создано и %d перезаписано.

en: %d Views moved to the Trash.
ru: %d представлений перемещено в корзину.

en: %d Views permanently deleted.
ru: %d представлений удалено навсегда.

en: %d Views restored from the Trash.
ru: %d представлений восстановлено из корзины.

en: %d WordPress Archives moved to the Trash.
ru: %d архивов WordPress перемещены в корзину.

en: %d WordPress Archives permanently deleted.
ru: %d архивов WordPress удалены навсегда.

en: %d WordPress Archives restored from the Trash.
ru: %d архивов WordPress восстановлено из корзины.

en: %d existing Content Templates were deleted.
ru: Удалены %d шаблона (-ов) контента.

en: %d existing Views were deleted.
ru: %d существующих Views удалено.

en: %s %s use either no Content Template, or a different one.
ru: В %s %s либо нет шаблона контента, либо используется другой.

en: %s (many-to-many relationship)
ru: %s (отношение многие ко многим)

en: %s (missing post type)
ru: %s (отсутствует тип записей)

en: %s (one-to-many relationship)
ru: %s (отношение один ко многим)

en: %s (one-to-one relationship)
ru: %s (отношение один к одному)

en: %s Add a new option
ru: %s Добавить новый параметр

en: %s Intermediary Post
ru: %s промежуточная запись

en: %s Intermediary Posts
ru: %s промежуточных записей

en: %s This WordPress Archive will be used for displaying all the different archive pages selected in this section
ru: %s Этот архив WordPress будет использоваться для отображения всех различных страниц архива, выбранных в этом разделе

en: %s This WordPress Archive will not display the Search and Pagination editor unless you add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
ru: %s Этот архив WordPress не будет отображать редактор поиска и разбивки на страницы, если в редактор вывода не добавить короткий код <code>[wpv-filter-meta-html]</code>

en: %s To enable pagination for this WordPress Archive you need to add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
ru: %s Чтобы включить разбивку на страницы в этом архиве WordPress, необходимо добавить в редактор вывода короткий код <code>[wpv-filter-meta-html]</code>

en: %s archives
ru: Архивы %s

en: %s are:
ru: %s:

en: %s automatically, %s items per page
ru: %s автоматически, %s элементов на страницу

en: %s automatically, 1 item per page
ru: %s автоматически, 1 элемент на страницу

en: %s child label plural
ru: Метка дочернего элемента %s во множественном числе

en: %s child label singular
ru: Метка дочернего элемента %s в единственном числе

en: %s could not be found
ru: %s не может быть найдено

en: %s is missing or malformed.
ru: %s отсутствует или неверный.

en: %s is used more than once.
ru: %s используется несколько раз.

en: %s items
ru: %s элементов

en: %s items per page with automatic AJAX
ru: %s элементов на страницу с автоматическим AJAX

en: %s items per page with manual AJAX
ru: %s элементов на страницу с ручным AJAX

en: %s items per page with manual pagination
ru: %s элементов на страницу с ручной разбивкой

en: %s name
ru: имя %s

en: %s parent label plural
ru: Метка родительского элемента %s во множественном числе

en: %s parent label singular
ru: Метка родительского элемента %s в единственном числе

en: %s plural
ru: %s во множественном числе

en: %s repetition
ru: Повторение %s

en: %s settings for this %s
ru: Настройки %s для %s

en: %s slug
ru: краткий заголовок %s

en: %s, %s items per page
ru: %s, %s элементов на страницу

en: %s, 1 item per page
ru: %s, 1 элемент на страницу

en: %sClick here to import%s %sDismiss this message%s
ru: %sНажмите здесь, чтобы импортировать%s %sЗакрыть сообщение%s

en: %sLearn about displaying brother pages using this filter%s
ru: %sПодробнее об отображении «братских» страниц с помощью этого фильтра%s

en: %sLearn about filtering by Post Author%s
ru: %sПодробнее о фильтровании по автору записи%s

en: %sLearn about filtering by Post Date%s
ru: %sПодробнее о фильтровании по дате записи%s

en: %sLearn about filtering by Post ID%s
ru: %sПодробнее о фильтровании по идентификатору записи%s

en: %sLearn about filtering by Post Types%s
ru: %sПодробнее о фильтровании по типам записей%s

en: %sLearn about filtering by custom fields%s
ru: %sУзнать о фильтрации с пользовательских полей%s

en: %sLearn about filtering by taxonomy%s
ru: %sУзнайте о фильтрации в таксономии%s

en: %sLearn about filtering by user fields%s
ru: %sПодробнее о фильтровании по полям пользователей%s

en: %sLearn about filtering for a specific text string%s
ru: %sПодробнее о фильтровании определенной текстовой строки%s

en: %sNo videos to play%s
ru: %sНет видео для воспроизведения%s

en: %sThe String Translation module%s allows translating static texts in your Views and Content Templates.
ru: %sМодуль перевода строк%s позволяет переводить статические тексты в представлениях и шаблонах контента.

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
ru: %sДля предварительного просмотра необходимо разрешить этой странице показывать всплывающие окна. %sКак включить всплывающие окна в браузере%s

en: %sVideo Tutorials%s
ru: %sУчебные видео%s

en: &laquo; Previous
ru: &laquo; Назад

en: (%d) %d items processed.
ru: Обработано элементов: (%d) %d.

en: (bool) Whether the custom search form will be updated
ru: (булев) Будет ли обновлена форма пользовательского поиска

en: (bool) Whether the custom search results will be updated
ru: (булев) Будут ли обновлены результаты пользовательского поиска

en: (integer) The View AJAX pagination speed in miliseconds
ru: (целое число) Скорость AJAX-разбивки представления на страницы в миллисекундах

en: (no title)
ru: (Без заголовка)

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-form-view] shortcode
ru: (объект) Объект jQuery, содержащий дополнительные формы из других экземпляров того же представления, вставленные с помощью короткого кода [wpv-form-view]

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-view] shortcode
ru: (объект) Объект jQuery, содержащий дополнительные формы из других экземпляров того же представления, вставленные с помощью короткого кода [wpv-view]

en: (object) The jQuery object for the View form
ru: (объект) Объект jQuery для формы представления

en: (object) The jQuery object for the View form after being updated
ru: (объект) Объект jQuery для формы представления после обновления

en: (object) The jQuery object for the View layout wrapper
ru: (объект) Объект jQuery для оболочки макета представления

en: (string) The View AJAX pagination effect
ru: (строка) Эффект AJAX-разбивки представления на страницы

en: (string) The View unique ID hash
ru: (строка) Уникальный хэш идентификатора представления

en: * Views requires Types 1.0.2 or greater for best results when adding fields.
ru: * Плагин Views требует Types 1.0.2 или больше для достижения наилучших результатов при добавлении полей.

en: , limit to %d items
ru: , ограничение в %d элемента(-ов)

en: , limit to 1 item
ru: , ограничение в 1 элемент

en: , skip %d items
ru: , пропустить %d элементы

en: , skip first item
ru: , пропустить первый элемент

en: , then %d results loaded
ru: , затем загружаются %d результатов

en: , then one result loaded
ru: , затем загружается один результат

en: -- no relationships found --
ru: -- отношения не обнаружены --

en: --- Please select ---
ru: --- Пожалуйста, выберите ---

en: --- not set ---
ru: --- не задано ---

en: 1 Comment
ru: 1 Комментарий

en: 1 item
ru: 1 элемент

en: 1 item per page with automatic AJAX
ru: 1 элемент на страницу с автоматическим AJAX

en: 1 item per page with manual AJAX
ru: 1 элемент на страницу с ручным AJAX

en: 1 item per page with manual pagination
ru: 1 элемент на страницу с ручной разбивкой

en: 2 columns (wide and narrow)
ru: 2 столбца (широкий и узкий)

en: 2 even columns
ru: 2 столбца одинаковой ширины

en: 3 columns (1 wide and 2 narrow)
ru: 3 столбца (1 широкий и 2 узких)

en: 3 even columns
ru: 3 столбца одинаковой ширины

en: 4 even columns
ru: 4 столбца одинаковой ширины

en: 6 even columns
ru: 6 столбцов одинаковой ширины

en: <a href='%s' target='_blank'>Go to the Settings page &raquo;</a>
ru: <a href='%s' target='_blank'>Перейти на страницу настроек &raquo;</a>

en: <em>Toolset</em> Package Options
ru: Параметры пакета <em>Toolset</em>

en: <span style="color:red">*</span> A different Content Template is already assigned to this item
ru: <span style="color:red">*</span> Этому элементу уже назначен другой шаблон контента

en: <span style="color:red">*</span> A different WordPress Archive is already assigned to this item
ru: <span style="color:red">*</span> Этому элементу уже назначен другой архив WordPress

en: <strong>%d %s</strong> use a different Content Template.
ru: <strong>%d %s</strong> используют другой шаблон контента.

en: <strong>%d %s</strong> uses a different Content Template.
ru: <strong>%d %s</strong> использует другой шаблон контента.

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the URL parameter <strong>%s</strong>
ru: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> в <strong>%s</strong> из тех, которые заданы параметром URL <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the View shortcode attribute <strong>%s</strong>
ru: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> в <strong>%s</strong> из тех, которые заданы атрибутом короткого кода представления <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> belongs to a <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s
ru: <strong>%s</strong> относится к <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> in <strong>all</strong> of these: <strong>%s</strong>
ru: <strong>%s</strong> во <strong>всех</strong> этих: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>no one</strong> of these: <strong>%s</strong>
ru: <strong>%s</strong> <strong>ни в одном</strong> из этих: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>one</strong> of these: <strong>%s</strong>
ru: <strong>%s</strong> в <strong>одном</strong> из этих: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> is <strong>%s</strong>: %s
ru: <strong>%s</strong> – <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> is a %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>
ru: <strong>%s</strong> – %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
ru: <strong>%s</strong> задан <strong>родительским представлением систематики</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>%s</strong>
ru: <strong>%s</strong> задан параметром платформы <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current archive page</strong>
ru: <strong>%s</strong> такой же, как <strong>текущая страница архива</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current post in the loop</strong>
ru: <strong>%s</strong> такой же, как <strong>текущая запись в цикле</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>page where this View is shown</strong>
ru: <strong>%s</strong> такой же, как <strong>страница, на которой отображается это представление</strong>

en: <strong>Content Template debug:</strong>
ru: <strong>Отладка шаблона контента:</strong>

en: <strong>ERROR</strong>:
ru: <strong>ОШИБКА</strong>:

en: <strong>Views</strong> has some bundled data waiting to be imported.
ru: <strong>Views</strong> содержит пакеты данных, ожидающих импорта.

en: <strong>[wpv-if] shortcodes</strong> on Views 1.6.2 - <a href="%s">details</a>
ru: <strong>Короткие коды [wpv-if]</strong> в Views 1.6.2 - <a href="%s">подробнее</a>

en: A %s with that name already exists. Please use another name.
ru: %s с таким именем уже есть. Используйте другое имя.

en: A Content Template can replace the content of the post with whatever you put into it, including Views shortcodes.
ru: Шаблон контента может заменить контент записи любым другим контентом, включая короткие коды Views.

en: A Content Template is like a chunk of content.
ru: Шаблон контента похож на фрагмент контента.

en: A Content Template is used to style single-item pages.
ru: Шаблон контента используется для определения стиля страниц с одним элементом.

en: A Content Template with that name already exists. Please try with another name.
ru: Шаблон контента с таким именем уже есть. Используйте другое имя.

en: A Content Template with that name already exists. Please use another name.
ru: Шаблон контента с таким именем уже есть. Используйте другое имя.

en: A Content Template works like a subroutine.
ru: Шаблон контента выполняет роль подпрограммы.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose.
ru: Представление загружает контент из базы данных и отображает его в любом заданном вами виде.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose. Use Views to create content lists, sliders, parametric searches and more.\n
ru: Представление загружает контент из базы данных и отображает его в любом заданном вами виде. Используйте Views для создания списков контента, скользящих слайдов, пользовательского поиска и многого другого.\n

en: A View loads content from the database and displays it with your HTML.
ru: Представление загружает контент из базы данных и отображает его вместе с вашим HTML.

en: A View may include Content Templates. These templates make it easy to output design structures without having to repeat them in the loop.
ru: Представление может включать себя шаблоны контента. Эти шаблоны упрощают вывод структур вида, избавляя от необходимости повторять их в цикле.

en: A View with that name already exists. Please use another name.
ru: Представление с таким именем уже существует. Используйте другое имя.

en: A View with the given ID was not found.
ru: Представление с указанным идентификатором не найдено.

en: A basic query selects all items of a chosen type.
ru: Обычный запрос выбирает все элементы выбранного типа.

en: A button that resets the filter and allows visitors to start a fresh search.
ru: Кнопка для сброса фильтра, которая позволяет посетителям начать новый поиск.

en: A custom search should have the %1s and the %2s.
ru: В пользовательском поиске должны быть %1s и %2s.

en: A different Content Template is already assigned to this item.
ru: Этому элементу уже назначен другой шаблон контента.

en: A filter element.
ru: Элемент фильтра.

en: A link to the next page.
ru: Ссылка на следующую страницу.

en: A link to the previous page.
ru: Ссылка на предыдущую страницу.

en: A post related to the current post, set by a Types post reference field
ru: Запись, связанная с текущей записью, заданной полем ссылки записи Types

en: A post related to the current post, set by a Types relationship
ru: Запись, связанная с текущей записью, заданной отношением Types

en: A problem occurred when executing snippet "%s". The result of include_once is: "%s"
ru: При выполнении фрагмента "%s" произошла ошибка. Результат include_once: "%s"

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
ru: Простая оболочка для h1 для соответствующего выделения и разбивки разделов контента на странице. Она может использовать малый элемент h1 по умолчанию, а также большинство других компонентов (с дополнительными стилями).

en: A snippet slug cannot be empty.
ru: Фрагмент не может быть пустым.

en: A specific post (search by title)
ru: Определенная запись (поиск по названию)

en: A specific post (set by post ID)
ru: Определенная запись (заданная по идентификатору записи)

en: A specific user
ru: Конкретный пользователь
    \n

en: A spinner, which is displayed when the filter needs update and hidden when update is complete.
ru: Вертушка, которая отображается при необходимости обновления фильтра и скрывается после его завершения.

en: A submit button for the search filter.
ru: Кнопка фильтра поиска Отправить.

en: A submit button is not available for forms that have automatic updates on field changes.
ru: Кнопка Отправить недоступна для форм, которые автоматически обновляются при изменении полей.

en: A text search input, which can search the title or title and content.
ru: Ввод текстового поиска, который может искать заголовок или заголовок и контент.

en: A to Z
ru: От А до Я

en: A wizard that lets you design the loop.
ru: Мастер, который позволяет определять вид цикла.

en: AJAX calls
ru: Вызовы AJAX

en: AJAX results update when visitors change any filter values
ru: Обновлять результаты AJAX, если посетители изменяют значения фильтра

en: AJAX results update when visitors click on the search button
ru: Обновлять результаты AJAX, если посетители наживают кнопку поиска

en: ALT text for the image
ru: Замещающий текст изображения

en: AND
ru: И

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
ru: Абстрактные стили объектов для построения различных типов компонентов (например, комментариев в блоге, твитов и т.д.) с текстом и изображением по левой или правой стороне.

en: Activate
ru: Активировать

en: Active
ru: Активный

en: Add
ru: Добавить

en: Add .row class
ru: Добавить класс .row

en: Add First/Last page controls
ru: Добавить элементы управления «Первая»/«Последняя» на странице

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add New Content Template
ru: Добавить новый шаблон контента

en: Add New View
ru: Добавить новый View

en: Add Post forms
ru: Добавить формы записей

en: Add Previous/Next page controls
ru: Добавить элементы управления «Назад»/«Далее» на странице

en: Add User forms
ru: Добавить формы пользователей

en: Add a field
ru: Добавить поле

en: Add a filter
ru: Добавить фильтр

en: Add a new Content Template for this post type
ru: Добавить новый шаблон контента для этого типа записи

en: Add a new Content Template for this taxonomy
ru: Добавить новый шаблон контента для этой таксономии

en: Add a new View
ru: Добавить новое представление

en: Add a new WordPress Archive
ru: Добавить новый архив WordPress

en: Add a new option
ru: Добавить новый параметр

en: Add a query filter to this View
ru: Добавить в это представление фильтр запросов

en: Add all your elements between these shortcodes.
ru: Добавляйте все элементы между этими короткими кодами.

en: Add another date condition
ru: Добавить еще одно условие даты

en: Add another filter
ru: Добавить еще один фильтр

en: Add another option
ru: Добавить еще один параметр

en: Add another value
ru: Добавить другое значение

en: Add complete blocks into the Loop using Content Templates.
ru: Добавляйте целые блоки в цикл при помощи шаблонов контента.

en: Add container
ru: Добавить контейнер

en: Add controls to move between different result pages
ru: Добавляйте элементы управления для перехода между различными страницами результатов.

en: Add field
ru: Добавить поле

en: Add fields and nested Views to the output.
ru: Добавлять поля и вложенные представления к выводу.

en: Add fields to the template to display the content. Use HTML tags for styling.
ru: Добавьте поля к шаблону, чтобы отображался контент. Используйте HTML-теги для определения стиля.

en: Add filter input to the Filter section.
ru: Добавьте данные фильтра в разделе «Фильтр».

en: Add images and other media items to the editor.
ru: Добавляйте изображения и другие элементы медиа к редактору.

en: Add new
ru: Добавить новые

en: Add new %s
ru: Добавить нов. %s

en: Add new Content Template
ru: Добавить новый шаблон контента

en: Add new View
ru: Добавить новое представление

en: Add new WordPress Archive
ru: Добавить новый архив WordPress

en: Add query filter
ru: Добавить фильтр запросов

en: Add results
ru: Добавить результаты

en: Add sorting options to see the preview.
ru: Добавьте параметры сортировки для предварительного просмотра.

en: Add the search results to this page
ru: Добавить к этой странице результаты поиска

en: Add this CSS style to the control
ru: Добавить этот CSS в элемент управления.

en: Add this CSS to the radios labels of the control
ru: Добавить этот CSS в метки радиокнопок элемента управления

en: Add this classname to the control
ru: Добавить это имя класса в элемент управления

en: Add this classname to the radios labels
ru: Добавить это имя класса в метки радиокнопок

en: Add to cart box
ru: Окно «Добавить в корзину»

en: Add to cart button
ru: Кнопка «Добавить в корзину»

en: Add translation
ru: Добавить перевод

en: Adding custom CSS
ru: Как добавить пользовательский CSS

en: Adding custom JavaScript
ru: Как добавить пользовательский JavaScript

en: Additional JavaScript files
ru: Дополнительные файлы JavaScript

en: Additional Javascript files
ru: Дополнительные файлы Javascript

en: Additional Javascript files to be loaded with this View (comma separated):
ru: Нужно загрузить дополнительные файлы Javascript с этим View (разделённые запятой):

en: Additional Javascript saved
ru: Дополнительный Javascript сохранен

en: Additional info
ru: Дополнительная информация

en: Additional settings
ru: Дополнительные настройки

en: Aditional Javascript files
ru: Дополнительные файлы Javascript

en: Adjust whether you want to search only in post titles or also in posts content.
ru: Выберите, хотите ли вы выполнять поиск только в заголовках записей или также в контенте записи.

en: Adjusted the translation mode of the post type "%s" to "display as translated".
ru: Режим перевода типа записей "%s" сменен на "отображать переведенными".

en: Admin bar options
ru: Параметры панели администратора

en: Admin notice dismissed
ru: Уведомление для администратора закрыто

en: Administration email
ru: Эл. адрес администратора

en: Advanced options
ru: Дополнительные параметры

en: Affiliate ID:
ru: Идентификатор партнера:

en: Affiliate Key:
ru: Ключ партнера:

en: Affiliate details for theme designers
ru: Подробности для разработчиков тем

en: After deleting a large number of associations, there are some intermediary posts left. It was not possible to delete them at once. You can either delete them manually or ignore the issue, and they will be gradually removed automatically. This is only important if you use intermediary posts on the front-end directly, for example in a View.
ru: После удаления большого количества связей осталось несколько промежуточных записей. Их не удалось удалить сразу. Их можно либо удалить вручную, либо проигнорировать проблему, и они постепенно будут удалены автоматически. Это важно, если вы используете промежуточные записи непосредственно во внешнем интерфейсе, например в представлении.

en: After the text
ru: После текста

en: Alerts
ru: Предупреждения

en: All %ss were updated
ru: Все %s обновлены

en: All changes saved
ru: Все изменения сохранены

en: All fields must appear between these shortcodes.
ru: Все поля должны быть между этими короткими кодами.

en: All loops have a WordPress Archive assigned
ru: У каждого цикла есть назначенный архив WordPress

en: All of the following
ru: Все из следующего

en: All post types
ru: Все типы записей

en: All results loaded
ru: Все результаты загружены

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
ru: Разрешайте браузерам определять размеры видео или слайд-шоу на основе ширины содержащего их блока путем создания внутреннего соотношения сторон, которое будет правильно масштабироваться на любом устройстве.

en: Allow to modify the sorting direction
ru: Разрешить менять направление сортировки

en: Allows to insert CRED forms. You will usually use this controls to insert edit and delete CRED links.
ru: Позволяет вставлять формы CRED. Эти элементы управления обычно используются для вставки ссылок CRED на редактирование и удаление.

en: Also, note that you can delete options that no longer need to be available.
ru: Также примите во внимание, что можно удалить параметры, в которых впредь не будет необходимости.

en: Also, you can click in the <strong>Views</strong> button and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> section.
ru: Кроме того, можно нажать кнопку <strong>Views</strong> и выбрать <strong>%s</strong> в разделе <em>Представление</em>.

en: Alternative text
ru: Альтернативный текст

en: Alternative text for the current user's profile picture.
ru: Замещающий текст рисунка профиля текущего пользователя.

en: Alternative text for the post author's profile picture.
ru: Замещающий текст рисунка профиля автора записи.

en: Alternative text for the profile picture.
ru: Замещающий текст рисунка профиля.

en: Always
ru: Всегда

en: Always generate the View output
ru: Всегда генерировать вывод представления

en: Always show all values for inputs
ru: Всегда показывать все значения для вводов

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
ru: В ходе  API-вызова произошла непредвиденная ошибка HTTP.

en: An error happened when saving the setting.
ru: Ошибка при сохранении настройки.

en: An error occurred when creating an association: %s
ru: При создании связи возникла ошибка: %s

en: An error occurred while creating a Content Template.
ru: Ошибка при создании шаблона контента.

en: An error occurred while duplicating the Content Template.
ru: Ошибка при копировании шаблона контента.

en: An error occurred, try again.
ru: Произошла ошибка, повторите попытку.

en: An error ocurred
ru: Возникла ошибка

en: An error ocurred while creating a new Content Template.
ru: Ошибка при создании нового шаблона контента.

en: An ordered list.
ru: Упорядоченный список.

en: An unexpected error happened.
ru: Возникла неожиданная ошибка.

en: An unexpected error ocurred.
ru: Произошла непредвиденная ошибка.

en: An unknown error occurred.
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: An unordered list.
ru: Неупорядоченный список.

en: Anchor text when linking to the term archive page
ru: Текст привязки ссылки на страницу архива терминов

en: Another %1$s (%2$s) already uses this slug. Please use another name.
ru: Другой %1$s (%2$s) уже использует этот краткий заголовок. Используйте другое имя.

en: Another %1$s already uses this name and slug. Please use another name.
ru: Другой%1$s уже использует это имя и краткий заголовок. Используйте другое имя.

en: Another %1$s already uses this name. Please use another name.
ru: Другой%1$s уже использует это имя. Используйте другое имя.

en: Another Content Template (%s) already uses this slug. Please use another name.
ru: Другой шаблон контента (%s) уже использует этот краткий заголовок. Используйте другое имя.

en: Another Content Template already uses this name and slug. Please use another name.
ru: Другой шаблон контента уже использует это имя и краткий заголовок. Используйте другое имя.

en: Another Content Template already uses this name. Please use another name.
ru: Другой шаблон контента уже использует это имя. Используйте другое имя.

en: Another item (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
ru: Элемент (%s) с таким кратким заголовком уже существует. Используйте другой краткий заголовок.

en: Another item already uses this name. Please use another name.
ru: Другой элемент уже использует это имя. Используйте другое.

en: Another item already uses this slug value as its slug and title. Please use another slug.
ru: Другой элемент уже использует это значение краткого заголовка в качестве своего краткого заголовка и заголовка. Используйте другой краткий заголовок.

en: Another item already uses this slug value as its title. Please use another slug.
ru: Другой элемент уже использует это значение краткого заголовка в качестве своего заголовка. Используйте другой краткий заголовок.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another slug.
ru: Элемент с таким кратким заголовком и заголовком уже существует. Используйте другой краткий заголовок.

en: Another post
ru: Другая запись

en: Another user
ru: Другой пользователь

en: Any %s
ru: %s любого типа

en: Any of the following
ru: Любое из следующего

en: Any role
ru: Любая роль

en: Apply
ru: Применить

en: Apply to existing %s items
ru: Применить к существующим элементам %s

en: Archive
ru: Архив

en: Archive loop
ru: Цикл архива

en: Archive title
ru: Заголовок архива

en: Archive usage
ru: Использование архива

en: Archive view for
ru: Архивировать вид для

en: Archives
ru: Архивы

en: Archives: %s
ru: Архивы: %s

en: Are you sure want delete this WordPress Archive?
ru: Действительно удалить этот архив WordPress?

en: Are you sure you want to %s these Views?
ru: Действительно %s эти представления?

en: Are you sure you want to %s this View?
ru: Действительно %s это представление?

en: Are you sure you want to change the layout?
ru: Вы уверены, что хотите изменить макет?

en: Are you sure you want to delete the selected WordPress Archives?
ru: Действительно удалить выбранные архивы WordPress?

en: Are you sure you want to permanently delete the Content Templates?
ru: Действительно безвозвратно удалить шаблоны контента?

en: Are you sure you want to permanently delete the WordPress Archives?
ru: Действительно безвозвратно удалить архивы WordPress?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content template?
ru: Действительно безвозвратно удалить выбранный шаблон контента?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content templates?
ru: Действительно безвозвратно удалить выбранные шаблоны контента?

en: Are you sure you want to trash these WordPress Archives?
ru: Действительно отправить в корзину эти архивы WordPress?

en: Are you sure you want to trash this WordPress Archive?
ru: Действительно отправить в корзину этот архив WordPress?

en: As a native custom field
ru: Как собственное настраиваемое поле

en: As a number
ru: Как число

en: As a string
ru: Как строка

en: As defined in Types
ru: Как определено в Types

en: As stored in database
ru: Как сохранено в базе данных

en: As stored in the database
ru: Как сохранено в базе данных

en: Ascending
ru: Восходящий

en: Ascending Numeric
ru: Числовые по возрастанию

en: Ascending, Descending
ru: По возрастанию, По убыванию

en: Assign
ru: Назначить

en: Assign Content Template
ru: Назначить шаблон контента

en: Assign a Content Template to the View
ru: Назначить шаблон контента представлению

en: Assign a Content Template to the WordPress Archive
ru: Назначить шаблон контента архиву WordPress

en: Assign a Content Template to this View
ru: Назначить шаблон контента этому представлению

en: Assign a Content Template to this WordPress Archive
ru: Назначить шаблон контента этому архиву WordPress

en: Assign an existing Content template to this View
ru: Назначить существующий шаблон контента этому представлению

en: Assign an existing Content template to this WordPress Archive
ru: Назначить существующий шаблон контента этому архиву WordPress

en: Assign other Content Template to the View
ru: Назначить другой шаблон контента представлению

en: Assign other Content Template to the WordPress Archive
ru: Назначить другой шаблон контента архиву WordPress

en: Association created
ru: Связь создана

en: Associations processed.
ru: Связи обработаны.

en: At the bottom of this page you will find a slide Content Template, where you design slides.
ru: Внизу этой страницы находится шаблон контента слайда, позволяющий определять вид слайдов.

en: At the bottom of this page you will find the Loop section, where you control the output.
ru: Внизу этой страницы находится раздел цикла, в котором вы управляете выводом.

en: Atom feed URL
ru: URL-адрес веб-канала Atom

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Author ID
ru: Идентификатор автора

en: Author URL
ru: URL-адрес автора

en: Author activation key
ru: Ключ активации автора

en: Author aim
ru: aim автора

en: Author archive URL
ru: URL-адрес архива автора

en: Author archive link
ru: Ссылка к архиву автора

en: Author archives
ru: Авторские архивы

en: Author description
ru: Описание автора

en: Author display name
ru: Отображаемое имя автора

en: Author email
ru: Эл. адрес автора

en: Author first name
ru: Имя автора

en: Author information
ru: Сведения об авторе

en: Author jabber
ru: jabber автора

en: Author last name
ru: Фамилия автора

en: Author level
ru: Уровень автора

en: Author login
ru: Логин автора

en: Author metadata
ru: Метаданные автора

en: Author name
ru: Имя автора

en: Author nicename
ru: Понятное имя автора

en: Author nickname
ru: Псевдоним автора

en: Author of the image
ru: Кто автор изображения

en: Author password
ru: Пароль автора

en: Author profile picture
ru: Рисунок профиля автора

en: Author registered date
ru: Дата регистрации автора

en: Author status
ru: Статус автора

en: Author yim
ru: yim автора

en: Author's
ru: Автора

en: Author: %s
ru: Автор: %s

en: Auto-insert paragraphs
ru: Автоматически вставлять абзацы

en: Auto-insert paragraphs - convert single line breaks into &lt;br&gt; tags and double line breaks into &lt;p&gt; (paragraph) tags.
ru: Автоматически вставлять абзацы – преобразовывать одиночные разрывы строк в теги &lt;br&gt;, а двойные – в &lt;p&gt; (абзац).

en: Auto-registered options
ru: Автоматически зарегистрированные параметры

en: Autodetected frameworks
ru: Автоматически обнаруженные платформы

en: Autoresize
ru: Автоподбор размера

en: Autoresize the Views editors as their content grows
ru: Автоподбор размера редакторов представлений по мере увеличения их контента

en: Avada Fusion Compilers Options
ru: Параметры компиляторов сочетания Avada

en: Avoid applying third-party filters into the output.
ru: Избегать применения фильтров сторонних производителей к выводу.

en: Back
ru: Назад

en: Backwards compatibility
ru: Обратная совместимость

en: Badges
ru: Эмблемы

en: Basic
ru: Базовый

en: Basic data
ru: Базовые данные

en: Be sure to complete the setup:
ru: Обязательно завершите настройку:

en: Before the text
ru: Перед текстом

en: Besides pagination and slider transition controls, you can also insert custom search filters and text search controls.
ru: Кроме элементов управления разбивкой на страницы и переходом между слайдами, также можно вставлять элементы управления фильтрами пользовательского поиска и текстового поиска.

en: Besides pagination, you can also insert custom search filters and text search controls.
ru: Кроме разбивки на страницы, также можно вставлять фильтры пользовательского поиска и элементы управления текстовым поиском.

en: Besides these buttons, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
ru: Помимо этих кнопок, можно самостоятельно редактировать HTML-контент, написав собственный HTML и CSS.

en: Besides these helpers, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
ru: Помимо этого, можно самостоятельно редактировать HTML-контент, написав собственный HTML и CSS.

en: Bind %1$s %2$s
ru: Привязать %1$s %2$s

en: Bind %u %s
ru: Связать %u %s

en: Blocking div.
ru: Разрыв блоков.

en: Blue
ru: Голубой

en: Bootstrap CSS:
ru: CSS Bootstrap:

en: Bootstrap Components Toggle
ru: Переключение между компонентами Bootstrap

en: Bootstrap Elements:
ru: Элементы Bootstrap:

en: Bootstrap Grid
ru: Сетка Bootstrap

en: Bootstrap Grid documentation
ru: Документация к сетке Bootstrap

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
ru: В него включен широкий спектр различных модулей поддержки вам в помощь. К ним относятся clearfix, контекстные цвета и фоны, отображение и скрытие контента, и др.

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
ru: Bootstrap включает в себя дополнительные адаптивные утилиты для ускорения разработки под мобильные устройства. Эти классы могут быть использованы для отображения и скрытия контента в устройстве с помощью медиа-запроса.

en: Bootstrap grid
ru: Загрузочная сетка

en: Bootstrap grid options
ru: Параметры загрузочной сетки

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
ru: Bootstrap включает в себя адаптивную, в первую очередь мобильную гибкую сеточную систему, которая соответствующим образом масштабируется до 12 столбцов в зависимости увеличения размера устройства или окна просмотра

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
ru: Bootstrap включает в себя простое и легкое в настройке оформление заголовков, основного текста, списком и многого другого.

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
ru: Bootstrap включает в себя стили для различных типов текстовых цитат, например кода, цитат, переменных и др.

en: Bootstrap loading
ru: Загрузка Bootstrap

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
ru: Bootstrap предлагает различные классы для применения стиля к различным типам кнопок, а также для обозначения различных состояний.

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
ru: Bootstrap предлагает различные варианты стиля для таблиц, включая разное расстояние между ячейками, контекстные классы и адаптивные таблицы.

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
ru: Bootstrap предоставляет классы для адаптивности ваших изображений и добавляет к ним простые стили.

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
ru: Bootstrap предоставляет несколько стилей для элементов управления формой, варианты макетов и пользовательские компоненты для создания целого ряда форм.

en: Both the search form and results
ru: Форма поиска и результаты

en: Both title and slug are being already used by another Content Template. Please use other values.
ru: Название и краткий заголовок уже используются другим шаблоном контента. Используйте другие значения.

en: Bottom
ru: Низ

en: Breadcrumbs
ru: Навигационные цепочки

en: Broken integration
ru: Нарушенная интеграция

en: Browser history management
ru: Управление журналом браузера

en: Browser history management for AJAX custom searches
ru: Управление журналом браузера для пользовательского поиска AJAX

en: Browser history management for AJAX pagination
ru: Управление журналом браузера для AJAX-разбивки на страницы

en: Build custom searches
ru: Строить пользовательский поиск

en: Building Websites with Views
ru: Создание сайтов при помощи Views

en: Building a View for a custom search:
ru: Создание представления для пользовательского поиска:

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

en: Bulk action
ru: Пакетная обработка

en: Bulk overwrite if Content Template exists
ru: Массовая перезапись в случае существования шаблона контента

en: Bulk overwrite if View or WordPress Archive exists
ru: Массовая перезапись в случае существования представления или архива WordPress

en: Button
ru: Кнопка

en: Button classnames
ru: Имена класса кнопки

en: Button dropdowns
ru: Кнопки с выпадающими списками

en: Button groups
ru: Группы кнопок

en: Button style
ru: Стиль кнопки

en: Buttons
ru: Кнопки

en: CPU usage
ru: Загрузка ЦП

en: CRED Forms
ru: Формы CRED

en: CRED forms
ru: Формы CRED

en: CSS editor
ru: Редактор CSS

en: Cache and preload
ru: Кэш и предварительная загрузка

en: Cache pages
ru: Страницы кэша

en: Caching
ru: Кэширование

en: Calculate the loop index considering all the View results or just the ones in the current page.
ru: Рассчитать индекс цикла с учетом всех результатов представления или только отображаемых на текущей странице.

en: Calculate the loop index including the items from previous pages
ru: Рассчитать индекс цикла с элементами с предыдущих страниц

en: Calculate the loop index including the items from the current page only
ru: Рассчитать индекс цикла только с элементами с текущей страницы

en: Callback function
ru: Функция обратного вызова

en: Calling functions are <strong>%s</strong>
ru: Функции вызова – <strong>%s</strong>

en: Can they also be removed from the query filtering?
ru: Можно их удалить из фильтрации запросов?

en: Cancel
ru: Отменить

en: Caption of the image
ru: Подпись изображения

en: Categories
ru: Рубрики

en: Category: %s
ru: Рубрика: %s

en: Center
ru: Центр

en: Change Content Template
ru: Изменить шаблон контента

en: Change WordPress Archive
ru: Изменить архив WordPress

en: Change how the results that share the same value on the orderby setting will be ordered.
ru: Изменить способ сортировки результатов с общим значением в настройках сортировки.

en: Change how the results will be ordered.
ru: Изменить способ сортировки результатов.

en: Change how this Content Template is used
ru: Изменить использование этого шаблона контента

en: Change how this WordPress Archive is used
ru: Изменить использование архива WordPress

en: Change how to manage the sorting by a field.
ru: Изменить способ управления сортировки по полю.

en: Change the Content Template assigned to this
ru: Изменить шаблон контента, назначенный

en: Change the order of the results.
ru: Изменить порядок результатов.

en: Change the secondary order of the results.
ru: Изменить вторичный порядок результатов.

en: Change usage
ru: Изменить использования

en: Characters
ru: В знаках

en: Check statuses
ru: Проверить состояния

en: Check the details for %s
ru: Проверьте подробности %s

en: Check the documentation
ru: Просмотрите документацию

en: Check the results page
ru: Проверьте страницу результатов

en: Check your email for the confirmation link.
ru: Проверьте получение подтверждения на электронную почту

en: Checkbox label
ru: Метка кнопки-флажка

en: Checkboxes
ru: Флажки

en: Checked
ru: Проверено

en: Cherry Framework
ru: Платформа Cherry

en: Child
ru: Дочернее

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose Post Types that will be displayed in the %s:
ru: Выберите типы записей, которые будут отображаться в %s:

en: Choose a different content template for them:
ru: Выбрать для них другой шаблон контента:

en: Choose between posts, taxonomy and users and then select the specific content type to load. For posts, you can select multiple content types.
ru: Выберите записи, таксономию и пользователей, а затем выберите определенный тип контента для загрузки. В случае записей можно выбрать несколько типов контента.

en: Choose fields
ru: Выбрать поля

en: Choose file
ru: Выбор файла

en: Choose how to order the items in the WordPress Archive. You can select the sorting key and direction.
ru: Выберите порядок элементов в архиве WordPress. Вы можете выбрать ключ и направление сортировки.

en: Choose how to order the results that the View gets from the database. You can select the sorting key and direction.
ru: Определите порядок вывода результатов, которые View извлекает из базы данных. Можно выбрать ключ сортировки и направление.

en: Choose if Toolset plugins should send reports about the active theme and plugins to toolset.com.
ru: Выберите, следует ли плагинам Toolset отправлять отчеты об активной теме и плагинах на toolset.com.

en: Choose if you want to hide or disable irrelevant options for inputs:
ru: Выберите скрыть или отключить ненужные параметры ввода:

en: Choose post types
ru: Выбрать типы записей

en: Choose to display the %1s.
ru: Выбрать отображение %1s.

en: Choose what post types will be included in this archive loop.
ru: Выберите типы записей, которые будут включены в этот цикл архива.

en: Choose which content types will display using this template.
ru: Выберите типы контента, которые будут отображаться с этим шаблоном.

en: Choose which listing page to customize. The WordPress Archive will display by default the exact same content as WordPress normally does, but you can adjust the ordering, add extra filters or modify the HTML output.
ru: Выберите страницу вхождений для настройки. По умолчанию архив WordPress будет отображать тот же контент, что и обычно, но вы можете изменить сортировку, HTML вывод или добавить дополнительные фильтры.

en: Circle
ru: Круг

en: Class
ru: Класс

en: Classing labels.
ru: Метки классов.

en: Classing.
ru: Класс.

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear %d %s
ru: Очистить %d %s

en: Clear a post type
ru: Очистить тип записей

en: Clear date
ru: Очистить дату

en: Clear single %s
ru: Очистить одиночные %s

en: Click <em>Update</em> to force this Content Template into all single %s
ru: Щелкните <em>Обновить</em>, чтобы принудительно шаблон контента в единый %s

en: Click on "Save indexing options, erase index and rebuild the index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s.
ru: Щелкните "\Сохранить параметры индексирования, стереть и перестроить указатель"\ в %1$sнастройках Relevanssi%2$s.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert additional fields. Drag them to reorder, or delete fields that you don't need.
ru: Щёлкните на <strong>Добавить поле</strong>, чтобы добавить дополнительные поля. Измените порядок перетаскиванием или удалите ненужные поля.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert fields to this View.
ru: Щёлкнуть на <strong>Добавить поле</strong>, чтобы вставить поля в этот View.

en: Click on it and locate this View to insert it anywhere you want inside the content.
ru: Нажмите ее и выберите это представление, чтобы вставить его в контент в любом нужном месте.

en: Click on the <strong>CRED Forms</strong> button to add forms.
ru: Для добавления форм нажмите кнопку <strong>Формы CRED</strong>.

en: Click on the <strong>Fields and Views</strong> button to insert fields that belong to the content, as well as Views and other Content Templates.
ru: Нажмите кнопку <strong>Поля и представления</strong> для вставки полей, относящихся к контенту, а также представлений и других шаблонов контента.

en: Clicking the button below will scan all your content and provide a list of items that contain <strong>[wpv-if]</strong> shortcodes, so you can review them and register any function if needed:
ru: При нажатии кнопки ниже будет проверен весь контент и создан список элементов с короткими кодами <strong>[wpv-if]</strong>, что позволит проверить их и по необходимости зарегистрировать любую функцию:

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Views conditional output
ru: Закрыть условный вывод Views

en: Close Views formatted output
ru: Закрыть форматированный вывод Views

en: Close Views raw output
ru: Закрыть вывод Views без формата

en: Code
ru: Код

en: Combined Output saved
ru: Комплексный вывод сохранен

en: Comma separated list of IDs.
ru: Список идентификаторов, разделенных запятыми.

en: Comma separated list of roles.
ru: Список ролей, разделенных запятыми.

en: Comment Author
ru: Автор комментария

en: Comment Date
ru: Дата комментария

en: Comment body
ru: Тело комментария

en: Comment title
ru: Заголовок комментария

en: Comments Atom feed URL
ru: URL-адрес Atom-канала комментариев

en: Comments RSS 2.0 feed URL
ru: URL-адрес канала RSS 2.0 комментариев

en: Compact HTML structure
ru: Компактная структура HTML

en: Compact debug mode
ru: Компактный режим отладки

en: Compare value as a
ru: Сравнить значение как

en: Compare versions and buy
ru: Сравнить версии и купить

en: Comparison function
ru: Функция сравнения

en: Complete Views Custom Search tutorial
ru: Полное руководство по пользовательскому поиску Views

en: Complete the custom search setup by inserting the results
ru: Завершите настройку пользовательского поиска, вставив результаты

en: Complete the search filter for this custom search
ru: Заполнить фильтр поиска для этого пользовательского поиска

en: Conditional content
ru: Условный контент

en: Conditional debug
ru: Условная отладка

en: Conditional display for parts of the loop.
ru: Условное отображение частей цикла.

en: Conditional expression includes illegal characters
ru: Условное выражение содержит недействительные символы

en: Conditional output
ru: Условный вывод

en: Conditional output in Views
ru: Условный вывод в Views

en: Conditional output per language
ru: Условный вывод для каждого языка

en: Conditions evaluation
ru: Оценка условий

en: Conditions to evaluate
ru: Условия для оценки

en: Congratulations! You are running Views and WPML with the String Translation module, so you can easily translate everything.
ru: Поздравляем! Запущены Views и WPML вместе с модулем перевода строк, что позволяет легко переводить все что нужно.

en: Connected #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s".
ru: #%d (%s) и #%d (%s) связаны в отношении "%s".

en: Constant
ru: Константа

en: Container and spinner
ru: Контейнер и вертушка

en: Container classnames
ru: Имена класса контейнера

en: Container style
ru: Стиль контейнера

en: Container text
ru: Текст контейнера

en: Container type
ru: Тип контейнера

en: Content
ru: Контент

en: Content Selection
ru: Выбор контента

en: Content Selection saved
ru: Выбор контента сохранен

en: Content Template
ru: Шаблон контента

en: Content Template documentation
ru: Документация к шаблонам контента

en: Content Template for this Loop created
ru: Шаблон контента для этого цикла создан

en: Content Template in use
ru: Используемый шаблон контента

en: Content Template inserted in the layout
ru: Шаблон контента вставлен в макет

en: Content Template moved to the Trash.
ru: Шаблон контента перемещен в корзину.

en: Content Template name
ru: Имя шаблона контента

en: Content Template not set.
ru: Шаблон контента не задан.

en: Content Template permanently deleted.
ru: Шаблон контента удален навсегда.

en: Content Template restored from the Trash.
ru: Шаблон контента восстановлен из корзины.

en: Content Template to apply
ru: Применяемый шаблон контента

en: Content Template updated.
ru: Шаблон контента обновлен.

en: Content Template usage changed.
ru: Использование шаблона контента изменилось.

en: Content Template usage not changed.
ru: Использование шаблона контента не изменилось.

en: Content Template used as a loop block
ru: Шаблон контента, используемый в качестве блока циклов

en: Content Template: %s - end
ru: Шаблон контента: %s – конец

en: Content Template: %s - start
ru: Шаблон контента: %s – начало

en: Content Templates
ru: Шаблоны контента

en: Content Templates let you design single pages using fields, taxonomy and HTML. With Content Templates, you can design the output for posts, pages and custom post types.
ru: Шаблоны контента позволяют определять вид одиночных страниц с помощью полей, таксономии и HTML. Используя шаблоны контента, можно определять вид записей, страниц и пользовательских типов записей.

en: Content Templates let you design single pages.
ru: Шаблоны контента позволяют определять вид одиночных страниц.

en: Content Templates modify the content when called from <a href="%s" target="_blank">the_content</a> function.
ru: Шаблоны контента изменяют контент при вызове из функции <a href="%s" target="_blank">the_content</a>.

en: Content not displayed because it produces an infinite loop.
ru: Контент не отображается, поскольку он приводит к бесконечному циклу.

en: Content not saved
ru: Контент не сохранен

en: Content of each iteration
ru: Контент каждой итерации

en: Content template
ru: Шаблон контента

en: Content template for
ru: Шаблон контента

en: Content template not saved
ru: Шаблон контента не сохранен

en: Content template saved
ru: Шаблон контента сохранен

en: Content to load
ru: Контент для загрузки

en: Content updated
ru: Контент обновлен

en: Content-Type of WordPress HTML pages
ru: Тип контента HTML-страниц WordPress

en: Copy this list of field names:
ru: Скопируйте этот список имен полей:

en: Correct conditional expression has not been found
ru: Правильное условное выражение не было обнаружено

en: Could not create a Content Template for this Loop. Please reload the page and try again.
ru: Не удалось создать шаблон контента для этого цикла. Обновите страницу и повторите попытку.

en: Could not create relationship definition because an error happened: %s
ru: Не удалось создать определение отношения из-за ошибки: %s

en: Could not generate the Loop. Please reload and try again.
ru: Не удалось сгенерировать цикл. Обновите и повторите попытку.

en: Could not read the Views import file.
ru: Невозможно прочитать файл импорта Views.

en: Couldn't write to the ".maintenance" file.
ru: Не удалось записать в файл ".maintenance".

en: Count
ru: Количество

en: Count length by
ru: Измерять длину

en: Create
ru: Создать

en: Create Content Template
ru: Создать шаблон контента

en: Create View
ru: Создать представление

en: Create WordPress Archive
ru: Создать архив WordPress

en: Create a Content Template for single %s
ru: Создать шаблон контента для одиночных %s

en: Create a Form first
ru: Сначала создайте форму

en: Create a View first
ru: Сначала создайте представление

en: Create a WordPress Archive for this loop
ru: Создать архив WordPress для этого цикла

en: Create a different View widget and display this View.
ru: Создать другой виджет представления и отобразить это представление.

en: Create a different View widget, either in the current page or in another page, depending on what was chosen above and display this View.
ru: Создать другой виджет представления либо на текущей, либо на другой странице, в зависимости от того, что выбрано выше, и отобразить это представление.

en: Create a new
ru: Создать новое

en: Create a new Content Template
ru: Создать новый шаблон контента

en: Create a new Content Template and assign it to this View
ru: Создать новый шаблон контента и назначить его этому представлению

en: Create a new Content Template and assign it to this WordPress Archive
ru: Создать новый шаблон контента и назначить его этому архиву WordPress

en: Create a new Template
ru: Создать новый шаблон

en: Create a new View
ru: Создать новое представление

en: Create a new WordPress Archive
ru: Создать новый архив WordPress

en: Create a new code snippet
ru: Создать новый фрагмент кода

en: Create a new page
ru: Создать новую страницу

en: Create a page with this View
ru: Создать страницу с этим представлением.

en: Create different Content Templates for each language
ru: Создавать отдельные шаблоны контента для каждого языка

en: Create front-end content editing forms
ru: Создавать формы для редактирования контента внешнего интерфейса

en: Create page
ru: Создать страницу

en: Create shortcode
ru: Создать короткий код

en: Create templates
ru: Создавать шаблоны

en: Created a default language translation for post #%d (%s) in draft mode.
ru: Создан черновик перевода записи #%d (%s) на языке по умолчанию.

en: Creating a template with Views
ru: Создание шаблона при помощи Views

en: Creating an archive with WordPress Archive
ru: Создание архива при помощи архива WordPress

en: Creating and displaying a View
ru: Создание и отображение представления

en: Creating custom searches with Views
ru: Создание пользовательского поиска при помощи Views

en: Creating paginated listings with Views
ru: Создание разбитых на страницы вхождений при помощи Views

en: Creating sliders with Views
ru: Создание скользящих слайдов при помощи Views

en: Criteria to filter
ru: Фильтровать по критериям

en: Crop to exact dimensions
ru: Обрезать до определенных пропорций

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Current page number
ru: Номер текущей страницы

en: Current post
ru: Текущая запись

en: Current post body
ru: Текстовое поле текущей записи

en: Current user info
ru: Инфо текущего пользователя

en: Current user information
ru: Сведения о текущем пользователе

en: Currently there are no items to display.
ru: В настоящий момент нет элементов для отображения.

en: Custom
ru: Свой

en: Custom Code
ru: Пользовательский код

en: Custom Fields
ru: Индивидуальные поля

en: Custom Functions
ru: Пользовательские функции

en: Custom Post Archives
ru: Архивы пользовательских записей

en: Custom Search
ru: Пользовательский поиск

en: Custom Search Instructions
ru: Инструкции по пользовательскому поиску

en: Custom Search Settings
ru: Настройки пользовательского поиска

en: Custom Shortcodes
ru: Пользовательские короткие коды

en: Custom code snippets
ru: Фрагменты пользовательского кода

en: Custom field
ru: Индивидуальное поле

en: Custom field - %s
ru: Индивидуальное поле - %s

en: Custom field filter
ru: Фильтр настраиваемого поля

en: Custom fields
ru: Пользовательские поля

en: Custom height of image in pixels.
ru: Настраиваемая высота изображения в точках.

en: Custom search
ru: Пользовательский поиск

en: Custom search events
ru: События пользовательского поиска

en: Custom search settings
ru: Настройки пользовательского поиска

en: Custom search setup completed!
ru: Настройка пользовательского поиска завершена!

en: Custom search shortcodes
ru: Короткие коды пользовательского поиска

en: Custom size...
ru: Другой размер...

en: Custom width of image in pixels.
ru: Настраиваемая ширина изображения в точках.

en: Customizer - Site Options
ru: Настройщик – Параметры сайта

en: Customizer - Theme Mods
ru: Настройщик – Модули темы

en: DATE
ru: ДАТА

en: DATETIME
ru: ДАТА И ВРЕМЯ

en: DECIMAL
ru: ДЕСЯТИЧНОЕ

en: Data not saved
ru: Данные не сохранены

en: Data saved
ru: Данные сохранены

en: Data updated
ru: Данные обновлены

en: Data uploaded
ru: Данные загружены

en: Database error when deleting associations: "%s"
ru: При удалении связей возникла ошибка базы данных: "%s"

en: Date
ru: Дата

en: Date condition
ru: Условие даты

en: Date conditions relationship:
ru: Связь условий дат:

en: Date format
ru: Формат даты

en: Date of the image
ru: Дату изображения

en: Date selected in the datepicker by default, as a timestamp. You can also use Toolset functions like NOW() or TODAY().
ru: Дата в выборе дат по умолчанию в качестве метки времени. Также можно использовать такие функции Toolset, как NOW() или TODAY().

en: Datepicker
ru: Выбор дат

en: Day
ru: День

en: Day archives
ru: Дневные архивы

en: Day of the week
ru: День недели

en: Day of the year
ru: День года

en: Day: %s
ru: День: %s

en: Days can only be a number between 1 and 31
ru: Дни могут иметь только цифровой формат от 1 до 31

en: Days of the week can only be numbers between 1 and 7
ru: Дни недели могут иметь только цифровой формат от 1 до 7

en: Days of the year can only be numbers between 1 and 366
ru: Дни года могут иметь только цифровой формат от 1 до 366

en: Deactivate
ru: Дезактивировать

en: Debug information
ru: Отладочная информация

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Declare theme options
ru: Объявить параметры темы

en: Default
ru: Умолчание

en: Default URL
ru: URL-адрес по умолчанию

en: Default date
ru: Дата по умолчанию

en: Default image when there is no profile picture. Leave blank for the "Mystery Man".
ru: Изображение по умолчанию, если нет рисунка профиля. Оставить пустым, чтобы использовать "Незнакомца".

en: Default setting
ru: Настройки по умолчанию

en: Default state
ru: Состояние по умолчанию

en: Default url for an image. Leave blank for the "Mystery Man".
ru: URL-адрес изображения по умолчанию. Оставить пустым, чтобы использовать "Незнакомца".

en: Defaults to 1.
ru: Значение по умолчанию – 1.

en: Defaults to the one set in the WordPress General settings.
ru: Значение по умолчанию – заданное в общих настройках WordPress.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %s
ru: Удалить %s

en: Delete Content Template
ru: Удалить шаблон контента

en: Delete Content Templates
ru: Удалить шаблоны контента

en: Delete Permanently
ru: Удалить безвозвратно

en: Delete Views
ru: Удалить Views

en: Delete WordPress Archive
ru: Удалить архив WordPress

en: Delete WordPress Archives
ru: Удалить архивы WordPress

en: Delete a code snippet
ru: Удалить фрагмент кода

en: Delete all custom field filters
ru: Удалить все фильтры настраиваемых полей

en: Delete all taxonomy filters
ru: Удалить все фильтры таксономии

en: Delete all termmeta field filters
ru: Удалить все фильтры полей метаданных терминов

en: Delete all usermeta field filters
ru: Удалить все фильтры полей метаданных пользователей

en: Delete any existing Content Templates that are not in the import
ru: Удалить все существующие шаблоны контента, которых нет в импорте

en: Delete any existing Views or WordPress Archives that are not in the import
ru: Удалить все существующие представления или архивы WordPress, которых нет в импорте

en: Delete custom field filters
ru: Удалить фильтры настраиваемых полей

en: Delete leftover intermediary posts
ru: Удалить оставшиеся промежуточные записи

en: Delete leftover posts
ru: Удалить промежуточные записи

en: Delete taxonomy filters
ru: Удалить фильтры таксономии

en: Delete termmeta field filters
ru: Удалить фильтры полей метаданных терминов

en: Delete this filter
ru: Удалить этот фильтр

en: Delete usermeta field filters
ru: Удалить фильтры полей метаданных пользователей

en: Deleted %d dangling intermediary posts. Operation completed.
ru: Удалено повисших промежуточных записей: %d. Операция завершена.

en: Deleted %d dangling intermediary posts...
ru: Удалено повисших промежуточных записей: %d...

en: Deleted all associations for the relationship #%d
ru: Удалены все связи отношения #%d

en: Depending on the value of the style parameter it displays a list of links to the other pages or a drop-down list to select another page.
ru: В зависимости от значения параметра стиля, он отображает список ссылок на другие страницы или выпадающий список для выбора другой страницы.

en: Descending
ru: Убывающий

en: Descending Numeric
ru: Числовые по убыванию

en: Descending, Ascending
ru: По убыванию, По возрастанию

en: Description
ru: Описание

en: Description of the image
ru: Описание изображения

en: Description:
ru: Описание:

en: Design page layouts using drag-and-drop
ru: Определять вид макетов страниц, используя перетаскивание

en: Design the search results in the Loop section.
ru: Оформить результаты поиска в разделе цикла.

en: Design with Toolset
ru: Создавайте внешний вид с Toolset

en: Detailed HTML structure
ru: Подробная структура HTML

en: Did you know that you can add a custom search to this Archive?
ru: Знаете ли вы, что в этот архив можно добавить пользовательский поиск?

en: Digits
ru: Цифры

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable / Hide
ru: Отключить/Скрыть

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
ru: Отключить меню коротких кодов Toolset в панели администратора

en: Discover WP
ru: Изучите WP

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Dismiss adding search results to page
ru: Отклонить добавление результатов поиска на странице

en: Display
ru: Отображать

en: Display
ru: Отображать

en: Display 20 items per page
ru: Отображать 20 элементов на странице

en: Display Name
ru: Показывать имя

en: Display all items
ru: Вывести на дисплей все позиции

en: Display all items in this archive at once.
ru: Отображать все элементы в этом архиве сразу.

en: Display all query results at once.
ru: Отображать все результаты запроса сразу.

en: Display all results
ru: Показать все результаты

en: Display all the items
ru: Отображать все элементы

en: Display content only for this language
ru: Показывать контент только этого языка

en: Display data for:
ru: Показать данные для:

en: Display format
ru: Формат отображения

en: Display generic help for the Filter section
ru: Отображать общую справку для раздела фильтра

en: Display generic help for the Loop section
ru: Отображать общую справку для раздела цикла

en: Display generic help for the Query section
ru: Отображать общую справку для раздела запроса

en: Display lists of content
ru: Отображать списки контента

en: Display name
ru: Отображаемое имя

en: Display options
ru: Параметры отображения

en: Display options:
ru: Параметры отображения:

en: Display the archive as a custom search
ru: Отображать архив в качестве пользовательского поиска

en: Display the basic archive
ru: Отображать простой архив

en: Display the current user's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ru: Отображать рисунок профиля текущего пользователя в этой форме. В случае "пользовательской" формы, требуется пользовательский CSS для класса CSS "wpv-profile-picture-shape-custom".

en: Display the date when the post was created
ru: Показать дату создания записи.

en: Display the date when the post was last modified
ru: Показать дату внесения в запись последних изменений.

en: Display the items using a custom search
ru: Отображать элементы при помощи пользовательского поиска

en: Display the items using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ru: Отображение элементов при помощи пользовательского поиска не доступно в версии Lite. Для этого нужна полная версия Views.

en: Display the link to the selected post type archive page
ru: Отображать ссылку на страницу выбранного архива типов записей

en: Display the post author's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ru: Отображать рисунок профиля автора записи в этой форме. В случае "пользовательской" формы, требуется пользовательский CSS для класса CSS "wpv-profile-picture-shape-custom".

en: Display the profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ru: Отображать рисунок профиля в этой форме. В случае "пользовательской" формы, требуется пользовательский CSS для класса CSS "wpv-profile-picture-shape-custom".

en: Display the query in pages, which visitors will switch without reloading the page.
ru: Отображать запрос на страницах, между которыми посетители будут переходить без перезагрузки страницы.

en: Display the query in pages, which will paginate automatically without reloading the page.
ru: Отображать запрос на страницах, которые будут разбиваться автоматически без перезагрузки.

en: Display the query results in pages, which visitors will switch.
ru: Отображать результаты запроса на страницах, между которыми посетители будут переходить.

en: Display the results as a slider
ru: Отображать результаты в виде скользящих слайдов

en: Display the results as a slider is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ru: Отображение результатов в виде скользящих слайдов не доступно в версии Lite. Для этого нужна полная версия Views.

en: Display the results using a custom search
ru: Отображать результаты при помощи пользовательского поиска

en: Display the results using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ru: Отображение результатов при помощи пользовательского поиска не доступно в версии Lite. Для этого нужна полная версия Views.

en: Display the results with pagination
ru: Отображать результаты с разбивкой на страницы

en: Display the results with pagination is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ru: Отображение результатов с разбивкой на страницы не доступно в версии Lite. Для этого нужна полная версия Views.

en: Display the selected information for the current user
ru: Отображать выделенные сведения о текущем пользователе

en: Display this archive in pages, which visitors will switch without reloading the page.
ru: Отображать этот архив на страницах, между которыми посетители будут переходить без перезагрузки страницы.

en: Display this archive in pages, which visitors will switch.
ru: Отображать этот архив на страницах, между которыми посетители будут переходить.

en: Display this information about the current post author.
ru: Показывать эти сведения об авторе текущей записи.

en: Display this metadata if that option was selected on the previous section
ru: Отображать эти метаданные, если данный параметр был выбран в предыдущем разделе

en: Display using a Content Template:
ru: Отобразить с помощью шаблона контента:

en: Display value
ru: Отобразить значение

en: Displaying
ru: Отображается

en: Displaying repeatable field groups?
ru: Отображаете группы повторяющихся полей?

en: Displays a View
ru: Отображает View

en: Displays a fully customized display
ru: Отображает полностью настраиваемый экран

en: Displays a pager with the current page selected.
ru: Отображает страничный навигатор с выбранной текущей страницей.

en: Displays the filter section of a View.
ru: Отображение раздела фильтра в View.

en: Division
ru: Разделитель

en: Do not adjust URLs after loading search results
ru: Не менять URL-адреса после загрузки результатов поиска

en: Do not apply any filter based on status.
ru: Не применять фильтров, исходя из статуса.

en: Do not forget to add a <strong>filter by post relationship or repeatable fields group owner</strong> and select the right owner for the groups that you want to display.
ru: Не забудьте добавить <strong>отношение «фильтровать по записям» или владельца группы повторяющихся полей</strong>, и выберите нужного владельца групп, которые вы хотите отобразить.

en: Do not parse shortcodes inside the field values
ru: Не анализировать короткие коды внутри значений поля

en: Do not prepend domain name with protocol identifier, such as <code>http</code> or <code>https</code>. Only domain name should work as a good qualifier. For example, <code>example.com</code> or <code>www.example.com</code> is an acceptable entry.
ru: Не ставьте перед доменным именем идентификатором протокола, например <code>http</code> или <code>https</code>. Только доменное имя будет хорошим квалификатором. Например, допускаются <code>example.com</code> или <code>www.example.com</code>.

en: Do not register any framework automatically
ru: Не регистрировать платформы автоматически

en: Do not show the spinner
ru: Не отображать вертушку

en: Do not wrap the excerpt in a paragraph
ru: Не вставлять выдержку в абзац

en: Do you want to apply to all?
ru: Применить ко всем?

en: Do you want to save this Content Template?
ru: Сохранить этот шаблон контента?

en: Documentation and Support
ru: Документация и поддержка

en: Documentation for Views theme framework integration
ru: Документация по интеграции платформы темы Views

en: Documentation for pagination links
ru: Документация по ссылкам разбивки на страницы

en: Documentation on functions inside conditional evaluations
ru: Документация по функциям внутри условных оценок

en: Documentation on the Bootstrap Layouts
ru: Документация по шаблонам Bootstrap

en: Documentation on the Toolset Maps plugin
ru: Документация по плагину Карт Toolset

en: Documentation on the Views debug modes
ru: Документация по режимам отладки Views

en: Documentation on the third-party shortcode arguments
ru: Документация по аргументам коротких кодов сторонних производителей

en: Domain
ru: Домен

en: Don't assign to any post type
ru: Не назначать никакому типу записей

en: Don't forget to insert the custom search form into %s
ru: Не забудьте вставить форму пользовательского поиска в %s

en: Don't include current page in query result
ru: Не включать текущую страницу в результат запроса

en: Don't know the name of your theme function?
ru: Не знаете названия функции вашего оформления?

en: Don't show any debug information
ru: Не показывать никакой отладочной информации

en: Don't show current logged user.
ru: Не отображать текущего пользователя, вошедшего в систему.

en: Don't show empty terms
ru: Не показывать пустые термины

en: Don't show pagination elements if there is only one page
ru: Не отображать элементы разбивки на страницы, если страница только одна

en: Don't show this again
ru: Больше не показывать

en: Don't show this message again
ru: Не показывать больше это сообщение

en: Don't use a WordPress Archive for this loop
ru: Не использовать архив WordPress для этого цикла

en: Don't use any content template for these items
ru: Не использовать для этих элементов шаблона контента

en: Done editing here? Return to the
ru: Закончили редактирование? Вернуться к

en: Done editing here? Return to the %1$sToolset Content Template editor.%2$s
ru: Закончили редактирование? Вернуться к %1$sРедактору шаблонов контента Toolset%2$s.

en: Don’t use any Content Template
ru: Не использовать шаблон контента

en: Download WooCommerce Views
ru: Загрузить WooCommerce Views

en: Download from your Toolset account
ru: Загрузите со своей учетной записи Toolset

en: Dropdowns
ru: Выпадающие списки

en: Dropped table "%s".
ru: Таблица "%s" удалена.

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate <em>%s</em>
ru: Создать дубликат <em>%s</em>

en: Duplicate a Content Template
ru: Дублировать шаблон контента

en: Duplicate a View
ru: Дублировать представление

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Each View has a title and an optional description. These are used for you, to identify different Views. The title and the description don't appear anywhere on the site's public pages.
ru: У каждого представления есть заголовок и (если нужно) описание. Они используются для вашего удобства, чтобы отличать представления друг от друга. Заголовок и описание не отображаются на общедоступных страницах сайта.

en: Easily highlight new or unread items by adding a <span class="badge"></span> to links, Bootstrap navs, and more.
ru: Легко выделяйте новые или непрочитанные элементы, добавив <span class="badge"></span> к ссылкам, навигации Bootstrap и др.

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit %s
ru: Редактировать %s

en: Edit Content Template
ru: Редактировать шаблон контента

en: Edit Form
ru: Изменить форму

en: Edit Layouts Loop View
ru: Редактировать представление цикла макетов

en: Edit Post forms
ru: Редактировать формы записей

en: Edit This
ru: Редактировать это

en: Edit User forms
ru: Редактировать формы пользователей

en: Edit View
ru: Редактировать View

en: Edit WordPress Archive
ru: Редактировать архив WordPress

en: Edit audio
ru: Изменить звуковой файл

en: Edit conditions manually
ru: Изменить условия вручную

en: Edit conditions using the GUI
ru: Изменить условия с помощью графического интерфейса пользователя

en: Edit file
ru: Изменить файл

en: Edit filter
ru: Редактировать фильтр

en: Edit image
ru: Изменить изображение

en: Edit link text
ru: Изменить текст ссылки

en: Edit selected Form in Toolset
ru: Редактировать выбранную форму в Toolset

en: Edit selected View in Toolset
ru: Редактировать выбранное представление в Toolset

en: Edit the custom field filters
ru: Редактировать фильтры настраиваемых полей

en: Edit the taxonomy filters
ru: Редактировать фильтры таксономии

en: Edit the termmeta field filters
ru: Редактировать фильтры полей метаданных терминов

en: Edit the usermeta field filters
ru: Редактировать фильтры поля метаданных пользователя

en: Edit this Content Template
ru: Редактировать этот шаблон контента

en: Edit this View
ru: Изменить это представление

en: Edit this filter
ru: Редактировать этот фильтр

en: Edit this item
ru: Редактировать этот элемент

en: Edit translation
ru: Редактировать перевод

en: Edit video
ru: Изменить видео

en: Edit with
ru: Редактировать с помощью

en: Edit with %1$s
ru: Изменить с помощью %1$s

en: Edit with Layouts
ru: Редактировать при помощи Layouts

en: Element
ru: Элемент

en: Element HTML tag
ru: HTML-тег элемента

en: Element classnames
ru: Имена классов элемента

en: Element inline style
ru: Встроенный стиль элемента

en: Element label
ru: Метка элемента

en: Element output
ru: Вывод элемента

en: Element styling
ru: Стиль элемента

en: Elements info
ru: Сведения элементов

en: Ellipsis text
ru: Текст многоточия

en: Email
ru: Эл. адрес

en: Embedded Content Template
ru: Внедренный шаблон контента

en: Embedded View
ru: Внедренное представление

en: Embedded WordPress Archive
ru: Внедренный архив WordPress

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

en: Empty field values or incorrect field defined.
ru: Пустые значения поля или определено неправильное поле.

en: Enable Views debug mode
ru: Включить режим отладки представлений

en: Enable debugging and go to a page that should display a Content Template and Views will display the call function name.
ru: Включите отладку и перейдите на страницу, которая должна отображать шаблон контента, а представления будут отображать имя функции вызова.

en: Enable history management setttings for AJAX custom search
ru: Включить настройки управления журналом для пользовательского поиска AJAX

en: Enable history management setttings for manual AJAX pagination
ru: Включить настройки управления журналом для ручной AJAX-разбивки на страницы

en: Enable line breaks
ru: Включить разрывы строки

en: Enable syntax higlighter
ru: Включить подсветку синтаксиса

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
ru: Включить меню «Создать внешний вид с Toolset» во внешний интерфейс

en: Enable the legacy Views Map plugin
ru: Включить устаревший плагин Карт Views

en: Enable theme support debugging
ru: Включить отладку поддержки тем

en: Enable/disable Fusion Compilers to enhance front-end rendering performance. For Avada Settings edited with Toolset to take effect, Fusion Compilers must be disabled.
ru: Включить/отключить компиляторы сочетания для улучшения визуализации во внешнем интерфейсе. Чтобы настройки Avada, измененные при помощи Toolset, вступили в силу, необходимо отключить компиляторы сочетания.

en: Enabling Views debug will open a popup on every page showing a Views element.
ru: Включение отладки представлений приведет к открытию всплывающего окна на каждой странице, отображающей элемент представлений.

en: Enabling the legacy Views Maps plugin will add the Google Maps API and the Views Maps plugin to your site.
ru: При включении устаревшего плагина Карт Views на ваш сайт будет добавлен API «Google Карт» и плагин Карт Views.

en: Enabling this option might have a performance penalty.
ru: Включение этого параметра может привести к снижению производительности.

en: Encoding for pages and feeds
ru: Кодирование страниц и каналов

en: Enter a username or email address.
ru: Введите имя пользователя или электронный адрес.

en: Enter name here
ru: Введите имя здесь

en: Enter new title
ru: Введите новый заголовок

en: Enter the excerpt length.
ru: Введите длину выдержки.

en: Enter title here
ru: Введите заголовок здесь

en: Error 404 page
ru: Страница «Ошибка 404»

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
ru: Идентификатор сообщения об ошибке: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while dropping table "%s".
ru: Не удалось удалить таблицу "%s".

en: Error while parsing the evaluate expression
ru: Ошибка в ходе грамматического разбора оцениваемого выражения

en: Error while retrieving result.
ru: Ошибка получения результата.

en: Error while retrieving the Content Template preview. The selected Content Template (Slug: "%s") was not found.
ru: Ошибка получения предпросмотра шаблона контента. Выбранный шаблон контента (краткий заголовок: "%s") не найден.

en: Error while retrieving the View custom search status.
ru: Ошибка при получении состояния пользовательского поиска представления.

en: Error while retrieving the View preview. The selected View (ID: %s) was not found.
ru: Ошибка получения предпросмотра представления. Выбранное представление (идентификатор: %s) не найдено.

en: Error while retrieving the form preview. The selected form (ID: "%s") was not found.
ru: Ошибка получения предпросмотра формы. Выбранная форма (идентификатор: "%s") не найдена.

en: Error while saving an association to database
ru: Не удалось сохранить связь в базу данных

en: Error: Files is too big, Max upload size is
ru: Ошибка. Файлы слишком велики. Максимальный размер передачи

en: Everywhere
ru: Везде

en: Excerpt View
ru: Вид выдержки

en: Excerpt length
ru: Длина выдержки

en: Exclude posts
ru: Исключить записи

en: Executed code snippet "%s".
ru: Выполненный фрагмент кода "%s".

en: Export
ru: Экспортировать

en: Export / Import
ru: Экспорт / Импорт

en: Export Views, WordPress Archives and Content Templates
ru: Экспортировать представления, архивы WordPress и шаблоны контента

en: Export and Import Views data
ru: Экспортировать и импортировать данные представления

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
ru: Расширяйте сеточную систему Bootstrap при помощи компонента эскизов, чтобы легко отображать сетки изображений, видео, текстов и многого другого.

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
ru: Расширяйте элементы управления формой, добавляя текст или кнопки перед, после или с обеих сторон любого текстового ввода.

en: Extra classnames
ru: Дополнительные имена классов

en: Fade
ru: Затухание

en: Failed to create Content Template - %s.
ru: Не удалось создать шаблон контента – %s.

en: Failed to create view - %s.
ru: Не удалось создать view - %s.

en: Failed to duplicate Content Template - %s.
ru: Не удалось получить дубликат шаблона контента - %s.

en: Failed to duplicate view - %s.
ru: Не удалось получить дубликат представления - %s.

en: Failed to import Content Template attachment - %s, %s.
ru: Не удалось импортировать вложение шаблона контента - %s, %s.

en: Failed to import View attachment - %s, %s.
ru: Не удалось импортировать вложение представления - %s, %s.

en: Failed to update Content Template - %s.
ru: Не удалось обновить шаблон контента – %s.

en: Failed to update view - %s.
ru: Неудачное обновление View - %s.

en: Failed to update view-template - %s.
ru: Не удалось обновить view-template - %s.

en: Fast support and compatibility alerts
ru: Быстрая поддержка и оповещения о совместимости

en: Featured image height
ru: Высота основного изображения

en: Featured image size
ru: Размер основного изображения

en: Featured image width
ru: Ширина основного изображения

en: Field
ru: Поле

en: Field - %s
ru: Поле - %s

en: Field filter deleted
ru: Фильтр поля удален

en: Field filter saved
ru: Фильтр поля сохранен

en: Fields and Views
ru: Поля и представления

en: Fields and Views shortcodes
ru: Короткие коды полей и представлений

en: Fields relationship:
ru: Связь полей:

en: Fields to include:
ru: Нужные для включения поля:

en: Fields updated in the Loop
ru: Поля, обновленные в цикле

en: File "%s" already exists. Please choose a different slug for the snippet.
ru: Файл "%s" уже существует. Выберите другой краткий заголовок фрагмента кода.

en: Fill in some Query Filters settings
ru: Заполните некоторые настройки фильтров запросов

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter %s by <strong>search</strong> term: <strong>%s</strong>
ru: Фильтровать %s по термину <strong>поиска</strong>: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by <strong>text search</strong>
ru: Фильтровать %s по <strong>текстовому поиску</strong>

en: Filter %s by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
ru: Фильтровать %s по критерию поиска, заданному атрибутом короткого кода представления: <strong>%s</strong>.

en: Filter %s by a text search that will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.
ru: Фильтровать %s по текстовому поиску, который будет добавлен <strong>вручную</strong> с использованием короткого кода <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.

en: Filter %s by this <strong>shortcode argument specified</strong> term: <strong>%s</strong>
ru: Фильтровать %s по термину, <strong>указанному этим аргументом короткого кода</strong>: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by this search term: <strong>%s</strong>.
ru: Фильтровать %s по этому термину поиска: <strong>%s</strong>.

en: Filter MetaHTML is empty
ru: Фильтр MetaHTML пуст

en: Filter by %s
ru: Фильтровать по %s

en: Filter by <strong>%s</strong>
ru: Фильтровать по <strong>%s</strong>

en: Filter by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
ru: Фильтровать по критерию поиска, заданному атрибутом короткого кода представления: <strong>%s</strong>.

en: Filter by post author
ru: Фильтровать по автору записи

en: Filter by post field
ru: Фильтровать по полю записи

en: Filter by post field %s
ru: Фильтровать по полю записи %s

en: Filter by post relationship
ru: Фильтровать по связи записей

en: Filter by post relationship / repeatable field groups owner
ru: Отношение «фильтровать по записям» / владелец группы повторяющихся полей

en: Filter by post relationship or repeatable fields group owner
ru: Отношение «фильтровать по записям» или владелец групп повторяющихся полей

en: Filter by post taxonomy
ru: Фильтровать по систематике записи

en: Filter by post type
ru: Фильтровать по типу записей

en: Filter by this search term: <strong>%s</strong>.
ru: Делать выборку по этому поисковому термину: <strong>%s</strong>.

en: Filter by:
ru: Фильтровать по:

en: Filter comparison
ru: Сравнение фильтров

en: Filter options
ru: Параметры фильтрации

en: Filter posts to
ru: Фильтровать записи до

en: Filter saved
ru: Фильтр сохранен

en: Filter section
ru: Раздел фильтров

en: Filters
ru: Фильтры

en: Finally, if you use a page builder, activate it on this page, create a <strong>Toolset View</strong> widget/module/block and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> selection control.
ru: И, наконец, если вы используете построитель страниц, активируйте его на этой странице, создайте виджет/модуль/блок <strong>представления Toolset</strong> и выберите <strong>%s</strong> в контроллере выбора <em>представления</em>.

en: Finally, the third option will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
ru: И, наконец, третий параметр будет отображать только результаты; форму, указывающую на эту страницу, необходимо добавить в другом месте.

en: Finish
ru: Конец

en: First
ru: Первая

en: First %d results loaded
ru: Первые %d результатов загружены

en: First %d results skipped
ru: Первые %d результатов пропущены

en: First Name
ru: Имя

en: First name
ru: Имя

en: First result loaded
ru: Первый результат загружен

en: First result skipped
ru: Первый результат пропущен

en: First, choose how to update the results. Depending on your selections, the Filter HTML editor will include different controls.
ru: Сначала выберите способ обновления результатов. В зависимости от вашего выбора редактор HTML фильтров будет включать в себя различные элементы управления.

en: Fix filters relationship
ru: Исправить связи фильтров

en: Footer language selector
ru: Селектор языка в нижнем колонтитуле

en: Footer language switcher
ru: Переключатель языка в нижнем колонтитуле

en: For details, check the %sdocumentation page%s
ru: Подробнее на %sстранице документации%s

en: For documentation, see: %1$sLoop parameters in the Loop%2$s.
ru: Документация по %1$sПараметрам цикла в цикле%2$s.

en: For documentation, see: %sConditional HTML output in Views%s.
ru: См. документацию %sУсловный вывод HTML в Views%s.

en: For example, if you would want to present an important message to your users through an alert pop-up, you would add this JavaScript here:
ru: Например, если требуется показать важное сообщение вашим пользователям во всплывающем окне оповещения, этот JavaScript следует добавить здесь:

en: For example, if you would want to style the h3 tags featured in your output, you would add this CSS styling here:
ru: Например, если вы хотите, чтобы в выводе отображался тег h3, следует добавить этот стиль CSS здесь:

en: For example, to support <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> add <strong>my-custom-shortcode</strong> as a third-party shortcode argument below.
ru: Например, для поддержки <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> добавьте <strong>my-custom-shortcode</strong> в качестве аргумента стороннего короткого кода ниже.

en: For example, to support <em>my-function()</em> add <strong>my-function</strong> as a function name below. For class methods, use the syntax <strong>Class::method</strong>.
ru: Например, для поддержки <em>my-function()</em> добавьте <strong>my-function</strong> в качестве имени функции ниже. В случае методов классов, используйте синтаксис <strong>Class::method</strong>.

en: For example:
ru: Например:

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
ru: Для получения отладочной информации, запрашиваемой сотрудником технической поддержки, используйте страницу   <a href="%s">отладочной информации</a>.

en: For the Search results archive, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
ru: Для архива результатов поиска необходимо добавить следующие типы записей в %1$sуказатель Relevanssi%2$s: ##CTPLIST##. %3$sДокументация по текстовому поиску%4$s.

en: For this filter, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
ru: Для этого фильтра необходимо добавить следующие типы записей в %1$sуказатель Relevanssi%2$s: ##CTPLIST##. %3$sДокументация по текстовому поиску%4$s.

en: Forgot Password Form
ru: Форма потерянного пароля

en: Forgot Password Link
ru: Ссылка потерянного пароля

en: Forgot password form
ru: Форма потерянного пароля

en: Forgot password link
ru: Ссылка потерянного пароля

en: Form
ru: Форма

en: Form ID not set.
ru: Идентификатор формы не задан.

en: Form selection
ru: Выбор формы

en: Format
ru: формат

en: Format of the options
ru: Формат параметров

en: Formatted based on the options below
ru: Отформатировано на основании параметров ниже

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Formatting and editing instructions
ru: Инструкции по форматированию и редактированию

en: Forms
ru: Формы

en: Framework value
ru: Значение платформы

en: Front-end
ru: Внешний интерфейс

en: Front-end Content
ru: Контент внешнего интерфейса

en: Frontend events
ru: События во внешнем интерфейсе

en: Full Views Feature
ru: Функция полной версии Views

en: Full custom display mode
ru: Режим полностью настраиваемого отображения

en: Full debug mode
ru: Развернутый режим отладки

en: Full documentation is found in the %1$sViews shortcodes%2$s page.
ru: Подробная документация предлагается на странице %1$sКороткие коды Views%2$s.

en: Full page refresh when visitors click on the search button
ru: Полностью обновлять страницу, если посетители нажимают кнопку поиска

en: Full page refresh when visitors click on the search button with input values auto-updating
ru: Полностью обновлять страницу с автообновлением введенных значений, если посетители нажимают кнопку поиска

en: Fully styled output
ru: Полностью стилизованный вывод

en: Fully styled search input
ru: Полностью стилизованный ввод поиска

en: Function name
ru: Имя функции

en: Function name|Option ID
ru: Имя функции | Идентификатор параметра

en: Functions inside conditional evaluations
ru: Функции внутри условных оценок

en: Fusion Builder
ru: Построитель Fusion

en: Fusion Compilers have been turned %s.
ru: Компиляторы сочетания %s.

en: General
ru: Общие

en: Generated shortcode
ru: Созданный короткий код

en: Get Bootstrap element
ru: Загрузить элемент Bootstrap

en: Get New Password
ru: Получить новый пароль

en: Get Views
ru: Получить Views

en: Get more details about the new Toolset Maps plugin in the <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">documentation page</a>.
ru: Подробнее о новом плагине Карт Toolset на <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">странице документации</a>.

en: Get more details in the <a href="%1$s" title="%2$s">documentation page</a>.
ru: Подробнее на <a href="%1$s" title="%2$s">странице документации</a>.

en: Get only some results. -1 means no limit
ru: Получить результаты лишь частично. -1 означает, что нет ограничения

en: Get only some results. 0 means no limit.
ru: Получить результаты лишь частично. 0 означает, что нет ограничения.

en: Getting started
ru: Начало работы

en: Give us feedback about this video
ru: Отправьте нам отзыв об этом видео

en: Glyphicons
ru: Глификоны

en: Go to
ru: Перейти к

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
ru: Перейдите в %1$sнастройки текстового поиска%2$s для построения индекса.

en: Go to page
ru: Перейти к странице

en: Good for building your own unique loops.
ru: Полезно для создания собственных уникальных циклов.

en: Got it! Don't show this message again
ru: Понятно! Больше не показывать данное сообщение

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">Element</span>"? Now paste it into the editor.
ru: У вас есть разметка для "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">элемента</span>"? Теперь вставьте ее в редактор.

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">Element</span>"? Before you paste HTML into the editor, <br>remember to switch to HTML editing. Then, paste the code into the editor.
ru: У вас есть разметка для "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">элемента</span>"? Прежде, чем вставить HTML-код в редактор, <br>перейдите к редактированию в режиме HTML. Затем вставьте код в редактор.

en: Grey
ru: Серый

en: Grid
ru: Координатная сетка

en: Grid system
ru: Сеточная система

en: Group
ru: Группа

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
ru: Сгруппируйте ряд кнопок в одной строке с помощью группы кнопок. Примените дополнительный стиль радиокнопок и флажков на JavaScript при помощи нашего плагина для кнопок.

en: Has custom search
ru: Имеет пользовательский поиск

en: Has submit button
ru: Есть кнопка «Отправить»

en: Helper classes
ru: Классы поддержки

en: Here are the things that you can create with Views plugin:
ru: При помощи плагина Views можно создавать следующее:

en: Here you can scan your content and check where this View is being used.
ru: Здесь можно сканировать контент и проверять место использования этого представления.

en: Here you can set the URLs of additional scripts that need to be loaded with this View. Use a comma separated list of URLs
ru: Здесь задаются URL-адреса дополнительных сценариев, которые следует загружать с этим отображением.

en: Hidden custom fields
ru: Скрытые пользовательские поля

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Bootstrap buttons
ru: Скрыть кнопки Bootstrap

en: Hide checkbox
ru: Скрыть флажок

en: Higher end
ru: Начало

en: Home/Blog
ru: Главная/блог

en: Horizontal crop position
ru: Положение обрезки по горизонтали

en: Hour
ru: Час

en: Hours can only be numbers between 0 and 23
ru: Часы могут иметь только цифровой формат от 0 до 23

en: How do you want to display the loop?
ru: Как отобразить цикл?

en: How do you want to update the results?
ru: Как обновлять результаты?

en: How this Content Template is used
ru: Как используется этот шаблон контента

en: How to Design the Loop
ru: Как оформить цикл

en: How to display this Custom Search View
ru: Как отображать это представление пользовательского поиска

en: How to display this View
ru: Как отображать это представление

en: How to filter
ru: Как фильтровать

en: How to search
ru: Как искать

en: However, you might want to disable this feature for the current View
ru: Тем не менее, вы можете отключить эту функцию для текущего представления

en: I am a theme designer and I want to receive affiliate commission
ru: Я создаю темы и хочу получать партнерскую комиссию

en: I will assign this layout to content later
ru: Я присвою этот макет контенту позже

en: I'll add the search box to the HTML manually
ru: Я добавлю поисковую строку в HTML вручную

en: I'm using this layout to display 'single' pages
ru: Я использую этот макет для отображения «отдельных» страниц

en: I'm using this layout to display an archive
ru: Я использую этот макет для отображения архива

en: ID
ru: Идентификатор

en: ID of the image
ru: Идентификатор изображения

en: ID, date, author or title
ru: идентификатор, дата, автор или название

en: ID, date, author, title, post_type or field-slug
ru: идентификатор, дата, автор, название, тип записи или краткий заголовок поля

en: If Content Templates don't work with your theme then you can enter the name of the function your theme uses here:
ru: Если шаблоны контента не работают с вашей темой, имя функции вашей темы можно ввести здесь:

en: If the field has multiple values, you can display just one of them or all the values using a separator.
ru: Если поле содержит несколько значений, можно отобразить только одно из них или все значения через разделитель.

en: If the problem persists, please don't hesitate to contact %sour support%s with this technical information:
ru: При повторном возникновении проблемы обратитесь в %sнашу Службу поддержки%s с технической информацией ниже:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ru: Если вы считаете, что это ошибка, просто не обращайте внимания на это письмо и все останется по-прежнему.

en: If you are not using pagination or a custom search, this section outputs nothing.
ru: Если вы не используете разбивку на страницы или пользовательский поиск, в этом разделе ничего выводиться не будет.

en: If you want to add fields and keep your HTML edits, use the <strong>Fields and Views</strong> button.
ru: Если нужно добавить поля и сохранить изменения HTML, используйте кнопку <strong>Поля и представления</strong>.

en: Ignore pad elements from previous pages
ru: Пропустить элементы панели с предыдущих страниц

en: Image HTML tag
ru: HTML-тег изображения

en: Image.
ru: Изображение.

en: Images
ru: Изображения

en: Import
ru: Импортировать

en: Import Views for theme
ru: Импортировать Views для оформления

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates
ru: Импортировать представления, архивы WordPress и шаблоны контента

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates for your Theme
ru: Импортировать представления, архивы WordPress и шаблоны контента для вашей темы

en: Import options
ru: Параметры импорта

en: Import the Views XML file placed in the Views Embedded folder
ru: Импортировать XML-файл представлений, помещенный во внедренную папку представлений

en: In other place on this same page
ru: В другом месте на этой же странице

en: In this section you can add pagination controls, slider controls and custom searches. If you have enabled pagination, you need to insert the pagination controls here. They are used for both paged results and sliders. For custom searches, insert 'filter' elements. The output of this section is displayed via the [wpv-filter-meta-html] shortcode in the Output section.
ru: В этом разделе можно добавлять элементы управления разбивкой на страницы, скользящими слайдами и пользовательским поиском. Если вы включили разбивку на страницы, необходимо вставить здесь элементы управления. Они используются как для постраничных результатов, так и для скользящих слайдов. Для пользовательского поиска вставьте элементы «фильтра». Вывод этого раздела отображается через короткий код [wpv-filter-meta-html] в разделе вывода.

en: In this section you can choose when to refresh the Views results and which options to show in form inputs.
ru: В этом разделе можно выбрать, когда обновлять результаты представлений и какие параметры отображать в вводных формах.

en: In this section you can choose when to refresh the WordPress Archive results and which options to show in form inputs.
ru: В этом разделе можно выбрать, когда обновлять архива WordPress и какие параметры отображать в вводных форм.

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Include children in the post count
ru: Включить дочерние в счёт публикаций

en: Include in search
ru: Включить в поиск

en: Include only posts
ru: Добавить только записи

en: Include only users with those IDs
ru: Включить только пользователей с теми идентификаторами

en: Include only users with those roles
ru: Включить только пользователей с теми ролями

en: Include or exclude
ru: Включить или исключить

en: Include or exclude sticky posts
ru: Включить или исключить клейкие записи

en: Include or exclude users
ru: Добавить или исключить пользователей

en: Include pad elements from previous pages
ru: Включить элементы панели с предыдущих страниц

en: Include pad items
ru: Включить элементы панели

en: Include paginated items
ru: Включить элементы с разбивкой на страницы

en: Include terms that have non-empty descendants
ru: Включить термины, имеющие непустых наследников

en: Include the Next link on the last page.
ru: Отображать ссылку «Далее» на первой странице.

en: Include the Previous link on the first page.
ru: Отображать ссылку «Назад» на первой странице.

en: Include the Previous/Next links on the first and the last pages
ru: Отображать ссылки «Назад»/«Далее» на первой и последней странице

en: Include this field in text searches throughout the site
ru: Включить это поле в текстовый поиск на сайте

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
ru: Содержит более 250 глифов из набора Glyphicon Halflings в формате шрифта. Обычно Glyphicons Halflings можно получить за определенную плату, но их автор предоставил их для Bootstrap бесплатно.

en: Index
ru: Индекс

en: Index and separator
ru: Индекс и разделитель

en: Index offset
ru: Смещение индекса

en: Index to end
ru: Какой индекс закончить

en: Index to start
ru: Какой индекс начать

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
ru: Указывайте расположение текущей страницы в навигационной иерархии.

en: Infinite scrolling
ru: Бесконечная прокрутка

en: Infinite scrolling tolerance
ru: Допустимое отклонение бесконечной прокрутки

en: Infinite scrolling tolerance, in pixels:
ru: Допустимое отклонение бесконечной прокрутки, в пикселях:

en: Info
ru: Данные

en: Information
ru: Сведения

en: Inline Content Template removed
ru: Внутритекстовый шаблон контента удален

en: Inline Content Template saved
ru: Внутритекстовый шаблон контента сохранен

en: Inline formatting.
ru: Внутритекстовое форматирование.

en: Inline styles that will be added to the anchor HTML tag.
ru: Встроенные стили, которые будут добавлены к HTML-тегу привязки.

en: Input
ru: Ввод

en: Input classnames
ru: Имена класса ввода

en: Input format: %s
ru: Входной формат: %s

en: Input groups
ru: Группы ввода

en: Input style
ru: Стиль ввода

en: Input type
ru: Тип ввода

en: Insert Views frontend event handler
ru: Вставить обработчик событий внешнего интерфейса представления

en: Insert a Content Template already assigned into the View
ru: Вставить шаблон контента, уже назначенный представлению

en: Insert a Content Template already assigned into the WordPress Archive
ru: Вставить шаблон контента, уже назначенный архиву WordPress

en: Insert a custom search filter
ru: Вставить пользовательский фильтр поиска

en: Insert conditional shortcode
ru: Вставить условный короткий код

en: Insert controls
ru: Добавить элементы управления

en: Insert controls for frontend sorting
ru: Вставить элементы управления для сортировки во внешнем интерфейсе

en: Insert event trigger callback
ru: Вставить обратный вызов триггера событий

en: Insert grid
ru: Вставить сетку

en: Insert shortcode
ru: Вставить сокращённый код

en: Insert the Content Template shortcode to editor
ru: Вставить короткий код шаблона контента в редактор

en: Insert the Post/Page ID where the search result will be displayed.
ru: Вставте идентификатор записи/страницы, на которой будет отображаться результат поиска.

en: Insert transition controls for the pagination
ru: Вставить элементы управления переходом между страницами

en: Install WooCommerce Views
ru: Установить WooCommerce Views

en: Integrated option
ru: Интегрированный параметр

en: Invalid CT ID.
ru: Недопустимый ID ШК.

en: Invalid Content Template
ru: Недопустимый шаблон контента

en: Invalid arguments (%s)
ru: Недопустимые аргументы (%s)

en: Invalid data
ru: Недопустимые данные

en: Invalid output mode.
ru: Неправильный режим вывода.

en: Invalid parameters
ru: Недопустимые параметры

en: Invalid username or email.
ru: Недопустимые пароль или электронный адрес.

en: Invalid username.
ru: Недопустимое имя пользователя.

en: It appears that you made modifications to the layout.
ru: Похоже, что вы внесли изменения в макет.

en: It can be used to tweak the content of a post when it is displayed alone or in an archive page.
ru: Его можно использовать для тонкой настройки контента записи, когда она отображается отдельно или на странице архива.

en: It displays fields from the current post using simple shortcodes.
ru: Он отображает поля текущей записи, используя простые короткие коды.

en: It displays the fields of the post in the loop, by using a simple shortcode:
ru: Он отображает поля записи в цикле, используя простой короткий код:

en: It is assigned to one or more archive or taxonomy loops.
ru: Он назначен одному или нескольким архивам, или циклам таксономии.

en: It will replace the ‘main content’ section of the page.
ru: Он заменит раздел «основного контента» страницы.

en: Item1
ru: Элемент1

en: Item2
ru: Элемент2

en: Items
ru: Элементы

en: Items found
ru: Найдено объектов

en: Items per page
ru: Элементов на странице

en: Iterator boundaries
ru: Границы итератора

en: JS editor
ru: Редактор JS

en: Javascript function to execute after the pagination transition has been completed:
ru: Функция Javascript, которую следует выполнять после завершения перехода к разбивке на страницы:

en: Javascript settings
ru: Настройки Javascript

en: Jump to:
ru: Перейти к:

en: Just post title
ru: Только заголовок записи

en: Keep original proportion
ru: Не менять исходные пропорции

en: Keep third party filters
ru: Оставить фильтры сторонних производителей

en: Kind of element
ru: Вид элемента

en: Label classnames
ru: Имена классов метки

en: Label for lower end
ru: Метка для конца списка

en: Label for the "ascending" option
ru: Метка для параметра "по возрастанию"

en: Label for the "descending" option
ru: Метка для параметра "по убыванию"

en: Label for the checkbox, leave empty to use the Types name if available.
ru: Метка флажка. Оставьте пустой, чтобы использовать имя Types при наличии.

en: Label for the first 'default' option
ru: Метка первого параметра «по умолчанию»

en: Label for the first options, which returns all posts.
ru: Метка первых параметров, которая возвращает все сообщения.

en: Label for the higher end
ru: Метка для начала списка

en: Label for the search box
ru: Метка поля поиска

en: Label inline style
ru: Встроенный стиль метки

en: Label of the first empty option
ru: Метка первого пустого параметра

en: Label styling
ru: Стиль метки

en: Labels
ru: Метки

en: Labels for the lower and higher ends of the comparison
ru: Метки для конца и начала списка сравнения

en: Labels for the sorting direction control:
ru: Метки для управления направлением сортировки:

en: Language
ru: Язык

en: Language selector
ru: Селектор языка

en: Language switcher
ru: Переключатель языка

en: Large
ru: Большой

en: Last
ru: Последняя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last modified
ru: Последнее изменение

en: Last name
ru: Фамилия

en: Layout
ru: Макет

en: Layout for
ru: Макет для

en: Layouts
ru: Макеты

en: Layouts archive loop
ru: Цикл архивов макетов

en: Learn about different layouts
ru: Узнайте о различных макетах

en: Learn about displaying content from parent and other posts in the %sdocumentation page%s.
ru: Подробнее об отображении контента из родительских и других записей на %sстранице документации%s.

en: Learn about displaying content from specific users in the %sdocumentation page%s.
ru: Подробнее об отображении контента от конкретных пользователей на %sстранице документации%s.

en: Learn about using Content Templates to customize fields.
ru: Подробнее об использовании шаблонов контента для настройки полей.

en: Learn by building a real site, using sample data and step-by-step tutorials that we’ve prepared for you.
ru: Научитесь на примере создания реального сайта, используя произвольные данные и пошаговые инструкции, которые мы для вас подготовили.

en: Learn how to create custom searches with Views.
ru: Научитесь создавать пользовательский поиск при помощи Views.

en: Learn how to create sliders with Views.
ru: Научитесь создавать скользящие слайды при помощи Views.

en: Learn how to display Views
ru: Научитесь отображать представления

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
ru: Узнайте, как Bootstrap применяется в макетах

en: Learn more
ru: Подробнее

en: Learn more about <em>Toolset</em>
ru: Подробнее о <em>Toolset</em>

en: Learn more by reading the %sViews Loop documentation%s.
ru: Подробнее в %sДокументации цикла View%s.

en: Learning Views
ru: Освоение Views

en: Leave empty to display all values.
ru: Оставьте пустым, чтобы отобразить все значения.

en: Left
ru: Левый

en: Legacy relationship
ru: Устаревшее отношение

en: Length count
ru: Длина

en: Let me choose individual settings manually
ru: Я самостоятельно вручную выберу отдельные настройки

en: Limit
ru: Ограничение

en: Limit and Offset
ru: Ограничение и смещение

en: Limit and Offset saved
ru: Ограничение и смещение сохранены

en: Line break.
ru: Разрыв строки.

en: Link
ru: Ссылка

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: Link to WordPress archive page
ru: Ссылка на страницу архива WordPress

en: Link to term archive page
ru: Ссылка на страницу архива терминов

en: Link to the next page
ru: Ссылка на следующую страницу.

en: Link to the previous page
ru: Ссылка на предыдущую страницу.

en: Link.
ru: Ссылка.

en: List View
ru: Список

en: List all users but the ones who met the criteria
ru: Перечислить всех пользователей, кроме тех, которые соответствовали критериям

en: List group
ru: Группа списков

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
ru: Группы списков – гибкий и мощный компонент для отображения не только простых, но и сложных списков элементов с пользовательским контентом.

en: List of custom and third-party shortcodes you want to be able to use as Views shortcode arguments.
ru: Список настраиваемых и сторонних коротких кодов, которые полезны в качестве аргументов коротких кодов Views.

en: List of functions and class methods that you want to be able to use inside the Views <code>[wpv-conditional]</code> shortcode <code>if</code> attribute.
ru: Список функций и методов класса, которые требуется использовать внутри атрибута <code>if</code> короткого кода Views <code>[wpv-conditional]</code>.

en: List of subdomains or external domains you want to allow safe redirection to. These are used with some Views shortcodes, offering a redirection URL, via an attribute.
ru: Список поддоменов и внешних доменов, к которым вы хотите разрешить безопасное перенаправление. Они используются с некоторыми короткими кодами Views, которые обеспечивают URL-адрес для перенаправления через атрибут.

en: List separator
ru: Разделитель элементов списка

en: List the following terms
ru: Перечислить следующие термины

en: List with separators
ru: Список с разделителями

en: Load non-Types custom fields
ru: Загрузить пользовательские поля не из Types

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading existing fields
ru: Загрузка существующих полей

en: Loading more results...
ru: Загрузка дополнительных результатов...

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Log In
ru: Войти

en: Log into <a href="%s">your account</a> and go to <a href="%s">affiliate settings</a> for details.
ru: Для получения дополнительной информации войдите в <a href="%s">свою учетную запись</a> и перейдите к <a href="%s">настройкам партнерства</a>.

en: Logged in
ru: Вход выполнен

en: Login Form
ru: Форма входа

en: Login form
ru: Форма входа

en: Logout
ru: Выход

en: Logout Link
ru: Ссылка для выхода

en: Logout link
ru: Ссылка для выхода

en: Loop
ru: Замкнутый цикл

en: Loop Editor
ru: Редактор цикла

en: Loop Selection
ru: Выбор цикла

en: Loop Selection saved
ru: Выбор цикла сохранен

en: Loop Wizard
ru: Мастер цикла

en: Loop item in %s
ru: Элемент цикла в %s

en: Loop parameters in the Loop
ru: Параметры цикла в цикле

en: Loop saved
ru: Цикл сохранен

en: Loop section
ru: Раздел цикла

en: Loop selection
ru: Выбор цикла

en: Loop style
ru: Стиль цикла

en: Loop view for
ru: Кольцевой вид

en: Loop wizard
ru: Мастер цикла

en: Loops Selection
ru: Выбор циклов

en: Lost password?
ru: Потеряли пароль?

en: Lower end
ru: Конец

en: Main sections
ru: Основные разделы

en: Maintenance mode disabled.
ru: Режим обслуживания выключен.

en: Maintenance mode enabled.
ru: Режим обслуживания включен.

en: Maintenance mode is already active (.maintenance file present).
ru: Режим обслуживания уже активен (присутствует файл .maintenance).

en: Maintenance mode is already disabled.
ru: Режим обслуживания уже выключен.

en: Make the table sortable by columns
ru: Включить сортировку таблицы по столбцам

en: Makes the text content translatable via WPML's String Translation.
ru: Готовит контент текста для перевода через перевод строк WPML.

en: Manual pagination, %s items per page
ru: Разбивка страницы вручную, %s элементов на страницу

en: Manual pagination, 1 item per page
ru: Разбивка на страницы вручную, один элемент на страницу

en: Manual paragraphs
ru: Абзацы вручную

en: Manual paragraphs - don't create &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags from line breaks.
ru: Абзацы вручную – не создавать теги &lt;br&gt; и &lt;p&gt; из разрывов строк.

en: Manually entered values
ru: Введенные вручную значения

en: Map plugin (legacy)
ru: Плагин карт (устаревший)

en: Maps
ru: Карты

en: Maybe you have manually set a different one on them.
ru: Возможно, вы вручную задали для них другой.

en: Media
ru: Медиа

en: Media entries are children of the post that they are attached to
ru: Медиазаписи – дочерние записи по отношению к записям, к которым они прикреплены

en: Media object
ru: Объект мультимедиа

en: Media post type can not be part of a relationship.
ru: Тип записей мультимедиа не может быть частью отношения.

en: Medium
ru: Средний

en: Memory used
ru: Используется памяти

en: Menu order
ru: Последовательность меню

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minute
ru: Минута

en: Minutes can only be numbers between 0 and 59
ru: Минуты могут иметь только цифровой формат от 0 до 59

en: Missing View ID.
ru: Нет идентификатора представления.

en: Missing View Slug.
ru: Краткий заголовок представления отсутствует.

en: Missing View Title.
ru: Заголовок представления отсутствует

en: Modified
ru: С изменениями

en: Modified date
ru: Дата изменения

en: Modified date GMT
ru: Дата изменения по Гринвичу

en: Modified settings: %1$s.
ru: Измененные настройки: %1$s.

en: Module Manager
ru: Менеджер модулей

en: Month
ru: Месяц

en: Month archives
ru: Месячные архивы

en: Month: %s
ru: Месяц: %s

en: Months can only be a number between 1 and 12
ru: Месяца могут иметь только цифровой формат от 1 до 12

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Move to trash
ru: Переместить в корзину

en: Multi-select
ru: Множественный выбор

en: Multiselect
ru: Множественный выбор

en: My custom spinner graphics
ru: Индивидуальная графика моего наборного счётчика

en: MySQL error when creating table %s: %s
ru: При создании таблицы %s произошла ошибка MySQL: %s

en: MySQL query
ru: Запрос MySQL

en: Name
ru: Имя

en: Name for the new %s
ru: Имя нового %s

en: Name the new WordPress Archive for %s
ru: Назовите новый архив WordPress для %s

en: Name this Content Template
ru: Присвоить имя этому шаблону контента

en: Name this View
ru: Присвоить имя этому представлению

en: Name this WordPress Archive
ru: Присвоить имя этому архиву WordPress

en: Name this string to find it easily in the WPML String Translation page.
ru: Дайте имя этой строке, чтобы ее можно было легко найти на странице Перевода строк WPML.

en: Navbar
ru: Панель навигации

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
ru: Панели навигации – адаптивные мета-компоненты, которые выполняют роль заголовков с навигацией в вашем приложения или на сайте.

en: Navigation controls using a dropdown
ru: Элементы управления навигацией с использованием раскрывающегося меню

en: Navigation controls using dots
ru: Элементы управления навигацией с использованием точек

en: Navigation controls using links
ru: Элементы управления навигацией, использующие ссылки

en: Navs
ru: Навигация

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
ru: Навигация в Bootstrap имеет общую разметку, начиная с базового .nav-класса, а также общие состояния. Переключайте классы модификаторов для смены стилей.

en: Need help?
ru: Нужна справка?

en: Nested elements
ru: Вложенные элементы

en: New Content Template
ru: Новый шаблон контента

en: New View
ru: Новый View

en: New filter
ru: Новый фильтр

en: New password
ru: Новый пароль

en: New snippet has been inserted.
ru: Добавлен новый фрагмент.

en: Newer first
ru: Сначала новые

en: Next
ru: Далее

en: Next &raquo;
ru: Далее &raquo;

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Nicename
ru: Понятное имя

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: No
ru: Нет

en: No Comments
ru: Нет Комментариев

en: No Content Template (display the "body" of the post)
ru: Нет шаблона контента (показывать "тело" записи)

en: No Content Templates found
ru: Шаблонов контента не найдено

en: No Content Templates found in Trash
ru: В корзине шаблонов контента не найдено

en: No Content Templates found in Trash that matched your criteria.
ru: В корзине нет шаблонов контента, соответствующих вашим критериям.

en: No Content Templates found in Trash.
ru: В корзине нет шаблонов контента.

en: No Content Templates found that matched your criteria.
ru: Шаблоны контента, соответствующие вашим критериям, не найдены.

en: No Content Templates found.
ru: Шаблоны контента не найдены.

en: No Post types/Taxonomies assigned
ru: Не назначены типы записей/таксономии

en: No Views found in Trash that matched your criteria.
ru: В корзине нет представлений, соответствующих вашим критериям.

en: No Views found in Trash.
ru: В Корзине нет представлений.

en: No Views found.
ru: Представления не найдены.

en: No Views matched your criteria.
ru: Нет представлений, соответствующих вашим критериям.

en: No WordPress Archives found in Trash that matched your criteria.
ru: В корзине нет архивов WordPress, соответствующих вашим критериям.

en: No WordPress Archives found in Trash.
ru: В корзине нет архивов WordPress.

en: No WordPress Archives found that matched your criteria.
ru: Архивы WordPress, соответствующие вашим критериям, не найдены.

en: No WordPress Archives found.
ru: Архивы WordPress не найдены.

en: No file chosen
ru: Файл не выбран

en: No filters set
ru: Фильтры не заданы

en: No items found.
ru: Элементы не найдены.

en: No limit
ru: Без ограничений

en: No mode is set.
ru: Режим не задан.

en: No one of the following
ru: Ни один из следующих

en: No order
ru: Без упорядочивания

en: No pagination
ru: Нет нумерации страниц

en: No parent (return top-level elements)
ru: Нет родительской (-ого) (выводить элементы высшего уровня)

en: No passwords or any other confidential information is included.
ru: Пароли или любая другая конфиденциальная информация не передается.

en: No post
ru: Нет записей

en: No post type found
ru: Нет типов записей

en: No private custom fields are showing in the Views GUI.
ru: Частные пользовательские поля не показываются в GUI плагина Views.

en: No relationships to migrate.
ru: Нет отношений для миграции.

en: No results found
ru: Результаты не найдены

en: No secondary sorting
ru: Без дополнительной сортировки

en: No sorting
ru: Без сортировки

en: No spinner container will be shown as this custom search is not performing any automatic update
ru: Контейнер вертушки отображаться не будет, поскольку этот пользовательский поиск не выполняет автоматических обновлений

en: No spinner graphics
ru: Нет графики наборного счётчика

en: No tables had to be dropped.
ru: Не было необходимости удалять таблицы.

en: No users matched your criteria
ru: Нет пользователей, соответствующих вашим критериям

en: No valid content template id
ru: Нет допустимого идентификатора шаблона контента

en: No value means all the way until the last index.
ru: Отсутствие значения означает до конца до последнего индекса.

en: No views found
ru: Views не найдены

en: No views found in Trash
ru: В Корзине не найдено Views

en: None
ru: Нет

en: None set
ru: Не задано ни одного

en: Normally, it includes a shortcode for the <strong>Filter</strong> section and another shortcode for the <strong>Loop</strong> section, so they will display one after the other.
ru: Обычно он включает короткий код раздела <strong>Фильтр</strong> и другой короткий код раздела <strong>Цикл</strong>, поэтому они будут отображаться один за другим.

en: Normally, the View has a wrapper DIV which includes IDs and classes required for AJAX updates and pagination. If you want to show the View inline with text, you can disable this DIV, but you will not be able to use some of the functionality that Views offer.
ru: Обычно у представления есть оболочка DIV с идентификаторами и классами, необходимыми для обновлений AJAX и разбивки на страницы. Если вы хотите отобразить вставку представления с текстом, можно отключить DIV, но вы не сможете использовать некоторые функции, предлагаемые в Views.

en: Normally, you will use 'edit forms' and 'delete forms' in Content Templates used in loops.
ru: Обычно в шаблонах контента, используемых в циклах, отображается «редактировать формы» и «удалить формы».

en: Not allowed
ru: Не разрешено

en: Not now
ru: Не сейчас

en: Not now?
ru: Не сейчас?

en: Not saved
ru: Не сохранен

en: Not using maintenance mode for the migration.
ru: Режим обслуживания для миграции не используется.

en: Note that this method will only work if your theme has a proper dedicated function to display the content.
ru: Обратите внимание, что этот метод сработает только если в вашей теме есть необходимая выделенная функция для отображения контента.

en: Note that you do not need to add any &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tag at all: we will wrap your JavaScript before adding it to the page.
ru: Обратите внимание, что вам вообще нет необходимости добавлять теги &lt;script&gt;&lt;/script&gt;: мы вставим ваш JavaScript перед добавлением на страницу.

en: Note that you do not need to add any &lt;style&gt;&lt;/style&gt; tag at all: we will wrap your CSS before adding it to the page.
ru: Обратите внимание, что вам вообще нет необходимости добавлять теги &lt;style&gt;&lt;/style&gt;: мы вставим ваш CSS перед добавлением на страницу.

en: Nothing found
ru: Ничего не найдено

en: Notice: Syntax higlighter can cause performance issues for large blocks of code
ru: Примечание: Подсветка синтаксиса может вызвать замедление работы, в случае больших блоков кода

en: Now give this View a name
ru: Теперь присвойте этому представлению имя

en: Nowhere
ru: Нигде

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Number of preceding and following pages:
ru: Количество предшествующих и следующих страниц:

en: Number of terms
ru: Число терминов

en: Numeric
ru: Числовое

en: Numerical value
ru: Числовое значение

en: OR
ru: ИЛИ

en: Object received from cache. MySQL query was cached in
ru: Объект получен из кэша. Запрос MySQL кэширован

en: Offset
ru: Смещение

en: Older first
ru: Сначала старые

en: On a recent update, we added support for functions as conditions. From now on, you will need to <strong>first register</strong> the functions that you want to use as conditionals.
ru: В последнее обновление мы добавили поддержку функций в виде условий. Теперь потребуется <strong>сначала зарегистрировать функции</strong>, которые необходимо использовать в качестве условных выражений.

en: On another page
ru: На другой странице

en: On demand
ru: По требованию

en: On posts sharing the same <em>order by</em> value, order by
ru: В записях с одинаковым общим значением <em>сортировать по</em>, сортировать по

en: On posts sharing the same primary <em>order by</em> value, order by
ru: В записях с одинаковым общим первичным значением <em>сортировать по</em> сортировать по

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
ru: После покупки полной версии ToolSet вы сможете редактировать Views, формы CRED и Layouts на своем сайте, а также создавать новые.

en: One of these
ru: Один из этих

en: One or more sections haven't been saved.
ru: Один или более разделов не сохранены.

en: Only Views listing posts can have custom search inputs.
ru: Только записи вхождений представлений предлагают ввод для пользовательского поиска.

en: Only latin letters, numbers, underscores and dashes
ru: Только латинские буквы, цифры, подчеркивания и тире

en: Only letters, numbers, dots, underscores and dashes
ru: Только буквы, цифры, точки, подчеркивания и тире

en: Only letters, numbers, underscores and dashes
ru: Только буквы, цифры, подчеркивания и тире

en: Only list users who met the filter criteria
ru: Перечислить только пользователей, соответствующих критериям фильтра

en: Only lowercase letters and numbers allowed as shortcode attributes
ru: В качестве атрибутов короткого кода разрешены только строчные буквы и цифры

en: Only lowercase letters, numbers, hyphens and underscores allowed as URL parameters
ru: В качестве параметров URL разрешены только строчные буквы, цифры, дефисы и подчеркивания

en: Only needed if you want to display different items in the results with different HTML.
ru: Требуется только если вы хотите отображать в результатах разные элементы с различным HTML.

en: Only post types registered by Toolset Types can be used as intermediary.
ru: В качестве промежуточных могут использоваться только типы записей, зарегистрированные в Toolset Types.

en: Only posts from the Post post type can be sticky
ru: Клейкими могут быть только записи из типа «Записи»

en: Only the search form
ru: Только форму поиска

en: Only the search results
ru: Только результаты поиска

en: Oops! It seems there is a filter by %s that is missing some options
ru: Ошибка! Вероятно, имеется фильтр по %s, в котором не хватает некоторых параметров

en: Oops! It seems there is a filter by post IDs that is missing some options
ru: Ошибка! Вероятно, имеется фильтр по идентификаторам записи, в котором не хватает некоторых параметров

en: Oops! It seems there is a filter by post author that is missing some options
ru: Ошибка! Вероятно, имеется фильтр по автору записи, в котором не хватает некоторых параметров

en: Oops! It seems there is a filter by post parent that is missing some options
ru: Ошибка! Вероятно, имеется фильтр по родительскому элементу записи, в котором не хватает некоторых параметров

en: Oops! It seems there is a filter by post relationship that is missing some options
ru: Ошибка! Вероятно, имеется фильтр по связи записи, в котором не хватает некоторых параметров

en: Oops! It seems there is a filter by taxonomy terms that is missing some options
ru: Ошибка! Вероятно, имеется фильтр по терминам таксономии, в котором не хватает некоторых параметров

en: Oops! There's been a problem when upgrading Toolset data structures. Please make sure your current configuration allows WordPress to alter database tables.
ru: Ошибка! При обновлении структур данных Toolset возникла проблема. Убедитесь, что ваша текущая конфигурация позволяет WordPress вносить изменения в таблицы базы данных.

en: Open in a new window
ru: Открыть в новом окне

en: Open the Screen Options and set the WordPress Archive purpose to display it as a custom search.
ru: Откройте параметры экрана и задайте, чтобы архив WordPress отображался в качестве пользовательского поиска.

en: Option 1
ru: Параметр 1

en: Option 2
ru: Параметр 2

en: Option 3
ru: Параметр 3

en: Option slug
ru: Краткий заголовок параметра

en: OptionTree
ru: Дерево параметров

en: Optional shortcode that targets specific items in the loop.
ru: Необязательный короткий код, нацеленный на определенные элементы в цикле.

en: Options
ru: Параметры

en: Options Framework
ru: Платформа параметров

en: Options sorting
ru: Порядок параметров

en: Order
ru: Порядок

en: Order
ru: Порядок

en: Order by
ru: Сортировка по

en: Order by
ru: Сортировка по

en: Order by as
ru: Сортировать по как

en: Order by:
ru: Упорядочить по:

en: Order of the options
ru: Порядок параметров

en: Order options by this parameter.
ru: Упорядочить варианты по этому параметру.

en: Order options in this direction.
ru: Упорядочить параметры в этом направлении.

en: Order:
ru: Порядок:

en: Ordered List
ru: Упорядоченный список

en: Ordered list
ru: Упорядоченный список

en: Ordering
ru: Сортирование

en: Ordering saved
ru: Порядок сохранен

en: Original content
ru: Исходный контент

en: Original image
ru: Исходное изображение

en: Other Elements:
ru: Другие элементы:

en: Other Fields
ru: Другие поля

en: Other pagination options
ru: Другие параметры разбивки на страницы

en: Output
ru: Вывод

en: Output (RAW)
ru: Вывод (RAW)

en: Output Editor
ru: Редактор вывода

en: Output Integration
ru: Интеграция вывода

en: Output all the items returned from the query section.
ru: Выводить все элементы, извлеченные из раздела запросов.

en: Output format
ru: Выходной формат

en: Output loop
ru: Цикл вывода

en: Output mode
ru: Режим вывода

en: Output section
ru: Раздел вывода

en: Output style
ru: Стиль вывода

en: Output the post title as is or sanitize it to use as an HTML attribute.
ru: Выводить заголовок записи в том виде, как он есть, или очищать для использования в качестве HTML-атрибута.

en: Override View basic settings
ru: Переопределить основные настройки представления

en: Override settings
ru: Переопределить настройки

en: Override some View basic settings
ru: Переопределить некоторые основные настройки представления

en: Overwrite Views settings
ru: Перезаписать настройки Views

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Page Builders
ru: Построители страниц

en: Page created.
ru: Страница создана.

en: Page header
ru: Верхний колонтитул страницы

en: Page info
ru: Сведения страницы

en: Pages to pre-load:
ru: Страницы для предзагрузки:

en: Pages to skip:
ru: Пропустить страниц:

en: Pagination
ru: Разбивка на страницы

en: Pagination Settings
ru: Настройки разбивки на страницы

en: Pagination and Slider settings
ru: Настройки разбивки на страницы и скользящих слайдов

en: Pagination and Sliders Settings
ru: Разбивка на страницы и настройки скользящих слайдов

en: Pagination and sliders settings
ru: Настройки разбивки на страницы и скользящих слайдов

en: Pagination combined with random ordering can lead to same items appearing in more than one pages. It's recommended not to combine pagination with random ordering, unless unexpected results are acceptable.
ru: Разбивка на страницы в сочетании со случайным упорядочением может привести к тому, что одни и те же элементы будут отображаться на нескольких страницах. Не рекомендуется сочетать разбивку на страницы со случайным упорядочением, разве что вы не против неожиданных результатов.

en: Pagination controls
ru: Элементы управления разбивкой на страницы

en: Pagination controls are disabled because this View or WordPress Archive doesn't use pagination
ru: Элементы управления разбивкой на страницы отключены, потому что разбивка на страницы не используется в этом представлении или архиве WordPress

en: Pagination controls are not needed for infinite scrolling
ru: Для бесконечной прокрутки не нужны элементы управления разбивки на страницы

en: Pagination controls were already added
ru: Элементы управления разбивкой на страницы уже добавлены

en: Pagination data
ru: Данные разбивки на страницы

en: Pagination enabled with automatic AJAX transition
ru: Разбивка на страницы включена с автоматическим переходом AJAX

en: Pagination enabled with manual transition and AJAX
ru: Разбивка на страницы включена с ручным переходом и AJAX

en: Pagination enabled with manual transition and page reload
ru: Разбивка на страницы включена с ручным переходом и перезагрузкой страницы

en: Pagination events
ru: События разбивки на страницы

en: Pagination is enabled but there are no pagination controls
ru: Разбивка на страницы включена, но нет элементов управления ею

en: Pagination lets you break the results into separate pages.
ru: Разбивка на страницы позволяет разбивать результаты на отдельные страницы.

en: Pagination options
ru: Параметры разбивки на страницы

en: Pagination requires the Filter HTML section to be visible.
ru: Для разбивки на страницы требуется, чтобы был виден раздел «Фильтровать HTML».

en: Pagination saved
ru: Разбивка на страницы сохранена

en: Pagination settings
ru: Настройки разбивки на страницы

en: Pagination works better if the activated theme or plugins include Bootstrap.
ru: Разбивка на страницы работает лучше, если во включенной теме или модулях есть Bootstrap.

en: Panels
ru: Панели

en: Paragraph
ru: Абзац

en: Paragraph.
ru: Абзац.

en: Parametric Search Settings saved
ru: Настройки пользовательского поиска сохранены

en: Parent
ru: Родительское

en: Parent is the current post in the loop
ru: Родительской является текущая запись в цикле

en: Parent is the page where this View is shown
ru: Родительской является страница, на которой отображается это представление

en: Parent is the taxonomy selected by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
ru: Родительской является систематика, выбранная <strong>родительским представлением систематики</strong>

en: Parent is the term of the <strong>current taxonomy archive</strong> page
ru: Родительский – термин страницы <strong>архива текущей таксономии</strong>

en: Parent is:
ru: Родитель:

en: Parse inner shortcodes
ru: Анализировать короткие коды внутри

en: Parse shortcodes inside the field values
ru: Анализировать короткие коды внутри значений поля

en: Password
ru: Пароль

en: Password management
ru: Управление паролями

en: Paste into "Custom fields to index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s. Remember to double check the post types included in the index, and notice that you can also add taxonomies to it.
ru: Вставьте в "\Пользовательские поля для индексации"\ в %1$sНастройках Relevanssi%2$s. Не забудьте тщательно проверить типы записей, включенные в индекс и обратите внимание, что в него также можно добавить систематики.

en: Pause pagination transition on mouse hover
ru: Приостановить переход по страницам при наведении мыши

en: Pingback XML-RPC file URL
ru: URL-адрес файла XML-RPC с контрольными запросами

en: Placeholder
ru: Метка-заполнитель

en: Placeholder for skipped pages:
ru: Заполнитель для пропущенных страниц:

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
ru: %1$sУстановите Relevanssi%2$s, чтобы Toolset мог выполнять поиск в текстах пользовательских полей.

en: Please consider updating to the new Toolset Maps plugin for extended fetures and better compatibility.
ru: Пожалуйста, обновитесь до нового плагина Карт Toolset, чтобы получить расширенные функции и достичь лучшей совместимости.

en: Please delete %NUM% character
ru: Удалите %NUM% знак

en: Please delete %NUM% characters
ru: Удалите %NUM% знаков

en: Please enter %NUM% or more characters
ru: Введите %NUM% или более знаков

en: Please enter a valid URL
ru: Введите допустимый URL-адрес

en: Please enter a valid comma separated number list
ru: Введите действительный список номеров, разделенных запятыми

en: Please enter a valid day number (1-31)
ru: Введите допустимый номер дня (1-31)

en: Please enter a valid day of the week (1-7)
ru: Введите допустимый номер дня недели (1-7)

en: Please enter a valid day of the year (1-366)
ru: Введите допустимый номер дня в году (1-366)

en: Please enter a valid four-digits year, like 2015
ru: Введите допустимое четырехзначное обозначение года, например 2015

en: Please enter a valid hour (0-23)
ru: Введите допустимый час (0-23)

en: Please enter a valid minute (0-59)
ru: Введите допустимую минуту (0-59)

en: Please enter a valid month number (1-12)
ru: Введите допустимый номер месяца (1-12)

en: Please enter a valid number
ru: Введите допустимый номер

en: Please enter a valid second (0-59)
ru: Введите допустимую секунду (0-59)

en: Please enter a valid week number (1-53)
ru: Введите допустимый номер недели (1-53)

en: Please enter numeric data
ru: Пожалуйста, введите числовые данные

en: Please enter post ID
ru: Введите идентификатор записи

en: Please fix the problem and click on Update again.
ru: Устраните эту проблему и снова щелкните «Обновить».

en: Please note that changing the registered framework will restart the registered options
ru: Обратите внимание, что изменение зарегистрированной платформы перезапустит зарегистрированные параметры

en: Please refer to the following links for documentation related to the most used browsers:
ru: Для просмотра документации, относящейся к самым популярным браузерам, воспользуйтесь следующими ссылками:

en: Please select
ru: Выберите

en: Please select an option
ru: Выберите один из вариантов

en: Please type
ru: Введите

en: Please type a comma separated list of author IDs
ru: Введите список разделенных запятыми идентификаторов авторов

en: Please type a comma separated list of author usernames
ru: Введите список разделенных запятыми имен пользователей авторов

en: Please type a comma separated list of post IDs
ru: Введите список разделенных запятыми идентификаторов записей

en: Please type a comma separated list of post type slugs
ru: Введите список разделенных запятыми кратких заголовков типов записей

en: Please type a comma separated list of term IDs
ru: Введите список разделенных запятыми идентификаторов терминов

en: Please type a comma separated list of term names
ru: Введите список разделенных запятыми имен терминов

en: Please type a comma separated list of term slugs
ru: Введите список разделенных запятыми кратких заголовков терминов

en: Please type a comma separated list of user IDs to %s
ru: Введите список разделенных запятыми идентификаторов пользователей в %s

en: Please type a comma separated list of usernames to %s
ru: Введите список разделенных запятыми имен пользователей в %s

en: Please type a custom field value
ru: Введите значение пользовательского поля

en: Please type a post ID to get its children
ru: Введите идентификатор записи, чтобы получить ее дочерние записи

en: Please type a post ID to get its native children
ru: Введите идентификатор записи, чтобы получить ее собственные дочерние записи

en: Please type a post ID to get its related posts
ru: Введите идентификатор записи, чтобы получить связанные с ней записи

en: Please type a search term
ru: Введите критерий поиска

en: Please type a termmeta field value
ru: Введите значение поля метаданных терминов

en: Please type an username field value
ru: Введите значение поля имени пользователя

en: Please use Scan buttons first to be sure that they are not used anywhere.
ru: Сначала воспользуйтесь кнопками «Проверить», чтобы проверить, не используются ли они где-либо еще.

en: Please use a valid hexadecimal value.
ru: Используйте допустимое шестнадцатеричное значение.

en: Please use the Scan button first to be sure that it is not used anywhere.
ru: Сначала воспользуйтесь кнопкой «Проверить», чтобы проверить, используется ли оно где-либо еще

en: Please validate reCAPTCHA
ru: Пройдите проверку reCAPTCHA

en: Please, provide this information if requested in our support forum.
ru: Если вас попросят, предоставьте, пожалуйста, эту информацию на нашем форуме поддержки.

en: Please, select a Form first!
ru: Пожалуйста, сначала выберите форму!

en: Please, select a View first!
ru: Сначала выберите представление!

en: Post
ru: Запись

en: Post %d
ru: Запись %d

en: Post ID
ru: Идентификатор записи

en: Post ID filter
ru: Фильтр идентификатора записи

en: Post ID filter deleted
ru: Фильтр идентификатора записи удален

en: Post ID filter saved
ru: Фильтр идентификатора записи сохранен

en: Post URL
ru: URL-адрес записи

en: Post View
ru: Опубликовать View

en: Post archive link
ru: Ссылка к архиву записей

en: Post archives
ru: Архивы записей

en: Post author
ru: Автор записи

en: Post author filter
ru: Фильтр авторов записей

en: Post author filter deleted
ru: Фильтр автора записи удален

en: Post author filter saved
ru: Фильтр автора записи сохранен

en: Post author is
ru: Автор записи

en: Post author is set by the parent User View
ru: Автор записи задается родительским пользовательским представлением

en: Post author is the author of the current post in the loop
ru: Автор записи является автором текущей записи в цикле

en: Post author is the author of the page where this View is shown
ru: Автор записи является автором страницы, на которой отображается это представление

en: Post author is the same as the logged in user
ru: Автор записи тот же, что и вошедший в систему пользователь

en: Post body
ru: Тело публикации

en: Post body data
ru: Данные текста записи

en: Post class
ru: Класс записи

en: Post comment count
ru: Число комментариев к записи

en: Post comments number
ru: Число комментариев к записи

en: Post content
ru: Контент записи

en: Post count
ru: Количество записей

en: Post date
ru: Дата записи

en: Post date - %s (<em>%s</em>)
ru: Дата записи – %s (<em>%s</em>)

en: Post date filter
ru: Фильтр даты записи

en: Post date filter saved
ru: Фильтр даты записи сохранен

en: Post edit link
ru: Ссылка для редактирования записи

en: Post excerpt
ru: Выдержка из записи

en: Post featured image
ru: Основное изображение записи

en: Post field
ru: Поле записи

en: Post field iterator
ru: Итератор поля записи

en: Post fields
ru: Поля записи

en: Post filters
ru: Фильтры записей

en: Post format
ru: Формат записи

en: Post id
ru: Идентификатор записи

en: Post last modified date
ru: Дата последних изменений записи

en: Post link
ru: Ссылка на запись

en: Post matching all the selected terms
ru: Записи, соответствующие всем выделенным терминам

en: Post matching none of the selected terms
ru: Записи, соответствующие одному из выделенных терминов

en: Post menu order
ru: Порядок пунктов меню записи

en: Post name
ru: Имя записи

en: Post next link
ru: Ссылка записи «Далее»

en: Post parent
ru: Родитель публикации

en: Post parent filter
ru: Фильтр родительской записи

en: Post parent filter deleted
ru: Фильтр родительской записи удален

en: Post parent filter saved
ru: Фильтр родительской записи сохранен

en: Post previous link
ru: Ссылка записи «Назад»

en: Post relationship
ru: Отношения публикации

en: Post relationship - Post is a child of
ru: Связь записи – запись является дочерней

en: Post relationship filter
ru: Фильтр связей записей

en: Post relationship filter deleted
ru: Фильтр связей записей удален

en: Post relationship or repeatable field groups owner
ru: Отношение записей или владелец групп повторяющихся полей

en: Post relationships in Toolset require WPML %s or newer to work properly with post translations. Please upgrade WPML.
ru: Отношения записей в Toolset требуют WPML %s или более поздней версии для корректной работы с переводами записей. Повысьте версию WPML.

en: Post search
ru: Поиск записи

en: Post search filter
ru: Фильтр поиска записей

en: Post search filter deleted
ru: Фильтр поиска записей удален

en: Post search filter saved
ru: Фильтр поиска записей сохранен

en: Post selection
ru: Выбор записи

en: Post slug
ru: Краткий заголовок записи

en: Post status
ru: Текущее состояние публикации

en: Post status filter
ru: Фильтр состояния записи

en: Post status filter deleted
ru: Фильтр состояния записи удален

en: Post status filter saved
ru: Фильтр состояния записи сохранен

en: Post stickiness
ru: Клейкость записей

en: Post stickiness filter
ru: Фильтр клейкости записей

en: Post taxonomy
ru: Таксономия записи

en: Post taxonomy - %s
ru: Систематика записи – %s

en: Post title
ru: Заголовок публикации

en: Post title with a link
ru: Заголовок записи со ссылкой

en: Post to edit
ru: Редактируемая запись

en: Post type
ru: Тип публикации

en: Post type archive
ru: Архив типов записей

en: Post type archive link
ru: Ссылка к архиву типа записей

en: Post type archives
ru: Архивы типов записей

en: Post type filter
ru: Фильтр типа записей

en: Post type filter deleted
ru: Фильтр типа записей удален

en: Post type filter saved
ru: Фильтр типа записей сохранен

en: Post type information
ru: Сведения о типе записей

en: Post type plural name
ru: Название типа записей во множественном числе

en: Post type singular name
ru: Название типа записей в единственном числе

en: Post type slug
ru: Краткий заголовок типа записей

en: Post type slug is set by the %s key:
ru: Краткий заголовок типа записей задан ключом %s:

en: Post type slug is set by the URL parameter:
ru: Краткий заголовок типа записей задан параметром URL:

en: Post type slug is set by the View shortcode attribute:
ru: Краткий заголовок типа записей задан атрибутом короткого кода представления:

en: Post types
ru: Типы записей

en: Post with ID set by the %s key:
ru: Запись с идентификатором, заданная ключом %s:

en: Post with ID set by the URL parameter
ru: Запись с идентификатором, заданным по параметру URL

en: Post with ID set by the shortcode attribute
ru: Запись с идентификатором, заданным атрибутом короткого кода

en: Posted by %s on %s
ru: Опубликовано %s %s

en: Posts archive
ru: Архив записей

en: Posts content and title
ru: Контент и заголовок записей

en: Posts matching any of the selected terms
ru: Записи, соответствующие любому из выделенных терминов

en: Posts with IDs set by the %s key:
ru: Записи с идентификаторами, заданные ключом %s:

en: Posts with IDs set by the View shortcode attribute:
ru: Записи с идентификаторами, заданными по атрибуту короткого кода представления:

en: Posts with IDs set by this URL parameter:
ru: Записи с идентификаторами, заданными этим параметром URL:

en: Posts with those IDs:
ru: Записи с теми идентификаторами:

en: Pre-load the next and previous pages - avoids loading delays when users move between pages
ru: Предварительно загрузить предыдущую и следующую страницу - во избежание задержек загрузки при переходе пользователей между страницами

en: Prefix
ru: Префикс

en: Preload images before transition
ru: Предварительно загрузить изображения перед переходом

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Preview Content Template
ru: Предпросмотр шаблона контента

en: Preview Layouts Loop View
ru: Предпросмотр представления цикла макетов

en: Preview View
ru: Предпросмотр представления

en: Preview WordPress Archive
ru: Предпросмотр архива WordPress

en: Preview this Content Template with:
ru: Открыть предварительный просмотр этого шаблона контента при помощи:

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Previous and Next page controls
ru: Элементы управления «Назад» и «Далее» на странице

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Primary CSS file URL of the active theme
ru: URL-адрес основного CSS-файла активной темы

en: Profile Picture
ru: Рисунок профиля

en: Profile picture
ru: Рисунок профиля

en: Progress bars
ru: Индикаторы выполнения

en: Proportion
ru: Пропорции

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
ru: Используйте контекстные сообщения обратной связи для обычных действий пользователей с множеством гибких оповещений.

en: Provide different kind of labels for your website.
ru: Применяйте к своему сайту различные виды меток.

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
ru: Обеспечьте свой сайт или приложение ссылками разбивки на страницы с компонентом разбивки на много страниц.

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
ru: Обеспечивайте своевременную обратную связь о ходе рабочего процесса или действия при помощи простых, но гибких индикаторов выполнения.

en: Published
ru: Опубликовано

en: Published date
ru: Дата публикации

en: Published date GMT
ru: Дата публикации по Гринвичу

en: Query
ru: Запрос

en: Query Filter
ru: Фильтр запроса

en: Query Options
ru: Параметры запроса

en: Query Options saved
ru: Параметры запроса сохранены

en: Query args
ru: Аргументы запроса

en: Query filter saved
ru: Фильтр запроса сохранен

en: Query filters
ru: Фильтры запросов

en: Query filters by meta fields
ru: Фильтры запросов по полям МЕТА

en: Query results
ru: Результаты запроса

en: Query section
ru: Раздел запросов

en: Querying and Displaying Child Posts
ru: Запрос и отображение дочерних записей

en: RDF/RSS 1.0 feed URL
ru: URL-адрес канала RDF/RSS 1.0

en: RSS 0.92 feed URL
ru: URL-адрес канала RSS 0.92

en: RSS 2.0 feed URL
ru: URL-адрес канала RSS 2.0

en: Radio inputs
ru: Вводы радиокнопкой

en: Random order
ru: Произвольный порядок

en: Raw inline styles to apply to the labels. For example: color:red;background:none;
ru: Применяемый к меткам внутренний необработанный стиль. Например: color:red;background:none;

en: Raw inline styles to apply. For example: color:red;background:none;
ru: Применяемый внутренний необработанный стиль. Например: color:red;background:none;

en: Raw output
ru: Необработанный вывод

en: Raw reset button
ru: Кнопка «Сбросить» без стиля

en: Raw search input
ru: Необработанный ввод поиска

en: Raw submit button
ru: Кнопка «Отправить» без стиля

en: Read more...
ru: Подробнее...

en: Received array
ru: Поступивший массив

en: Recommended if you are new to Views.
ru: Рекомендуется, если вы новичок в Views.

en: Redirect URL
ru: URL перенаправления

en: Redirect options
ru: Параметры перенаправления

en: Redirect target URL
ru: Целевой URL-адрес переадресации

en: Redirect to this URL on failure
ru: Перенаправить к этому URL-адресу в случае неудачи

en: Redirect to this URL on success
ru: Перенаправить к этому URL-адресу в случае успеха

en: Register your framework manually
ru: Зарегистрируйте свою платформу вручную

en: Registered framework
ru: Зарегистрированная платформа

en: Registered functions
ru: Зарегистрированные функции

en: Registered invalid functions are <strong>%s</strong>
ru: Зарегистрированные недопустимые функции – <strong>%s</strong>

en: Registered valid functions are <strong>%s</strong>
ru: Зарегистрированные допустимые функции – <strong>%s</strong>

en: Registration Date
ru: Дата регистрации

en: Relationship "%s" between post types "%s" and "%s" was created.
ru: Создано отношение "%s" между типами записей "%s" и "%s" .

en: Relationship "%s" has been deleted.
ru: Отношение "%s" удалено.

en: Relationship %s
ru: Отношение %s

en: Relationship definition "%s" doesn't exist.
ru: Определение отношения "%s" не существует.

en: Relationship definition "%s" not found.
ru: Определение отношения "%s" не найдено.

en: Relationship definitions migrated.
ru: Определения отношений перенесены.

en: Relationship filters are only valid for posts views.
ru: Фильтры отношений действительны только для представлений записей.

en: Relationship slug was successfully renamed from "%s" to "%s".
ru: Краткий заголовок отношения успешно переименован с "%s" на "%s".

en: Relationship to use when querying with multiple date conditions:
ru: Связь, которую следует использовать при отправлении запроса с множественными условиями даты:

en: Relationship to use when querying with multiple fields:
ru: Связь, которую следует использовать при запросе с множеством полей:

en: Relationship to use when querying with multiple taxonomies:
ru: Отношение, используемое при запросе с несколькими систематиками:

en: Reload the page to update the View results
ru: Перезагружать страницу для обновления результатов представления

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: Remember me checkbox
ru: Флажок «Запомнить меня»

en: Remember that only Views forms containing a <em>Submit</em> button can be used on a widget
ru: Учтите, что только формы Views, содержащие кнопку <em>Отправить</em>, могут использоваться в этом виджете

en: Remember to add filters here. Right now, this custom search has no filter items.
ru: Не забудьте добавить сюда фильтры. В данный момент у этого пользовательского поиска нет элементов фильтра.

en: Remember to click on Update after you complete each section and before you continue to the next section.
ru: Не забудьте нажать «Обновить» после окончания работы над каждым разделом и перед переходом к другому разделу.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and insert the search View into <strong>%s</strong>.
ru: Не забудьте вернуться к другой вкладке в браузере и вставить представление поиска в <strong>%s</strong>.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and save the %s settings.
ru: Не забудьте вернуться на другую вкладку браузера и сохранить настройки %s.

en: Remember to include the <strong>Submit</strong> button for the form.
ru: Не забудьте добавить для формы кнопку <strong>Отправить</strong>.

en: Remind me again in 4 weeks.
ru: Напомнить мне снова через 4 недели.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove the Content Template from the View
ru: Удалить шаблон контента из представления

en: Remove the Content Template from the WordPress Archive
ru: Удалить шаблон контента из архива WordPress

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: Remove this menu
ru: Удалить это меню

en: Render options using this format. You can use the placeholders %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% and %%COUNT%%
ru: Параметры обработки, использующие этот формат. Можно использовать метки-заполнители %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% и %%COUNT%%

en: Render time
ru: Время визуализации

en: Repeat new password
ru: Подтверждение

en: Repeatable field groups
ru: Группы повторяющихся полей

en: Repeatable field groups always belong to a given post.
ru: Группы повторяющихся полей всегда принадлежат данной записи.

en: Required
ru: Обязательно

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset Password
ru: Сбросить пароль

en: Reset Password Form
ru: Форма сброса пароля

en: Reset button
ru: Кнопка сброса

en: Reset button for this custom search
ru: Кнопка «Сбросить» для этого пользовательского поиска

en: Reset password form
ru: Форма сброса пароля

en: Responsive embed
ru: Адаптивная вставка

en: Responsive utilities
ru: Адаптивные утилиты

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore defaults
ru: Восстановить умолчания

en: Restrictions
ru: Ограничения

en: Results are
ru: Результаты

en: Return only posts that are not sticky
ru: Возвращать только неклейкие записи

en: Return only sticky posts
ru: Возвращать только клейкие записи

en: Right
ru: Правый

en: Row Title
ru: Заголовок строки

en: Run once
ru: Однократное выполнение

en: SIGNED
ru: С ПОДПИСЬЮ

en: Safe redirects
ru: Безопасные перенаправления

en: Sanitize
ru: Очистить

en: Save
ru: Сохранить

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Save subscription details
ru: Сохранить реквизиты подписки

en: Save the Content Template
ru: Сохранить шаблон контента

en: Save the View
ru: Сохранить представление

en: Save the WordPress Archive
ru: Сохранить архив WordPress

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
ru: Ошибка сохранения. Обновите страницу и повторите попытку.

en: Saving. Please wait...
ru: Идёт сохранение. Пожалуйста, подождите...

en: Saving...
ru: Сохранение...

en: Scan
ru: Проверить

en: Scan content
ru: Проверить контент

en: Scan your content
ru: Проверьте свой контент

en: Scan your content to check where this View is used, and get links to edit or view the results.
ru: Отсканируйте свой контент, чтобы проверить, где используется это представление, и получите ссылки для просмотра или редактирования результатов.

en: Screen Options
ru: Параметры экрана

en: Screen options saved
ru: Параметры экрана сохранены

en: Scroll to the Content Template
ru: Прокрутить к шаблону контента

en: Search
ru: Поиск

en: Search Content Templates
ru: Поиск шаблонов контента

en: Search Views
ru: Поиск во Views

en: Search Views:
ru: Поиск в представлениях:

en: Search WordPress Archives
ru: Поиск в архивах WordPress

en: Search and Pagination
ru: Поиск и разбивка на страницы

en: Search for a post by title
ru: Поиск записи по названию

en: Search for a specific text:
ru: Искать определённый текст:

en: Search for a text, set by the View shortcode attribute:
ru: Искать текст, заданный атрибутом короткого кода представления:

en: Search for a user
ru: Поиск пользователя

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
ru: Поиск в заголовках, контенте и пользовательских полях. %1$sНастройки текстового поиска%2$s.

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Search results for "%s"
ru: Результаты поиска "%s"

en: Search results for "%s" in trashed Content Templates
ru: Результаты поиска "%s" в помещенных в корзину шаблонах контента

en: Search results for "%s" in trashed Views
ru: Результаты поиска "%s" в помещенных в корзину представлениях

en: Search results for "%s" in trashed WordPress Archives
ru: Результаты поиска "%s" в помещенных в корзину архивах WordPress

en: Search term
ru: Поисковой термин

en: Search:
ru: Поиск:

en: Searching
ru: Поиск

en: Searching...
ru: Поиск...

en: Second
ru: Секунда

en: Secondary Order
ru: Вторичный порядок

en: Secondary Order by
ru: Вторичный порядок по

en: Secondary order by
ru: Вторичный порядок по

en: Secondary sorting
ru: Дополнительная сортировка

en: Seconds can only be numbers between 0 and 59
ru: Секунды могут иметь только цифровой формат от 0 до 59

en: Security verification failed, please reload the page and try again
ru: Не удалось проверить безопасность. Перезагрузите страницу и повторите попытку

en: Security: wrong nonce
ru: Безопасность: неверный nonce

en: See all the View controls open and set up things manually..
ru: Откройте все элементы управления представления для настройки вручную...

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
ru: См. соответствующие инструкции в %1$sдокументации по текстовому поиску%2$s.

en: Select
ru: Выбрать

en: Select <strong>sticky posts only</strong>.
ru: Выбрать <strong>только клейкие записи</strong>.

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select Content Template
ru: Выбрать шаблон контента

en: Select a Content Template
ru: Выбрать шаблон контента

en: Select a Content Template to display its content, referred to the current post.
ru: Выберите шаблон для отображения контента, который ссылается на текущую запись.

en: Select a Form
ru: Выбрать форму

en: Select a Form to render its preview inside the editor.
ru: Выберите форму для визуализации его предварительного просмотра в редакторе.

en: Select a View
ru: Выберите представление

en: Select a View to render its preview inside the editor.
ru: Выберите представление для визуализации его предварительного просмотра в редакторе.

en: Select a WordPress Archive
ru: Выбрать архив WordPress

en: Select a file for this field
ru: Выберите файл для этого поля

en: Select a key
ru: Выбрать ключ

en: Select a post type
ru: Выберите тип записей

en: Select advanced search options in the 'Custom Search Settings' section.
ru: Выберите расширенные параметры поиска в разделе «Настройки пользовательского поиска».

en: Select all users with role <strong>%s</strong>
ru: Выбрать всех пользователей с ролью <strong>%s</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать всех пользователей с ролью <strong>%s</strong>, кроме <strong>%s</strong>, определяемого параметром URL <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать всех пользователей с ролью <strong>%s</strong>, кроме <strong>%s</strong>, заданной параметром платформы <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать всех пользователей с ролью <strong>%s</strong>, кроме <strong>%s</strong>, заданной атрибутом короткого кода представления <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>(%s)</strong>
ru: Выбрать всех пользователей с ролью <strong>%s</strong>, кроме <strong>(%s)</strong>

en: Select an option
ru: Выберите параметр

en: Select an option name
ru: Выберите имя параметра

en: Select any post <strong>but the sticky ones</strong>.
ru: Выбрать любые записи<strong>, но только клейкие</strong>.

en: Select audio
ru: Выбрать звуковой файл

en: Select bulk action
ru: Выберите групповое действие

en: Select custom fields
ru: Выберите пользовательские поля

en: Select date
ru: Выбрать дату

en: Select dropdown
ru: Выберите выпадающий список

en: Select file
ru: Выбрать файл

en: Select hidden custom fields to show
ru: Выбрать скрытые пользовательские поля для отображения

en: Select hour
ru: Выберите час

en: Select how many results to show in each page and how pages transition.
ru: Выберите количество результатов,  отображаемых на одной странице, а также вид перехода между страницами.

en: Select how many results to show in each slide and how slides transition.
ru: Выберите количество результатов,  отображаемых на одном слайде, а также вид перехода между слайдами.

en: Select if you want the form, the results or both displayed in the Layouts cell.
ru: Выберите, если нужно, форму, результаты или и то, и другое в ячейке Layouts.

en: Select image
ru: Выбрать изображение

en: Select items %s as related %s of...
ru: Выберите элементы %s как связанные с %s ...

en: Select items from the <strong>%s</strong> group
ru: Выберите элементы из группы <strong>%s</strong>

en: Select items with field:
ru: Выбрать элементы с полем:

en: Select minute
ru: Выбрать минуты

en: Select multiple
ru: Выбрать несколько

en: Select one
ru: Выберите одно

en: Select one %s
ru: Выбрать один %s

en: Select one Content Template
ru: Выбрать шаблон контента

en: Select one of the following Content Templates
ru: Выберите шаблон контента ниже

en: Select one option...
ru: Выберите один из параметров…

en: Select one...
ru: Выберите одно...

en: Select post with parent:
ru: Выбрать запись с родительской:

en: Select posts in <strong>Any</strong> relationship
ru: Выберите записи в <strong>любом</strong> отношении,

en: Select posts in a <strong>%s</strong> relationship
ru: Выберите записи в отношении <strong>%s</strong>

en: Select posts on the post types set by the Framework option <strong>%1$s</strong>
ru: Выделить записи в типах записей, заданных параметром платформы <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the URL parameter <strong>%1$s</strong>
ru: Выделить записи в типах записей, заданных параметром URL <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the shortcode attribute <strong>%1$s</strong>
ru: Выделить записи в типах записей, заданных атрибутом короткого кода <strong>%1$s</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post where this View is shown</strong>.
ru: Выбрать записи, которые являются <strong>дочерними</strong> <strong>записи, в которой отображается это представление</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
ru: Выберите записи, которые являются <strong>дочерними</strong> <strong>записи с идентификатором, заданным параметром URL %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
ru: Выберите записи, которые являются <strong>дочерними</strong> <strong>записи с идентификатором, заданным атрибутом короткого кода %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs is set by the Framework option "%s"</strong>
ru: Выберите записи, которые являются <strong>дочерними</strong> <strong>записи с идентификаторами, заданными параметром платформы "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
ru: Выберите записи, которые являются <strong>дочерними</strong> <strong>записи с идентификаторами, заданными параметром платформы "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
ru: Выберите записи, <strong>связанные</strong> с <strong>записью с идентификатором, заданным по параметру URL "%s"</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
ru: Выберите записи, <strong>связанные</strong> с <strong>записью с идентификатором, заданным атрибутом короткого кода "%s"</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
ru: Выберите записи, <strong>связанные</strong> с <strong>записью с идентификаторами, заданными параметром платформы "%s"</strong>

en: Select posts that are a <strong>children</strong> of the <strong>current post in the loop</strong>.
ru: Выбрать записи, которые являются <strong>дочерними</strong> <strong>текущей записи в цикле</strong>.

en: Select posts that are children of <strong>%s</strong>.
ru: Выберите записи, которые являются дочерними <strong>%s</strong>.

en: Select posts that are children of...
ru: Выберите записи, которые являются дочерними…

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать записи, <strong>%s</strong> автора которых задан параметром платформы <strong>"%s"</strong>

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать записи, <strong>%s</strong> автора которых задан атрибутом короткого кода представления <strong>"%s"</strong>

en: Select posts whose
ru: Выбрать записи, у которых

en: Select posts whose parent is <strong>%s</strong>.
ru: Выбрать публикации, для которых родительскими являются <strong>%s</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>current post in the loop</strong>.
ru: Выбрать записи, родительской для которых является <strong>текущая запись в цикле</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>page where the View is shown</strong>.
ru: Выбрать записи, родительской для которых является <strong>страница, где отображается это представление</strong>.

en: Select posts with
ru: Выбрать записи с

en: Select posts with <strong>%s</strong> as the <strong>author</strong>.
ru: Выбрать записи с <strong>%s</strong> как <strong>автор</strong>.

en: Select posts with custom field:
ru: Выбрать записи с настраиваемым полем:

en: Select posts with status of %s.
ru: Выбрать записи со статусом %s.

en: Select posts with taxonomy:
ru: Выбрать публикации с систематикой:

en: Select posts with taxonomy:
ru: Выбрать публикации с систематикой:

en: Select posts with the <strong>author set by the parent User View</strong>.
ru: Выбрать записи с <strong>автором, заданным родительским пользовательским представлением</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the current post in the loop</strong>.
ru: Выбрать записи с <strong>таким же автором, как у текущей записи в цикле</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the page where this View is shown</strong>.
ru: Выбрать записи с <strong> таким же автором, как и у страницы, на которой отображается это представление</strong>.

en: Select posts with the <strong>author</strong> the same as the <strong>current logged in user</strong>.
ru: Выберите записи с <strong>author</strong> такими же, как <strong>текущего вошедшего в систему пользователя</strong>.

en: Select posts with the author's <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать записи, <strong>%s</strong> автора которых определен параметром URL <strong>"%s"</strong>

en: Select taxonomy terms whose parent is <strong>%s</strong>.
ru: Выберите термины таксономии с родительским <strong>%s</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the <strong>current taxonomy archive</strong>.
ru: Выбрать термины таксономии, родительский элемент которых является <strong>архивом текущей таксономии</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the value set by the <strong>parent view</strong>.
ru: Выбрать термины таксономии, родительские элементы которых равны значению, заданному <strong>родительским представлением</strong>.

en: Select terms with parent:
ru: Выбрать термины с родительским:

en: Select terms with termmeta field:
ru: Выберите термины с полем метаданных терминов:

en: Select the Views XML file to upload from your computer
ru: Выберите XML-файл представлений для загрузки с компьютера

en: Select the fields to include in the loop
ru: Выбрать поля для добавления в цикл

en: Select the page to display the results
ru: Выберите страницу для отображения результатов.

en: Select top-level posts with no parent.
ru: Выберите записи высшего уровня без родительских.

en: Select users <strong>(%s)</strong> who have role <strong>%s</strong>
ru: Выбрать пользователей <strong>(%s)</strong> с ролью <strong>%s</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать пользователей с <strong>%s</strong>, заданным параметром платформы <strong>"%s"</strong> и с ролью <strong>"%s"</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать пользователей с <strong>%s</strong>, заданным атрибутом короткого кода представления <strong>"%s"</strong> и с ролью <strong>"%s"</strong>

en: Select users with the <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ru: Выбрать пользователей с <strong>%s</strong>, определяемых параметром URL <strong>"%s"</strong> и с ролью <strong>"%s"</strong>

en: Select users with usermeta field:
ru: Выбрать пользователей с полем метаданных:

en: Select video
ru: Выбрать видео

en: Select which ancestors should be part of this filter.
ru: Выбрать какие родительские элементы должны быть частью этого фильтра.

en: Select which content to load in the 'Content Selection' section.
ru: Выберите контент для загрузки в разделе «Выбор контента».

en: Select which custom fields to include in text searches
ru: Выберите пользовательские поля для включения в текстовый поиск

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separator between terms
ru: Разделитель между терминами

en: Separator when multiple
ru: Разделитель при нескольких параметрах

en: Set a different value
ru: Задать другое значение

en: Set by one %s key
ru: Задается одним ключом %s

en: Set by one URL parameter
ru: Задано одним параметром URL

en: Set by one View shortcode attribute
ru: Задано одним атрибутом короткого кода представления

en: Set by the %s key:
ru: Задается ключом %s:

en: Set by the current archive page
ru: Задается текущей страницей архива

en: Set by the current post
ru: Задается текущей записью

en: Set by the current post in the loop
ru: Задается текущей записью в цикле

en: Set by the page where this View is inserted
ru: Задается страницей, на которой размещается это представление

en: Set by the page where this View is shown
ru: Задается страницей, на которой отображается это представление

en: Set by the parent Taxonomy View
ru: Задается родительским представлением систематики

en: Set of checkboxes
ru: Ряд флажков

en: Set of radio buttons
ru: Ряд радиокнопок

en: Set the text for the link. Defaults to "Edit This".
ru: Задать текст ссылки. Значение по умолчанию – "Редактировать это".

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings not saved.
ru: Настройки не сохранены.

en: Settings saved
ru: Настройки сохранены

en: Settings updated
ru: Настройки обновлены

en: Settings updated.
ru: Настройки обновлены.

en: Setup incomplete. Please select the page where you would like to show the search results.
ru: Настройка не завершена. Выберите страницу, на которой требуется отображать результаты поиска.

en: Shape
ru: Форма

en: Shortcode attribute
ru: Атрибут короткого кода

en: Shortcode name
ru: Имя короткого кода

en: Shortcodes
ru: Короткие коды

en: Shortcodes registered automatically
ru: Короткие коды, зарегистрированные автоматически

en: Shortcodes registered manually
ru: Короткие коды, зарегистрированные вручную

en: Show
ru: Отобразить

en: Show Bootstrap buttons
ru: Показать кнопки Bootstrap

en: Show a <strong>text search</strong> for visitors.
ru: Отображать <strong>текстовый поиск</strong> для посетителей.

en: Show additional information to administrators about the evaluation process.
ru: Показывать администраторам дополнительную информацию о процессе оценки.

en: Show checkbox
ru: Показать флажок

en: Show debug
ru: Показать отладку

en: Show debug information to administrators
ru: Показать отладочную информацию администраторам

en: Show each page for:
ru: Показать каждую страницу в течение:

en: Show on screen
ru: Отображать на экране

en: Show only available options for each input
ru: Отображать только доступные параметры для каждого ввода

en: Show popular
ru: Показать популярные

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
ru: Показать меню коротких кодов Toolset в панели администратора на всех страницах администрирования

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
ru: Показать меню коротких кодов Toolset в панели администратора только во время редактирования контента

en: Show these options
ru: Показать эти параметры

en: Show this information
ru: Показать эти сведения

en: Show user data
ru: Показать данные пользователя

en: Showing page
ru: Отображается страница

en: Sidebar navigation
ru: Навигация боковой панели

en: Since you are applying this to other loops as well, apart from the searching with Relevanssi loop, the order of results will be only applied to those loops.
ru: Поскольку помимо поиска с циклом Relevanssi вы также применяете это к другим циклам, порядок результатов будет применяться только к этим циклам.

en: Since you are searching with Relevanssi, the order of results will be according to relevance and not according to this selection.
ru: Поскольку вы выполняете поиск при помощи Relevanssi, результаты будут упорядочиваться по релевантности, а не в соответствии с этим выбором.

en: Since you are using a text search with Relevanssi, the order of results may be according to relevance and not according to this selection. If the visitor searches by text, the results will be ordered by relevance.
ru: Поскольку вы пользуетесь текстовым поиском при помощи Relevanssi, результаты могут упорядочиваться по релевантности, а не в соответствии с этим выбором. Если посетитель выполняет поиск по тексту, результаты будут сортироваться по релевантности.

en: Single
ru: Один

en: Single checkbox
ru: Один флажок

en: Single pages
ru: Отдельные страницы

en: Single view for
ru: Простой просмотр для

en: Site address (URL)
ru: Адрес сайта (URL)

en: Site description
ru: Описание сайта

en: Site information
ru: Информация о сайте

en: Site name
ru: Название сайта

en: Size
ru: Размер

en: Size of the current user's profile picture in pixels.
ru: Размер рисунка профиля текущего пользователя в пикселях.

en: Size of the post author's profile picture in pixels.
ru: Размер рисунка профиля автора записи в пикселях.

en: Size of the profile picture in pixels.
ru: Размер рисунка профиля в пикселях.

en: Skip first
ru: Пропустить первые

en: Skip some results. 0 means skip nothing
ru: Пропустить некоторые результаты. 0 означает, что ничего не пропускать

en: Skip some results. 0 means skip nothing.
ru: Пропустить некоторые результаты. 0 означает, что ничего не пропускать.

en: Skip wizard
ru: Пропустить мастер

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s) because #%d doesn't have a default language version and you chose to skip such associations.
ru: Пропуск связи между записями #%d (%s) и #%d (%s), так как у #%d нет версии на языке по умолчанию, и вы выбрали пропускать подобные связи.

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s), because these elements are already associated. This can happen when migrating post translations.
ru: Пропуск связи между записями #%d (%s) и #%d (%s), поскольку эти элементы уже связаны. Такое может произойти при переносе переводов записей.

en: Slide Down
ru: Переместить вниз

en: Slide Down (backwards)
ru: Переход вниз (обратно)

en: Slide Left
ru: Переместить влево

en: Slide Right
ru: Переместить вправо

en: Slide Right (backwards)
ru: Переход вправо (обратно)

en: Slide Up
ru: Переместить вверх

en: Slide horizontally
ru: Переместить горизонтально

en: Slide vertically
ru: Переместить вертикально

en: Slug
ru: Краткий заголовок

en: Slug "%s" is already being used. Please choose a unique value.
ru: Краткий заголовок "%s" уже используется. Выберите уникальное значение.

en: Slug not set in the AJAX call.
ru: Краткий заголовок не задан в вызове AJAX.

en: Slug of this Content Template:
ru: Краткий заголовок шаблона контента:

en: Slug of this View:
ru: Краткий заголовок этого представления:

en: Slug of this WordPress Archive:
ru: Краткий заголовок архива WordPress:

en: Slug:
ru: Краткий заголовок:

en: Snippet "%s" has been successfully deleted.
ru: Фрагмент "%s" удален.

en: Snippet "%s" has been updated.
ru: Фрагмент "%s" обновлен.

en: Some of them are assigned to archive or taxonomy loops.
ru: Некоторые из них назначены архивам или циклам таксономии.

en: Some of your settings for this page have changed, because they got copied from the %1$s %2$s.
ru: Некоторые настройки этой страницы изменились, потому что они были скопированы из %1$s %2$s.

en: Some themes don't use this function, but define their own.
ru: В некоторых темах эта функция не используется – они используют свою.

en: Someone has requested a password reset for the following account:
ru: Некто отправил запрос на сброс пароля к следующей учетной записи:

en: Something on the filter_controls_mode is broken
ru: Сбой в filter_controls_mode

en: Something went wrong
ru: Произошла ошибка

en: Something went wrong with the AJAX request, please try again.
ru: Произошла ошибка запроса AJAX, повторите попытку.

en: Something wrong happened, please try again
ru: Произошла ошибка, повторите попытку

en: Sometimes, our Customer Support personnel ask you to provide debug information. This information helps them give you quicker and better support.
ru: Иногда персонал нашей службы поддержки просит предоставить отладочную информацию. Она помогает предоставлять поддержку быстрее и более эффективно.

en: Sorting controls
ru: Элементы управления сортировкой

en: Sorting options for visitors
ru: Параметры сортировки для посетителей

en: Space-separated list of class names that will be added to the anchor HTML tag.
ru: Разделенный пробелами список имен классов, который будет добавлен к HTML-тегу привязки.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the anchor HTML tag.
ru: Разделенный пробелами список имен классов, который будет добавлен к HTML-тегу привязки.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the image HTML tag.
ru: Разделенный пробелами список имен классов, который будет добавлен к HTML-тегу изображения.

en: Space-separated list of classnames to apply to the labels. For example: classone classtwo
ru: Применяемый к меткам список имен класса, разделенный пробелами. Например: первыйкласс второйкласс

en: Space-separated list of classnames to apply. For example: classone classtwo
ru: Применяемый список имен класса, разделенный пробелами. Например: classone classtwo

en: Space-separated list of classnames to be added to the WordPress generated ones.
ru: Разделенный пробелами список имен классов, который будет добавлен к классам, генерируемым WordPress.

en: Span
ru: Диапазон

en: Specific documentation: %s
ru: Специальная документация: %s

en: Specific users
ru: Определенные пользователи

en: Specific users filter deleted
ru: Фильтр определенных пользователей удален

en: Specific users filter saved
ru: Фильтр определенных пользователей сохранен

en: Specific:
ru: Специализированный:

en: Spinner #1
ru: Вертушка №1

en: Spinner #2
ru: Вертушка №2

en: Spinner #3
ru: Вертушка №3

en: Spinner #4
ru: Вертушка №4

en: Spinner #5
ru: Вертушка №5

en: Spinner container for this custom search
ru: Контейнер вертушки для этого пользовательского поиска

en: Spinner graphics
ru: Графика вертушки

en: Spinner graphics from Views
ru: Спиннер графика из плагина Views

en: Spinner image
ru: Изображение вертушки

en: Spinner placement
ru: Расположение вертушки

en: Spinners
ru: Вертушки

en: Square
ru: Квадрат

en: Standard Archives
ru: Обычные архивы

en: Standard WordPress Fields
ru: Стандартные поля WordPress

en: Start typing
ru: Начать ввод

en: Start with the location where you want the search form to appear.
ru: Начните с того, где вы хотите разместить форму поиска.

en: Sticky Posts Filter deleted
ru: Фильтр клейких записей удален

en: Sticky Posts Filter saved
ru: Фильтр клейких записей сохранен

en: Stop using %1$s for this Content Template
ru: Больше не использовать %1$s для этого шаблона контента

en: Stop using %1$s for this template
ru: Больше не использовать %1$s для этого шаблона

en: String
ru: Строка

en: String name
ru: Имя строки

en: String to translate
ru: Строка для перевода

en: String translation shortcodes
ru: Короткие коды перевода строк

en: Strong (bold) text.
ru: Жирный шрифт.

en: Style
ru: Стиль

en: Style options
ru: Параметры стиля

en: Styled reset button
ru: Стилизованная кнопка «Сбросить»

en: Styled submit button
ru: Стилизованная кнопка «Отправить»

en: Stylesheet directory URL of the active theme
ru: URL-адрес каталога шаблонов стилей активной темы

en: Styling
ru: Стили

en: Styling label.
ru: Метка стиля.

en: Styling.
ru: Стиль.

en: Submit
ru: Подать

en: Submit a zero when unchecked
ru: Отправить ноль, если флажок снят

en: Submit button
ru: Кнопка Принять

en: Submit button for this custom search
ru: Кнопка «Отправить» для этого пользовательского поиска

en: Submit nothing when unchecked
ru: Ничего не отправлять, если флажок снят

en: Submit value when unchecked
ru: Отправить значение, если флажок снят

en: Success
ru: Выполнено

en: Success!
ru: Выполнено

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Summary
ru: Сводка

en: Support forum
ru: Форум поддержки

en: Support query filters by custom fields that include a space or a dot in their meta key
ru: Поддерживать фильтры запросов по пользовательским полям, содержащим пробел или точку в ключе META

en: Suppress third party filters
ru: Запретить фильтры сторонних производителей

en: Switch to the WooCommerce Views template
ru: Перейти к шаблону WooCommerce Views

en: TIME
ru: ВРЕМЯ

en: Table
ru: Таблица

en: Table-based grid
ru: Сетка табличного типа

en: Table-based grid options
ru: Параметры сетки табличного типа

en: Tables
ru: Таблицы

en: Tag: %s
ru: Тег: %s

en: Target page to show the results:
ru: Целевая страница для отображения результатов:

en: Taxonomies
ru: Систематики

en: Taxonomy
ru: Систематика

en: Taxonomy Archives
ru: Архивы таксономии

en: Taxonomy ID
ru: Идентификатор таксономии

en: Taxonomy URL
ru: URL систематики

en: Taxonomy View
ru: Представление таксономии

en: Taxonomy archive
ru: Архив систематики

en: Taxonomy archives
ru: Архивы таксономии

en: Taxonomy data
ru: Данные систематики

en: Taxonomy description
ru: Описание систематики

en: Taxonomy field
ru: Поле систематики

en: Taxonomy fields
ru: Поля таксономии

en: Taxonomy filter
ru: Фильтр таксономии

en: Taxonomy filter deleted
ru: Фильтр таксономии удален

en: Taxonomy filter saved
ru: Фильтр таксономии сохранен

en: Taxonomy filters
ru: Фильтры таксономии

en: Taxonomy is <strong>One</strong> of these: <strong>%s</strong>
ru: Таксономия – <strong>Один</strong> из этих: <strong>%s</strong>

en: Taxonomy is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ru: Систематика задается параметром платформы <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy is set by the current post
ru: Систематику задает текущая запись

en: Taxonomy is set by the page where this View is inserted
ru: Систематика задается страницей, на которой размещается это представление

en: Taxonomy link
ru: Ссылка систематики

en: Taxonomy page info
ru: Сведения страницы таксономии

en: Taxonomy parent
ru: Систематический родитель

en: Taxonomy parent filter
ru: Фильтр родительской таксономии

en: Taxonomy parent filter deleted
ru: Фильтр родительской таксономии удален

en: Taxonomy parent filter saved
ru: Фильтр родительской таксономии сохранен

en: Taxonomy post count
ru: Систематический счёт публикаций

en: Taxonomy relationship:
ru: Систематическое отношение:

en: Taxonomy search
ru: Систематический поиск

en: Taxonomy search filter
ru: Фильтр поиска таксономии

en: Taxonomy search filter deleted
ru: Фильтр поиска таксономии удален

en: Taxonomy slug
ru: Систематическое поле динамических данных

en: Taxonomy term
ru: Термин систематики

en: Taxonomy term ID is set by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ru: Идентификатор термина систематики задается URL-параметром <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term ID is set by the shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ru: Идентификатор термина систематики задается атрибутом короткого кода <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term filter
ru: Фильтр терминов таксономии

en: Taxonomy term filter deleted
ru: Фильтр терминов таксономии удален

en: Taxonomy term filter saved
ru: Фильтр терминов таксономии сохранен

en: Taxonomy term selection
ru: Выбор термина систематики

en: Taxonomy title
ru: Заголовок систематики

en: Taxonomy title with a link
ru: Заголовок систематики со ссылкой

en: Template
ru: Шаблон

en: Template not saved.
ru: Шаблон не сохранен.

en: Template results
ru: Результаты шаблона

en: Template updated.
ru: Шаблон обновлен.

en: Template used
ru: Используемый шаблон

en: Templates for this View
ru: Шаблоны для этого представления

en: Templates for this WordPress Archive
ru: Шаблоны для этого архива WordPress

en: Term Field - %s
ru: Поле термина – %s

en: Term ID
ru: Идентификатор термина

en: Term description
ru: Описание термина

en: Term group
ru: Группа терминов

en: Term name
ru: Имя термина

en: Term post count
ru: Количество записей с термином

en: Term slug
ru: Краткий заголовок термина

en: Termmeta field - %s
ru: Поле метаданных терминов – %s

en: Termmeta field filter
ru: Фильтр поля метаданных терминов

en: Terms of a taxonomy that no longer exists
ru: Термины таксономии, которой больше нет.

en: Terms of the taxonomy %s
ru: Термины таксономии %s

en: Terms with ID set by the URL parameter:
ru: Термины с идентификатором, заданным по параметру URL:

en: Terms with ID set by the shortcode attribute:
ru: Термины с идентификатором, заданным атрибутом короткого кода:

en: Text
ru: Текст

en: Text Search
ru: Текстовый поиск

en: Text content
ru: Контент текста

en: Text direction
ru: Направление текста

en: Text editors options
ru: Параметры текстовых редакторов

en: Text for "First" link:
ru: Текст ссылки "Первая":

en: Text for "Last" link:
ru: Текст ссылки "Последняя":

en: Text for "Next" link:
ru: Текст ссылки "Далее":

en: Text for "Previous" link:
ru: Текст ссылки "Назад":

en: Text for link to page:
ru: Текст ссылки на страницу:

en: Text input
ru: Ввод текста

en: Text search
ru: Текстовый поиск

en: Text search filter
ru: Фильтр поиска по тексту

en: Text search in custom fields
ru: Текстовый поиск в пользовательских полях

en: Text to display when there are no comments
ru: Текст, отображаемый при отсутствии комментариев.

en: Text to display when there is more than one comment
ru: Текст, отображаемый при наличии нескольких комментариев.

en: Text to display when there is one comment
ru: Текст, отображаемый при наличии одного комментария.

en: That domain already exists
ru: Такой домен уже есть

en: That file will contain all the data related to Views, Content Templates and WordPress Archives, as well as the general Views settings.
ru: Он будет содержать все данные касательно представлений, шаблонов контента и архивов WordPress, а также общие настройки представлений.

en: That function already exists
ru: Такая функция уже есть

en: That option was already declared
ru: Этот параметр уже объявлен.

en: That shortcode already exists
ru: Такой короткий код уже есть

en: The "type" or "field" needs to be set in the wpv-control shortcode argument.
ru: Необходимо задать "type" или "field" в аргументе короткого кода wpv-control.

en: The %s attribute is missing.
ru: Атрибут %s отсутствует.

en: The %s cannot be saved because required elements are not in correct order.
ru: Не удалось сохранить %s из-за неправильного порядка необходимых элементов.

en: The %s cannot be saved because some required elements missing or are present more than once. Please make sure that your code contains those elements in correct order:
ru: Не удалось сохранить %s, так как необходимые элементы отсутствуют или используются несколько раз. Убедитесь, что эти элементы в вашем коде находятся в правильном порядке:

en: The %s page cannot be viewed because no post has any %s.
ru: Страницу %s невозможно просмотреть, поскольку ни у одной записи нет %s.

en: The <strong>Media</strong> button opens the WordPress media window, where you can upload media and insert media that you’ve already uploaded here.
ru: Кнопка <strong>Медиа</strong> открывает окно медиа WordPress, где можно загружать и вставлять медиа, которые вы уже загрузили сюда.

en: The <strong>Output Integration</strong> section lets you control the order of the <strong>Search and Pagination</strong> and <strong>Loop</strong> sections and to add your HTML between these two sections.
ru: Раздел <strong>Интеграция вывода</strong> позволяет управлять сортировкой разделов <strong>Поиск и разбивка на страницы</strong> и <strong>Цикл</strong>, а также добавлять HTML-код между этими двумя разделами.

en: The AJAX pagination has been completed
ru: AJAX-разбивка на страницы завершена

en: The Content Template can include fields that belong to the content, Views, CRED forms, HTML and media
ru: Шаблон контента может включать поля, которые относятся к контенту, представлениям, формам CRED, HTML и медиа

en: The Content Template is copied from the original language
ru: Шаблон контента копируется с языка оригинала

en: The Content Template name cannot be empty.
ru: Имя шаблона контента не может быть пустым.

en: The Filter HTML section requires the custom search settings to be visible.
ru: Для раздела «Фильтр HTML» требуется отображение настроек пользовательского поиска.

en: The Filter section lets you set up a custom search, which lets visitors control the WordPress Archive results
ru: Раздел фильтров позволяет настроить пользовательский поиск, дающий возможность посетителям управлять результатами архива WordPress

en: The Filter section lets you set up pagination and custom search, which let visitors control the View query
ru: Раздел фильтров позволяет настроить разбивку на страницы и пользовательский поиск, дающие возможность посетителям контролировать запрос представления

en: The Front-end Filter section includes the pagination controls, allowing visitors to choose which results page to show.
ru: Фильтр внешнего интерфейса включает в себя управление разбивкой на страницы, что дает возможность посетителям определять, какую страницу с результатами отображать.

en: The Front-end Filter section includes the slider controls, allowing visitors switch between slides.
ru: Раздел фильтра внешнего интерфейса включает в себя управление скользящими слайдами, которое позволяет посетителям переключать слайды.

en: The Front-end filter section lets you add pagination, slider controls and custom search to the View.
ru: Раздел фильтра внешнего интерфейса позволяет добавлять в представление разбивку на страницы, управление скользящими слайдами и пользовательский поиск.

en: The HTML box includes the Loop and the Content Template contains the fields that you added.
ru: Окно HTML включает цикл, а шаблон контента содержит добавленные вами поля.

en: The Loop HTML editor lets you style the loop of the View.
ru: Редактор HTML цикла позволяет оформлять стиль цикла представления.

en: The Loop Output section determines how the content displays, including pagination
ru: Раздел вывода цикла определяет, как будет отображаться контент, включая разбивку на страницы.

en: The Loop Wizard just updated the editor and created a Content Template.
ru: Мастер цикла только что обновил редактор и создал шаблон контента.

en: The Loop Wizard just updated the editor with the fields that you added.
ru: Мастер цикла только что обновил редактор, применив добавленные вами поля.

en: The Loop section styles the View output on the page.
ru: Раздел цикла создает стиль вывода представления на странице.

en: The Loop will be overwritten by this wizard.
ru: Цикл будет перезаписан этим мастером.

en: The Loops Selection section determines which listing page to customize
ru: Раздел выбора цикла определяет, какую страницу объявлений следует настроить

en: The Query section determines what content the View loads from the database
ru: Раздел запроса определяет, какой контент представление загружает из базы данных

en: The Query section lets you choose the content to load.
ru: Раздел «Запрос» позволяет выбирать контент для загрузки.

en: The Simple XML library is missing.
ru: Отсутствует библиотека Simple XML.

en: The Toolset Form widget displays a "Post edit" form, but no post to edit was selected.
ru: Виджет формы Toolset отображает форму "Редактирование записи", но редактируемая запись не выбрана.

en: The Toolset Form widget displays a "User edit" form, but no user to edit was selected.
ru: Виджет формы Toolset отображает форму "Редактирование пользователя", но редактируемый пользователь не выбран.

en: The View could not be created
ru: Не удалось создать представление

en: The View could not be created.
ru: Не удалось создать представление.

en: The View name cannot be empty.
ru: Имя представления не может быть пустым.

en: The View will display each slide at a time and allow visitors to switch between slides using next/previous links and slide selectors.
ru: View будет отображать один слайд за раз и даст возможность посетителям переключаться между слайдами при помощи ссылок «вперед/назад» и при помощи указателей страниц.

en: The View will display the query results as slides.
ru: Представление будет отображать результаты запроса в виде слайдов.

en: The View will display the query results in pages.
ru: Представление будет отображать результаты запроса на страницах.

en: The View will iterate through the the results and display them one by one.
ru: View будет итерировать результаты и отображать их один за другим.

en: The View will output all the results returned from the query section.
ru: Представление будет выводить все результаты, извлеченные из раздела запросов.

en: The Views AJAX pagination triggers some events.
ru: AJAX-разбивка на страницы Views вызывает некоторые события.

en: The XML could not be read.
ru: XML не может быть прочитан.

en: The XML file (%s) could not be read.
ru: Невозможно прочитать XML файл (%s).

en: The ancestor_type argument refers to a post type that is not included in the relationship tree.
ru: Аргумент ancestor_type ссылается на тип записей вне дерева отношений.

en: The ancestors argument does not end with a valid post that is related for the returned post types on this View.
ru: Аргумент предков не заканчивается допустимой записью, связанной с возвращаемыми типами записей в этом представлении.

en: The association between posts #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s" is not allowed:
ru: Связь между записями #%d (%s) и #%d (%s) в отношении "%s" недопустима:

en: The association table has been updated with the new relationship slug "%s". %d rows have been updated.
ru: В таблицу связей добавлен новый краткий заголовок отношения "%s". Обновлено строк: %d.

en: The association was disabled by a third-party filter.
ru: Связь отключена сторонним фильтром.

en: The code snippet file "%s" is not readable.
ru: Не удалось прочитать файл фрагмента кода "%s".

en: The code snippet file "%s" was not found or is not a regular file.
ru: Файл фрагмента кода "%s" не найден или не является обычным файлом.

en: The content between the <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> and <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> tags will repeat for every item in the View loop.
ru: Контент между тегами <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> и <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> будет повторяться для каждого элемента в цикле представления.

en: The content editor is not displayed because post content is rendered through Toolset.
ru: Редактор контента не отображается, так как контент записи обрабатывается с помощью Toolset.

en: The current logged in user
ru: Текущий вошедший пользователь

en: The current page number.
ru: Номер текущей страницы.

en: The current post
ru: Текущая запись

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
ru: Запись отображается либо непосредственно, либо в петле View

en: The current post in the loop
ru: Текущая запись в цикле

en: The current user
ru: Текущий пользователь

en: The current user or the one being displayed in a View loop
ru: Текущий или отображаемый в цикле пользователь

en: The custom search data has been collected
ru: Данные пользовательского поиска собраны

en: The custom search form has been updated
ru: Форма пользовательского поиска обновлена

en: The custom search has been triggered
ru: Пользовательский поиск запущен

en: The custom search results have been updated
ru: Результаты пользовательского поиска обновлены

en: The custom search settings require the Filter HTML section to be visible.
ru: Для настроек пользовательского поиска необходимо, чтобы отображался раздел HTML-фильтра.

en: The custom search triggers some events when set to update options or results automatically.
ru: Пользовательский поиск вызывает некоторые события при выборе автоматического обновления параметров или результатов.

en: The element %s has already the maximum allowed amount of associations (%d) as %s in the relationship %s.
ru: У элемента %s максимально допустимое количество связей (%d), как %s в отношении %s.

en: The element has a wrong type or a domain for this relationship.
ru: У элемента неправильный тип или домен для этой связи.

en: The entire Filter section.
ru: Весь раздел фильтров.

en: The entire Loop section.
ru: Весь раздел цикла.

en: The evaluation result should be FALSE
ru: Результат оценки должен быть FALSE

en: The evaluation result should be TRUE
ru: Результат оценки должен быть TRUE

en: The field %1$s is a %2$s %4$s that is %3$s the following:
ru: Поле %1$s – %2$s %4$s, которое %3$s следующее:

en: The filter section
ru: Раздел фильтров

en: The filter section includes these shortcodes by default and you should not remove them.
ru: Раздел фильтр включает эти короткие коды по умолчанию, их не следует удалять.

en: The filter section may include pagination for the results and a custom search (or both of them together).
ru: Раздел фильтров может включать себя разбивку на страницы результатов и пользовательский поиск (или то и другое вместе).

en: The filter will apply the values passed to this URL parameter.
ru: Фильтр будет применять значения, подходящие этому URL-параметру.

en: The filter will use the min and max values set in the URL parameter configuration fields.
ru: Фильтр будет использовать минимальные и максимальные значения, заданные в полях конфигурации URL-параметров.

en: The filter will use the min and max values set in the boundary label configuration fields.
ru: Фильтр будет использовать минимальные и максимальные значения, заданные в полях конфигурации меток границ.

en: The first mandatory sorting option is synchronized with the current stored sorting settings. Any change that you do to it will be pushed to the Ordering section.
ru: Первый обязательный параметр сортировки синхронизируется с текущими сохраненными настройками сортировки. Любые внесенные изменения отобразятся на разделе сортировки.

en: The first option will display the full View.
ru: Первый параметр будет отображать представление полностью.

en: The first part of this section lets you choose how pagination works.
ru: Первая часть этого раздела позволяет определить режим разбивки на страницы.

en: The first part of this section lets you choose how the slider pagination works.
ru: Первая часть этого раздела позволяет определить режим разбивки на страницы в скользящих слайдах.

en: The following private custom fields are showing in the Views GUI:
ru: В графическом пользовательском интерфейсе отображаются следующие личные пользовательские поля:

en: The form in this View does not have a submit button, so you can only display the results on this same page.
ru: Форма в этом представлении не имеет кнопки Отправить, поэтому результаты можно отображать только на этой же странице.

en: The form will appear on the page <strong>%s</strong> and the results will be shown in this page.
ru: Форма будет отображаться на странице <strong>%s</strong>, а ее результаты будут отображаться на этой странице.

en: The framework does not exist
ru: Платформа не существует

en: The framework name
ru: Имя платформы

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
ru: Полный пакет <em>Toolset</em> позволяет разрабатывать и настраивать темы, не прибегая к PHP. Вы сможете:

en: The full Views plugin will let you display Content Templates as part of the loop.
ru: Полная версия плагина Views позволяет отображать шаблоны контента в качестве части цикла.

en: The information below allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and themes installed in your site.
ru: Благодаря приведенной ниже информации наша служба поддержки получит данные о версиях WordPress, плагинов и тем, установленных на вашем сайте.

en: The items in the list will be separated using this separator.
ru: Элементы списка будут разделены при помощи этого разделителя.

en: The layout HTML box lets you output your View results and style them on your page.
ru: Поле HTML макета позволяет выводить результаты представления и стилизовать их на странице.

en: The layout is not assigned to content, so you cannot control the theme settings. Once you assign this layout to content, you will see the theme options that are relevant for that kind of content.
ru: Макет не назначен контенту, поэтому вы не можете управлять настройками темы. Как только вы назначите этот макет контенту, откроются параметры темы, относящиеся к этому типу контента.

en: The link anchor format. Should contain '%%LINK%%' in order to display a link, otherwise it will create plain text. Default '%%LINK%% &raquo;'.
ru: Формат привязки ссылки. Должен содержать «%%LINK%%», чтобы отображать ссылку. '%%LINK%% &raquo;’ по умолчанию.

en: The link anchor format. Should contain '%%LINK%%' in order to display a link, otherwise it will create plain text. Default '&laquo; %%LINK%%'.
ru: Формат привязки ссылки. Должен содержать «%%LINK%%», чтобы отображать ссылку. В противном случае, будет создан обычный текст. По умолчанию «&laquo; %%LINK%%».

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the next post title or '%%DATE%%' for the next post date. Default '%%TITLE%%'.
ru: Формат привязки постоянной ссылки. Может содержать «%%TITLE%%», если это заголовок следующей записи, или «%%DATE%%», если это дата следующей записи. По умолчанию «%%TITLE%%».

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the previous post title or '%%DATE%%' for the previous post date. Default '%%TITLE%%'.
ru: Формат привязки постоянной ссылки. Может содержать «%%TITLE%%», если это заголовок предыдущей записи, или «%%DATE%%», если это дата предыдущей записи. По умолчанию «%%TITLE%%».

en: The link will appear only if there is a next page.
ru: Ссылка будет отображаться, только если имеется следующая страница.

en: The link will appear only if there is a previous page.
ru: Ссылка будет отображаться, только если имеется предыдущая страница.

en: The loop index starts at 1, but this value can be changed. For example, an offset of -1 will make the loop index start at 0.
ru: Индекс цикла начинается с 1, но это значение можно менять. Например, при смещении на -1 индекс цикла будет начинаться с 0.

en: The main loop over every item loaded from the database.
ru: Основной цикл на каждом элементе, загружаемом из базы данных.

en: The migration process is complete.
ru: Миграция завершена.

en: The name of the Content Template is used for you, to identify it. The name is not displayed anywhere on the site.
ru: С целью идентификации для вас использовано имя шаблона контента. Оно нигде не отображается на этом сайте.

en: The name of the custom field to display
ru: Имя отображаемого настраиваемого поля

en: The name of the field to display
ru: Имя отображаемого поля

en: The name of the theme option to display
ru: Имя отображаемого параметра темы

en: The new slug value is not valid. Only lowercase letters, numbers, underscores, dots and dashes are accepted.
ru: Недопустимое значение нового краткого заголовка. Допускаются только строчные буквы, цифры, подчеркивания, точки и тире.

en: The number of pages.
ru: Количество страниц.

en: The page where this View is shown
ru: Страница, на которой отображено это представление

en: The pagination section lets you build sliders with Views.
ru: Раздел разбивки на страницы позволяет создавать скользящие слайды при помощи Views.

en: The parent of the current post in another post type, set by a Types relationship
ru: Родительская запись этой записи в другом типе записей, заданном отношением Types

en: The parent of the current post in the same post type, set by WordPress hierarchical relationship
ru: Родительская запись текущей записи того же типа, заданная иерархическим отношением WordPress

en: The password field is empty.
ru: Поле пароля пусто.

en: The password you entered for the username %s is incorrect.
ru: Введенный пароль для имени пользователя %s неверен.

en: The post reference field %s could not have been displayed here. In order to set the post reference, visit the Edit Post page.
ru: Поле ссылки записи %s не могло отображаться здесь. Чтобы задать ссылку записи, перейдите на страницу редактирования записи.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is a built-in post type.
ru: Тип записей "%s" не может использоваться в качестве промежуточного в отношении, так как он является встроенным.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is already involved in another relationship.
ru: Тип записей "%s" не может использоваться в качестве промежуточного в отношении, так как он уже задействован в другом отношении.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it represents a repeatable field group.
ru: Тип записей "%s" не может использоваться в качестве промежуточного в отношении, так как он представляет собой группу повторяющихся полей.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in another relationship, because it is already used as one.
ru: Тип записей "%s" не может использоваться в качестве промежуточного в другом отношении, так как он уже используется как таковой.

en: The post type "%s" has a "show only translated items" translation mode but no adjustments are made as per user's choice.
ru: Тип записей "%s" имеет режим перевода "показывать только переведенные элементы", но пользователь не будет вносить изменения по своему усмотрению.

en: The post type slug "%s" cannot be used because there is already a page by that name.
ru: Нельзя использовать краткий заголовок записи "%s", так как уже есть страница з таким именем.

en: The post type slug "%s" is already registered or defined by Types.
ru: Краткий заголовок записи "%s" уже зарегистрирован или определен Types.

en: The post type slug "%s" is reserved by WordPress.
ru: Краткий заголовок записи "%s" зарезервирован WordPress.

en: The post where this View is shown
ru: Запись, в которой отображено это представление

en: The post with ID set by the URL parameter
ru: Запись с идентификатором, заданным по параметру URL

en: The post with ID set by the shortcode attribute
ru: Запись с идентификатором, заданным атрибутом короткого кода

en: The posts you want to display are not hierarchical, so this filter will not work
ru: Записи, которые нужно отобразить, не относятся к иерархии. Поэтому фильтр работать не будет

en: The relationship slug "%s" is already being used.
ru: Краткий заголовок отношения "%s" уже используется.

en: The relationship slug can be renamed.
ru: Краткий заголовок отношения можно переименовать.

en: The results could not be loaded
ru: Невозможно загрузить результаты

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the custom post type "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
ru: То же значение уже используется в правилах перезаписи постоянных ссылок для пользовательских типов записей "%s". Его повторное использование может вызвать проблемы с постоянными ссылками.

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the taxonomy "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
ru: То же значение уже используется в правилах перезаписи постоянных ссылок для систематики "%s". Его повторное использование может вызвать проблемы с постоянными ссылками.

en: The sanitized Content Template title is empty. Creating a Content Template with no title is not allowed.
ru: Заголовок исключенного шаблона контента пуст. Нельзя создать шаблон контента без заголовка.

en: The second option will display just the form, you can then select where to display the results.
ru: Второй параметр будет отображать только форму, а затем можно выбрать, где отображать результаты.

en: The second part of this section lets you design the pagination controls that would appear on the page for visitors.
ru: Вторая часть этого раздела позволяет определять элементы управления разбивкой на страницы, отображаемые на странице для посетителей.

en: The second part of this section lets you design the transition controls for the slider.
ru: Вторая часть данного раздела позволяет определять элементы управления переходом для скользящих слайдов.

en: The slug can only contain lowercase latin letters, numbers or dashes.
ru: Краткий заголовок может содержать только строчные латинские буквы, цифры или тире.

en: The snippet file "%s" doesn't exist or isn't a regular file.
ru: Файл фрагмента "%s" не существует или не является обычным файлом.

en: The snippet file "%s" is not in a supported directory "%s".
ru: Файл фрагмента "%s" не находится в поддерживаемом каталоге "%s".

en: The snippet has been re-run without errors.
ru: Фрагмент выполнен повторно с ошибками.

en: The taxonomy selected in the Content Selection section has changed, so this filter might need some changes
ru: Таксономия, выбранная в разделе выбора контента изменилась, поэтому, вероятно, этот фильтр также потребует изменений

en: The taxonomy selected in the Content Selection section is not hierarchical; this filter will not work for
ru: Таксономия, выбранная в разделе выбора контента – не иерархическая; этот фильтр не будет работать для

en: The taxonomy you want to display has changed, so this filter needs some action
ru: Таксономия, которую нужно отобразить, изменилась. Следует проверить этот фильтр

en: The text search will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">eg. [wpv-filter-search-box]</span>
ru: Текстовый поиск будет добавлен <strong>вручную</strong> с использованием короткого кода, <span class="wpv-code">например [wpv-filter-search-box]</span>

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 2.0
ru: Тема или другой плагин уже загружает Bootstrap 2.0

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 3.0
ru: Тема или другой плагин уже загружает Bootstrap 3.0

en: The title can not contain any tabs, line breaks or HTML code.
ru: Название не может содержать табуляцию, разрывы строк или HTML-код.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting the slide transition controls.
ru: Панель инструментов над редактором HTML содержит кнопки для вставки элементов управления переходом между слайдами.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting various controls.
ru: Панель инструментов над редактором HTML содержит кнопки для вставки различных элементов управления.

en: The toolset_associations, toolset_relationships and toolset_post_type_sets tables have been created.
ru: Таблицы toolset_associations, toolset_relationships и toolset_post_type_sets созданы.

en: The type_sets table has been updated with the new type "%s". %d rows have been updated.
ru: В таблицу type_sets добавлен новый тип "%s". Обновлено строк: %d.

en: The url_param is missing from the wpv-control shortcode argument.
ru: Отсутствует url_param в аргументе шорткода wpv-control.

en: The username field is empty.
ru: Поле имени пользователя пусто.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once over the post "%1$s" and without a 'view_template' attribute, triggering an infinite loop.
ru: Короткий код wpv-post-body был вызван в записи "%1$s" несколько раз без атрибута «view_template», что привело к бесконечному циклу.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once with the attribute view_template="%1$s" over the post "%2$s", triggering an infinite loop.
ru: Короткий код wpv-post-body был вызван несколько раз с атрибутом view_template="%1$s" в записи "%2$s", что привело к бесконечному циклу.

en: Theme Options
ru: Параметры темы

en: Theme Options
ru: Параметры темы

en: Theme option
ru: Параметр темы

en: Theme settings saved
ru: Настройки темы сохранены

en: Theme support for Content Templates
ru: Поддержка тем для шаблонов контента

en: Then, add input filters and search-form controls to the Filter section.
ru: Затем добавьте фильтры ввода и элементы управления формой поиска в раздел фильтров.

en: Then, select the option to display just the results for the custom search.
ru: Затем выберите параметр для отображения только результатов пользовательского поиска.

en: There are 3 pages
ru: Есть 3 страницы

en: There are more than one custom field filters
ru: Имеется более одного фильтра настраиваемых полей

en: There are more than one taxonomy filters
ru: Имеются несколько фильтров таксономии

en: There are more than one termmeta field filters
ru: Имеется более одного фильтра полей метаданных терминов

en: There are more than one usermeta field filters
ru: Имеется более одного фильтра полей метаданных пользователей

en: There are no Views defined.
ru: Представления не определены.

en: There are no Views defined. You can add them <a%s>here</a>.
ru: Представления не определены. Добавить их можно <a%s>здесь</a>.

en: There are no Views with a custom search.
ru: Нет представлений с пользовательским поиском.

en: There are no Views with a custom search. You can add them <a%s>here</a>.
ru: Нет представлений с пользовательским поиском. Добавить их можно <a%s>здесь</a>.

en: There are no custom post type archives
ru: Нет архивов пользовательских типов записей

en: There are no further ancestors defined
ru: Дальнейшие предки не определены

en: There are no hidden custom fields on your site.
ru: На вашем сайте нет скрытых настраиваемых полей.

en: There are no post type archives to assign Content Templates to
ru: Нет архивов типов записей, которым можно было бы назначить шаблоны контента

en: There are no single post types to assign Content Templates to
ru: Нет типов одиночных записей, которым можно было бы назначить шаблоны контента

en: There are no taxonomy archives to assign Content Templates to
ru: Нет архивов таксономии, которым можно было бы назначить шаблоны контента

en: There are some unsaved changes.
ru: Есть некоторые несохраненные изменения.

en: There are two modes: compact and full. Compact mode will give you an overview of the elements rendered. The full mode will display a complete report with all the object involved on the page.
ru: Предлагаются два режима: компактный и развернутый. Компактный режим обеспечивает обзор визуализируемых элементов. Развернутый режим выводит полный отчет по всем объектам на странице.

en: There has been a problem when deleting a snippet "%s".
ru: Во время удаления фрагмента "%s" произошла ошибка.

en: There has been an error when updating the association table with the new relationship slug: %s
ru: Произошла ошибка при добавлении нового краткого заголовка отношения в таблицу связей: %s

en: There has been an error when updating the type_sets table with the new type "%s": %s
ru: Произошла ошибка при добавлении нового типа "%s" в таблицу type_sets: %s

en: There is a post type named like that
ru: Уже есть тип с таким именем

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
ru: При визуализации поля <strong>%s (%s)</strong> возникла ошибка.

en: There is a taxonomy named like that
ru: Уже есть таксономия с таким именем

en: There is an action in progress. Please do not leave or reload this page until it finishes.
ru: Выполняется процесс. Не покидайте и не перезагружайте эту страницу до его завершения.

en: There is no association between the two given posts that can be deleted
ru: Нет связи между двумя данными записями, которые можно удалить

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ru: Выдержки нет, поскольку это защищенная запись.

en: There is no general Content Template asigned to single %s, but %s individual %s have a Content Template asigned to them.
ru: Нет общего шаблона контента, назначенного одиночным %s, но %s отдельным %s назначен шаблон контента.

en: There is no post type selected in the Content Selection section
ru: В разделе выбора контента не выбран тип записи

en: There is no taxonomy selected in the Content Selection section
ru: В разделе выбора контента не выбрана таксономия

en: There is no user registered with that email address.
ru: Нет зарегистрированных пользователей с этим электронным адресом.

en: There may be some leftover intermediary posts that need to be deleted. You can do it manually on the %s or ignore this message and wait until they're deleted automatically.
ru: Возможно, остались промежуточные записи, которые необходимо удалить. Это можно сделать вручную в %s или проигнорировать сообщение и подождать, пока они не будут удалены автоматически.

en: There was a problem updating option value in database.
ru: Не удалось обновить значения параметра в базе данных.

en: There was an error uploading your files
ru: Ошибка при передаче файлов

en: There was an error when updating snippets.
ru: Ошибка при обновлении фрагментов.

en: There was an error while submitting the form
ru: При отправке формы произошла ошибка

en: There was error when trying to re-run the snippet:
ru: Ошибка при попытке повторного выполнения фрагмента:

en: These content templates are in use. What do you want to do?
ru: Используются эти шаблоны контента. Выберите действие

en: These reports, if you decide to send them, will allow Toolset team to give you faster support. We will also use this information to send you alerts about potential compatibility issues with the theme and plugins that you use.
ru: Если вы решите отправлять эти отчеты, они позволят команде Toolset обеспечить вам более быструю поддержку. Эта информация также будет использоваться для отправки предупреждений о потенциальных проблемах совместимости с используемыми вами темой и плагинами.

en: These shortcodes are added by default and you should keep them.
ru: Эти короткие коды добавляются по умолчанию, их не следует удалять.

en: These two elements are already associated and the relationship doesn't allow non-distinct associations.
ru: Эти два элемента уже связаны, и отношение не допускает неопределенных связей.

en: Third party shortcodes
ru: Сторонние короткие коды

en: Third-party filters
ru: Фильтры сторонних производителей

en: Third-party shortcode arguments
ru: Аргументы сторонних коротких кодов

en: This Content Template is already assigned to this View.
ru: Этот шаблон контента уже назначен этому представлению.

en: This Content Template is already assigned to this WordPress Archive.
ru: Этот шаблон контента уже назначен этому архиву WordPress.

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>
ru: Этот шаблон контента используется как блок цикла для %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.
ru: Этот шаблон контента используется как блок цикла для %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s %s.
ru: Этот шаблон контента используется как блок цикла  для помещенного в корзину %s %s.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s <strong>%s</strong>
ru: Этот шаблон контента используется как блок цикла для помещенного в корзину %s <strong>%s</strong>

en: This Content Template is used for %s.
ru: Этот шаблон контента используется для %s.

en: This Content Template lets you design slides in this slider. Add any field you need to display and design them using HTML and CSS. To style the slide transition controls, scroll up to the filter section.
ru: Это шаблон контента позволяет определять вид скользящих слайдов. Добавляйте любое поле, которое нужно отобразить, а также определяйте его внешний вид при помощи HTML и CSS. Для стилизации элементов управления переходом между слайдами прокрутите вверх к разделу фильтра.

en: This Content Template replaces the content area of the posts that you assign it to.
ru: Этот шаблон контента заменяет область контента записей, которую вы ему определяете.

en: This Content Template uses %1$s
ru: Шаблон контента использует %1$s

en: This HTML determines what the View outputs for the query results. Use the Loop Wizard to design the output of this View. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
ru: Этот HTML определяет, что представление выводит в качестве результатов запроса. Используйте мастер циклов для определения вида вывода этого представления. Затем отредактируйте вид путем добавления полей, HTML и медиа, используя кнопки панели инструментов.

en: This HTML determines what the WordPress Archive outputs for the results. Use the Loop Wizard to design the output of this archive. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
ru: Этот HTML определяет, что архив WordPress выводит в качестве результатов. Используйте мастер циклов для определения вида вывода этого архива. Затем отредактируйте вид путем добавления полей, HTML и медиа, используя кнопки панели инструментов.

en: This View already has a content text search, but the relevant filter is missing. You can add this filter here.
ru: В этом представлении уже есть текстовый поиск контента, но отсутствует соответствующий фильтр. Можно добавить этот фильтр здесь.

en: This View already has a filter set to filter by a specific string. You can fix this filter here.
ru: В этом представлении уже есть фильтр, который фильтрует по определенной строке. Этот фильтр можно исправить здесь.

en: This View already has a valid search filter, but it is missing the text search shortcode. You can override the filter settings and add the shortcode here.
ru: В этом представлении уже есть фильтр поиска, но у него нет короткого кода текстового поиска. Можно перезаписать настройки фильтра и добавить короткий код здесь.

en: This View can be filtered by the values listed here.
ru: Это представление можно отфильтровать по перечисленным здесь значениям.

en: This View contains a search form and results list.
ru: Это представление содержит форму поиска и список результатов.

en: This View displays results for an
ru: Это представление отображает результаты

en: This View displays results for an <strong>existing WordPress query</strong>
ru: Этот плагин View представляет результаты для <strong>существующего запроса WordPress</strong>

en: This View has a filter for a taxonomy that no longer exists. Please select one taxonomy and update the Content Selection section.
ru: В этом представлении есть фильтр таксономии, которой больше нет. Выберите одну таксономию и обновите раздел выбора контента.

en: This View has some Content Templates already assigned
ru: В этом представлении есть уже назначенные шаблоны контента

en: This View has some query filters that are missing from the form. Maybe you have removed them:
ru: В представлении есть несколько фильтров запроса, которые отсутствуют в форме. Возможно, вы их удалили:

en: This View is not used anywhere yet.
ru: Это представление пока нигде не используется.

en: This View loads <strong>%s</strong>
ru: Это представление загружает <strong>%s</strong>

en: This View selects users with any role
ru: Это представление выбирает пользователей с любой ролью

en: This View selects users with role %s
ru: Это представление выбирает пользователей с ролью %s

en: This View will display:
ru: В этом представлении будут отображаться:

en: This WordPress Archive has some Content Templates already assigned
ru: В этом архиве WordPress есть уже назначенные шаблоны контента

en: This WordPress Archive is not used on any archive loops
ru: Этот архив WordPress в циклах архивов не используется

en: This WordPress Archive is part of a Layout, so it will display the archive(s) to which the Layout is assigned.
ru: Этот архив WordPress представляет собой часть макета, поэтому он будет отображать архив(-ы), которым назначен макет.

en: This WordPress Archive is used in a Layout, so it will be used in the archive loops that the Layout has been assigned to.
ru: Этот архив WordPress используется в макете, поэтому он будет использоваться в циклах архивов, которым был назначен макет.

en: This WordPress Archive is used in the following archive loops:
ru: Этот архив WordPress используется в следующих циклах архивов:

en: This WordPress Archive isn't being used for any loops.
ru: Этот архив WordPress не используется в циклах.

en: This WordPress Archive replaces the natural archive loops created by WordPress.
ru: Архив WordPress заменяет собой обычные архивные циклы, создаваемые WordPress.

en: This action was deprecated in CRED 1.9.0.
ru: Это действие устарело в CRED 1.9.0.

en: This archive will include %1$s and %2$s more post types
ru: Этот архив будет содержать %1$s и еще %2$s типов записей

en: This archive will include %1$s and another post type
ru: Этот архив будет содержать %1$s и еще один тип записей

en: This archive will include %s
ru: Этот архив будет содержать %s

en: This archive will include %s only
ru: Этот архив будет содержать только %s

en: This archive will include no post types
ru: Этот архив не будет содержать ни одного типа записей

en: This content is rendered through Toolset, so your edits in the content area on this page will not appear anywhere. %1$sHide editor area%2$s
ru: Этот контент выводится при помощи Toolset, поэтому изменения, внесенные вами в область контента на этой странице, не будут нигде отображаться. %1$sСкрыть область редактора%2$s

en: This context will be used when registering shortcode attributes for translation in WPML String Translation.
ru: Этот контекст будет использоваться при регистрации атрибутов короткого кода для перевода в Переводе строк WPML.

en: This editor allows you to add CSS code, which will determine the styling of the page.
ru: Этот редактор позволяет добавлять код CSS, который определяет стиль страницы.

en: This editor allows you to add javascript code, which will run in the browser, when this content is displayed.
ru: Этот редактор позволяет добавлять код JavaScript, который запускается в браузере при отображении этого контента.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this View are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
ru: Этот редактор позволяет контролировать отображение разделов поиска и разбивки на страницы и цикла этого представления. Короткий код [wpv-filter-meta-html] отображает вывод раздела поиска и разбивки на страницы. Короткий код [wpv-layout-meta-html] отображает вывод раздела цикла. Можно добавлять HTML и поля для переупорядочивания и стилизации вывода.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this WordPress Archives are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
ru: Этот редактор позволяет контролировать отображение разделов поиска и разбивки на страницы и цикла этого архива WordPress. Короткий код [wpv-filter-meta-html] отображает вывод раздела поиска и разбивки на страницы. Короткий код [wpv-layout-meta-html] отображает вывод раздела цикла. Можно добавлять HTML и поля для переупорядочивания и стилизации вывода.

en: This field can not be empty
ru: Данное поле не может быть пустым

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ru: Это поле недоступно для редактирования, так как WPML копирует его значение из исходного языка.

en: This field will display the <em>body</em> (main content) of the page.
ru: Это поле будет отображать <em>тело</em> (основной контент) страницы.

en: This field will not appear in the sorting options because its name includes characters that we don’t support.
ru: Это поле не будет отображаться в параметрах сортировки, поскольку его имя содержит неподдерживаемые символы.

en: This filter should use a <strong style="color:#d54e21">Framework option</strong>, but there is no Framework registered with Views.
ru: Этот фильтр должен использовать <strong style="color:#d54e21">параметр платформы</strong>, но в Views нет зарегистрированной платформы.

en: This filter will not be applied to Author archives
ru: Это фильтр не будет применяться к архивам автора

en: This filter will not be applied to Taxonomy Archives matching the filtered taxonomies: %s
ru: Это фильтр не будет применяться к архивам систематик, соответствующим отфильтрованным систематикам: %s

en: This filter will not be applied to date based archives: Year archives, Month archives and Day archives
ru: Это фильтр не будет применяться к архиву с привязкой к дате. Годовые архивы, месячные архивы и дневные архивы

en: This filter will only return posts that belong to a hierarchical post type
ru: Этот фильтр будет показывать только записи, относящиеся к иерархическому типу записей

en: This filters needs some action
ru: Эти фильтры требуют действий

en: This form contains a text search already
ru: В этой форме уже содержится текстовый поиск

en: This form has a reset button already
ru: У этой формы уже есть кнопка сброса

en: This form has a spinner container already
ru: У этой формы уже есть контейнер вертушки

en: This form has a submit button already
ru: У этой формы уже есть кнопка отправки

en: This function was deprecated in Views 2.3.0.
ru: Эта функция устарела во Views 2.3.0.

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_dialog_group" action instead.
ru: Эта функция устарела во Views 2.3.0. Вместо нее используйте действие "wpv_action_wpv_register_dialog_group".

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_wpml_strings" action instead.
ru: Эта функция устарела во Views 2.3.0. Вместо нее используйте действие "wpv_action_wpv_register_wpml_strings".

en: This function was deprecated in Views 2.3.2. Use apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) instead.
ru: Эта функция устарела во Views 2.3.2. Вместо нее используйте apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ).

en: This happens after Views updates the form to show only relevant options
ru: Это происходит после того, как Views обновит форму для отображения только соответствующих параметров

en: This happens after Views updates the search results
ru: Это происходит после того, как Views обновит результаты поиска

en: This happens after the AJAX pagination has been completed
ru: Это происходит после завершения AJAX-разбивки на страницы

en: This happens after the data has been collected, but before performing any action
ru: Это происходит после сбора данных, но перед выполнением каких-либо действий

en: This happens before Views collects any form data
ru: Это происходит перед тем, как Views соберет любые данные форм

en: This is %s cell.
ru: Это ячейка %s.

en: This is a minimal example of %s with mandatory elements that you can use as a reference:
ru: Это – минимальный пример %s с обязательными элементами, которые можно использовать в качестве ссылочных:

en: This is a read-only date input
ru: Эти данные даты только для чтения

en: This is a word reserved by WordPress
ru: Это слово зарезервировано WordPress

en: This is a word reserved by any of the Toolset plugins
ru: Это слово зарезервировано одним из плагинов Toolset

en: This is an attribute reserved by any of the Toolset plugins
ru: Атрибут зарезервирован одним из плагинов Toolset

en: This is the complete changelog for Views:
ru: Ниже представлен полный журнал изменений Views:

en: This is the generated shortcode, based on the settings that you have selected:
ru: Это короткий код, сгенерированный на основании выбранных вами настроек:

en: This item does not exist anymore
ru: Этот элемент уже не существует

en: This list contains important information related to some Views updates that required extra information:
ru: Этот список содержит важную информацию, касающуюся обновлений Views, которым требуются дополнительные данные:

en: This method makes it easy to achieve complex loop designs.
ru: Этот метод облегчает определение видов сложных циклов.

en: This needs to be a non-negative number
ru: Число должно быть положительным

en: This option is mandatory
ru: Этот параметр обязателен

en: This page already has all it needs to display the results.
ru: На этой странице есть уже есть все необходимое для отображения результатов.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
ru: На этой странице должны отображаться результаты пользовательского поиска, обеспечиваемого представлением <strong>%s</strong> в %s.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ru: Эта страница должна отображать результаты пользовательского поиска, обеспечиваемого представлением <strong>%s</strong>.

en: This page will display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
ru: На этой странице будут отображаться результаты пользовательского поиска, обеспечиваемого представлением <strong>%s</strong> в %s.

en: This popup will show usefull information about the elements being displayed: time needed to render, memory used, shortcodes details...
ru: Во всплывающем окне будет отображаться полезная информация о показываемых элементах: время визуализации, использование памяти, сведения о коротких кодах…

en: This section controls how the search form for your custom search will behave and appear.
ru: Этот раздел позволяет управлять действиями и внешним видом формы пользовательского поиска.

en: This section has unsaved changes, so you can not hide it
ru: В этом разделе есть несохраненные изменения, поэтому его нельзя скрыть

en: This section includes additional options for what content to load. You will see different options for posts, taxonomy and users.
ru: Этот раздел содержит дополнительные параметры для выбора контента для загрузки. Для записей, таксономии и пользователей будут предложены различные параметры.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this Content Template.
ru: В этом разделе можно менять настройки темы всех страниц, использующих этот шаблон контента.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this layout.
ru: В этом разделе можно менять настройки темы всех страниц, использующих этот макет.

en: This section lets you control the settings of the theme for content that uses this layout.
ru: В этом разделе можно менять настройки темы контента, использующего этот макет.

en: This section lets you control the settings of the theme for the archive that uses this layout.
ru: В этом разделе можно менять настройки темы архива, использующего этот макет.

en: This section lets you control the settings of the theme for this archive page.
ru: В этом разделе можно менять настройки темы этой страницы архивов.

en: This site is not using Bootstrap CSS
ru: На этом сайте не используется CSS Bootstrap

en: This site is not using Bootstrap CSS.
ru: На этом сайте используется CSS Bootstrap.

en: This site is using Bootstrap 2.0
ru: На этом сайте используется Bootstrap 2.0

en: This site is using Bootstrap 3.0
ru: На этом сайте используется Bootstrap 3.0

en: This template includes single-ended shortcodes. Please close all shortcodes to avoid processing errors. %sRead more%s
ru: Этот шаблон содержит несимметричные короткие коды. Во избежание ошибок обработки закройте все короткие коды. %sПодробнее...%s

en: This template is designed with <strong>%1$s</strong>
ru: Этот шаблон создан при помощи <strong>%1$s</strong>

en: This theme loads its own version of Bootstrap. You should select this option to avoid loading Bootstrap twice and causing display problems on the site's front-end
ru: Эта тема загружает свою версию Bootstrap. Этот параметр следует выбрать для того, чтобы не загружать Bootstrap дважды и не провоцировать проблем с отображением во внешнем интерфейсе сайта

en: This version of Views includes major updates and improvements.
ru: Эта версия Views содержит важные обновления и улучшения.

en: This way, you can display a large number of results, in shorter pages.
ru: Так можно отображать большое количество результатов на страницах меньшей длины.

en: This will be added after the excerpt, as an invitation to keep reading.
ru: Он будет добавлен после выдержки в качестве приглашения продолжить чтение.

en: This will be displayed as a text or label for the link.
ru: Будет отображаться в виде текста или метки ссылки.

en: This will be displayed on each iteration. The usual content is <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> where field-name is the custom field selected above.
ru: Будет отображаться в каждой итерации. Обычно контент – <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code>, где field-name – выбранное выше настраиваемое поле.

en: This will be displayed when the condition is met.
ru: Это будет отображаться при выполнении условия.

en: This will be shown inside the container and along with the spinner
ru: Будет отображаться внутри контейнера и вместе с вертушкой

en: This will display a footer language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
ru: Это приведет к отображению переключателя языка в нижнем колонтитуле со стилем, заданным в настройках WPML > Языки.

en: This will display a language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
ru: Это приведет к отображению переключателя языка со стилем, заданным в WPML > Настройки языка.

en: This will display just the form, you can then select where to display the results.
ru: Это приведет к отображению только формы, а затем можно выбрать, где отображать результаты.

en: This will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
ru: Это приведет к отображению только результатов; форму, указывающую на эту страницу, необходимо добавить в другом месте.

en: This will display the current page local navigation tree with ancestors, siblings and descendants.
ru: Это приведет к отображению локального дерева навигации с предками, братьями и потомками.

en: This will display the full View.
ru: Это приведет к отображению всего представления.

en: This will filter out posts of the following types, because they are not children of any other post type: %s
ru: Это приведет к отфильтровыванию записей следующих типов, поскольку они не являются дочерними записями записей другого типа: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not hierarchical: %s
ru: Это приведет к отфильтровыванию записей следующих типов, поскольку они не иерархичны: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not related to any other post type: %s
ru: Будут отфильтрованы записи следующих типов, поскольку они не связаны с каким-либо другим типом записей: %s

en: This will let you create maps on your site and use Views to plot WordPress posts on a Google Map.
ru: Это позволит вам создавать карты на своем сайте и использовать Views для добавления к записям WordPress местоположения на «Google Карте».

en: This will not delete the Content Template, it will just remove the link between it and the current element.
ru: Шаблон контента не будет удален. Просто удалится связь между ним и текущим элемент.

en: This will perform the whole View query and generate the output on-the-fly.
ru: Это приведет к выполнению всего запроса представления и генерированию вывода на лету.

en: This will return the cached output in case this View supports it.
ru: Таким образом, если это представление поддерживает кэшированный вывод, он будет возвращен.

en: This will shorten the excerpt to a specific length. Leave blank for default.
ru: Выдержка будет сокращена до определенной длины. Оставьте пустыми, если нужны значения по умолчанию.

en: Those Views filter by post IDs using a shortcode attribute. You may need to modify the Views shortcodes if post IDs have changed during import:
ru: Представления фильтруют по идентификаторам записей при помощи атрибута короткого кода. Возможно, следует изменить короткие коды представлений, если идентификаторы записей изменились во время импорта:

en: Those Views have filters by IDs that were not correctly imported because they filter by posts that do not exist. Please review them:
ru: В представлениях есть фильтры по идентификаторам, которые были неправильно импортированы, поскольку они фильтруют по несуществующим записям. Пожалуйста, проверьте их:

en: Those options were registered using the Views Integration API.
ru: Эти параметры были зарегистрированы с помощью API интеграции Views.

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thumbnails
ru: Эскизы

en: Title
ru: Заголовок

en: Title and Description
ru: Заголовок и описание

en: Title and description
ru: Заголовок и описание

en: Title for the new page
ru: Заголовок новой страницы

en: Title of the image
ru: Название изображения

en: Title, body and custom fields
ru: Заголовок, основной текст и пользовательские поля

en: Title, slug and description not saved.
ru: Заголовок, краткий заголовок и описание не сохранены.

en: Title, slug and description updated.
ru: Заголовок, краткий заголовок и описание обновлены.

en: Title:
ru: Заголовок:

en: To add WooCommerce fields to Views and Content Templates, you need to use <a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.
ru: Чтобы добавить поля WooCommerce в представления и шаблоны контента, используйте <a href="%s" title="Начало работы с WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.

en: To allow a specific subdomain, use <code>subdomain.example.com</code>. To allow all possible subdomains, use <code>*.example.com</code>.
ru: Чтобы разрешить конкретный поддомен, используйте <code>subdomain.example.com</code>. Чтобы разрешить все возможные поддомены, используйте <code>*.example.com</code>.

en: To change these settings you should edit %1$s.
ru: Чтобы изменить эти настройки, необходимо отредактировать %1$s.

en: To create a custom search, position the cursor between the %s and %s shortcodes and click on the <strong>New filter</strong> button to insert filter elements.
ru: Для создания пользовательского поиска поместите курсор между короткими кодами %s и %s и щелкните кнопку <strong>Новый фильтр</strong> для вставки элементов фильтра.

en: To design templates for WooCommerce products, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
ru: Для создания шаблонов для товаров WooCommerce необходимо установить плагин <strong>WooCommerce Views</strong>.

en: To design the WooCommerce products archive, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
ru: Для создания архива товаров WooCommerce необходимо установить плагин <strong>WooCommerce Views</strong>.

en: To display %1$s you need to use a View that will list %2$s or %3$s and include a filter by the %4$s relationship.
ru: Чтобы отобразить %1$s, необходимо использовать представление, в котором будут перечислены %2$s или %3$s, и включить фильтр отношения %4$s.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views Filter</strong> widget.
ru: Для отображения в виде виджета перейдите во <a href="%s">Внешний вид -> Виджеты</a> и выберите виджет <strong>WP Views Filter</strong>.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views</strong> widget.
ru: Для отображения в виде виджета перейдите во <a href="%s">Внешний вид -> Виджеты</a> и выберите виджет <strong>WP Views</strong>.

en: To display inside content (post, page, custom type), edit that content.
ru: Для отображения контента внутри (записи, страницы,​ пользовательского вида объектов) отредактируйте соответствующий контент.

en: To display inside content (post, post, custom type), edit that content.
ru: Для отображения внутри контента (в записи, на странице, в пользовательских видах объектов) отредактируйте соответствующий контент.

en: To display the %1$s that are connected to each %2$s, you will need to create a View.
ru: Чтобы отобразить %1$s, подключенные к каждой %2$s, необходимо создать представление.

en: To display the %1s you need to:
ru: Для отображения %1s необходимо:

en: To do so, just head to the Views Settings page and look for the new <strong><em>Functions inside conditional evaluations</em></strong> section, and follow the instructions.
ru: Для этого перейдите на страницу настроек Views, найдите новый раздел <strong><em>Функции внутри условных оценок</em></strong> и следуйте инструкциям.

en: To do that, you need to declare here which theme options should be available to be used inside Views.
ru: Для этого здесь необходимо объявить, какие параметры темы должны быть доступны для использования внутри Views.

en: To edit an existing filter, place the cursor inside it and click on <strong>Edit filter</strong>.
ru: Для редактирования существующего фильтра поместите курсор внутрь него и нажмите <strong>Редактировать фильтр</strong>.

en: To edit it, you need to get the Views plugin.
ru: Для редактирования потребуется плагин Views.

en: To get started easily, click on the <strong>Loop Wizard</strong>. You will select the loop style and the fields to display. Then, edit by adding you own HTML markup, media and additional fields.
ru: Чтобы начать работу, щелкните <strong>Мастер циклов</strong>. Вы выберете стиль цикла и отображаемые поля. Затем отредактируйте, добавив собственную HTML-разметку, мультимедиа и дополнительные поля.

en: To get this information, go to %1$sToolset Debug Information%2$s.
ru: Для получения этой информации, перейдите в раздел %1$sОтладочная информация Toolset%2$s.

en: To insert click on the <strong>Clear form</strong> button.
ru: Для вставки нажмите кнопку <strong>Очистить форму</strong>.

en: To insert click on the <strong>Submit button</strong> button.
ru: Для вставки нажмите кнопку <strong>Отправить</strong>.

en: To insert this shortcode and set its option, click on the <strong>Text search</strong> button.
ru: Для вставки этого короткого кода и определения его параметра щелкните кнопку <strong>Текстовый поиск</strong>.

en: To insert, click on the <strong>Spinner graphics</strong> button.
ru: Для вставки нажмите кнопку <strong>Графика вертушки</strong>.

en: To learn more about adding custom CSS, please review our %1$sonline tutorial%2$s
ru: Подробнее о добавлении пользовательских CSS в нашем %1$sонлайн-руководстве%2$s

en: To learn more about adding custom JavaScript, please review our %1$sonline tutorial%2$s
ru: Подробнее о добавлении пользовательского JavaScript в нашем %1$sонлайн-руководстве%2$s

en: To receive affiliate commission you have to provide your affiliate ID and Key.
ru: Для получения партнерской комиссии необходимо предоставить ID и ключ партнера.

en: To reset your password, visit the following address:
ru: Для сброса пароля перейдите по этому адресу:

en: To translate static texts, wrap them in <code>[wpml-string][/wpml-string]</code> shortcodes.
ru: Для перевода статических текстов вставьте их между короткими кодами <code>[wpml-string][/wpml-string]</code>.

en: Toggle Bootstrap Components
ru: Переключиться между компонентами Bootstrap

en: Toggle Content Template panel: %s
ru: Переключить панель шаблона контента: %s

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
ru: Переключаемые контекстные меню для отображения списков ссылок. Интерактивный формат благодаря плагину выпадающего списка JavaScript.

en: Toolbar buttons
ru: Кнопки панели инструментов

en: Toolset Content Template editor.
ru: Редактору шаблонов контента Toolset.

en: Toolset Debug
ru: Отладка Toolset

en: Toolset Debug Information
ru: Отладочная информация Toolset

en: Toolset Export / Import
ru: Экспорт / Импорт Toolset

en: Toolset Form
ru: Форма Toolset

en: Toolset Help
ru: Справка Toolset

en: Toolset Settings
ru: Настройки Toolset

en: Toolset View
ru: Представление Toolset

en: Toolset WooCommerce Views templates
ru: Шаблоны WooCommerce Views из Toolset

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
ru: Toolset может отображать меню панели администратора в серверной части, чтобы вы могли генерировать короткие коды Toolset на любой странице.

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
ru: Toolset может отображать меню панели администратора во внешнем интерфейсе, чтобы вы могли создавать или менять представления и шаблоны контента, связанные с текущей страницей.

en: Toolset date filters
ru: Фильтры даты Toolset

en: Toolset shortcodes
ru: Короткие коды Toolset

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
ru: Меню коротких кодов Toolset в панели администратора

en: Toolset should load Bootstrap 3.0
ru: Toolset должен загрузить Bootstrap 3.0

en: Top
ru: Верх

en: Total MySQL queries
ru: Всего запросов MySQL

en: Total memory used
ru: Всего используется памяти

en: Total pages count
ru: Всего страниц

en: Transition effect:
ru: Переходный эффект:

en: Translatable string
ru: Переводимая строка

en: Translating Views and Content Templates with WPML
ru: Переводы представлений и шаблонов контента при помощи WPML

en: Translations
ru: Переводы

en: Trash
ru: Корзина

en: Trash Content Templates
ru: Удалить шаблоны контента

en: Trash Views
ru: Отправить Views в корзину

en: Trash WordPress Archives
ru: Отправить архивы WordPress в корзину

en: Trashing it will also unassign it.
ru: Его отправка в корзину приведет к отмене назначения.

en: Trashing them will also unassign them.
ru: Их отправка в корзину приведет к отмене назначения.

en: Troubleshooting Page
ru: Страница диагностики

en: Type a name
ru: Введите имя

en: Type of control
ru: Тип управления

en: Type of control to display.
ru: Отображаемый тип элемента управления.

en: Type the title of the page
ru: Введите заголовок страницы

en: Type to search for users...
ru: Введите имя пользователя для поиска...

en: Types fields
ru: Поля Types

en: Types fields do not include spaces or dots in their meta key, so it can be disabled if this site only has Views filters by Types fields.
ru: Поля Types не содержат пробел или точку в ключе META, поэтому его можно отключить, если на этом сайте есть только фильтры представлений по полям Types.

en: Types plugin is required.
ru: Требуется плагин Types.

en: Typography
ru: Оформление

en: UNSIGNED
ru: БЕЗ ПОДПИСИ

en: URL of term archive page
ru: URL-адрес страницы архива терминов

en: URL of the active theme's directory
ru: URL-адрес каталога активной темы

en: URL of the image
ru: URL-адрес изображения

en: URL parameter
ru: Параметр URL

en: URL parameter for the lower and higher ends of the comparison
ru: URL-параметр для конца и начала сравнения

en: URL parameter to use
ru: Применяемый URL-параметр

en: URL parameter to use (higher end)
ru: Применяемый URL-параметр (в начале)

en: URL parameter to use (lower end)
ru: Применяемый URL-параметр (вконце)

en: URL to custom password reset page
ru: URL-адрес пользовательской страницы сброса пароля

en: URL to custom password reset page when reset password link is clicked in reset password email. Defaults to WordPress reset password URL.
ru: URL-адрес пользовательской страницы сброса пароля при нажатии ссылки сброса в электронном письме сброса пароля. Значение по умолчанию – URL-адрес сброса пароля WordPress.

en: URL to redirect to after retrieving the lost password. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
ru: URL-адрес для перенаправления после возвращения потерянного пароля. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес. Поддерживается только перенаправление к URL-адресам текущего блога (или сайта). Перенаправление к внешним URL-адресам (или сайтам) не поддерживается.

en: URL to redirect users after failed password reset operation. Defaults to the current URL.
ru: URL-адрес для перенаправления пользователей после неудачной попытки сброса пароля. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес.

en: URL to redirect users after failed password retrieval operation. Defaults to the current URL.
ru: URL-адрес для перенаправления пользователей после неудачной попытки получения пароля. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес.

en: URL to redirect users after login in. Defaults to the current URL.
ru: URL-адрес переадресации пользователей после входа в систему. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес.

en: URL to redirect users after logout. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
ru: URL-адрес для перенаправления пользователей после выхода. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес. Поддерживается только перенаправление к URL-адресам текущего блога (или сайта). Перенаправление к внешним URL-адресам (или сайтам) не поддерживается.

en: URL to redirect users after resetting the password. Defaults to the current URL.
ru: URL-адрес для перенаправления пользователей после сброса пароля. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес.

en: URL to redirect users after sending password retrieval link. Defaults to the current URL.
ru: URL-адрес для перенаправления пользователей после отправки ссылки на получение пароля. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес.

en: URL to redirect users when the login fails. Defaults to the current URL.
ru: URL-адрес для перенаправления пользователей при неудачном входе. Значение по умолчанию – текущий URL-адрес.

en: Unable to create a default language translation for post #%d (%s).
ru: Не удалось создать перевод записи #%d (%s) на языке по умолчанию.

en: Unable to create file "%s". Please check permissions on the server.
ru: Не удается создать файл "%s". Проверьте разрешения на сервере.

en: Unable to create table %s due to a MySQL Error: %s
ru: Не удалось создать таблицу %s из-за ошибки MySQL: %s

en: Unable to create the base directory for code snippets "%s". Please check permissions on the server.
ru: Не удалось создать базовый каталог для фрагментов кода "%s". Проверьте разрешения на сервере.

en: Unable to delete snippet file "%s"
ru: Не удалось удалить файл фрагмента "%s"

en: Unable to delete the ".maintenance" file.
ru: Не удалось удалить файл ".maintenance".

en: Unable to load %s %d (%s).
ru: Не удалось загрузить %s %d (%s).

en: Unable to migrate an association from post #%d to #%d to a relationship "%s"
ru: Не удалось перенести связь из записи #%d в #%d в отношение "%s"

en: Unable to open zip file
ru: Не удается открыть zip-файл

en: Unable to process the template for the ".maintenance" file.
ru: Не удалось обработать шаблон для файла ".maintenance".

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is already in use.
ru: Не удалось переименовать краткий заголовок отношения с "%s" в "%s", так как он уже используется.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is too long. The maximum allowed length is %d characters.
ru: Не удалось переименовать краткий заголовок отношения с "%s" в "%s", так как он слишком длинный. Максимально допустимая длина – %d знаков.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because only lowercase letters, numbers, underscores and dashes are allowed.
ru: Не удалось переименовать краткий заголовок отношения с "%s" в "%s", так как допускаются только строчные буквы, цифры, подчеркивания и тире.

en: Unable to update the snippet file "%s".
ru: Не удалось обновить файл фрагмента "%s".

en: Unchecked
ru: Снят

en: Undo
ru: Отменить

en: Unexpected error
ru: Непредвиденная ошибка

en: Unexpected error. Nothing was changed.
ru: Непредвиденная ошибка. Ничего не изменено.

en: Unexpected output of the code snippet: %s
ru: Непредвиденный вывод фрагмента кода: %s

en: Unformatted
ru: Неформатированный

en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Unknown framework
ru: Неизвестная платформа

en: Unknown shortcode
ru: Неизвестный короткий код

en: Unless you edit it, this filter will not be applied at all.
ru: Если оставить его без изменений, он вообще не будет работать.

en: Unless you select another loop style, the wizard will automatically omit the wrapping DIV around the View when it's finished.
ru: Если не выбрать другой стиль цикла, мастер автоматически исключит включение представления в оболочку DIV по его завершении.

en: Unlock editor
ru: Разблокировать редактор

en: Unnamed View
ru: Представление без имени

en: Unordered List
ru: Неупорядоченный список

en: Unordered list
ru: Неупорядоченный список

en: Unrecognized action name.
ru: Неизвестное имя действия.

en: Unsupported page
ru: Неподдерживаемая страница

en: Unsupported post type archives
ru: Неподдерживаемые архивы типов записей

en: Untrusted data
ru: Ненадежные данные

en: Untrusted user
ru: Не имеющий доверия пользователь

en: Update
ru: Обновить

en: Update URLs after loading search results
ru: Обновлять URL-адреса после загрузки результатов поиска

en: Update changes
ru: Отразить изменения

en: Update changes: [wpv-if] shortcodes
ru: Отразить изменения: короткие коды [wpv-if]

en: Update completed!
ru: Обновление завершено!

en: Update shortcode
ru: Обновить короткий код

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
ru: Измените настройки Relevanssi и перестройте индекс

en: Update the URL of the page when paginating the View
ru: Обновить URL-адрес страницы при разбивке представления на страницы

en: Update the URL of the page when paginating the WordPress Archive
ru: Обновить URL-адрес страницы при разбивке архива WordPress на страницы

en: Update the View results every time an input changes
ru: Обновлять результаты представлений при каждом изменении ввода

en: Update the View results only when clicking on the search button
ru: Обновлять результаты представления только при нажатии кнопки поиска

en: Update the Views results without reloading the page
ru: Обновлять результаты представлений, не перезагружая страницу

en: Updated
ru: Обновлено

en: Upload Error: Invalid NONCE
ru: Ошибка передачи: неверный NONCE

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Usage
ru: Коэффициент нагрузки

en: Usage for archive loops
ru: Использование для циклов архива

en: Usage for custom post archives
ru: Использование настраиваемых архивов записей

en: Usage for single page
ru: Использование одиночной страницы

en: Usage for taxonomy archives
ru: Использование архивов таксономии

en: Use Content Templates as chunks of content that will be repeated in each element of the loop.
ru: Используйте шаблоны контента как фрагмент контента, который будет повторяться в каждом элементе цикла.

en: Use HTML and CSS to style the filter.
ru: Использовать HTML и CSS для стилизации фильтра.

en: Use a Content Template to group the fields in this loop
ru: Использовать шаблон контента для группировки полей в этом цикле

en: Use an existing page
ru: Использовать существующую страницу

en: Use another WordPress Archive for this archive loop
ru: Использовать другой архив WordPress для этого цикла архива

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
ru: Используйте любую кнопку для вызова выпадающего списка, разместив его в .btn-группу и применив надлежащую разметку меню.

en: Use as spinner image
ru: Использовать как изображение наборного счётчика

en: Use the "formatting and editing instructions" bar at the bottom of the editor to see full editing instructions.
ru: Используйте панель "Инструкции по форматированию и редактированию" внизу редактора для просмотра всех инструкций по редактированию.

en: Use the Framework value for
ru: Использовать значение платформы для

en: Use the cached version if it is available
ru: Использовать кэшированную версию, если она есть

en: Use the current theme's setting
ru: Использовать текущую настройку темы

en: Use the form below to register options.
ru: Для регистрации параметров воспользуйтесь формой ниже.

en: Use the same Content Templates for all languages
ru: Использовать один шаблон контента для всех языков

en: Use the submit button to get results based on the form values
ru: Использовать кнопку отправки для получения результатов, исходя из значений формы

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
ru: Применяйте простой эффект колодца к элементам, чтобы придать им эффект углубления.

en: Use this as field value
ru: Использовать как значение поля

en: Use this button to edit the Form in the Toolset Forms editor.
ru: Используйте эту кнопку для редактирования формы в редакторе форм Toolset.

en: Use this button to edit the View in the Views Toolset editor.
ru: Используйте эту кнопку для редактирования представления в редакторе представлений Toolset.

en: Use this to add your own classnames to the text input.
ru: Используйте для добавления своих имен классов для текстового ввода.

en: Use this to add your own styling to the text input.
ru: Используйте для применения своего стиля к текстовому вводу.

en: Use this to search in both post contents and titles
ru: Используйте эту функцию для поиска в контенте и содержаниях записей

en: Use this to search just in titles
ru: Используйте эту функцию для поиска только в заголовках

en: Use values like <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> or <em>slug</em>.
ru: Используйте такие значения, как <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> или <em>slug</em>.

en: Use values like <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> or <em>include</em>. You can sort by a usermeta field simply using the value <em>user-field-xxx</em> where xxx is the user field slug.
ru: Используйте такие значения, как <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> или <em>include</em>. Можно сортировать по полю метаданных пользователей, просто используя значение <em>user-field-xxx</em>, где xxx – краткий заголовок поля пользователя.

en: Used for
ru: Используется с

en: Used on
ru: Используется с

en: User
ru: Пользователь

en: User Email
ru: Эл. адрес пользователя

en: User Field - %s
ru: Поле пользователя – %s

en: User Guides
ru: Руководство

en: User ID
ru: Идентификатор пользователя

en: User Login
ru: Логин пользователя

en: User Login Name
ru: Логин пользователя

en: User Spam Status
ru: Статус защиты пользователя от спама

en: User Status
ru: Статус пользователя

en: User URL
ru: URL-адрес пользователя

en: User Url
ru: URL пользователя

en: User View
ru: Пользовательское представление

en: User basic data
ru: Основные данные пользователя

en: User data
ru: Данные пользователя

en: User display name
ru: Отображаемое имя пользователя

en: User email
ru: Эл. адрес пользователя

en: User field - %s
ru: Поле пользователя – %s

en: User fields
ru: Поля пользователя

en: User filters
ru: Фильтры пользователя

en: User login
ru: Логин пользователя

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User nicename
ru: Понятное имя пользователя

en: User order on a filter
ru: Порядок пользователя в фильтре

en: User post count
ru: Количество записей пользователя

en: User registered date
ru: Дата регистрации пользователя

en: User role
ru: Роль пользователя

en: User selection
ru: Выбор пользователей

en: User to edit
ru: Редактируемый пользователь

en: Usermeta field - %s
ru: Поле метаданных пользователей – %s

en: Usermeta field filter
ru: Фильтр поля метаданных пользователя

en: Username or Email
ru: Имя пользователя или электронный адрес

en: Username: %s.
ru: Имя пользователя: %s.

en: Users
ru: Пользователи

en: Users fields
ru: Поля пользователей

en: Users filter
ru: Фильтр пользователей

en: Users with
ru: Пользователи с

en: Users with this display name
ru: Пользователи с этим отображаемым именем

en: Using a search filter on the search archive might have unexpected results
ru: Использование фильтра поиска в архиве поиска могло привести к непредвиденным результатам

en: Using existing custom field values
ru: Используются существующие значения пользовательских полей

en: Using manually entered values
ru: Используются введенные вручную значения

en: Using pagination you can also implement sliders.
ru: При помощи разбивки на страницы также можно вставлять скользящие слайды.

en: Using this comparison
ru: Используется это сравнение

en: Using this option for new designs is not recommended.
ru: Не рекомендуется использовать этот параметр для нового дизайна.

en: Validation
ru: Контрольная проверка

en: Value
ru: Значение

en: Version %s or higher required
ru: Требуется версия %s или более поздняя

en: Vertical crop position
ru: Положение обрезки по вертикали

en: Video Tutorial
ru: Учебное видео

en: View
ru: Просмотреть

en: View HTML output
ru: Просмотр вывода HTML

en: View ID not set.
ru: Идентификатор представления не задан.

en: View Views
ru: Просмотр Views

en: View Views-Templates
ru: Просмотреть шаблоны Views

en: View Wrapper
ru: Просмотреть оболочку

en: View caching settings
ru: Настройки кэширования представления

en: View containing the form:
ru: Представление, содержащее форму:

en: View default settings will be applied for empty inputs.
ru: Настройки представления по умолчанию будут применены к пустым вводам.

en: View loop
ru: Цикл представлений

en: View loop index
ru: Индекс цикла представлений

en: View moved to the Trash.
ru: Представление перемещено в корзину.

en: View name
ru: Имя представления

en: View not found
ru: View не найден

en: View permanently deleted.
ru: Представление удалено навсегда.

en: View purpose
ru: Назначение представления

en: View restored from the Trash.
ru: Представление восстановлено из корзины.

en: View saved
ru: Представление сохранено

en: View selection
ru: Просмотреть выделенное

en: View slug: %s - end
ru: Краткий заголовок представления: %s – конец

en: View slug: %s - start
ru: Краткий заголовок представления: %s – начало

en: View wrapper saved
ru: Оболочка представления сохранена

en: Views 1.12 release notes
ru: Заметки к выпуску Views 1.12

en: Views 2.7.3 release notes
ru: Заметки к выпуску Views 2.7.3

en: Views API functions do not work before the init hook.
ru: API-функции представлений не работают перед перехватчиком «init».

en: Views Documentation
ru: Документация Views

en: Views Help
ru: Помощь Views

en: Views Import
ru: Импорт Views

en: Views Integration
ru: Интеграция Views

en: Views Lite 2.7.3 release notes
ru: Заметки к выпуску Views Lite 2.7.3

en: Views Pagination
ru: Постраничная разбивка Views

en: Views Shortcodes
ru: Короткие коды представлений

en: Views Training
ru: Обучение Views

en: Views and WPML integration
ru: Интеграция Views и WPML

en: Views conditional output
ru: Условный вывод Views

en: Views debugger will need to open a popup window, but your browser may block it.
ru: Отладчику Views понадобится открыть всплывающее окно, но ваш браузер может его заблокировать.

en: Views elements in this Module
ru: Элементы представлений в этом модуле

en: Views formatted output
ru: Форматированный вывод Views

en: Views import complete
ru: Завершён импорт Views

en: Views import summary
ru: Сводка импорта Views

en: Views integration with theme options
ru: Интеграция Views с параметрами темы

en: Views loads content from the database and displays it on the site.
ru: Представления загружают контент из базы данных и отображают его на сайте.

en: Views plugin lets you design single pages, display content from the database and customize standard listing pages.
ru: Плагин представлений Views позволяет определять вид одиночных страниц, отображать контент из базы данных и настраивать страницы стандартных списков.

en: Views raw output
ru: Необработанный вывод Views

en: Views results can be cached if they meet some requirements, so they are displayed faster in the frontend.
ru: Результаты Views могут кэшироваться, если они отвечают определенным требованиям, и поэтому быстрее отображаются во внешнем интерфейсе.

en: Views shortcodes documentation
ru: Документация по коротким кодам Views

en: Views subscription
ru: Подписка на Views

en: Views update history
ru: Журнал обновлений Views

en: Views usage
ru: Использование представлений

en: Views will not accept generic PHP functions or auxiliar WordPress functions like <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.
ru: Views не будет принимать общие PHP-функции или вспомогательные функции WordPress, например <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.

en: Views will provide a wizard that lets you design how the results display.
ru: Views предложит воспользоваться мастером, который позволяет определить способ отображения результатов.

en: Views/Content Templates debug information
ru: Сведения отладки представлений/шаблонов контента

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
ru: Посетители смогут совершать поиск в вашем контенте, используя различные критерии поиска.

en: WP Views Filter
ru: Фильтр Views WP

en: WPML Translation Context
ru: Контекст перевода WPML

en: WPML Translation Management must be active for this link to work.
ru: Чтобы эта ссылка работала, необходимо включить Управление переводами WPML.

en: WPML context
ru: Контекст WPML

en: WPML integration
ru: Интеграция WPML

en: WYSIWYG Editor
ru: Редактор WYSIWYG

en: Want to add complex fields?
ru: Хотите добавить комплексные поля?

en: Want to display posts that belong to this taxonomy? Learn about %sinserting child Views to Taxonomy Views%s.
ru: Хотите, чтобы отображать публикации, которые принадлежат к этой систематике? Узнайте о том, как %sвставлять дочерние Views в Views Систематики%s.

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
ru: Требуется редактировать Views, формы CRED и Layouts? Загрузите полный пакет <em>Toolset</em>!

en: Want to see this in action?
ru: Хотите увидеть это в действии?

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Watch this URL parameter.
ru: Следить за этим URL-параметром.

en: Watch this URL parameter. Defaults to "s", which is the natural search parameter.
ru: Следить за этим URL-параметром. Значение по умолчанию – "s", которое является естественным параметром поиска.

en: We have changed the way that the <strong>[wpv-if]</strong> conditional shortcode works.
ru: Мы изменили принцип работы условного короткого кода <strong>[wpv-if]</strong>.

en: We have detected the following frameworks on your site:
ru: Мы обнаружили на вашем сайте следующие платформы:

en: Week
ru: Неделя

en: Weeks can only be numbers between 1 and 53
ru: Недели могут иметь только цифровой формат от 1 до 53

en: Wells
ru: Эффект колодца

en: What are these fields?
ru: Что это за поля?

en: What content will this template be for?
ru: Для какого контента предназначен этот шаблон?

en: What do you want to include here?
ru: Что требуется сюда добавить?

en: What kind of Archive do you want to create?
ru: Какой тип архива вы хотите создать?

en: What kind of display do you want to create?
ru: Какое представление необходимо создать?

en: What loop will this Archive be used for?
ru: В каком цикле будет использован этот архив?

en: What to display
ru: Что отображать

en: When calculating the index including the items from previous pages in a View rendered as a grid, you can include or exclude the optional pad items generated to complete the last row.
ru: При расчете индекса с элементами с предыдущих страниц в представлении, обработанном в виде сетки, можно включить или исключить дополнительные элементы панели, генерируемые для завершения последней строки.

en: When doing manual AJAX pagination on a View or WordPress Archive, you can add each page to the browser history, so it can be reached using the back and forth browser buttons. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
ru: При применении ручной AJAX-разбивки на страницы в представлении или архиве WordPress можно добавить каждую страницу в журнал браузера для доступа к ним при помощи кнопок возвращения и перехода вперед. Эту функцию можно либо включить (и управлять ею в каждом представлении или архиве WordPress), либо отключить во всех случаях.

en: When loading custom search results using AJAX, you can adjust the URL to match the options selected, so it can be used to link to those specific results. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
ru: При загрузке результатов пользовательского поиска при помощи AJAX можно настроить URL-адрес так, чтобы он отвечал выбранным параметрам и указывал на эти определенные результаты. Эту функцию можно либо включить (и управлять ею в каждом представлении или архиве WordPress), либо отключить во всех случаях.

en: When that theme option holds more than one value, display this separator between them
ru: Когда этот параметр темы содержит несколько значений, отображать между ними этот разделитель

en: When there are more than one values on that URL parameter, display this separator between them.
ru: В случае нескольких значений URL-параметра отображать этот разделитель между ними.

en: When to update the Views results
ru: Время обновления результатов представлений

en: When you display this in the frontend, the content of this box gets displayed.
ru: При отображении этого во внешнем интерфейсе отображается контент этого окна.

en: When you insert the search form, Views will offer you where to display the results.
ru: При вставке формы поиска Views предложит вам выбрать, где отображать результаты.

en: When you select the "List with separators" style, all line breaks and tabs will be removed from the View output if you have omitted the wrapping DIV around the View.
ru: При выборе стиля "Список с разделителями" все разрывы строк и вкладки будут удалены из вывода представления, если оно не взято в оболочку DIV.

en: Where do you want to display the results of this search?
ru: Где отображать результаты этого поиска?

en: Where do you want to display the results?
ru: Где отобразить результаты?

en: Where to search
ru: Область поиска

en: Whether the condition should be compared to TRUE or to FALSE.
ru: Сравнивать ли условие с TRUE или FALSE.

en: Whether the excerpt should be wrapped in paragraph tags.
ru: Будет ли выдержка вставлена между тегов абзаца.

en: Whether the spinner should be added at the beginning or the end of the container
ru: Следует ли добавлять вертушку в начале или в конце контейнера

en: Which options to display in the form inputs
ru: Какие параметры отображать на форме для ввода

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
ru: Хотя это и не всегда нужно, но иногда требуется поместить модель DOM в окно. В таких ситуациях попробуйте компонент панелей.

en: With Modules, you can easily reuse your designs in different websites and create your own library of building blocks.
ru: Удобно с помощью модулей повторно использовать свои шаблоны при создании различных веб-сайтов и формировать собственную библиотеку «строительных блоков».

en: WooCommerce Views filter fields
ru: Поля фильтра WooCommerce Views

en: WooCommerce is currently overriding the template for products and your design will not be used.
ru: В текущее время WooCommerce переопределяет шаблон товаров и ваш вид использоваться не будет.

en: WooCommerce is currently overriding the template for products archive and your design will not be used.
ru: В текущее время WooCommerce переопределяет шаблон архива товаров и ваш вид использоваться не будет.

en: WordPres Archive
ru: Архив WordPress

en: WordPress Archive
ru: Архив WordPress

en: WordPress Archive HTML output
ru: Вывод HTML архива WordPress

en: WordPress Archive loop
ru: Цикл архивов WordPress

en: WordPress Archive moved to the Trash.
ru: Архив WordPress перемещен в корзину.

en: WordPress Archive name
ru: Имя архива WordPress

en: WordPress Archive permanently deleted.
ru: Архив WordPress удален навсегда.

en: WordPress Archive purpose
ru: Назначение архива WordPress

en: WordPress Archive restored from the Trash.
ru: Архив WordPress восстановлен из корзины.

en: WordPress Archive saved
ru: Архив WordPress сохранен

en: WordPress Archive slug: %s - end
ru: Краткий заголовок архива WordPress: %s – конец

en: WordPress Archive slug: %s - start
ru: Краткий заголовок архива WordPress: %s – начало

en: WordPress Archive used
ru: Используется архив WordPress

en: WordPress Archives
ru: Архивы WordPress

en: WordPress Archives and Content Templates settings updated
ru: Обновлены настройки архивов WordPress и шаблонов контента

en: WordPress Archives documentation
ru: Документация архивов WordPress

en: WordPress Archives let you customize standard listing pages. You will be able to customize the blog, custom post archives, taxonomy pages and other standard listing pages.
ru: Архивы WordPress позволяют настраивать стандартные страницы списков. У вас появится возможность настраивать блог, архивы записей, страниц таксономии и прочие страницы стандартных списков.

en: WordPress Archives let you customize the output of standard Archive pages.
ru: Архивы WordPress позволяют настраивать вывод стандартных страниц в архиве.

en: WordPress Formatting Date and Time
ru: Форматирование даты и времени WordPress

en: WordPress address (URL)
ru: Адрес WordPress (URL)

en: WordPress admin
ru: Консоль администратора WordPress

en: WordPress bloginfo function
ru: Функция блог-инфо WordPress

en: WordPress date formats
ru: Форматы даты WordPress

en: WordPress get_userdata function
ru: Функция WordPress get_userdata

en: WordPress version
ru: Версия WordPress

en: Words
ru: По числу слов

en: Would you like to clear them?
ru: Очистить их?

en: Wrap all the fields into a Content Template, so you can edit the content of the loop easily
ru: Вставлять все поля в шаблон контента, чтобы было удобней редактировать контент цикла

en: Wrap the excerpt in a paragraph
ru: Вставить выдержку в абзац

en: Wrapper for the Loop section.
ru: Оболочка раздела цикла.

en: Wrapper for the custom search controls.
ru: Оболочка для элементов управления пользовательским поиском.

en: Wrapper for the entire filter section, including the pagination controls and custom search.
ru: Оболочка для всего раздела фильтров, в том числе для элементов управления разбивкой на страницы и пользовательского поиска.

en: Wrapper for what to display when the query doesn't find results.
ru: Оболочка для того, что следует отображать, когда при запросе результаты не найдены.

en: Wrapper for what to display when the query finds results.
ru: Оболочка для того, что следует отображать, когда при запросе найдены результаты.

en: Wrong callback function: %s.
ru: Неправильная функция обратного вызова: %s.

en: Wrong data
ru: Неверные данные

en: Wrong data.
ru: Неверные данные.

en: Wrong filter action
ru: Неправильное действие фильтра

en: Wrong nonce
ru: Неверный NONCE

en: Wrong or Missing View ID.
ru: Идентификатор представления неверен или отсутствует.

en: Wrong or missing ID.
ru: Идентификатор неверен или отсутствует.

en: Wrong or missing View ID.
ru: Идентификатор представления неверен или отсутствует.

en: Wrong or missing View.
ru: Представление неверно или отсутствует.

en: Wrong or missing data.
ru: Данные неверны или отсутствуют.

en: Wrong or missing object.
ru: Объект неверен или отсутствует.

en: Wrong or missing query.
ru: Запрос неверен или отсутствует.

en: Wrong or missing shortcode.
ru: Короткий код неверен или отсутствует.

en: Wrong or missing value.
ru: Значение неверное или отсутствует.

en: Yahoo IM
ru: Мгновенные сообщения Yahoo

en: Year
ru: Год

en: Year archives
ru: Годовые архивы

en: Year: %s
ru: Год: %s

en: Years can only be a four digits number
ru: Год может состоять только из 4 цифр

en: Yes (recommended)
ru: Да (рекомендуется)

en: You are almost done with this custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ru: Вы почти закончили настройку этого пользовательского поиска, обеспечиваемого представлением <strong>%s</strong>.

en: You are being redirectd. Please Wait.
ru: Выполняется перенаправление. Пожалуйста, подождите.

en: You are only displaying the %1s in this widget.
ru: В этом виджете отображается только %1s.

en: You are running Views and WPML, but missing the String Translation module.
ru: Запущены Views и WPML, но отсутствует модуль перевода строк.

en: You are trying to edit a Content Template translation. Only original laguage can be edited here. Please edit the translation through WPML Translation Management.
ru: Вы пытаетесь изменить перевода шаблона контента. Здесь можно редактировать только исходный язык. Измените перевод с помощью Управления переводами WPML.

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
ru: Вы используете %1$s для создания внешнего вида этой страницы, но уже есть шаблон <em>%2$s</em>, созданный %3$s для %4$s. Это может работать, но возможны временные визуальные сбои. Используйте %5$s только для шаблона ИЛИ для этой страницы.

en: You are viewing the read-only version of this %s.
ru: Вы просматриваете версию %s только для чтения.

en: You are viewing the read-only version of this View. To edit it, you need to get Views plugin.
ru: Вы просматриваете версию этого представления только для чтения. Для редактирования потребуется плагин Views.

en: You are viewing the read-only version of this WordPress Archive. To edit it, you need to get Views plugin.
ru: Вы просматриваете версию архива WordPress только для чтения. Для редактирования потребуется плагин Views.

en: You attempted to edit a Content Template that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ru: Вы попытались редактировать несуществующий шаблон контента. Возможно, он удален?

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ru: Вы попытались редактировать несуществующее представление. Возможно, оно удалено.

en: You attempted to edit a WordPress Archive that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ru: Вы попытались редактировать несуществующий архив WordPress. Возможно, он удален?

en: You can add HTML for styling and switch the order of those two sections.
ru: Можно добавлять HTML для определения стиля и менять порядок этих двух разделов.

en: You can add a reset button to this form
ru: Можно добавить кнопку сброса к этой форме

en: You can add a text search to this form
ru: К этой форме можно добавить текстовый поиск

en: You can add custom CSS styling to the CSS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
ru: Можно добавлять пользовательский стиль CSS к редактору CSS, который будет загружаться при отображении во внешнем интерфейсе.

en: You can add custom JavaScript to the JS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
ru: Можно добавлять пользовательский JavaScript к редактору JS, который будет загружаться при отображении во внешнем интерфейсе.

en: You can add javascript callbacks when some events are triggered
ru: Можно добавить обратные вызововы JavaScript при запуске некоторых событий

en: You can add only audio.
ru: Можно добавлять только аудио.

en: You can add only images.
ru: Можно добавлять только изображения.

en: You can add only video.
ru: Можно добавлять только видео.

en: You can add shortcodes to post fields, and also your own HTML and CSS to style the fields and design the page template.
ru: Можно также добавлять короткие коды к полям записей, а также собственным HTML и CSS для стилизации полей и определения вида шаблона страницы.

en: You can also call this Template using a shortcode [wpv-post-body view_template="XX"] to render specific information about the current post.
ru: Данный шаблон можно также вызвать, воспользовавшись коротким кодом [wpv-post-body view_template="XX"] для визуализации определенных данных о текущей записи.

en: You can also click on the <strong>Text search</strong> button to add a search box for visitors
ru: Можно также нажать кнопку <strong>Текстовый поиск</strong> для добавления окна поиска для посетителей

en: You can also insert fields manually.
ru: Можно также вставить поля вручную.

en: You can automatically adjust the URL of the page every time that the search results are updated:
ru: Вы можете автоматически настроить URL-адрес страницы при каждом обновлении результатов поиска:

en: You can change the appearance by adding HTML and CSS.
ru: Изменить внешний вид можно, добавив HTML и CSS.

en: You can change the default pagination size for the site in the %1$sreading options %2$s.
ru: Разбивку по страницам по умолчанию на сайте можно изменить в %1$sпараметрах чтения%2$s.

en: You can choose a different PHP template for WooCommerce products in %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.
ru: Можно выбрать другой PHP-шаблон для товаров WooCommerce в %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.

en: You can copy and paste this shortcode wherever you want to display the results: %s
ru: Можно скопировать и вставить этот короткий код там, где нужно отображать результаты: %s

en: You can create an excerpt based on the number of words or characters.
ru: Можно создать выдержку, учитывая число слов или знаков.

en: You can delete them all at once or open the editor and delete individual filters.
ru: Можно удалить их все сразу или открыть редактор и удалить отдельные фильтры.

en: You can display the related %1$s for the current %2$s.
ru: Вы можете отобразить связанные %1$s для текущих %2$s.

en: You can display the related %1$s if this Content Template is set to display %2$s.
ru: Вы можете отобразить связанные %1$s, если для этого шаблона контента задано отображать %2$s.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s or %3$s and has a filter by the %4$s relationship.
ru: Вы можете отобразить связанные %1$s, если для этого представления задано отображать %2$s или %3$s и есть фильтр отношения %4$s.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s.
ru: Вы можете отобразить связанные %1$s, если для этого представления задано отображать %2$s.

en: You can display the search inside content or as a widget.
ru: Можно отображать поиск внутри контента или в виде виджета.

en: You can display them together, on one page, or have the search in one page and the results on another page.
ru: Можно отображать их вместе на одной странице или же разместить поиск на одной странице, а результаты – на другой.

en: You can display this View inside content or as a widget.
ru: Это представление можно отображать внутри контента или в виде виджета.

en: You can display your spinner inside different kind of HTML elements
ru: Можно использовать вертушку внутри элементов HTML другого типа

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
ru: Relevanssi можно загрузить из %3$swordpress.org%4$s и попросить администратора вашего сайта установить его.

en: You can edit its content in one place and use it in several places.
ru: В представлении можно редактировать контент в одном месте и использовать его в нескольких.

en: You can edit the text between the shortcodes and use any HTML.
ru: Можно редактировать текст между короткими кодами и использовать любой HTML.

en: You can enable the legacy Views Maps plugin if you already use in your site.
ru: Можно включить устаревший плагин Карт Views, если он уже используется на вашем сайте.

en: You can execute custom javascript functions before and after the View results are updated:
ru: Можно выполнять настраиваемые функции JavaScript до и после обновления результатов представления:

en: You can export the Views settings as a .zip file.
ru: Настройки Views можно экспортировать в виде .zip-архива.

en: You can filter the View query by status, custom fields, taxonomy, users fields and even text search depending on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A View may have as many filters as you like.
ru: В зависимости от контента, который вы собираетесь загрузить, запрос представления можно отфильтровать по состоянию, пользовательским полям, систематике, полям пользователей и даже текстовому поиску. Щелкните «Добавить фильтр» и выберите его тип. Представление может содержать неограниченное количество фильтров.

en: You can filter the WordPress Archive by status, custom fields, taxonomy and even searching on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A WordPress Archive may have as many filters as you like.
ru: Архив WordPress можно отфильтровать по состоянию, пользовательским полям, систематике и даже по поиску контента, который вы собираетесь загрузить. Щелкните «Добавить фильтр» и выберите его тип. Архив WordPress может содержать неограниченное количество фильтров.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts, instead of writing the post/page ID on your own.
ru: У вас может быть контроллер Select2, поддерживающий поиск среди доступных записей, вместо того, чтобы самостоятельно записывать идентификатор записи/страницы.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts/pages, instead of writing the post/page ID on your own.
ru: У вас может быть контроллер Select2, поддерживающий поиск среди доступных записей/страниц, вместо того, чтобы самостоятельно записывать идентификатор записи/страницы.

en: You can insert filter elements by clicking on the <strong>New filter</strong> button.
ru: Можно вставлять элементы фильтра, нажав кнопку <strong>Новый фильтр</strong>.

en: You can insert next/previous links and page selectors, for navigating directly to a specific page.
ru: Для непосредственного перехода к определенной странице можно вставлять ссылки «вперед/назад» и указатели страниц.

en: You can limit the number of results returned by the query and set an offset.
ru: Можно ограничить количество результатов, выводимых при запросе и задать смещение.

en: You can not create a Content Template with an empty name.
ru: Нельзя создать шаблон контента без имени.

en: You can not create a Wordpress Archive with an empty name.
ru: Нельзя создать архив WordPress без имени.

en: You can not duplicate a Content Template without a source Content Template ID.
ru: Нельзя копировать шаблон контента без исходного идентификатора шаблона контента.

en: You can not leave the slug empty.
ru: Краткий заголовок нельзя оставить пустым.

en: You can not leave the title empty.
ru: Заголовок нельзя оставлять пустым.

en: You can now copy and paste this shortcode anywhere you want.
ru: Этот код можно скопировать и вставить в любом месте.

en: You can only select %NUM% item
ru: Можно выбрать только %NUM% элемент.

en: You can only select %NUM% items
ru: Можно выбрать только %NUM% элементов.

en: You can only use an image file here
ru: Здесь можно использовать только файл изображения

en: You can refine the selection by adding filters.
ru: Выбор можно уточнить, добавив фильтры.

en: You can register your framework manually as follows:
ru: Вы можете зарегистрировать свою платформу вручную следующим образом:

en: You can set pagination for this WordPress Archive, or disable it to display all items on the same page. Remember to add pagination controls in the Loop Editor.
ru: Для этого архива WordPress можно задать разбивку на страницы или отключить ее, чтобы все элементы отображались на одной странице. Не забудьте добавить элементы управления разбивкой на страницы в редакторе цикла.

en: You can sort by a custom field simply using the value <em>field-xxx</em> where xxx is the custom field slug.
ru: Можно сортировать по пользовательскому полю, просто используя значение <em>field-xxx</em>, где xxx – краткий заголовок пользовательского поля.

en: You can sort by a custom field simply using the value field-xxx where xxx is the custom field slug.
ru: Можно сортировать по пользовательскому полю, просто используя значение field-xxx, где xxx – краткий заголовок пользовательского поля.

en: You can sort by a term field simply using the value <em>taxonomy-field-xxx</em> where xxx is the term field slug.
ru: Можно сортировать по полю термина, просто используя значение <em>taxonomy-field-xxx</em>, где xxx – краткий заголовок поля термина.

en: You can target specific positions in the loop, add zebra styling or add extra markup in the middle of the results.
ru: Вы можете нацелиться на конкретные позиции в цикле, добавить полосатый стиль или добавить дополнительную разметку посредине результатов.

en: You can upload a .zip or .xml file from your computer:
ru: Вы можете загрузить файл .zip или .xml со своего компьютера:

en: You can use %%NAME%% or %%COUNT%% as placeholders.
ru: Можно использовать %%NAME%% или %%COUNT%% в качестве заполнителей

en: You can use a View to display paginated results and sliders. Both are built using 'Pagination'. For paginated listings, choose to update the entire page. For sliders, choose to update only the View.
ru: Для отображения разбитых на страницы результатов и скользящих слайдов можно использовать представление. Оба создаются при помощи «Разбивки на страницы». Для постраничной разбивки вхождений выберите обновление всей страницы. Для скользящих слайдов выберите только обновление представления.

en: You can use a reset button that will take the search form to its original state
ru: Можно использовать кнопку сброса, которая вернет форму поиска в ее первоначальное состояние

en: You can use a spinner container that will be shown when performing any automatic update
ru: Можно использовать контейнер вертушки, который будет отображаться при автоматических обновлениях

en: You can use the theme options as a source of values in several settings of Views.
ru: Можно использовать параметры темы в качестве источника значений в нескольких настройках Views.

en: You can&#8217;t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ru: Невозможно редактировать этот шаблон контента, поскольку он находится в корзине. Восстановите его и повторите попытку.

en: You can&#8217;t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ru: Невозможно редактировать это представление, поскольку оно находится в корзине. Восстановите его и повторите попытку.

en: You cannot set this translation mode because the post type is involved in the relationship "%s".
ru: Нельзя задать этот режим перевода, потому что тип записей находится в отношении "%s".

en: You can’t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ru: Невозможно редактировать этот шаблон контента, поскольку он находится в корзине. Восстановите его и повторите попытку.

en: You can’t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ru: Это представление редактировать невозможно, поскольку оно в корзине. Восстановите его и повторите попытку.

en: You can’t edit this WordPress Archive because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ru: Этот архив WordPress редактировать невозможно, поскольку он в корзине. Восстановите его и повторите попытку.

en: You created this template using %1$s
ru: Вы создали этот шаблон, используя %1$s

en: You created this template using Avada’s %1$s
ru: Вы создали этот шаблон, используя %1$s от Avada

en: You do not have permissions for that.
ru: У вас нет соответствующих разрешений.

en: You do not need a reset button in this form
ru: В этой форме не нужна кнопка сброса

en: You do not need a submit button in this form
ru: На этой форме кнопка отправки не требуется

en: You do not need a submit button in this form, although you already have one
ru: На этой форме кнопка отправки не требуется, хотя она уже есть

en: You have a text search in this form, but it is linked to a broken search filter
ru: В этой форме есть текстовый поиск, но оно связано с неработающим фильтром поиска

en: You have a text search in this form, click here to create the search filter that is missing
ru: В этой форме есть текстовый поиск, для создания недостающего фильтра поиска нажмите здесь

en: You have entered new data on this page.
ru: Вы ввели на этой странице новые данные.

en: You have finished the setup of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ru: Вы завершили настройку пользовательского поиска, обеспечиваемого представлением <strong>%s</strong>.

en: You have no permission to access this page.
ru: У вас нет разрешения для доступа к этой странице.

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
ru: Вы не выделили ни одного поля для индексации в сеансах поиска Relevanssi. Сделайте выбор ниже.

en: You have selected the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
ru: Вы выбрали платформу параметров <strong>%s</strong> для использования с Views.

en: You may be using functions inside your <strong>[wpv-if]</strong> conditions already, and you will need to register those functions for them to work again.
ru: Возможно, вы уже используете функции внутри условий <strong>[wpv-if]</strong>, поэтому потребуется повторно зарегистрировать их, чтобы они снова работали.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
ru: Необходимо определить регулярное выражение для Toolset_CakePHP_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
ru: Необходимо определить регулярное выражение для WPToolset_Cake_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
ru: Вы должны определить регулярное выражение для   Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
ru: Необходимо определить параметр $operator для Toolset_CakePHP_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
ru: Необходимо определить параметр $operator для WPToolset_Cake_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
ru: Вы должны определить параметр $оператора для Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need the Types plugin to render this custom search control.
ru: Для визуализации этого элемента контроля пользовательского поиска требуется плагин Types.

en: You need the full Toolset Views plugin to export and import data.
ru: Для экспорта и импорта данных требуется полный плагин Views из Toolset.

en: You need to add a submit button
ru: Необходимо добавить кнопку отправки

en: You need to add at least one valid sorting option
ru: Необходимо добавить хотя бы один допустимый параметр сортировки.

en: You need to add the [wpv-conditional] shortcodes around the content that you want to display conditionally.
ru: Требуется добавить короткие коды [wpv-conditional] с обоих сторон контента, который нужно отображать при определенных условиях.

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
ru: Необходимо установить <strong>Relevanssi</strong>

en: You need to select what content to load with this View before you can continue designing the output.
ru: Прежде чем определить вид вывода далее, необходимо выбрать контент для загрузки с этим представлением.

en: You need to set the Bootstrap version used in your theme.
ru: Необходимо задать версию загрузочной программы Bootstrap, которая используется в вашей теме.

en: You only need to enter affiliate settings if you are a theme designer and want to receive affiliate commission.
ru: Вам нужно только ввести настройки партнера, если вы являетесь дизайнером оформления и хотите получить партнерские комиссионные.

en: You will find the <strong>Views</strong> button.
ru: Вы увидите кнопку <strong>Views</strong>.

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
ru: Вы будете направлены к официальной документации по Bootstrap, где будут описаны все параметры и классы CSS для создания {{title}}

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant custom search for those filters needs "AND" relationships.
ru: Ваши фильтры %s используют внутреннюю связь "ИЛИ" (OR), а зависимый пользовательский поиск таких фильтров требует связи "И" (AND).

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant parametric search for those filters needs "AND" relationships.
ru: Ваши фильтры %s используют внутреннюю связь "ИЛИ" (OR), а зависимый параметрический поиск таких фильтров требует связи "И" (AND).

en: Your View contains more URL based filters than custom search controls in the Filter HTML textarea
ru: Ваше представление содержит больше URL-фильтров, чем предусматривают элементы управления пользовательским поиском в текстовой области фильтра HTML

en: Your View contains more custom search controls in the Filter HTML textarea than URL based filters
ru: Ваше представление содержит больше элементов управления пользовательским поиском в текстовой области фильтра HTML, чем предусматривают URL-фильтры

en: Your custom conditions will be lost if you switch back to GUI editing.
ru: Пользовательские условия будут утеряны, если переключиться обратно к редактированию через графический интерфейс пользователя.

en: Your custom search can also include a <strong>text search input</strong>, <strong>spinner</strong> to indicate updates in progress, a button to <strong>clear the form input</strong> and a <strong>submit button</strong>.
ru: Ваш пользовательский поиск может также включать <strong>ввод текстового поиска</strong>, <strong>вертушку</strong>, обозначающую идущее обновление, кнопку <strong>Очистить ввод формы</strong>, а также кнопку <strong>Отправить</strong>.

en: Your custom search can contain filters by custom fields, taxonomies or even post relationships.
ru: Ваш пользовательский поиск может содержать фильтры по пользовательским полям, систематикам или даже связям записей.

en: Your entered passwords don't match.
ru: Введенные пароли не совпадают.

en: Your framework was not correctly registered. Remember that you need to register your framework as follows:
ru: Ваша платформа неправильно зарегистрирована. Примите во внимание, что требуется зарегистрировать вашу платформу следующим образом:

en: Your password has been reset.
ru: Пароль был изменен.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link.
ru: Похоже, ваша ссылка на получение пароля недействительна. Оправьте запрос на другую ссылку.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
ru: Срок действия учетных данных для безопасного доступа истек. Перезагрузите страницу, чтобы получить новые.

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
ru: На вашем сайте есть один список пользовательских полей для индексирования. Это значит, что все сеансы текстового поиска будут выводить результаты из этих пользовательских полей.

en: Your theme has registered the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
ru: В вашей теме зарегистрирована платформа параметров <strong>%s</strong> для использования с Views.

en: Your user can not perform that action.
ru: Ваш пользователь не может выполнять это действие.

en: Z to A
ru: От Я до А

en: a complete reference library for everything in Views.
ru: полная справочная библиотека по всему плагину Views.

en: after
ru: после

en: after or equal to
ru: после или равно

en: all
ru: все

en: all of the values
ru: всеми значениями

en: all post types
ru: все типы записей

en: an interactive course that takes you through the basics and advanced features of Views.
ru: интерактивный курс, в котором освещены основы и расширенные возможности Views.

en: and more…
ru: и многое другое...

en: any of the values
ru: любым из значений

en: any status.
ru: любой статус.

en: as a dropdown list
ru: в виде выпадающего списка

en: as a dropdown select
ru: в виде выпадающего списка с выбором

en: as a native custom field
ru: Как собственное настраиваемое поле

en: as a number
ru: Как число

en: as a set of radio options
ru: в виде набора радиокнопок

en: as a string
ru: Как строка

en: ascending
ru: восходящий

en: before
ru: до

en: before or equal to
ru: до или равно

en: between
ru: между

en: between those
ru: между теми

en: between, higher end
ru: между, в начале

en: between, lower end
ru: между, вконце

en: boolean
ru: логическое

en: conditional output
ru: условный вывод

en: custom field
ru: настраиваемое поле

en: day
ru: день

en: day of the week
ru: день недели

en: day of the year
ru: день года

en: descending
ru: нисходящий

en: different from
ru: отличается от

en: display name
ru: показывать имя

en: eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]
ru: например, [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]

en: eg. http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>
ru: например,  http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>

en: equal to
ru: равно

en: exclude
ru: исключать

en: existing WordPress query
ru: существующего запроса WordPress

en: for
ru: для

en: format
ru: формат

en: from %s groups
ru: из групп %s

en: from a related %1$s (%2$s)
ru: из связанного %1$s (%2$s)

en: function|option
ru: функция | параметр

en: greater than
ru: больше

en: greater than or equal
ru: больше или равно

en: greater than or equal to
ru: больше или равно

en: has no parent
ru: без родительского элемента

en: hour
ru: час

en: id, count, name, slug or taxonomy-field-slug
ru: идентификатор, число, имя, краткий заголовок или краткий заголовок поля систематики

en: in
ru: на

en: in any of those
ru: в любом из тех

en: in any relationship
ru: в любом отношении

en: in the %s relationship
ru: в отношении %s

en: include
ru: включать

en: is
ru: является

en: items
ru: объекта (-ов)

en: items
ru: объекта (-ов)

en: items per page
ru: элементов на странице

en: layout
ru: макет

en: like
ru: подобно

en: loop item
ru: элемент цикла

en: lower than
ru: меньше

en: lower than or equal
ru: меньше или равно

en: lower than or equal to
ru: меньше или равно

en: menu order
ru: порядок меню

en: miliseconds
ru: миллисекунд (-ы)

en: minute
ru: минута

en: modified date
ru: дата изменения

en: modified date GMT
ru: дата изменения по Гринвичу

en: month
ru: месяц

en: n/a
ru: неприменимо

en: name
ru: имя

en: need any technical help? Our support staff are waiting for you in our forum.
ru: нужна техническая помощь? Служба технической поддержки ждет вас на нашем форуме.

en: no one
ru: ни один

en: no specific criteria
ru: без определенных критериев

en: not between
ru: не между

en: not between those
ru: не между теми

en: not in
ru: не на

en: not in any of those
ru: ни в одном из тех

en: not like
ru: не подобно

en: not one of the values
ru: ни одним из значений

en: number
ru: число

en: of
ru: из

en: one
ru: один

en: ordered by <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> order
ru: упорядочено по <strong>%s</strong> в <strong>%s</strong> порядке

en: parent is <strong>%s</strong>
ru: родительским является <strong>%s</strong>

en: parent is the <strong>current post in the loop</strong>
ru: родительской является <strong>текущая запись в цикле</strong>

en: parent is the <strong>page where the View is shown</strong>
ru: родительской является <strong>страница, на которой отображается это представление</strong>

en: permanently delete
ru: удалить полностью

en: post ID
ru: идентификатор публикации

en: post author
ru: Автор записи

en: post content and title
ru: контент и заголовок записи

en: post date
ru: дата публикации

en: post relationship
ru: связь записи

en: post search
ru: поиск записи

en: post title
ru: заголовок публикации

en: post title, content and fields
ru: заголовок, контент и поля записи

en: post type
ru: тип записей

en: published date
ru: дата публикации

en: published date GMT
ru: дата публикации по Гринвичу

en: random order
ru: произвольный порядок

en: raw
ru: без формата

en: related
ru: связано с

en: required
ru: обязательно

en: search form
ru: форма поиска

en: search results
ru: результаты поиска

en: second
ru: секунда

en: seconds
ru: секунд

en: slide
ru: слайд

en: slug
ru: краткий заголовок

en: something
ru: что-нибудь

en: status of %s.
ru: состояние %s.

en: string
ru: строка

en: target_id not valid
ru: целевой идентификатор target_id неверный

en: taxonomy
ru: систематика

en: template
ru: шаблон

en: term count
ru: количество терминов

en: term group
ru: группа терминов

en: term name
ru: имя термина

en: term slug
ru: краткий заголовок термина

en: terms of a taxonomy that no longer exists
ru: термины таксономии, которая больше не существует

en: terms of the taxonomy %s
ru: термины таксономии %s

en: that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID is set by the Framework option "%s"</strong>
ru: <strong>связанные</strong> с <strong>записью с идентификаторами, заданными параметром платформы "%s"</strong>

en: the selected editor
ru: выбранный редактор

en: toolset.com subscription email
ru: Подписка на рассылку toolset.com

en: toolset.com subscription key
ru: Ключ подписки toolset.com

en: trash
ru: корзина

en: used by
ru: используется

en: user ID
ru: идентификатор пользователя

en: user email
ru: эл. адрес пользователя

en: user login
ru: Логин пользователя

en: user name
ru: имя пользователя

en: user nicename
ru: Отображаемое имя пользователя

en: user post count
ru: количество записей пользователя

en: user registered date
ru: дата регистрации пользователя

en: user url
ru: URL-адрес пользователя

en: username
ru: имя пользователя

en: users with any role
ru: пользователи с любой ролью

en: users with role %s
ru: пользователи с ролью %s

en: using the style
ru: используя стиль

en: value
ru: значение

en: week
ru: неделя

en: widget
ru: виджет

en: will display the post content
ru: будет отображать контент записи

en: will display the post title
ru: будет отображать заголовок записи

en: will run after getting the new results, but before updating them
ru: запускается после получения новых результатов, но до их обновления

en: will run after updating the results
ru: запускается после обновления результатов

en: will run before getting the new results
ru: запускается перед получением новых результатов

en: with IDs determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ru: с идентификаторами, определенными параметром URL <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ru: с идентификаторами, заданными параметром платформы <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ru: с идентификаторами, заданными атрибутом короткого кода представления <strong>"%s"</strong>

en: with duration
ru: с длительностью

en: with the following <strong>IDs</strong>: %s
ru: со следующими <strong>идентификаторами</strong>: %s

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ru: wpv_add_dismiss_message не рекомендуется использовать. Вам придется использовать свой собственный способ управления сообщениями администратора.

en: wpv_create_summary_for_listing is deprecated and should not be used.
ru: wpv_create_summary_for_listing не рекомендуется использовать.

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ru: wpv_dismiss_message_ajax не рекомендуется использовать. Вам придется использовать свой собственный способ управления сообщениями администратора.

en: year
ru: год

en: your theme does not provide a valid, dedicated function to render the post content.
ru: у вашей темы нет допустимой выделенной функции для визуализации контента записи.
